Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
στην oyster αναλογα το τι θα παρεις οχι. δηλαδη πχ αν παρεις μια 7ημερη unlimited κανεις οτι θες
στην ανεπαφη οτι χτυπας γραφει, και ενδεχομενος το τελικο ποσο να φτασει παραπανω απο το κοστος μιας 7ημερης oyster
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Δεν είναι αυτό που εννοώ. Υπάρχει ένα ημερήσιο cap που όταν το καλύψεις μέχρι εκεί είναι η χρέωση, σωστά κατάλαβα;;; Όμως για να φτάσεις αυτό το cap δεν είναι όλες οι ίδιες χρεώσει διαδρομών;;; Δηλαδή όπως ρώτησα πιο πάνω στις rush hours είναι περισσότερη χρέωση;;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν είναι αυτό που εννοώ. Υπάρχει ένα ημερήσιο cap που όταν το καλύψεις μέχρι εκεί είναι η χρέωση, σωστά κατάλαβα;;; Όμως για να φτάσεις αυτό το cap δεν είναι όλες οι ίδιες χρεώσει διαδρομών;;; Δηλαδή όπως ρώτησα πιο πάνω στις rush hours είναι περισσότερη χρέωση;;;
Ο διαχωρισμός γίνεται σε peak και off peak.
Σε ταξίδια peak 06:30-09:30 και 16:00-19:00 πληρώνεις παραπάνω.

Μόλις συμπληρώσεις το cap, είτε κυκλοφορείς ώρες peak είτε off peak, σταμάτα η επιπλέον χρέωση όσες διαδρομές επιπλέον και αν κάνεις.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Για τις rush hours διαβασε εδω https://www.toptiplondon.com/transport/tickets/oyster-card/

Συμφωνα με αυτο εδω https://independenttravelcats.com/tips-for-buying-using-the-oyster-card-in-london/ αφου φτασεις το cap η μετακινηση ειναι δωρεαν για το υπολοιπο της ημερας. Πχ το ημερησιο cap για zones 1 & 2, ειναι £6.80 (September 2018). Οποτε δεν εχει σημασια ποσες φορες θα ταξιδεψεις με την oyster καθως δεν προκειται να χρεωθεις παραπανω απο £6.80 την ημερα.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Μα αυτό διερωτήθηκα. Αφού δεν υπάρχει περίπτωση να μην φτάσω το cap.
Μέχρι τώρα προτιμούσα την 7ημερη travelcart ακόμα και για τριήμερο. Αυτή τη φορά για 4 μέρες μάλλον θα χρησιμοποιώ την ανέπαφη 1-2 zone.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Την oyster μπορω να την βγαλω και απο το αεροδρομιο του gatwick που φτανω;;;για 3 ημερες πιστευετε ειναι οκ να τη γεμισω με 25- 30 λιρες;; Και κατι ακομη πιο πολυ για επιβεβαιωση..οταν ανεβαινω σε λεωφορεια πρεπει να τη χτυπαω αλλα οχι οταν κατεβαινω...
Ενω στο μετρο την χτυπαω κ οταν ανεβαινω κουαν κατεβαινω..σωστα εχω καταλαβει;;ευχαριστω!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Για τις rush hours διαβασε εδω https://www.toptiplondon.com/transport/tickets/oyster-card/

Συμφωνα με αυτο εδω https://independenttravelcats.com/tips-for-buying-using-the-oyster-card-in-london/ αφου φτασεις το cap η μετακινηση ειναι δωρεαν για το υπολοιπο της ημερας. Πχ το ημερησιο cap για zones 1 & 2, ειναι £6.80 (September 2018). Οποτε δεν εχει σημασια ποσες φορες θα ταξιδεψεις με την oyster καθως δεν προκειται να χρεωθεις παραπανω απο £6.80 την ημερα.
Αυτο ισχυει και για αν κανω χρηση της χρεωστικης μου σωστα;για μια μερα αντι για ημερησιο εισιτηριο μου βγαινει πιο φθηνα αυτη η επιλογη πιστευω...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Στο underground είναι υποχρεωτικό και όταν μπαίνεις και όταν βγαίνεις να την περνάς στο μηχανημα για να σου υπολογίσει την χρέωση αλλά και να ανοίξει τις πόρτες.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Αυτο ισχυει και για αν κανω χρηση της χρεωστικης μου σωστα;για μια μερα αντι για ημερησιο εισιτηριο μου βγαινει πιο φθηνα αυτη η επιλογη πιστευω...
δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευομαστε, παμε μια ακομα φορα

oyster card - μπορεις να πας με το pay as you go η unlimited για χ διαρκεια ημερων. αν πας με την 2η λυση οτι πληρωσεις , εαν ταξιδεψεις μεσα στις ζωνες που εχεις επιλεξει εξαρχης δεν θα χρεωθεις εξτρα no matter ποσες φορες θα ανεβοκατεβεις απο μετρο.

χρεωστικη: οσες φορες μπεις σε μετρο θα χρεωνεσαι
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Κάποιος συμφορμιτης πιο πάνω έγραψε ότι και στην ανέπαφη ισχύει το ημερήσιο cap της oyster. Γι’ αυτό και εγώ σκέφτηκα στο επικείμενο μου ταξίδι να κινηθώ μόνο με την ανέπαφη ποιος ο λόγος να βγάζω oyster??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom