Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Σιγά μη δουλεύω για την Isis...η κάρτα μου έχει δεσμεύσει 360 ευρώ με έχει κρεμάσει σε 3 όχι 1 ταξίδι μου σε χώρα Εκτός ΕΕβτις τελευταίες 15 μέρες αύριο φευγω Σοφία δίχως να έχει έρθει η φυσική κάρτα έχω ξοδέψει ώρες συζητήσεων και μελανιού να αναλύω σε κόσμο από εδώ και εκεί το θέμα όλοι Άσχετοι εφόσον δεν υπάρχει ούτε 1 εκπρόσωπος της εταιρείας από εχθές το μεσημέρι να μου δώσει μια απάντηση....για αυτό πήρα την απόφαση να γράψω εδώ . Στο chat δεν υπάρχει χριστιανός ή μωαμεθανός, στο Fb δεν απαντά κανείς και μόνο αυτοματοποιημένες απαντήσεις στέλνει η Revo. επαναλαμβάνω δεν ειμαι ούτε τρομοκράτης όπως με παρουσιάζουν ούτε μέτοχος σε ελληνικές τράπεζες που και εγώ τις κράζω. Ένας ταλαίπωρος ταξιδιώτης που του φαγανε 3 κατοσταρικα....είμαι
Και σου ξαναλεω οτι τσαμπα γραφεις εδω δε μπορει να σε εξυπηρετησει κανεις..επισης αφου σ εχει κρεμασει σε 3 ταξιδια τι την χρησιμοποιεις ακομα και δε τη κατηργησες απο το 1ο ταξιδι που κρεμαστηκες και να χρησιμοποιησεις καρτα ελληνικης τραπεζας;
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
δε στα φαγανε. ειναι στο λογαριασμο σου. η ρεβολουτ ειχε ανοιξει γραφεια στη ελλαδα. πριν κανα 2 χρονια. ειχα παει στο εβεντ του ανοιγματος. δε ξερω αν υπαρχουν ακομη. Απο το 15 εχω τη καρτα ποτε δε ειχα προβλημα . ψαξτο καλυτερα στο insomnia.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επισης εχω μια υπονοια οτι η booking δε δεχετε revo διοτι φαινετε ως ξενη καρτα,δεχονται μονο ελληνικες..
Φσσστ μπόιγκ.... Τι ναι πάλι τούτο; Μια Ολλανδική εταιρία δέχεται μόνο ελληνικές κάρτες; Τα σκέφτεστε καθόλου αυτά πριν τα γράψετε;

και ναι στο ξαναπα η καρτα ειναι μονο για να την χρησιμοποιεις στη χωρα που θα πας για οτι θες..
Τι κουταμάρα είναι πάλι αυτή; Εννοείται πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια Βρετανική προπληρωμένη VISA (δηλαδή σχεδόν παντού).

για ιντερνετικες αγορες σε σιτε εξωτερικου πλεον περνανε και οι ελληνικες καρτες αφου εχουν καταργηθει τα cc..
Ναι, αλλά αν η συναλλαγή δεν είναι σε EURO έχεις όλες τις παράλογες χρεώσεις των Ελληνικών τραπεζών.

οποτε μηπως νομιζουν οτι κατι κανεις παρανομα για να εφαγες μπλοκ..
Παράνομα! Έχεις καταλάβει τι είναι νόμος και τι παρανομία στον κόσμο αυτό; Να του στείλουμε και τα ΜΑΤ;

οπως και να εχει με το να τρομοκρατεις τον κοσμο ή τον οποιοδηποτε σκεφτετε να βγαλει καρτα οτι θα του φανε τα λεφτα ειναι εντελως ανουσιο..υπαρχει και η ν26 και η transferwise σε περιπτωση που δε σε καλυπτε η ρεβο...
Προφανώς κάτι φάνηκε ύποπτο στις συναλλαγές του για να τα ζητάνε όλα αυτά. Μπορώ να φανταστώ ότι διάφοροι κάνουν περίεργες δραστηριότητες με χρήση τέτοιου είδους καρτών (ξέπλυμα χρήματος κλπ) οπότε το fraud management της κάρτας χτυπάει καμπανάκι όταν βλέπει κάτι που θεωρεί ύποπτο (και αυτά τα συστήματα έχουν πολλά false positives). Δε μπορώ να ξέρω τι έγινε και γιατί ζητάνε ότι ζητάνε, εμένα πάντως δε μου τα ζήτησαν ποτέ, οπότε βλέπω ότι δεν είναι γενικό πρόβλημα. Και μπορώ επίσης να υποθέσω ότι τα ίδια ακριβώς καμπανάκια τα έχουν και οι άλλες προπληρωμένες κάρτες όπως η Revolut (N26, monzo, κλπ).
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Ταξιδιωτικο φορουμ αλλα ασφαλως για ταξιδιωτικα θεματα μιλαμε και οχι για θεματα πολιτικης ή παιδειας. Ζητησα απο 2 φιλους που θα ταξδεψουμε παρεα να μου βαλουνε απο 100 ευρω ο καθενας για τις συναλλαγες μας εκει...και αφενος εχουν μπλοκαρει την Ν1 Υποτιθεμενη καρτα με 2 κινησεις και αφετερουν εχω 300 ευρω μεσα και ταξιδευω αυριο που δε μπορω να τα κουνησω....Μολις προσπαθησα να κλεισω δωματιο μεσω Booking με το Υπολοιπο και ουτε αυτο δεχεται.....
Κράτα σαν κανόνα να κάνεις top-up με δική σου κάρτα (με το όνομά σου στα στοιχεία κατόχου) ή με δικό σου έμβασμα. Αν θέλεις φίλους να σε ενισχύσουν, μεταφορά μέσω Revolut και όχι top-up. Ή στα δίνουν με μεταφορά μέσω ελληνικής τράπεζας και κάνεις εσύ το top-up. Αποφεύγεις έτσι το flag για ασυνήθη δραστηριότητα. Επίσης, η υποστήριξη για πολλά θέματα, όπως και στις ελληνικές τράπεζες, είναι μόνο καθημερινές. Μην περιμένεις να λυθεί το πρόβλημά σου πριν τη Δευτέρα. Τέλος, δεν γίνεται να βασίζεις ένα ολόκληρο ταξίδι σε μία μόνο κάρτα, είμαι σίγουρος πως κάποιος θα έχει πιστωτική ελληνικής τράπεζας για χρήση στο ταξίδι, στις περισσότερες περιπτώσεις θα χάσεις το πολύ ένα 2,5% λόγω μετατροπής συναλλάγματος. Εξάλλου υπάρχει και ο παραδοσιακός τρόπος, τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος.
Έχω γράψει κι άλλες φορές εδώ μέσα η Revolut καλή είναι, αλλά έχει υπερτιμηθεί. Για πολλούς, πολλή φασαρία για να γλυτώσουν λίγα χρήματα.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Φσσστ μπόιγκ.... Τι ναι πάλι τούτο; Μια Ολλανδική εταιρία δέχεται μόνο ελληνικές κάρτες; Τα σκέφτεστε καθόλου αυτά πριν τα γράψετε;


Τι κουταμάρα είναι πάλι αυτή; Εννοείται πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια Βρετανική προπληρωμένη VISA (δηλαδή σχεδόν παντού).


Ναι, αλλά αν η συναλλαγή δεν είναι σε EURO έχεις όλες τις παράλογες χρεώσεις των Ελληνικών τραπεζών.


Παράνομα! Έχεις καταλάβει τι είναι νόμος και τι παρανομία στον κόσμο αυτό; Να του στείλουμε και τα ΜΑΤ;


Προφανώς κάτι φάνηκε ύποπτο στις συναλλαγές του για να τα ζητάνε όλα αυτά. Μπορώ να φανταστώ ότι διάφοροι κάνουν περίεργες δραστηριότητες με χρήση τέτοιου είδους καρτών (ξέπλυμα χρήματος κλπ) οπότε το fraud management της κάρτας χτυπάει καμπανάκι όταν βλέπει κάτι που θεωρεί ύποπτο (και αυτά τα συστήματα έχουν πολλά false positives). Δε μπορώ να ξέρω τι έγινε και γιατί ζητάνε ότι ζητάνε, εμένα πάντως δε μου τα ζήτησαν ποτέ, οπότε βλέπω ότι δεν είναι γενικό πρόβλημα. Και μπορώ επίσης να υποθέσω ότι τα ίδια ακριβώς καμπανάκια τα έχουν και οι άλλες προπληρωμένες κάρτες όπως η Revolut (N26, monzo, κλπ).
Ειπα εχω την υπονοια δεν ειμαι σιγουρη,διαβαζουμε πριν σχολιασουμε!προφανως για να του την μπλοκαραν κατι τους φανηκε υποπτο ή παρανομο τα ιδια λεμε!απλα δε μπορω να καταλαβω γιατι τοσο μενος αφου την εχει πατησει σε αλλα 2 ταξιδια και αυτο ειναι το 3ο που την παταει,γιατι δε την σταματησε απο την πρωτη φορα που ειχε προβλημα αλλα παρολα αυτα την χρησιμοποιει και ερχετε και μας σπαμαρει περιμενοντας ή να του δωσουμε δικιο ή να του δωσουμε λυση στο προβλημα του..οπως ορθα ειπε αλλος ενας συμφορουμιτης δε εξαρτιομαστε ποτε απο μια καρτα σ ενα ταξιδι,ας ειχε εναλλακτικες!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Κράτα σαν κανόνα να κάνεις top-up με δική σου κάρτα (με το όνομά σου στα στοιχεία κατόχου) ή με δικό σου έμβασμα. Αν θέλεις φίλους να σε ενισχύσουν, μεταφορά μέσω Revolut και όχι top-up. Ή στα δίνουν με μεταφορά μέσω ελληνικής τράπεζας και κάνεις εσύ το top-up. Αποφεύγεις έτσι το flag για ασυνήθη δραστηριότητα. Επίσης, η υποστήριξη για πολλά θέματα, όπως και στις ελληνικές τράπεζες, είναι μόνο καθημερινές. Μην περιμένεις να λυθεί το πρόβλημά σου πριν τη Δευτέρα. Τέλος, δεν γίνεται να βασίζεις ένα ολόκληρο ταξίδι σε μία μόνο κάρτα, είμαι σίγουρος πως κάποιος θα έχει πιστωτική ελληνικής τράπεζας για χρήση στο ταξίδι, στις περισσότερες περιπτώσεις θα χάσεις το πολύ ένα 2,5% λόγω μετατροπής συναλλάγματος. Εξάλλου υπάρχει και ο παραδοσιακός τρόπος, τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος.
Έχω γράψει κι άλλες φορές εδώ μέσα η Revolut καλή είναι, αλλά έχει υπερτιμηθεί. Για πολλούς, πολλή φασαρία για να γλυτώσουν λίγα χρήματα.

ΜΟΛΙΣ ΛΥΘΗΚΕ η εμπλοκη και το Μποικοταζ που μου επεβαλε η εν λογω Καρτα!
Λοιπον να παρουμε τα πραγματα με τη σειρα ...
1)αν οι 3 συναλλαγες που εκανα λογος να μπλοκαρει η καρτα μου....ευχαριστω δε θα ξαναπάρω..... Αποσυρομαι απο μονος μου
2) αν το γεγονος οτι ζητησα απο 2 ταξιδιωτες να βαλουν απευθυνθουν και να καταβαλουν κατευθειαν στον τραπεζικο λογαριασμο της Revo που αρχιζει απο GB απο 100 ευρω για επερχομενο ταξιδι που θα γινει στην Βαρκελωνη ειναι λογος να με θεωρησει υποπτο συναλλαγων μια καρτα- τραπεζα - ιδρυμα.....ευχαριστω παλι δε θα ξαναπαρω
3) το γεγονος οτι με κρεμασε σε 3 εκτος Ε.Ε. ταξιδια αφου οχι μονο δεν μου εστειλε ποτε την φυσικη καρτα απο τις 25.9 την περιμενω και σημερα ειναι 16.10 και ακομη δεν εχει ερθει......ευχαριστω την αποσυρω απο μονος μου!!!! Τι να την κανω ποια τραπεζα δεν στελνει καρτα στους πελατες και μαλιστα ( ποια ειναι η Revo που μου λεει ρωτηστε τους γειτονες σας αν τυχον την ειδαν)
4) δε θα μιλησω για τα δικαιολογητικα και εγγραφα που μου ζητησε (που δεν εχει ζητησει ουδεποτε ουτε ελληνικη τραπεζα ) οχι ευρωπαικη ξενων συμφεροντων για 300 ευρω που ειχα μεσα!!!
5) το γεγονος οτι Υπαρχουν ελληνικες τραπεζες και ευτυχως που χρεωνουν με 2 και 2,5 % επι των συναλλαγων θα με κανει να στραφω καθαρα πλεον προς αυτες βαζωντας κερι στα αυτια οσων καλοθελητων θελουν να τρομοκρατησουν το κοσμο, Ναι Υπαρχουν τραπεζες που χρεωνουν προμηθεια αλλα υπαρχουν τραπεζες ελληνικες που παιρνουν μηδενικη προμηθεια - ψαξτε το οσοι πατε να βγαλετε λογαριασμο σε αμφιβολου τραπεζικου συστηματος χρηματηστιρικα ιδρυματα την αλλη φορα......εγω παντως ΜΑΚΡΙΑ απο την Revo!
( αν υπήρχει εστω ενας υπαλληλος να μου απαντησει ακομη και καθημερινες εστω και online) στα ερωτηματα μου και οχι σε γραμμη προτεραιοτητας και σε 3 μερες...θα το σκεφτομουν. Θεωρω οτι δε μου ταιριαζει και οτι γινεται παρα πολυ Ντορος για κατι που δεν ισχυει!




Αυτα και ευχαριστω για την Φιλοξενία σας στο νημα με θεμα REVO!

Υ.Γ. και ναι υπαρχουν παρα πολλοι πελατες αυτη τη στιγμη στο κοσμο που εχουν μπλοκαριστει για ψηλου πηδημα απο την εν λογω καρτα...αν μπει καποιος στο community θα διαβασει παραματα και θαματα που εχουν συμβει σε πελατες της.

Υ.Γ. για αυτην που αναφερει οτι εχω μενος ή οργη με την καρτα σε ενημερωνω οχι απλα οτι εχω ΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΡΓΗ αλλα την θεωρω την πλεον αχρηστη και υποψηφια να σε κρεμασει και εσενα... τα ταξιδια και τα 3 πραγματοποιηθηκαν στην σειρα σε διαστημα 12 ημερων το ενα μετα το αλλο και επρεπε ο σχεδιασμος να γινει απο την αρχη ταυτοχρονα!
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
ΜΟΛΙΣ ΛΥΘΗΚΕ η εμπλοκη και το Μποικοταζ που μου επεβαλε η εν λογω Καρτα!
Λοιπον να παρουμε τα πραγματα με τη σειρα ...
1)αν οι 3 συναλλαγες που εκανα λογος να μπλοκαρει η καρτα μου....ευχαριστω δε θα ξαναπάρω..... Αποσυρομαι απο μονος μου
2) αν το γεγονος οτι ζητησα απο 2 ταξιδιωτες να βαλουν απευθυνθουν και να καταβαλουν κατευθειαν στον τραπεζικο λογαριασμο της Revo που αρχιζει απο GB απο 100 ευρω για επερχομενο ταξιδι που θα γινει στην Βαρκελωνη ειναι λογος να με θεωρησει υποπτο συναλλαγων μια καρτα- τραπεζα - ιδρυμα.....ευχαριστω παλι δε θα ξαναπαρω
3) το γεγονος οτι με κρεμασε σε 3 εκτος Ε.Ε. ταξιδια αφου οχι μονο δεν μου εστειλε ποτε την φυσικη καρτα απο τις 25.9 την περιμενω και σημερα ειναι 16.10 και ακομη δεν εχει ερθει......ευχαριστω την αποσυρω απο μονος μου!!!! Τι να την κανω ποια τραπεζα δεν στελνει καρτα στους πελατες και μαλιστα ( ποια ειναι η Revo που μου λεει ρωτηστε τους γειτονες σας αν τυχον την ειδαν)
4) δε θα μιλησω για τα δικαιολογητικα και εγγραφα που μου ζητησε (που δεν εχει ζητησει ουδεποτε ουτε ελληνικη τραπεζα ) οχι ευρωπαικη ξενων συμφεροντων για 300 ευρω που ειχα μεσα!!!
5) το γεγονος οτι Υπαρχουν ελληνικες τραπεζες και ευτυχως που χρεωνουν με 2 και 2,5 % επι των συναλλαγων θα με κανει να στραφω καθαρα πλεον προς αυτες βαζωντας κερι στα αυτια οσων καλοθελητων θελουν να τρομοκρατησουν το κοσμο, Ναι Υπαρχουν τραπεζες που χρεωνουν προμηθεια αλλα υπαρχουν τραπεζες ελληνικες που παιρνουν μηδενικη προμηθεια - ψαξτε το οσοι πατε να βγαλετε λογαριασμο σε αμφιβολου τραπεζικου συστηματος χρηματηστιρικα ιδρυματα την αλλη φορα......εγω παντως ΜΑΚΡΙΑ απο την Revo!
( αν υπήρχει εστω ενας υπαλληλος να μου απαντησει ακομη και καθημερινες εστω και online) στα ερωτηματα μου και οχι σε γραμμη προτεραιοτητας και σε 3 μερες...θα το σκεφτομουν. Θεωρω οτι δε μου ταιριαζει και οτι γινεται παρα πολυ Ντορος για κατι που δεν ισχυει!




Αυτα και ευχαριστω για την Φιλοξενία σας στο νημα με θεμα REVO!

Υ.Γ. και ναι υπαρχουν παρα πολλοι πελατες αυτη τη στιγμη στο κοσμο που εχουν μπλοκαριστει για ψηλου πηδημα απο την εν λογω καρτα...αν μπει καποιος στο community θα διαβασει παραματα και θαματα που εχουν συμβει σε πελατες της.

Υ.Γ. για αυτην που αναφερει οτι εχω μενος ή οργη με την καρτα σε ενημερωνω οχι απλα οτι εχω ΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΡΓΗ αλλα την θεωρω την πλεον αχρηστη και υποψηφια να σε κρεμασει και εσενα... τα ταξιδια και τα 3 πραγματοποιηθηκαν στην σειρα σε διαστημα 12 ημερων το ενα μετα το αλλο και επρεπε ο σχεδιασμος να γινει απο την αρχη ταυτοχρονα!
Ναι φαινετε ξεκαθαρα το μενος και η οργη σου και μας το επιβεβαιωνεις και τωρα..πιστεψε με ολοι οσοι κανετε παραπονα για κρεμασμα της ρεβο,μαντεψε κατι κανετε λαθος...αν την θεωρεις αχρηστη τοτε μην μπαινεις στο κοπο να γραφεις σεντονια και κατεβαταρες και να τρομοκρατεις τον κοσμο διχως λογο!απλη η παρατηρηση αλλα βλεπω δε την λαμβανεις υποψην σου απλα καθεσε και κραζεις μια καρτα η οποια ΕΞΑΡΧΗΣ δε σε βολεψε και συνεχισες να την χρησιμοποιεις διχως λογο..μετα το 1ο σου ταξιδι ας εμπλεκες μονο με ελληνικη καρτα,ουτε εσυ θα ταλαιπωριωσουν,ουτε θα μας εγραφες σεντονια εδω μπας και σε λυπηθουμε..αυτα και τελος το οφ τοπικ!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να γράφει την γνώμη του και την εμπειρία του (σε σεντόνια ή όχι) και όσο έντονα θέλει.Αφού το θέμα είναι σχετικό με αυτά που γράφει.
Εννοειτε αυτο!απλα εχω μια εντυπωση οτι ο εν λογω κυριος προσπαθει να "τρομοκρατησει" κοσμο και να μας πεισει εδω ολους να κανουμε απεγγραση απο τη ρεβο επειδη δεν ειχε καλη εμπειρια ο ιδιος!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Εννοειτε αυτο!απλα εχω μια εντυπωση οτι ο εν λογω κυριος προσπαθει να "τρομοκρατησει" κοσμο και να μας πεισει εδω ολους να κανουμε απεγγραση απο τη ρεβο επειδη δεν ειχε καλη εμπειρια ο ιδιος!
Προσωπικά δεν κατάλαβα καμιά προσπάθεια τρομοκράτησης.Αντίθετα είδα ότι για μικρό σχετικά ποσό του μπλόκαραν τον λογαριασμό και του ζητούσαν υπερβολικά δικαιολογητικά.Μάλλον για αυτό ήταν και κάπως έντονος στα ποστ του και κατέθεσε την εμπειρία του για να ξέρουν και οι άλλοι χρήστες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Προσωπικά δεν κατάλαβα καμιά προσπάθεια τρομοκράτησης.Αντίθετα είδα ότι για μικρό σχετικά ποσό του μπλόκαραν τον λογαριασμό και του ζητούσαν υπερβολικά δικαιολογητικά.Μάλλον για αυτό ήταν και κάπως έντονος στα ποστ του και κατέθεσε την εμπειρία του για να ξέρουν και οι άλλοι χρήστες.
Ναι που προφανως για να τον μπλοκαραν κατι εκανε λαθος το οποιο δε δεχετε!επισης εχει αποψη οτι απο εδω και περα ολοι μας θα εχουμε θεμα με τη ρεβο και θα μας κρεμασει αν διαβασες και το τελευταιο μυνημα του!αν αυτο δεν ειναι τρομοκρατηση υποψηφιου πελατη της ρεβο τοτε τι ειναι?επισης πολλα δικαιολογητικα θα σου ζητησει και μια ελληνικη τραπεζα οπου εκει τα πας και δε μιλας,για τη ρεβο για ποιο λογο τοσος σαματας?
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Και εγώ την χρησιμοποιώ πάνω απο διετία τη συγκεκριμένη κάρτα και δεν είχα προβλήματα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιος που είχε, έκανε απαραίτητα κάτι τελείως λάθος. Τουλάχιστον εμείς εδώ μέσα δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να χτυπήσει καμπανάκι στη συγκεκριμένη τράπεζα.
Όσον αφορά τον τρόπο που στέλνει η ρεβολουτ τις κάρτες, προφανώς και δεν ενέχει καμία ασφάλεια αλλά είναι φθηνός, οποτε δεν λέμε κουβέντα. Έχει τύχει σε φίλο μου να του την πάρει κάποιος γείτονας κανονικά από το γραμματοκιβώτιο και να προσπαθήσει να κάνει και συναλλαγή. Ευτυχώς του την έστειλαν ξανά χωρίς χρεωση και δεν είχε και μέσα στην κάρτα λεφτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.792
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom