Revolut

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Πιστεύω πως σιγά-σιγά και οι υπόλοιπες τράπεζες θα πετσοκόψουν τις ληστρικές τους προμήθειες και θα αντιγράψουν κατα κάποιον τρόπο τη revolut. Διαφορετικά θα χάσουν και άλλο μερίδιο της πίτας ..
Ή μπορεί να συμβεί απλά το αντίθετο, εξάλλου όταν ξεκίνησε είχε περισσότερες δωρεάν παροχές, τώρα τις έχει περιορίσει, ενώ προσπαθεί να σε πείσει για πρόσθετες υπηρεσίας, συχνά σπαμάροντας, το οποίο εμένα προσωπικά με εκνευρίζει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό προϊόν, αντίθετα με στοχευμένη χρήση μπορεί να αποβεί αποδοτική. Δεν υποκαθιστά όμως σε καμιά περίπτωση τις τράπεζες που χρησιμοποιώ.
Το είδα στην αγορά μιλίων εξαργύρωσης. Για να αγοράσεις 40000 μίλια θες 1000 ευρώ. Αρα αφού εσυ τα έχεις μαζέψει αυτά τα 40000 αλλιώς (με αγορές) είναι σαν να έχεις "κερδίσει" 1000 ευρώ (που θα έδινες για να τα αγόραζες μόνος σου)
Για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους βάση, δεν έχει καμία σημασία πόσο πουλά η aegan τα μίλια της (η χρέωση είναι ληστρική), αλλά πόσο κερδίζεις εσύ εξαργυρώνοντάς τα. Και η μέση ισοτιμία της Aegean, είναι 1 Ευρώ = 200 Μίλια Εξαργύρωσης, ή αντίστροφα, ένα μίλι =0,005€. Επομένως 40.000 μίλια εξαργυρώνονται σε 200€, και όχι σε 1000, π.χ. για αγορές στα duty free. Για εξαργύρωση με δωρεά σε ΜΚΟ είναι ακόμη λιγότερο συμφέρουσα: 1 μίλι εξαργύρωσης = 0,004€.
Υπό περιπτώσεις, μπορεί να βρεις συμφέρουσα αντιστοιχία στη Hertz, επειδή είναι flat rate:
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/partners/rent-a-car/hertz/
Μόνο αν ψάχνεις στοχευμένα για πτήσεις, όπως η paefstra, μπορείς να κάνεις εξαιρετική εξοικονόμηση, τόσο με την Aegean, όσο και με κάποιες εταιρίες της star alliance.
Εν τέλει, η χρήση της κάθε κάρτας επαφίεται στις ανάγκες του καθενός, αν κάποιος π.χ. δεν ψωνίζει από Κωτσόβολο, BP ή AB κ.ο.κ. δεν έχει λόγο να στραφεί σε κάρτα bonus γιατί το πιθανότερο είναι να καταστεί ασύμφορη, σε σχέση με άλλες εναλλακτικές.
 
Last edited:

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική


Revolut. Τι ακριβώς είναι η χρεωστική κάρτα Revolut; Γιατί χρειάζεται να κάνεις και εσύ και ποιά είναι τα πλεονεκτήματα της έναντι μιας κανονικής κάρτας; Αυτά και άλλα πολλά θα καλύψω στο παρών άρθρο με σκοπό να σας δώσω την πιο ειλικρινή κριτική για την κάρτα που συζητιέται από όλους. Χρησιμοποιώ την κάρτα Revolut από το 2018 και μπορώ να πω πως την χρησιμοποιώ αρκετά πιο συχνά από οποιαδήποτε άλλη κάρτα από ψώνια στο διαδίκτυο, σε καταστήματα αλλά κυρίως σε ταξίδια.

Μακάρι να είχα ακούσει πιο πριν για τη συγκεκριμένη κάρτα καθώς θα εξοικονομούσα πολλά σε συνάλλαγμα και αναλήψεις από την τράπεζα. Ειδικά στο εξωτερικό, το standard είναι να πληρώνεις 2-3% σε αναλήψεις απο ΑΤΜ. Η Revolut μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμη όταν πήγα στην Κοπεχγάγη για σπουδές. Για δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού, η διαδικασια ειναι ιδιαίτερα χρονοβόρα στην Δανία, ειδικά εάν δεν έχεις αριθμό κοινωνικών ασφαλίσεων. ( παίρνει μήνες για να πάρεις ένα). Επίσης μέχρι να ξεκινήσω να εργάζομαι στη Δανία, δεν υπήρχε άλλος λόγος να δημιουργήσω τραπεζικό λογαριασμό, καθώς η Revolut με εξυπηρετούσε στο 100%. Μπορούσα να πληρώσω απευθείας το ενοίκιο μου μέσω τραπεζικών συναλλαγών, και να πληρώσω απευθείας με την κυπριακή μου κάρτα, χωρίς να χρεώνομαι για τις συναλλαγές.


Τι είναι η Revolut;

H Revolut είναι μια τραπεζική εναλλακτική λύση. Είναι μια προπληρωμένη κάρτα και μπορείς να την χρησιμοποείς αποκλειστικά μέσω του app της (που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν) και να δημιουργήσεις ένα δωρεάν λογαριασμό.

Όταν δημιουργήσεις τον λογαριασμό, μπορείς να παραγκείλεις την φυσική κάρτα η οποία αποστέλλεται μέσα σε 1-2 εβδομάδες συνήθως. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απευθείεας την ψηφιακή κάρτα που σου προσφέρει εντελώς δωρεάν!



Η εμπειρία μου με την Revolut









Χρησιμοποιώ την Revolut από το 2018. Μέχρι στιγμής, πλήρωσα 17,886 ευρώ, κυρίως σε μεταφορές (ενοίκια, καταβολές για ενοικίαση κλπ) και για οτιδήποτε άλλο. Ακόμη και αν έχω το ίδιο συνάλλαγμα στη χώρα που είμαι, μεταφέρω λεφτά στην Revolut για να ελέγχω τον μηνιαίο προϋπολογισμό μου. Μπορείτε να δείτε τα έξοδα σας ανά κάθε μήνα, να θέσετε ένα budget για τα έξοδα σας, το οποίο σας βοηθά στον προγραμματισμό εξόδων.

Προσωπικά, ποτέ δεν διαφημίζω οποιαδήποτε εταιρεία στο blog μου, (μπορείτε να το κοιτάξετε) αλλά η Revolut είναι ότι καλύτερο μπορούσα να γράψω γιατί με έσωσε αρκετές φορές! Έχασα μια από τις κάρτες μου και πρέπει να παραγγείλω άλλη; Λύση; Revolut. Θέλω να αγοράσω κάτι από τι διαδίκτυο αλλά με προβληματίζει το πόσο ασφαλές είναι μια ιστοσελίδα; Revolut. Πλήρωσα με μια φίλη μου σε ένα εστιατόρειο και θέλουμε να μοιράσουμε το λογαριασμό στα 2 ; Revolut. Ταξιδεύω και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να βρίσκω ανταλλακτήρια ή να κυκλοφορώ με μετρητά; Revolut. Μετακόμισα σε νέα χώρα και δεν έχω τράπεζα; Revolut… Θέλω να διαχειρίζομαι τα μηνιαία έξοδα μου για να ελέγχω τον προϋπολογισμό μου; Revolut…..

Η πραγματική αξία της καρτας Revolut έρχεται με το Revolut App
Η εποχή της ψηφιακής τραπεζαςσάς επιτρέπει να διαχειρίζεστε τα οικονομικά σας από παντού με μία μόνο εφαρμογή. Η εφαρμογή είναι, κατά τη γνώμη μου, η πραγματική αξία που έρχεται με προϊόντα ψηφιακής τραπεζας από τράπεζες όπως το Revolut ή το N26.

Υπάρχουν πολλές επιλογές που μπορείτε να κάνετε μέσω του app όπως για να δείτε αναλυτικά τις χρεώσεις σας, να αλλάξετε τον κωδικό της κάρτας σας, να παγώσετε την κάρτα σας προσωρινά ή και να στείλετε πληρωμές απευθείας. Επίσης, μπορείτε να θέσετε ένα όριο στις χρεώσεις ανά μήνα έτσι ώστε να μπορείτε να ελέγχεται τον προϋπολογισμό σας.

Το συνάλλαγμα

Οι αλλαγές σε συνάλλαγμα είναι δωρεάν μέχρι 5,000 ευρώ το μήνα, μετά υπάρχει μια ενδεικτική χρέωση 0.05%. (εαν κάνετε αναβάθμιση σε άλλες κάρτες premium ή metal δικαιούστε απεριόριστες συναλλαγές).

Οπως βλέπετε, οι συναλλαγές είναι στις ίδιες περίπου τιμές αγοράς και σίγουρα καλύτερες από διάφορες υπηρεσίες ( π.χ ανταλλακτήρια) στις χώρες που ταξιδεύεις οι οποίες παίρνουν πάντα κάποια προμήθεια.

Παρ’όλα αυτά, υπάρχει περιορισμός στις δωρεάν αναλήψεις, που δικαιούσαι μέχρι 250 ευρώ το μήνα ( ένα ποσό που ποτέ δεν ξεπέρασα). Εάν κάνετε αναβάθμιση του λογαριασμού σας δικαιούστε 400 ευρώ για premium και 600 ευρώ για metal. Εάν ξεπεράσετε το ποσό, σας χρεώνουν την τυπική χρέωση με 2%. (που θα πληρώνατε ούτως η αλλιώς με την δική σας κάρτα).

Ασφάλεια με Revolut
Ακόμη και αν ταξιδεύετε σε προορισμό με το ίδιο συνάλλαγμα, είναι πρακτικό να έχετε μια επιπρόσθετη κάρτα σε περίπτωση απρόοπτων καταστάσεων. Μπορειτε να απενεργοποιήσετε ή να παγώσετε την κάρτα Revolut μέσω του app, να βάλετε περιορισμό στις πληρωμές ή ακόμη και να αποδέχεστε κάθε συναλλαγή για να αποφύγετε οποιαδήποτε κλοπή ή λάθος χρέωση. Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την vırtual card, να βάλεις περιορισμό στο πόσα θα πληρώσεις μέσω αυτής, έτσι, για μένα είναι η καταλληλότερη κάρτα για online αγορές.

Μου έτυχε να γίνει μια λανθασμένη χρέωση από μια ταξιδιωτική ιστοσελίδα, και μέσω της Revolut, μπόρεσα να κάνω αίτηση για αντιστροφή της χρέωσης (chargeback form) πολύ έυκολα μέσω του app. Υπάρχει και 24-ωρο live cha, οπόταν σε οποιαδήποτε περίπτωση μπορεις να μιλήσεις με τους λειτουργούς εξυπηρέτησης.

Εύκολες μεταφορές μέσω Revolut



Η Revolut είναι επίσης καλή λύση για πληρωμές σε ξένους λογαριασμούς. Αυτό γιατί, εκτός του ότι κάνει αυτόματα τη συναλλαγμη στο νόμισμα της προτίμησής σας, είναι δωρεάν και παίρνει συνήθως 2-3 εργάσιμες μέρες. Μπορείτε επίσης, να πληρώνετε αυτόματα για ενοίκιο χωρίς να επαναλαμβάνετε την ίδια διαδικασία ξανά και ξανά.

Επίσης, η μεταφορά σε λογαριασμούς φίλων σας που χρησιμοποιούν Revolut γίνεται αυτόματα, χωρίς χρόνο αναμονής. Μπορείτε έτσι να μοιράσετε λογαριασμούς ή να στείλετε λεφτά απευθείας από οποιδήποτε μέρος του κόσμου βρίσκεστε.



Ταξιδιωτική Ασφάλιση μέσω Revolut







Μια επείγουσα ιατρική κατάσταση στο εξωτερικό ενδέχεται να σας στοιχίσει πολλά γι’αυτό προκειμένου να αποφύγουμε καταστάσεις που μπορεί να μην είναι μια ευχάριστη ανάμνηση, η ταξιδιωτική ασφάλιση μπορεί τουλάχιστον να καλύψει τα απρόοπτα αυτών των διακοπών. Μέσω της Revolut κοστίζει μόλις 0.99 ευρώ την ημέρα, δηλαδή λιγότερα από ένα καφέ! (προσωπικά χρησιμοποιώ ταξιδιωτική ασφάλιση μόνο για ταξίδια εκτός Ευρώπης καθώς έχω την μπλέ κάρτα υγείας).

Επισης, μπορείτε να ασφαλίσετε και τα κινητά σας, με περίπου 5 ευρώ το μήνα. (καλύπτει ζημίες όπως ράγισμα της οθόνης, ζημιές από νερό και υγρα κλπ.)



Vault – Ο ταξιδιωτικό σας κουμπαράς





Τα Vaults σάς επιτρέπουν να εξοικονομείτε χρήματα τακτικά. Διατηρεί τα χρήματά σας χωριστά από τα διαθέσιμα κονδύλια σας, έτσι ώστε να μην μπεις στον πειρασμό να το ξοδέψεις. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την επιλογή να στρογγυλοποιεί αυτόματα τα ποσά από τις πληρωμές σας, έτσι προσθέτει την διαφορά στον κουμπαρά. Για παράδειγμα, πληρώνετε κάπου €9,75. Θα σας χρεώσει €10, και τα €0,25 θα μπούν στον κουμπαρά σας αυτόματα! Κάπως έτσι εξοικονόμησα σχεδόν €500 σε ένα χρόνο.

Αξίζει να κάνεις upgrade?


Αν και όπως καταλάβατε είμαι ιδιαίτερα ενεργός χρήστης της Revolut, νιώθω ότι ο δωρεάν λογαριασμός που έχω είναι υπέρ-αρκετός για τις δικές μου ανάγκες. Αλλά, εάν ταξιδεύετε πιο συχνά ή χρειάζεστε άλλες υπηρεσίες όπως ιατρική ασφάλιση ή περισσότερες αναλήψεις σε μετρητά ίσως χρειαστεί να κοιτάξετε τις άλλες επιλογές.





Πως να δημιουργήσετε τραπεζικό λογαριασμό Revolut σε 8 λεπτά
Το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού με τη Revolut είναι απλό. Προσωπικά, ήταν η πιο εύκολη εγγραφή για έναν τραπεζικό λογαριασμό που έκανα ποτέ μου.

  1. Κάντε λήψη της εφαρμογής Revolut στο κινητό σας τηλέφωνο.
  2. Ανοίξτε την εφαρμογή και εισαγάγετε τον αριθμό τηλεφώνου σας, επιλέξτε έναν κωδικό πρόσβασης και επιβεβαιώστε το βήμα με το sms-code που θα λάβετε.
  3. Στο επόμενο βήμα, εισάγετε τα προσωπικά σας στοιχεία, όπως το όνομα, τη διεύθυνση και το email σας.
  4. Για να ανοίξετε το λογαριασμό σας Revolut, πρέπει να μεταφέρετε € 10. Θα έχετε τη δυνατότητα να το μεταφέρετε ξανά στον παλιό σας λογαριασμό, εάν το επιθυμείτε.
  5. Το επόμενο βήμα είναι η επαλήθευση. Πάρτε μια φωτογραφία του διαβατηρίου, της ταυτότητας ή της άδειας οδήγησης για να επαληθεύσετε την ταυτότητά σας.
  6. Για να ολοκληρώσετε τη διαδικασία ταυτοποίησης, θα χρειαστεί να βγάλετε μια selfie με το κινητό σας τηλέφωνο.
  7. Κάντε κλικ στο σύνδεσμο επαλήθευσης που έχετε λάβει στα εισερχόμενά σας από το Revolut και συνδεθείτε στην εφαρμογή Revolut.
Σε σύγκριση με πολλές άλλες ψηφιακές τράπεζες, το Revolut καθιστά δυνατό το άνοιγμα λογαριασμού εντός 8 λεπτών. Μπορείτε να παραγγείλετε την κάρτα Revolut απευθείας από την εφαρμογή. Ορισμένες λειτουργίες θα ξεκλειδωθούν μόλις ενεργοποιήσετε την κάρτα σας Revolut, ωστόσο τις περισσότερες λειτουργίες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ήδη.

Επιπλέον, μπορείτε να ζητήσετε δωρεάν εικονική κάρτα και να την χρησιμοποιήσετε για ηλεκτρονικές πληρωμές. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αν ταξιδεύετε στο εξωτερικό και θέλετε να χρησιμοποιήσετε ορισμένες από τις εφαρμογές για κινητά για να καλέσετε ένα ταξί ή να παραγγείλετε φαγητό.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορούν να μου βάζουν και χρήματα σε αυτή την καρτα; εννοώ να δέχομαι πληρωμές;
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορούν να μου βάζουν και χρήματα σε αυτή την καρτα; εννοώ να δέχομαι πληρωμές;

Ναι εαν κάποιος έχει Revolut. Επίσης έχεις δικό σου IBAN εαν το άλλο άτομο δεν έχει Revolut.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι εαν κάποιος έχει Revolut. Επίσης έχεις δικό σου IBAN εαν το άλλο άτομο δεν έχει Revolut.
Δεν το κατάλαβα. Κάποιος που δεν έχει revolut μπορεί να μου καταθέτει χρήματα στην κάρτα αυτή;
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν το κατάλαβα. Κάποιος που δεν έχει revolut μπορεί να μου καταθέτει χρήματα στην κάρτα αυτή;
,
Ναι μπορεί να σου κάνει κατάθεση. Είναι λες και έχεις δικό σου τραπεζικό λογαριασμό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορούν να μου βάζουν και χρήματα σε αυτή την καρτα; εννοώ να δέχομαι πληρωμές;
Ναι. Έχεις UK bank account με κανονικό IBAN σε GBP ή/και σε EUR, χωρίς capital controls (αλλά υποκείμενο στους περιορισμούς εξαγωγής συναλλάγματος, αν θέλεις να σου βάλουν πολλά λεφτά από την Ελλάδα). Μετά το brexit (αν γίνει) θα έχεις Ιρλανδικό IBAN μάλλον.
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
ναι ακριβως οπως τα περιγραφει η @Stefsjourney .
Απίστευτο το ότι ο καθένας μπορεί να ανοίξει κανονικό τραπεζικό λογαριασμό ουσιαστικά σε αγγλική τράπεζα online σε λιγότερο από 10 λεπτά.
Στις δικές μου περιγραφές ξέχασα να αναφέρω πως έτσι πέρασα και τις δυσκολίες των capital controls όταν δεν μπορούσα να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό πάνω από ένα ποσό. Λύση? έστελνα εμβάσματα στην ρεβολουτ από διαφορετικούς λογαριασμούς διαφορετικών τραπεζών ώστε να συγκεντρωθεί το απαιτούμενο ποσό και να σταλεί ολόκληρο εκεί που έπρεπε. Συν ότι γλίτωνα τις προμήθειες. Βασικά αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που έκανα ρεβολουτ αλλά μετά με κράτησε.

όντως δεν αξίζει να έχεις premium αλλά με κάποια προμο που σου βγάζει κατα καιρούς, μπορείς να αποκτήσεις εύκολα κ δωρεάν. (κανονικά έχει μια συνδρομή της τάξεως των 150 ευρω/χρόνο)
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ναι ακριβως οπως τα περιγραφει η @Stefsjourney .
Απίστευτο το ότι ο καθένας μπορεί να ανοίξει κανονικό τραπεζικό λογαριασμό ουσιαστικά σε αγγλική τράπεζα online σε λιγότερο από 10 λεπτά.
Στις δικές μου περιγραφές ξέχασα να αναφέρω πως έτσι πέρασα και τις δυσκολίες των capital controls όταν δεν μπορούσα να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό πάνω από ένα ποσό. Λύση? έστελνα εμβάσματα στην ρεβολουτ από διαφορετικούς λογαριασμούς διαφορετικών τραπεζών ώστε να συγκεντρωθεί το απαιτούμενο ποσό και να σταλεί ολόκληρο εκεί που έπρεπε. Συν ότι γλίτωνα τις προμήθειες. Βασικά αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που έκανα ρεβολουτ αλλά μετά με κράτησε.

όντως δεν αξίζει να έχεις premium αλλά με κάποια προμο που σου βγάζει κατα καιρούς, μπορείς να αποκτήσεις εύκολα κ δωρεάν. (κανονικά έχει μια συνδρομή της τάξεως των 150 ευρω/χρόνο)

Εγώ αρχικά έκανα για το συνάλλαγμα Revolut καθως ταξιδεύω συχνά και κουράστηκα να ασχολούμε με ανταλλακτήρια κλπ. Αλλά στη συνέχεια, ήταν η λύση σε όποιο τραπεζικό θέμα είχα...
Πληρωμή ενοικίου σε ξένο λογαριασμό - Revolut...
Δεν ξέρω για Ελλάδα αλλά στην Κύπρο είναι διαδικασία να κάνεις τέτοια μεταφορά και κοστίζει κάθε φορά.
Γενικά, λύσεις για τα πάντα..
 

greg13

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Εγώ αρχικά έκανα για το συνάλλαγμα Revolut καθως ταξιδεύω συχνά και κουράστηκα να ασχολούμε με ανταλλακτήρια κλπ. Αλλά στη συνέχεια, ήταν η λύση σε όποιο τραπεζικό θέμα είχα...
Πληρωμή ενοικίου σε ξένο λογαριασμό - Revolut...
Δεν ξέρω για Ελλάδα αλλά στην Κύπρο είναι διαδικασία να κάνεις τέτοια μεταφορά και κοστίζει κάθε φορά.
Γενικά, λύσεις για τα πάντα..
Καποια λεφτα που εχω στην ρεβολουτ μπορω να τα βγαλω καπως απο την καρτα;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καποια λεφτα που εχω στην ρεβολουτ μπορω να τα βγαλω καπως απο την καρτα;
Με ανάληψη από ΑΤΜ. Οι περισσότερες τράπεζες έχουν κάποια χρέωση, κάποιες μικρότερες ( συνεταιριστικές) όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom