Βόρεια Κορέα Portfolio KOREA (the only!!)

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι θα παω μεσα Φεβρουαριου..για 12 μήνες...Κοιτα δεν ηταν ακριβως επιλογη μου και στην αρχη δεν χαρηκα ιδιαιτερα αλλα πλεον συνηθισα στη σκεψη κ βλεπω μονο τα θετικα...Απο ταξιδιωτικςη πλευρας να το δει κανεις θα ειμαι ισως η μοναδικη ελληνιδα που εχει ζησει στη Β Κορεα και απο τους ελαχιστους παγκοσμιως...Οποτε θα εχω πολυ ενδιαφεροντα νεα κ φωτογραφιες..Και θα κνω και ταξιδια στην περιοχη..Θιβετ κ Μογγολια απο τις προτεραιοτητες μου...Αυτα σκεφτομαι για να παρηγοριεμαι...
Πρώτον είχα την εντύπωση ότι η μετανάστευση αλλοδαπών είναι παράνομη στη Βόρεια Κορέα εκτός αν δεχτείς επίσημη πρόσκληση απ' το καθεστώς.

Δεύτερον είσαι σίγουρη ότι θα μπορείς να μπαινοβγαίνεις απ' τη Βόρεια Κορέα για ταξίδια στην περιοχή?? Μιλάμε για τη Βόρεια Κορέα και όχι για τη ζώνη Σένγκεν. Στο λέω γιατί παρόλο που η Βόρεια Κορέα έχει υπογράψει τη Χάρτα Ατομικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων στην πράξη καταπατά το άρθρο 12 σχετικά με την ελεύθερη διακίνηση, είσοδο και έξοδο απ' τη χώρα, με αποτέλεσμα να απαγορεύει την έξοδο απ' τη χώρα ημεδαπών και αλλοδαπών με γελοίες δικαιολογίες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρώτον είχα την εντύπωση ότι η μετανάστευση αλλοδαπών είναι παράνομη στη Βόρεια Κορέα εκτός αν δεχτείς επίσημη πρόσκληση απ' το καθεστώς.
Δεύτερον
πρωτον ή ανήκει σε ανθρωπιστική οργανωση. ασυνήθιστο μια και δεν υπάρχει έλληνας σε αποστολή εκεί. ας περιμένουμε την απάντηση της ποστερ..
και το 2ο πολύ σωστό βέβαια. ελάχιστοι οι ξένοι στην πρωτεύουσα και όλοι συνοδεύονται στις μετακινήσεις τους. ακόμα και εντός της πόλης. ο εχθρός παραμονεύει..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πρωτον ή ανήκει σε ανθρωπιστική οργανωση. ασυνήθιστο μια και δεν υπάρχει έλληνας σε αποστολή εκεί. ας περιμένουμε την απάντηση της ποστερ..
Ε, να σημειώσουμε απλώς ότι έχουμε αρχίσει και ζητάμε πολύ προσωπικές πληροφορίες. Σε λίγο θα θέλουμε να μας πει - δημοσίως πάντα - και πως τη λένε, από που είναι, αν ψηφίζει το ΓΑΠ κλπ.... Το "μοναδικός Έλληνας στην Pyongyang" προσδιορίζει ασφυκτικά ένα συγκεκριμένο άνθρωπο, και παραβιάζει την ιδιωτικότητά του...

That said, κι εγώ έχω περιέργεια να μάθω τις συνθήκες του immigation και της διαβίωσης εκεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το "μοναδικός Έλληνας στην Pyongyang" προσδιορίζει ασφυκτικά ένα συγκεκριμένο άνθρωπο, και παραβιάζει την ιδιωτικότητά του...
μα η ίδια δεν το είπε αυτό? ποιος παραβιάζει τι? μήπως υπερβάλλεις λίγο? οι ευρωπαίοι είναι ελάχιστοι, διψήφιο νούμερο, και δεν χρειάζονται μαντικές ικανότητες..
2-3 πρεσβείες και ο ΟΗΕ υπάρχει..
το μεταναστευτικό κύμα από Ελλάδα δεν άρχισε ακόμα, παρά το πλήθος των αιτήσεων που κατακλύζουν τις πρεσβείες της DPRK ανά τον κόσμο.
 

mathaiosside

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πρώτον είχα την εντύπωση ότι η μετανάστευση αλλοδαπών είναι παράνομη στη Βόρεια Κορέα εκτός αν δεχτείς επίσημη πρόσκληση απ' το καθεστώς.

Δεύτερον είσαι σίγουρη ότι θα μπορείς να μπαινοβγαίνεις απ' τη Βόρεια Κορέα για ταξίδια στην περιοχή?? Μιλάμε για τη Βόρεια Κορέα και όχι για τη ζώνη Σένγκεν. Στο λέω γιατί παρόλο που η Βόρεια Κορέα έχει υπογράψει τη Χάρτα Ατομικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων στην πράξη καταπατά το άρθρο 12 σχετικά με την ελεύθερη διακίνηση, είσοδο και έξοδο απ' τη χώρα, με αποτέλεσμα να απαγορεύει την έξοδο απ' τη χώρα ημεδαπών και αλλοδαπών με γελοίες δικαιολογίες.
Ορθώς επισημαίνονται όλα αυτά. Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν το πρωτοδιάβασα.
Πάντως αν ισχύει για αυτό το 12μηνο, θα είναι μοναδική εμπειρία, αν μπορείς δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες του τύπου πώς έκατσε τέτοια δουλειά κτλ. Δεν ρωτάω για κουτσομπολιό αλλά από... ζήλεια! :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.284
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom