Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εστειλα 10ε απο εθνικη εχθες και με χρεωσε προμηθεια 1ε τελικα...ας ελπισουμε οτι δε θα δω και καμια αλλη χρεωση απο βδομαδα! :haha::haha:
 

Giorgos999

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
1€ είναι η προμήθεια.
Σκέψου ότι αν έστελνες έμβασμα από εθνική σε άλλη (ελληνική) τράπεζα θα έχανες εκτός από το 1€ της εθνικής και άλλα 3-4€ για προμήθεια εισερχόμενου της έτερης τράπεζας.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
1€ είναι η προμήθεια.
Σκέψου ότι αν έστελνες έμβασμα από εθνική σε άλλη (ελληνική) τράπεζα θα έχανες εκτός από το 1€ της εθνικής και άλλα 3-4€ για προμήθεια εισερχόμενου της έτερης τράπεζας.
Οσες φορες εχω στειλει απο Εθνικη σε Πειραιως και τουμπαλιν παντα 1ε μου κραταει δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Οσες φορες εχω στειλει απο Εθνικη σε Πειραιως και τουμπαλιν παντα 1ε μου κραταει δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λες!
Δεν ξέρεις, πράγματι. Στην αποστολή εμβάσματος υπάρχουν δυο προμήθειες: Της τράπεζας που στέλνει, και της τράπεζας του παραλήπτη. Λογικά αναφέρεσαι μόνο στη χρέωση της τράπεζας αποστολής, που στην Εθνική και για λογαριασμούς ταμιευτηρίου είναι €1. Αν ο λογαριασμός που πηγαίνουν τα χρήματα είναι δικός σου, θα διαπιστώσεις με μια ματιά στις κινήσεις του ότι κάθε φορά που στέλνεις, φτάνουν τα χρήματα κατα κάποια ευρώ λιγότερα.

Ασχετο με το θέμα μας (και με το forum, όπως όλο το θέμα αυτό), αλλά όταν στέλνεις έμβασμα κάτω από €1500 από λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική, συμφέρει να επιλέξεις χρεώσεις "OUR" (δηλαδή όλες οι προμήθειες να πληρωθούν από την Εθνική), γιατί τότε χρεώνει €2 συνολικά, κι όχι €1 συν τα κερατιάτικα εισερχόμενου εμβάσματος που χρεώνουν οι άλλες τράπεζες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δεν ξέρεις, πράγματι. Στην αποστολή εμβάσματος υπάρχουν δυο προμήθειες: Της τράπεζας που στέλνει, και της τράπεζας του παραλήπτη. Λογικά αναφέρεσαι μόνο στη χρέωση της τράπεζας αποστολής, που στην Εθνική και για λογαριασμούς ταμιευτηρίου είναι €1. Αν ο λογαριασμός που πηγαίνουν τα χρήματα είναι δικός σου, θα διαπιστώσεις με μια ματιά στις κινήσεις του ότι κάθε φορά που στέλνεις, φτάνουν τα χρήματα κατα κάποια ευρώ λιγότερα.

Ασχετο με το θέμα μας (και με το forum, όπως όλο το θέμα αυτό), αλλά όταν στέλνεις έμβασμα κάτω από €1500 από λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική, συμφέρει να επιλέξεις χρεώσεις "OUR" (δηλαδή όλες οι προμήθειες να πληρωθούν από την Εθνική), γιατί τότε χρεώνει €2 συνολικά, κι όχι €1 συν τα κερατιάτικα εισερχόμενου εμβάσματος που χρεώνουν οι άλλες τράπεζες.
Θα σου απαντησω απο βδομαδα αν δω εξτρα χρεωση διοτι δε επελεξα αυτο που λες εσυ αλλα το κανα κατα γραμμα της εικονας που ποσταρε ενας συμφορουμιτης!οσο για το θεμα ειναι σχετικοτατο με το φορουμ,μιλαμε για μια καρτα η οποια κατα κυριο λογο συμφερει να τη χρησιμοποιεις σε ταξιδια οπου αναγκαζεσαι να κανεις συναλλαγμα!τωρα για τα σχολια που γινονται γενικα για τις χρεωσεις τραπεζων δεν ευθυνομαι εγω,θα μπορουσαμε απλα να σχολιαζαμε οσα αφορουν τις χρεωσεις τις καρτας και μονο!;)
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα σου απαντησω απο βδομαδα αν δω εξτρα χρεωση διοτι δε επελεξα αυτο που λες εσυ αλλα το κανα κατα γραμμα της εικονας που ποσταρε ενας συμφορουμιτης!οσο για το θεμα ειναι σχετικοτατο με το φορουμ,μιλαμε για μια καρτα η οποια κατα κυριο λογο συμφερει να τη χρησιμοποιεις σε ταξιδια οπου αναγκαζεσαι να κανεις συναλλαγμα!τωρα για τα σχολια που γινονται γενικα για τις χρεωσεις τραπεζων δεν ευθυνομαι εγω,θα μπορουσαμε απλα να σχολιαζαμε οσα αφορουν τις χρεωσεις τις καρτας και μονο!;)
Κάτι δεν κατάλαβες. To post στο οποίο απαντάς αφορά αποκλειστικά σε μεταφορές προς Ελληνικές τράπεζες και στις χρεώσεις που (νομίζεις ότι) έχεις όταν κάνεις μεταφορές προς την Πειραιώς.

Για το ότι είναι ασχετο, επιμένω. Και ρούχα χρειάζεσαι στα ταξίδια, να ανοίξουμε συζητήσεις περί μόδας; (Βεβαια, σημασία για το forum έχει τι πιστευουν οι διαχειριστές. Ας μην εκληφθεί ως υπόδειξη όλο αυτό).
 

christinaif

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πολωνία
παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας με βαση την revolut! θα παω ταξιδι πολωνια και ρουμανια! θα μεταφερω απο εδω στην καρτα με εμβασμα καποια ευρω. οταν πλεον μπουν στην revolut να τα μετατρεψω απο ευρω στο νομισμα που θελω η με συμφερει να αφησω ευρω και οπου θελω να πληρωνω με καρτα και να κανει την μετατροπη η revolut?
εχει μεγαλη διαφορα χρεωσης αν τα μετατρεψω μια και καλη με το να μου τα μετατρεπει η revolut σε καθε συναλλαγη μου? οκ γνωρισω οτι το σκ ειναι κατι παραπανω... σας ευχαριστω πολυ!
 

christinaif

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πολωνία
δες ποτε σε συμφερει και κανε λιγα για το σκ... και οτι απομεινει το ξανακανεις ευρω
φτανω σαββατο οποτε θα το δω απο παρασκευη.. οποτε μου λες καλυτερα να βαλω ευρω και να τα μετατρεψω σε τοπικο νομισμα, σωστα? απλα με αγχωνει μιας και ειναι η πρωτη φορα που θα την χρησιμοποιησω.. οταν ανοιγεις την εφαρμογη σου δειχνει ενα νομισμα συνηθως σε εμας ευρω. επιλεγω εγω ποιο νομισμα θελω να ειναι η πρωτη επιλογη της εφαρμογης? απλα δεν θελω να κανω κανενα λαθος με την αλλαγη... γι αυτο ρωτησα αν αξιζει να κανω αλλαγη νομισματος εγω η να πληρωνω μεσω της καρτας και η revolut να κανει απευθειας την ισοτιμια ! συγνωμη για το μεγαλο κειμενο...
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Απο Ελληνικη τραπεζα δεν θα στειλεις? μονο ευρω μπορεις . στην αρχικη οθονη πανω αριστερα 2 γραμμες , πατα. add account. μετα πας εκει και κανεις exchange ενα ποσο, σου δινει απευθειας την ισοτιμια κτλ. πατα και τελος. δεν σ αρεσει , το μετανοιωσες ξαναπατα exchange σε ευρω.

επιλεγω εγω ποιο νομισμα θελω να ειναι η πρωτη επιλογη της εφαρμογης?
δεν παιζει ρολο. η revolut θα χρεωσει στο νομισμα που θα δηλωσεις στο pos (Lei , zlotty). αν το ποσο των Lei δεν επαρκει θα παρει ολο το ποσο απο ευρω
 

christinaif

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πολωνία
Απο Ελληνικη τραπεζα δεν θα στειλεις? μονο ευρω μπορεις . στην αρχικη οθονη πανω αριστερα 2 γραμμες , πατα. add account. μετα πας εκει και κανεις exchange ενα ποσο, σου δινει απευθειας την ισοτιμια κτλ. πατα και τελος. δεν σ αρεσει , το μετανοιωσες ξαναπατα exchange σε ευρω.


δεν παιζει ρολο. η revolut θα χρεωσει στο νομισμα που θα δηλωσεις στο pos (Lei , zlotty). αν το ποσο των Lei δεν επαρκει θα παρει ολο το ποσο απο ευρω
Σε ευχαριστω πολυ , θα κανω μερικα σε τοπικο νομισμα κ τα αλλα σε ευρω και βλεπουμε... :);)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.321
Likes
3.440
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Σε ευχαριστω πολυ , θα κανω μερικα σε τοπικο νομισμα κ τα αλλα σε ευρω και βλεπουμε... :);)
Γιατί να μπεις σε αυτην τη διαδικασία ?
Μπορείς να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ (οχι της EuroNet γιατι χρεώνουν προμήθεια) το ισόποσο των 200Ε σε πολωνικά zloty κ να πληρώνεις οπου μπορείς με την κάρτα -- θα παίρνεις θεωρητικά την καλύτερη ισοτίμια της ημέρας -- στη Πολωνία δέχονται κάρτα παντου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom