Revolut

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Οπότε δεν έχει υπάρξει καμία χρέωση! Δηλαδή, τι συζητάμε;
Σε εμενα υπαρχει χρεωση... Η μεταφορα των χρηματων ανεφερα οτι εγινε απο την καρτα και οχι απο τραπεζικο λογαριασμο. Δηλαδη στη revo παω στο προαθηκη χρηματων και μετα με χρηση πιστωτικης ή χρεωστικης καρτας που λεει. Η εφαρμογη της εθνικης μου εστειλε pop up μηνυμα οτι κρατησε 1€ περα απο τα 50€. Στο συνολο που ειχα επισης στο λογαριασμο της τραπεζας ειναι οντως 51€ λιγοτερα ΑΛΛΑ στις κινησεις για την ωρα φαινονται μονο τα -50€.

Επισης και οι δυο λογαριασμοι τραπεζων ειναι στο ονομα μου οπως και ο λογαριαμος της Revo. το ποσο ειναι περιπου το ιδιο με αυτο που εστελνα απο τη καττα της Πειραιως
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σε εμενα υπαρχει χρεωση... Η μεταφορα των χρηματων ανεφερα οτι εγινε απο την καρτα και οχι απο τραπεζικο λογαριασμο. Δηλαδη στη revo παω στο προαθηκη χρηματων και μετα με χρηση πιστωτικης ή χρεωστικης καρτας που λεει. Η εφαρμογη της εθνικης μου εστειλε pop up μηνυμα οτι κρατησε 1€ περα απο τα 50€. Στο συνολο που ειχα επισης στο λογαριασμο της τραπεζας ειναι οντως 51€ λιγοτερα ΑΛΛΑ στις κινησεις για την ωρα φαινονται μονο τα -50€.

Επισης και οι δυο λογαριασμοι τραπεζων ειναι στο ονομα μου οπως και ο λογαριαμος της Revo. το ποσο ειναι περιπου το ιδιο με αυτο που εστελνα απο τη καττα της Πειραιως
Με συγχωρείς αλλά δεν νομίζω πως είναι μεγάλο πρόβλημα και να κρατάει 1€ (αν κρατάει) Τσάμπα χαλας την ζαχαρένια σου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Σε εμενα υπαρχει χρεωση... Η μεταφορα των χρηματων ανεφερα οτι εγινε απο την καρτα και οχι απο τραπεζικο λογαριασμο. Δηλαδη στη revo παω στο προαθηκη χρηματων και μετα με χρηση πιστωτικης ή χρεωστικης καρτας που λεει. Η εφαρμογη της εθνικης μου εστειλε pop up μηνυμα οτι κρατησε 1€ περα απο τα 50€. Στο συνολο που ειχα επισης στο λογαριασμο της τραπεζας ειναι οντως 51€ λιγοτερα ΑΛΛΑ στις κινησεις για την ωρα φαινονται μονο τα -50€.

Επισης και οι δυο λογαριασμοι τραπεζων ειναι στο ονομα μου οπως και ο λογαριαμος της Revo. το ποσο ειναι περιπου το ιδιο με αυτο που εστελνα απο τη καττα της Πειραιως
Κοιτα μηπως σου το δωσουν πισω το 1ε αλλιως παρε τηλ την εθνικη και ρωτα για ποιο λογο γινετε γιατι σε κανεναν αλλον μεσω καρτας εθνικης δεν εχει γινει αναλογη χρεωση..παραπανω εξηγηση δε νομιζω να μπορει να σου δωσει κανεις εδω μεσα,παρα μονο η τραπεζα!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Μήπως η χρέωση του 1€ είναι για σκοπούς 'authentication'? Σ'αυτήν την περίπτωση είτε υπάρχει χρέωση και επιστροφή του ποσού είτε προσωρινή δέσμευση αυτού (χρέωση προσωρινή, όχι οριστική) που αποδεσμεύεται μετά από λίγες μέρες
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Με συγχωρείς αλλά δεν νομίζω πως είναι μεγάλο πρόβλημα και να κρατάει 1€ (αν κρατάει) Τσάμπα χαλας την ζαχαρένια σου.
Δεν με ενοχλει το 1€... καθολου! Αλλα επειδη ξερω οτι σε κανεναν αλλον δεν εχει κρατησει προμηθεια μεσω μεταφορας απο καρτα εθνικης (και οχι μονο Εθνικης) το ψαψνω πιο πολυ για το γαμωτο... Κουβεντα να γινεται. Αλλα να μαθω πιο πολυ και το γιατι!!


Μήπως η χρέωση του 1€ είναι για σκοπούς 'authentication'? Σ'αυτήν την περίπτωση είτε υπάρχει χρέωση και επιστροφή του ποσού είτε προσωρινή δέσμευση αυτού (χρέωση προσωρινή, όχι οριστική) που αποδεσμεύεται μετά από λίγες μέρες
Ναι αυτο το σκεφτηκα και εγω. Μηπως δηλαδη αποδεσμευτει τις επομενες μερες. Προς το παρον δεν εχει γινει!
 
Last edited by a moderator:

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η αλήθεια είναι είχε γράψει και μια κοπέλα (νομίζω) πιο πίσω ότι είχε κάνει με κάρτα top-up και κράτησε προμήθεια αλλά επειδή ήταν και αρχές άρσης CC προσωπικά θεωρούσα ότι μπερδεύτηκε κι έκανε με έμβασμα.
Αν τώρα εμφανίζεστε κι άλλοι με αυτό, ν' αρχίσουμε να ανησυχούμε :p (γιατί ειδικά αν ξεκινήσει η Εθνική τέτοια μόντα που είναι και ίσως η πιο σοφτ σε προμήθειες χρεωστικών, τι να πούμε οι άλλοι).
Αν όντως σου αποδεσμευτεί το ευρώ λοιπόν, ή συνειδητοποίησες ότι προήλθε από κάπου αλλού, ενημέρωσε!
Προσωπικά με χρεωστική Πειραιώς αισίως πρέπει να 'χω κάνει καμιά 10αρια φορτίσματα δίχως προμήθεια.

Σε ένα update από την προσωπική μου εμπειρία με revo, να πω ότι μου είχε έρθει και μένα mail επικαιροποίησης στοιχείων όταν ήταν πιθανό το brexit στις 31/10.
(Πάνω που είχα eur/gbp μέσα στο λογαριασμό και τα αυγάτευα με τον καιρό λόγω του ταξιδιού Λονδίνο.)
Ο λογαριασμός δεν πρόλαβε να παγώσει, έκανα και γρήγορα ταυτοποίηση μιλώντας με τσατ άλλωστε.
(Την πρώτη φορά τον είχα ανοίξει με την χιλιοτσαλακώμενη εκτυπωμένη ταυτότητα 12ετιας μου χωρίς πρόβλημα. Κατά τη διάρκεια της επαναταυτοποίησης, 3 νύχτες πριν φύγω, δεν γινόταν δεκτή, οπότε χρησιμοποίησα διαβατήριο).
Μια τρομάρα την πήρα μην μείνω ξεκρέμαστος στα ξένα η αλήθεια είναι, οπότε just in case φόρτισα και λίγο Ν26. (Εν τέλει ευτυχώς δεν έγινε στραβή.)
Αλλά με τρόμαξε η εμπειρία αυτή η αλήθεια είναι και πλέον σκέφτομαι να το πηγαίνω έτσι, αν υπάρχει και η δυνατότητα δηλαδή. o_O
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Η αλήθεια είναι είχε γράψει και μια κοπέλα (νομίζω) πιο πίσω ότι είχε κάνει με κάρτα top-up και κράτησε προμήθεια αλλά επειδή ήταν και αρχές άρσης CC προσωπικά θεωρούσα ότι μπερδεύτηκε κι έκανε με έμβασμα.
Αν τώρα εμφανίζεστε κι άλλοι με αυτό, ν' αρχίσουμε να ανησυχούμε :p (γιατί ειδικά αν ξεκινήσει η Εθνική τέτοια μόντα που είναι και ίσως η πιο σοφτ σε προμήθειες χρεωστικών, τι να πούμε οι άλλοι).
Αν όντως σου αποδεσμευτεί το ευρώ λοιπόν, ή συνειδητοποίησες ότι προήλθε από κάπου αλλού, ενημέρωσε!
Προσωπικά με χρεωστική Πειραιώς αισίως πρέπει να 'χω κάνει καμιά 10αρια φορτίσματα δίχως προμήθεια.

Σε ένα update από την προσωπική μου εμπειρία με revo, να πω ότι μου είχε έρθει και μένα mail επικαιροποίησης στοιχείων όταν ήταν πιθανό το brexit στις 31/10.
(Πάνω που είχα eur/gbp μέσα στο λογαριασμό και τα αυγάτευα με τον καιρό λόγω του ταξιδιού Λονδίνο.)
Ο λογαριασμός δεν πρόλαβε να παγώσει, έκανα και γρήγορα ταυτοποίηση μιλώντας με τσατ άλλωστε.
(Την πρώτη φορά τον είχα ανοίξει με την χιλιοτσαλακώμενη εκτυπωμένη ταυτότητα 12ετιας μου χωρίς πρόβλημα. Κατά τη διάρκεια της επαναταυτοποίησης, 3 νύχτες πριν φύγω, δεν γινόταν δεκτή, οπότε χρησιμοποίησα διαβατήριο).
Μια τρομάρα την πήρα μην μείνω ξεκρέμαστος στα ξένα η αλήθεια είναι, οπότε just in case φόρτισα και λίγο Ν26. (Εν τέλει ευτυχώς δεν έγινε στραβή.)
Αλλά με τρόμαξε η εμπειρία αυτή η αλήθεια είναι και πλέον σκέφτομαι να το πηγαίνω έτσι, αν υπάρχει και η δυνατότητα δηλαδή. o_O
Μαλλον η κοπελα ημουν εγω και οσα top up εχω κανει μεσω εμβασματος μεχρι και φετος τον απριλη χρεωνομουν με 1ε την καθε φορα που εστελνα χρηματα απο εθνικη προς ρεβο ανεξαρτητος ποσου!τους τελευταιους 2 μηνες εχω κανει top up σε 3 διαφορετικους ρεβο λογαριασμους με καρτες εθνικης και eurobank και δεν εχει κρατησει ουτε μισο ευρω προμηθεια!αρα ισως μηπως κατι παιζει με την τραπεζα κατι καναν λαθος(?)οποτε θα πρεπει να μιλησει ο ιδιος και να δει γιατι χρεωθηκε ενω δε πρεπει!οσο αφορα τη ταυτοποιηση με χειρογραφη ταυτοτητα τρως ακυρο(και βαζω μεσα και μενα γιατι προς ντιλιτ θα παει αν μου ρθει μαιλ για ταυτοποιηση)αρα πιστευω η μονη λυση πλεον ειναι ή ν26 ή ρεβο σε καποιον που εχει νεα ταυτοτητα ή διαβατηριο..μιας και το θιξες ν26 ανοιγει με ταυτοτητα χειρογραφη ε?
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δε νομίζω να ανοίξει η N26 με χειρόγραφη (εγώ έχω εκτυπωμένη ταυτότητα, απλά πολύ φθαρμένη. Την πρώτη φορά έτυχε να μου ανοίξει με αυτήν στη revo, αλλά στη Ν26 δεν έπιανε και τελικά τον άνοιξα με διαβατήριο εξαρχής εκεί).
Σε φίλο που προσπαθούσε για Ν26 με χειρόγραφη σε καλή κατάσταση, δεν του τη δεχόταν πάντως.
Αλλά και να ανοίξει (όπως έτυχε να μας ανοίξει η revo την πρώτη φορά) δε θα το συνιστούσα, σε καμιά επικαιροποίηση μπορεί να την πατήσεις πάλι.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Εγώ άνοιξα λογαριασμό στην Revo τέλη Αυγούστου με εκτυπωμένη ταυτότητα χωρίς κανένα πρόβλημα
μου τη στείλανε και ταχυδρομικώς μετά από μία βδομάδα
Πριν από κάνα μήνα λόγω Brexit ζητάγανε επικαιροποίηση συνέχεια με mail και δεν την έκανα γιατί πάλι την ταυτότητα είχα να τους στείλω
διαβατήριο δεν έχω
τελικά τους ξανα έστειλα την ταυτότητα και μου στείλανε μήνυμα ότι όλα OK
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με μία εκτυπωμένη, όχι ληγμένη (λιγότερο από 15ετία δηλαδή), σε καλή κατάσταση, και με φωτογραφία στην οποία μοιάζουμε ακόμα ταυτότητα, δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα για άνοιγμα λογαριασμού σε καμία εκ των δύο.
Αν κάτι από αυτά δεν ισχύει απλά προσωπικά δε θα το ρίσκαρα, καθώς και να ανοιχτεί αρχικά όπως είπαμε, δεν ξέρεις πότε θα σου σκάσει notification για επικαιροποίηση πάλι. Κι αν σου γίνει ενόσω την χρησιμοποιείς, ε, δε λέει :p
(Τα γράφω για να τα βλέπω κι εγώ μπας και πάρω την απόφαση να πάω για αλλαγή ταυτότητας ποτέ :haha:)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μιας και γυρίσαμε από Πράγα και έκανα χρήση της Revolut θα δώσω ακομα ένα θετικό Feedback γιαυτό το διαμάντι.

Σε αρκετά μαγαζιά όταν έφτανε η ώρα να πληρώσουμε και μας έφερναν την απόδειξη, επάνω έγραφε το ποσό στο δικό τους νόμισμα και το ποσό σε €.

Όταν λοιπόν πλήρωνα με την Revolut το ποσό σε € ήταν αρκετά διαφορετικό από το πόσο που έγραφε σε € η απόδειξη επάνω, μιας και η Revolut έκανε την μετατροπή με την καλύτερη ισοτιμία. Αν σε ένα ταξίδι γίνεται συνέχεια αυτό στο τέλος έχεις κερδίσει ένα Α ποσό. Γιατί όχι αλώστε;

Επίσης οπότε ήθελα έβαζα λεφτά μέσω της Πιστωτικής - Χρεωστικής κάρτας στο λεπτό.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μιας και γυρίσαμε από Πράγα και έκανα χρήση της Revolut θα δώσω ακομα ένα θετικό Feedback γιαυτό το διαμάντι.

Σε αρκετά μαγαζιά όταν έφτανε η ώρα να πληρώσουμε και μας έφερναν την απόδειξη, επάνω έγραφε το ποσό στο δικό τους νόμισμα και το ποσό σε €.

Όταν λοιπόν πλήρωνα με την Revolut το ποσό σε € ήταν αρκετά διαφορετικό από το πόσο που έγραφε σε € η απόδειξη επάνω, μιας και η Revolut έκανε την μετατροπή με την καλύτερη ισοτιμία. Αν σε ένα ταξίδι γίνεται συνέχεια αυτό στο τέλος έχεις κερδίσει ένα Α ποσό. Γιατί όχι αλώστε;

Επίσης οπότε ήθελα έβαζα λεφτά μέσω της Πιστωτικής - Χρεωστικής κάρτας στο λεπτό.
Απλα για την πληροφορηση, οταν αναγραφουν την τιμη σε ευρω σε αποδειξη, ειναι παντα σε χειροτερη ισοτιμια απο την πραγματικη.

Η σωστη συγκριση της revolut ειναι με το τι θα πληρωναμε εαν καναμε συναλλαγη με καρτα της ελληνικης τραπεζας.

Εκανα 2 συναλλαγες 32$, μια Revolut και μια με καρτα πειραιως τον Οκτωβριο για να συγκρινω. Η τραπεζα Πειραιως χρέωσε 30,6 ευρω και 1 ευρω προμηθεια. Συνολο 31,6 ευρω. Η Revolut χρεωσε 29,8 ευρω χωρις προμηθεια.
Το να εχουν 1 ευρω προμηθεια, ακομα και σε 0,5 ευρω συναλλαγη ειναι ληστρικο..

Και εννοειται δεν μετριεται σε χρηματα η ευκολια του να εχεις και πιστωτικη και Apple Pay με την Revolut.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom