Γενικά Priceline - Name your own price (Πτήσεις)

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Έχει κανείς χρησιμοποιήσει τη μέθοδο κλεισίματος πτήσεων Νame your own price της Priceline?

Priceline.com | Best deal on Hotels, Flights, Cars, Vacations & more!

Περιληπτικά, με την επιλογή αυτή διαλέγεις το κόστος και τις ημερομηνίες των πτήσεών σου και το σύστημα σου κλείνει διαθέσιμες πτήσεις με οποιαδήποτε απ' τις συνεργαζόμενες εταιρείες σε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.

Έτρεξα το πρόγραμμα για μια υποθετική πτήση μετ' επιστροφής ATH-FCO 16.05.12-23.05.12 προτείνοντας τιμή εισιτηρίου $60 και πήρα τελική τιμή (χωρίς κόστος αποσκευών) γύρω στα $70 όταν η φθηνότερη επιλογή για εκείνη τη μέρα μέσω των συμβατικών μηχανών κράτησης είναι αρκετά ψηλότερα από 100 EUR. Το θέμα είναι φυσικά κατά πόσο κάποια αεροπορική θα δεχτεί την τιμή σου και γενικά αν δουλεύει αυτό το σύστημα σε ευρωπαικές πτήσεις όπως γίνεται στις ΗΠΑ.

Eδώ οι συνεργαζόμενες αεροπορικές.

Aν έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτή τη μηχανή ή γνωρίζει κάτι περισσότερο, θα ήταν πολύ χρήσιμο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ειναι δυνατον να ισχυει?

Εβαλα στην τυχη και γω για αυστραλια 500 $,για σεπτεμβρη.

Και μου βγαζει τιμη 507$ μαζι με τον φορο!!

Ποια εταιρεια θα δεχθει με αυτο το ποσο?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αρχίσαμε όλοι τα τεστ, ε;
Έβαλα κι εγώ για Νοέμβρη Κούβα 500? και μου έβγαλε 507,45?. Είναι περίεργο που δε δείχνει πτήσεις απο πρίν. Αλλά βέβαια, αν έδειχνε πτήσεις θα πήγαινε μόνος καθένας και θα τα έκλεινε απευθείας απο τις αεροπορικές.

Μετά, έβαλα ίδιες ημερομηνίες, αλλά με τιμή 580? και μου έβγαλε 587,45?, δηλαδή πάλι 7,45? πάνω απο αυτό που ζήτησα, τα οποία είναι τα Ticket fees όπως λέει. Κάτι περίεργο γίνεται πάντως.

Για να δούμε αν το έχει δοκιμάσει κανείς...
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Κρινοντας απο τα λεγομενα σας κ μια γρηγορη επισκεψη στο σαιτ, η φαση δειχνει μουφα απο χιλιομετρα. Γνωμη μου.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο
παντως εγω που εκανα ενα τεσταρισμα με πτηση που θα κανω μου βγαζει νορμαλ αποτελεσματα.δηλαδη εγω τα εκλεισα για str στα 195 ευρω πριν περιπου 20 μερες.προχθες η φιλη μου τα εκλεισε στα 210 και η priceline μου δινει τωρα καλυτερη τιμε στα 210 $$$.θελει ψαξιμο παντως και εχει και ενα ρισκο απο τα λιγα που διαβασα
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Είναι λίγο τζόγος απ' ότι κατάλαβα...
Δεν πρέπει ναναι τελείως μούφα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
υποθέτω έχετε δει ότι η εταιρεία είναι πολύ μεγάλη στο χώρο της..
Priceline.com - Wikipedia, the free encyclopedia
δεν ξέρω αν βοηθάει, έχω κλείσει με το negotiator ΙΧ στις ΗΠΑ, άμεση εξυπηρετηση, φουλ ασφάλεια και 30% πιο κάτω τιμή από όλους τους αλλους που είδα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δε ξέρω τι γίνεται με τα αεροπορικά, αλλά έχω κλείσει ξενοδοχείο τελευταία σχεδόν στιγμή μέσω priceline στο Λονδίνα, στο 1/3 της καλύτερης διαθέσιμης τιμής από οπουδήποτε αλλού, και δε συνάντησα κανένα πρόβλημα (στο 1 μάλιστα ξενοδοχείο είχα και upgrade).
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
Priceline is the parent company of the European organization*Booking.com.*

αρα πρεπει να θεωρειται πληρως αξιοπιστη υπηρεσια?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Κάποιες παρατηρήσεις πάνω στο link που παρέθεσες:

1) Η σελίδα είναι πολύ παλιά (1999)
2) Οι περισσότερες παραπομπές της σε άλλες σελίδες δεν λειτουργούν ή - εάν λειτουργούν - είναι επίσης το ίδιο παλιές (ή και παλαιότερες)

Μέσα στο διάστημα που μεσολάβησε πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει (σε σχέση με αυτά που περιγράφονται), οπότε καλό είναι να τό'χουμε κι αυτό υπόψη μας για τις όποιες επιλογές μας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απο την ιστοσελιδα Booking.com διαβαζουμε "Η Booking.com B.V., μέλος του ομίλου εταιρειών της Priceline.com".

Αρα θεμα αξιοπιστιας δεν τιθεται.
Επισης εχω κλεισει δωματιο σε πολυ πολυ χαμηλοτερη τιμη αλλα απο την αλλη εχω ζητησει και αρκετες φορες δωματιο σε μια τιμη χωρις να βρω ανταποκριση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom