Postcrossing

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν και έχω αναφέρει κάτι σχετικό πριν λίγο καιρό, επειδή μου ζητήθηκε να ανοίξω topic για να εισαγάγω και άλλους σε αυτό το υπέροχο project, ιδού!

Το postcrossing είναι μια κοινότητα ατόμων που αγαπούν τις καρτ-ποστάλ και την ανταλλαγή τους! Δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να ανταλλάξει κάρτες με άλλα μέλη από όλα τα μέρη του κόσμου!

Πώς λειτουργεί; Κάνετε εγγραφή και φτιάχνετε ένα προφίλ, στο οποίο πρέπει να δώσετε την πραγματική σας διεύθυνση (η οποία δεν εμφανίζεται σε αυτό) και αν θέλετε να ανεβάσετε φωτό ή avatar, αλλά και να γράψετε λίγα λόγια για τον εαυτό σας, τα ενδιαφέροντά σας και το είδος των καρτ-ποστάλ που σας αρέσει (ή δεν σας αρέσει) να λαμβάνετε!

Εν συνεχεία μπορείτε να αρχίσετε να στέλνετε κάρτες! Αφού πατήσετε το σχετικό κουμπί, εμφανίζεται ένα παράθυρο με ένα τυχαίο προφίλ και τη διεύθυνσή του! Το άτομο δεν ξέρει ποιός του στέλνει κάρτα μέχρι την στιγμή που τη λαμβάνει και την κάνει register. Όσο πιο πολλές κάρτες στέλνει κάποιος, τόσο περισσότερες λαμβάνει και ο ίδιος! Επίσης, ανάλογα με το πόσες κάρτες έχει στείλει και έχουν γίνει registered αυξάνεται και ο αριθμός των καρτών που μπορεί να στέλνει και να ταξιδεύουν ταυτόχρονα!

Οι κάρτες αποστέλονται τυχαία! Παρ' όλα αυτά, αν κάποιος επιθυμεί μπορεί να πατήσει την επιλογή "direct swap", δίνοντας το "ελεύθερο" σε άλλους να του στείλουν pm, να του ζητήσουν να ανταλλάξουν διευθύνσεις και να στείλει ο ένας κάρτα στον άλλο! Αυτό είναι ωραίο επειδή μπορείς να προσεγγίσεις άτομα από χώρες που σε ενδιαφέρουν και να αποκτήσεις έμμεσα κάτι από τον προορισμό των ονείρων σου! :) Οι κάρτες που στέλνει/λαμβάνει κάποιος μέσω direct swap δεν καταγράφονται στο σύστημα του postcrossing.

Προσωπικά ασχολούμαι μόλις ένα μήνα και έχω ήδη γίνει φαν! :D Μου έχουν στείλει κάποιες τρελές μούφες βέβαια, αλλά χθες ας πούμε έλαβα μια υπέροχη κάρτα από την Ιαπωνία (ζωγραφιστή και αρκετά artistic) η οποία πραγματικά μου έφτιαξε την διάθεση!

Είναι ένα όμορφο χόμπι! :) Πιστεύω θα ενδιαφέρει αρκετούς ταξιδιάρηδες. Για ό, τι άλλο θέλετε ρωτήστε με.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλή ιδέα Defkalion, ήμουν σε δίλημμα ως προς το σε ποιά κατηγορία θα έπρεπε να το βάλω και όντως ταιριάζει καλύτερα εδώ. :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στάνταρ στέλνουμε καρτ-ποστάλ σε φίλους και συγγενείς όταν είμαστε σε ταξίδι Όχι αδιακρίτως, μόνο σε όσους καταλαβαίνουν την μανία μας για τα ταξίδια και σε όσους στέλνουν και αυτοί από τα δικά τους. Είναι επομένως λίγο προσωπική υπόθεση.
Εσύ μέσω αυτής της κοινότητας στέλνεις καρτ-ποστάλ μόνο όταν είσαι σε ταξίδι? Φαντάζομαι ότι δεν έχει σημασία, αλλά εσύ πως το βλέπεις? Και τι εννοείς με τις μούφα καρτ-ποστάλ?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εσύ μέσω αυτής της κοινότητας στέλνεις καρτ-ποστάλ μόνο όταν είσαι σε ταξίδι? Φαντάζομαι ότι δεν έχει σημασία, αλλά εσύ πως το βλέπεις?
Βασικά, αν και μπορείς να στείλεις και από ταξίδι, το νόημα είναι να στέλνεις από τη χώρα σου και την κουλτούρα της. Ορισμένοι στα προφίλ τους ζητάνε βέβαια κάρτες που θα μπορούσαν να είναι από οπουδήποτε (για παράδειγμα με καρτούν), αλλά η πλειοψηφία ενδιαφέρεται για κάρτες με ωραία τοπία και πολιτιστικά στοιχεία της εκάστοτε χώρας.

Και τι εννοείς με τις μούφα καρτ-ποστάλ?
Ορισμένοι στέλνουν κάρτες χωρίς να ψάξουν καθόλου το προφίλ του άλλου, ενώ κάποιοι στέλνουν διαφημιστικές, σαν αυτές που μπορεί κανείς να βρει δωρεάν στις καφετέριες.
Εμένα ας πούμε ένας μου έστειλε μια κάρτα με ένα λεμόνι (what the fuck?) και μια άλλη κοπελίτσα μία με κάτι καρτούν δεινόσαυρους! :shock: Εντάξει, δεν τις λες πρότυπο καλού γούστου, ούτε δίνουν κάποια αίσθηση των χωρών από τις οποίες προέρχονται.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
ενδιαφερον φαίνεται , να ρωτησω κατι άλλο, τα έξοδα αποστολης, ποιος τα πληρωνει? Αυτος που στελνει ή αυτος που δέχεται?
Και ποσο ειναι περιπου? Με ταχυδρομιο ετσι? (Μπορει να το λεει στο σαιτ, αλλα δεν ειχα ακομα χρονο να το ψαξω)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ενδιαφερον φαίνεται , να ρωτησω κατι άλλο, τα έξοδα αποστολης, ποιος τα πληρωνει? Αυτος που στελνει ή αυτος που δέχεται?
Και ποσο ειναι περιπου? Με ταχυδρομιο ετσι? (Μπορει να το λεει στο σαιτ, αλλα δεν ειχα ακομα χρονο να το ψαξω)
Εννοείται αυτός που στέλνει χρεώνεται. Από Ελλάδα το γραμματόσημο για αποστολή απλής κάρτας στο εξωτερικό είναι 70 cents (είτε μιλάμε για Κύπρο, είτε για Ν. Ζηλανδία).
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Με αφορμη αυτο, θυμηθηκα ενα αλλο project, λιγο πιο παραξενο....Στελνεις το κουκλακι σου να ταξιδεψει και να φωτογραφηθει σε διαφορα μερη!!!

ToyVoyagers - Travelling Toys - Little Things on Big Adventures - More
Καλά, οι τραβελστορίτες σιγά μην αφήσουν το κουκλάκι μόνο του. Ταξιδεύουν μαζί του.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από Ελλάδα το γραμματόσημο για αποστολή απλής κάρτας στο εξωτερικό είναι 70 cents (είτε μιλάμε για Κύπρο, είτε για Ν. Ζηλανδία).
Έκανα ένα λάθος και σπεύδω να το διορθώσω. Το γραμματόσημο είναι στα 78 και όχι στα 70 cents.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom