Pegasus  Pegasus και ταυτότητα - τι παίζει;

Anastasisgr89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα.Δεν ειμαι ειδικος για να σου απαντησω απλως θα σε καθησυχασω οσον αφορα την ταυτοτητα. Πριν καμια 20αρια μερες ειχα στειλει ενα email στο προξενειο της Πολης για παρομοιο θεμα και μου απαντησαν αυτο: "
Aξιότιμε κύριε

ορθά σας ενημερωσε η αεροπορική εταιρεία("ειχα ρωτησει την Aegean νωρίτερα"). Για να πραγματοποιήσετε είσοδο στην Τουρκία μπορείτε να εισελθετε με ταυτότητα νέου τύπου ή με τα διαβατηρια σας τα οποία δεν πρεπει να λήγουν εντός των προσεχών 5 μηνών από την εισοδο σας

Σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με την Αρχή μας στα κάτωθι τηλεφωνα και στο τηλ έκτακτης ανάγκης για ώρες εκτός ωραρίου εργασίας του Γενικού Προξενείου : +90 (0) 530 069 7638

Με εκτιμηση,

Εκ του Γενικου Προξενείου".
Οποτε σε αυτο εισαι ενταξει,μην αγχωνεσαι.
Τωρα στο θεμα του check in δε ξερω τι γινεται αλλα περιμενω να σου απαντησει κανενας αλλος,καθ οτι με ενδιαφερει και μενα αυτο γιατι ταξιδευω σε λιγες μερες.
Πληροφοριακα,με Pegasus πας?
Καλημερα. Ναι με pegasus. Προσπάθησα να πάρω αεροδρόμιο για να μιλήσω με κάποιος στην pegasus αλλά δεν βρήκα κανέναν, οπότε πήρα αντιπροσώπω της εταιρίας στην Τουρκία αλλά μου είπε να μιλήσω με την πρεσβεία της Τουρκίας. Μιλάμε για τραγελαφικές καταστάσεις. Κατά πάσα πιθανότητα όλα καλά θα είναι, αλλά προτιμώ να είμαι σίγουρος γιατι την Παρασκευή πετάω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα.Δεν ειμαι ειδικος για να σου απαντησω απλως θα σε καθησυχασω οσον αφορα την ταυτοτητα. Πριν καμια 20αρια μερες ειχα στειλει ενα email στο προξενειο της Πολης για παρομοιο θεμα και μου απαντησαν αυτο: "
Aξιότιμε κύριε

ορθά σας ενημερωσε η αεροπορική εταιρεία("ειχα ρωτησει την Aegean νωρίτερα"). Για να πραγματοποιήσετε είσοδο στην Τουρκία μπορείτε να εισελθετε με ταυτότητα νέου τύπου ή με τα διαβατηρια σας τα οποία δεν πρεπει να λήγουν εντός των προσεχών 5 μηνών από την εισοδο σας

Σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με την Αρχή μας στα κάτωθι τηλεφωνα και στο τηλ έκτακτης ανάγκης για ώρες εκτός ωραρίου εργασίας του Γενικού Προξενείου : +90 (0) 530 069 7638

Με εκτιμηση,

Εκ του Γενικου Προξενείου".
Οποτε σε αυτο εισαι ενταξει,μην αγχωνεσαι.
Τωρα στο θεμα του check in δε ξερω τι γινεται αλλα περιμενω να σου απαντησει κανενας αλλος,καθ οτι με ενδιαφερει και μενα αυτο γιατι ταξιδευω σε λιγες μερες.
Πληροφοριακα,με Pegasus πας?
Τωρα, το γιατί κάνετε ερωτήσεις σε προξενικές αρχές της ελλάδας, για τις οποίες δεν έχουν απολύτως καμμία αρμοδιότητα ή έστω εκπαίδευση για να τις απαντήσουν, μόνο εσείς το ξέρετε.
Η απορία μου είναι όμως το γιατί σας απαντάνε (όχι περισσότερο υπέυθυνα από ότι θα σας απαντούσε κάποιος εδώ). Κάποιος πρέπει να τους μαζέψει.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση έτυχε και απαντήσανε σωστά (αν και δεν καλύπτουν ειδικές περιπτώσεις, π.χ. στρατιωτικούς, παλιές ταυτότητες με αριθμό από Φ κ.ο.κ.).
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Καλημερα. Ναι με pegasus. Προσπάθησα να πάρω αεροδρόμιο για να μιλήσω με κάποιος στην pegasus αλλά δεν βρήκα κανέναν, οπότε πήρα αντιπροσώπω της εταιρίας στην Τουρκία αλλά μου είπε να μιλήσω με την πρεσβεία της Τουρκίας. Μιλάμε για τραγελαφικές καταστάσεις. Κατά πάσα πιθανότητα όλα καλά θα είναι, αλλά προτιμώ να είμαι σίγουρος γιατι την Παρασκευή πετάω
Όσοι έχουν ταυτότητα δεν μπορούν να κάνουν ηλεκτρονικό check in με την Pegasus. Στο γκισέ υποχρεωτικά και κανένα πρόβλημα.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα σε όλους !

Το παραπάνω πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται με την Pegasus ?
Check-in με ταυτότητα μονο στο γκισέ του αεροδρομιου ?
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Ταξιδέψαμε πριν 10 μέρες για Κωνσταντινούπολή με Pegasus, οι δυο με διαβατήρια και οι άλλοι δυο με ταυτότητες. Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα....
SOS Ταξιδεύουμε μεθαύριο και δεν μας αφήνει να κάνουμε τσεκ ιν με ταυτότητες! Τι να κάνουμε;
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
ναι. αλλά είναι γρήγορο και άνετο.
Ξέρετε αν ισχύει ακόμα η άνεση με το τσεκ ιν στο αεροδρόμιο;Ταξιδεύουμε με ταυτότητες και δεν μας αφήνει να κάνουμε ηλεκτρονικό η Pegasus. Έχω αγχωθεί πολύ!Το ταξίδι είναι μεθαύριο. Πόσες ώρες θα πρέπει να είμαστε πιο πριν για τσεκ ιν;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
SOS Ταξιδεύουμε μεθαύριο και δεν μας αφήνει να κάνουμε τσεκ ιν με ταυτότητες! Τι να κάνουμε;
Αναφέρεται πιο πάνω οτι μπορείς να κάνεις στο αεροδρομιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom