Revolut

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Συμφωνω! Μια ταση/μοδα ειναι για τους περισσοτερους που απλα ενθουσιαζονται ποσο ευκολα βγαινει μια πιστωτικη με fancy λειτουργιες μεσα απο το app.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Συμφωνω! Μια ταση/μοδα ειναι για τους περισσοτερους που απλα ενθουσιαζονται ποσο ευκολα βγαινει μια πιστωτικη με fancy λειτουργιες μεσα απο το app.
Δεν ειναι συναισθηματικο μονο, οτι βαριεμαι να ασχοληθω.
Αν χρεωσω 100 ευρω στην πιστωτικη, παιρνω 200 μιλια. Συνηθως με 7000 μιλια εξοικονομω το λιγοτερο 70 ευρω σε ενα award εισιτηριο η αλλιως με 200 μιλια θα εξοικονομησω τουλαχιστον 2 ευρω σε εισιτηριο, αρα περισσοτερα απο τη Revolut o_O Κυριως ομως βαριεμαι τη φαια ουσια που καταναλωνεις για ολο αυτο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Να υπενθυμίσω ότι χρήση της Revolut στην Ελλάδα ξεκίνησε κυρίως για αγορές μέσω διαδικτύου εν μέσω capital controls κι όχι για ταξιδιωτικούς λόγους...
Οπότε δεν είναι ακριβώς 'τάση', τουλάχιστον για τους περισσότερους χρήστες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτο το γνωριζω, απλα αναρωτιεμαι για τι ποσοσοστο μιλαμε. 2-3%?
Με τη χρήση των καρτών της Alpha με συνάλλαγμα διαφορετικό από ευρώ, έχεις κατά μέσο όρο 2% κόστος (ποικοίλει ανάλογα με το νόμισμα). Με χρήση της Revolut, έχεις €1 κόστος ανά φόρτιση, ανεξαρτήτως ποσού. Αν τη φορτίσεις με €1000 και τα ξοδέψεις σε αναλήψεις και αγορές σε χώρες εκτός ευρώ (σε περισσότερα ταξίδια, ενδεχομένως), έχεις κόστος περίπου ~€1 αντί για ~€20.

Με εντυπωσιάζει που δεν χρειάστηκες καθόλου μετρητά. Δε χρειάστηκες να πάρεις τίποτα από κάποιο πλανόδιο ή από κάποιο αυτόματο πωλητή; Κι εγώ συνήθως δε χρειάζομαι πολλά, αλλά μια - δυο φορές σε κάθε ταξίδι κάτι θα χρειαστεί. Με το που φτάνω στο αεροδρόμιο στο UK σηκώνω πάντα ένα εικοσάλιρο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
@taver κι εμενα μου εκανε εντυπωση. Δεν χρησιμοποιησα αυτοματο πωλητη και την πρωτη μερα στη Πολωνια ενιωσα ανασφαλεια οτι καπου θα την πατησω και θα ζητησουν ρευστο. Οχι, δεν χρειαστηκε πουθενα.
Βεβαια στην Αγγλια οι μικρες μετακινησεις στην πολη γινονταν με αυτοκινητο, μονο εκει ισως χρειαζομουν σε τοπικα λεωφορεια νομισματα.

Στην Πολωνια απλως φρικαρα που εβλεπα παντου κατι "ΑΤΜ" για προμηθεια συναλλαγματος που μου φανηκαν ληστρικα οταν πηγα να κανω αναληψη ποσο 40 ευρω σε ζλοτι και μου χρεωνε 50, οποτε το αφησα για αν και οταν χρειαστει, εφοσον εβλεπες σε καθε γωνια του δρομου κι απο ενα. Μεσα στα μμμ βγαζεις εισιτηριο με πιστωτικη, οταν ηθελα ταξι επαιρνα uber ενω και στα μικρα μαρκετ δεχονταν καρτα για ενα νερο η ο,τι αλλο. Το ξενοδοχειο εδινε καφε στο χερι απο καφετιερα με χρεωση καρτας αντι για αυτοματο πωλητη, οποτε δεν χρειαστηκα τελικα πουθενα συναλλαγμα. Ομολογω οτι μου φανηκε μεγαλη απελευθερωση.
Τωρα σχετικα με τα 1000 ευρω, ε δεν ξοδευω και τοσα πολλα σε ενα ταξιδι τον χρονο εκτος ζωνης του ευρω. Ειναι δηλωμενο οτι ειμαι Μπυθουλαια και πεταω με 20ευρα φαρδια πλατια στην υπογραφη μου :haha: γι αυτο λεω μονο για τη δικη μου περιπτωση.
 
Last edited:

panayiota

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα σας,

Εχω ανοιξει και διατηρω στο κινητο μου ενα λογαρισμο της revolut. Την τεταρτη πραγματοποιησα μια μεταφορα χρηματων απο το λογαρισμο της revolut σε ενα δικο μου της εθνικης, ακολουθωντας κανονικα τα βηματα που και η ιδια η revolut αναφερει σε σαιτ της. Ακομη ομως τα χρηματα δεν εχουν εμφανιστει στον ελληνικο μου λογαρισμο και εχω ανησυχησει. Εχει καποιος αναλογη εμπειρια;;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
αν διαβασεις τις λεπτομερειες,θα δεις ποσες σε ποσες μερες θα ολοκληρωθει η μεταφορα. Μπορει να φτασει και τις 4-5 εργασιμες ημερες
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
Συμφωνω! Μια ταση/μοδα ειναι για τους περισσοτερους που απλα ενθουσιαζονται ποσο ευκολα βγαινει μια πιστωτικη με fancy λειτουργιες μεσα απο το app.
Διαφωνώ! η revolut δεν είναι απλά τάση, αλλά δημιουργεί μια νέα τάση, γράφει ιστορία κατα κάποιον τρόπο στα τραπεζικά δεδομένα (μαζί με n26,monzo) καθώς δημιουργεί νέους κανόνες σε ότι ξέραμε μέχρι στιγμής. Προσωπικά, ταξιδεύω πολύ και την χρησιμοποιώ 1,5 χρόνο τώρα σε καθημερινή βάση. Μπορώ να πω πως μου έχει λύσει τα χέρια και έχω σίγουρα εξοικονομήσει 100αδες ευρώ σε προμήθειες που θα πλήρωνα. Επίσης νιώθω πιο ασφαλής με τη virtual card που κάνω freeze όποτε δεν τη χρησιμοποιώ. Και είναι και άλλα πολλά που τα ανακαλύπτεις σιγά-σιγά. Λέγεται revolut γιατί είναι όντως επαναστατική στις υπηρεσίες που προσφέρει. Πιστεύω πως σιγά-σιγά και οι υπόλοιπες τράπεζες θα πετσοκόψουν τις ληστρικές τους προμήθειες και θα αντιγράψουν κατα κάποιον τρόπο τη revolut. Διαφορετικά θα χάσουν και άλλο μερίδιο της πίτας ..
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
Επεστρεψα απο 10ημερο ταξιδι Αγγλια και Πολωνια και δεν χρειαστηκε να αλλαξω ουτε 1 ευρω, παντου πληρωνα με πιστωτικη της Alpha. Εχω την απορια τι οφελος θα ειχα στα 100 ευρω πχ αν χρησιμοποιουσα τη Revolut, δεδομενου οτι παω περιστασιακα σε χωρες εκτος ευρω και αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο η ταλαιπωρια να μαθω πως λειτουργει.
αξίζει με το παραπάνω! και εγώ τα ίδια έλεγα 1,5 χρόνο πριν. αν θέλεις εμπιστεύσου με και δοκιμάσε το, αν όχι, πάμε στοίχημα πως θα το δοκιμάσεις αλλά με κάποιους μήνες καθυστέρηση χαχα
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
@europexplorer Απλά απο περιέργια, έχεις κάτσει να το υπολογίσεις ακριβώς πόσες 100άδες ευρώ έχεις γλυτώσει ή έτσι πιστεύεις οτι τόσα έχεις γλυτώσει; Χοντρικά θες να μας πεις πόσες χιλιάδες ευρώ έχει χαλάσει μέσω της revolut τον τελευταίο αυτό 1.5 χρόνο που λες;
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
@europexplorer Απλά απο περιέργια, έχεις κάτσει να το υπολογίσεις ακριβώς πόσες 100άδες ευρώ έχεις γλυτώσει ή έτσι πιστεύεις οτι τόσα έχεις γλυτώσει; Χοντρικά θες να μας πεις πόσες χιλιάδες ευρώ έχει χαλάσει μέσω της revolut τον τελευταίο αυτό 1.5 χρόνο που λες;
Χονδρικά πάντα (αν και μπορώ και με ακρίβεια cent γιατι σου επιτρεπει η εφαρμογη να κατεβασεις εξελ με αναλυτικη καταγραφη) , εχω χαλασει περιπου 15-20 χιλ μεσω ρεβολουτ .. ταξιδευω συχνα (και εκτος ευρωζωνης) και αποτελει ουσιαστικα το βασικο μου μεσο πληρωμης.

ξερω καταρχας πως εχω πληρωσει σε προμηθειες κατω απο 15 ευρω. (ουσιαστικα ειναι τα 1ευρω που χρεωνουν οι ελληνικες τραπεζες κατα τη μεταφορα με εμβασμα)

επισης χονδρικα εχω γλιτώσει περίπου 300-400 ευρω σε καθαρές προμήθειες εμβασμάτων αν και στην πραγματικοτητα ειναι παραπανω γιατι οι ελλ τραπεζες δεν χρησιμοποιουν το spot rate στις συναλλαγματικες ισοτιμιες μετατροπης τους. Ας πουμε χονδρικα πως χρεωνουν παραπανω 1% στ συναλλαγη ωστε να μην εχουν inventory risk (κινδυνος στοκ) μας κανει λοιπον περιπου 1%*15000=150 ευρω επιπλεον. πολλες φορες το 1% ειναι πολυ συντηρητικη εκτιμηση -εξαρταται παντα το νομισμα και τη μεταβλητοτητα του.

αρα περιπου 500 ευρω συνολικα.. μου φαινεται εντονη η διαφορα γιατι μεχρι πριν απο 1.5 χρονο πληρωνα κανονικα τις προμηθειες που τωρα γλιτωνω.

Εν ολίγοις, πιστεύω πως η ρεβολουτ είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο σήμερα, που απλουστεύει πολλές διαδικασίες και εξοικονομεί χρόνο και χρήματα, ιδιαίτερα για όποιον ταξιδεύει ή συναλλάσσεται με το εξωτερικό. Αν και έχει μεγαλώσει απίστευτα γρήγορα (είναι μεγαλύτερη πια και από τις 4 συστημικες τράπεζες μαζί), δεν έχει ωριμάσει σαν τράπεζα και αυτό ενέχει δυνητικά κάποιους κινδύνους.

Θα ηθελα να σε ρωτήσω και κάτι. Μήπως ξέρεις αν η χρήση της aegean bonus visa στο εξωτερικό (εντός και εκτός ευρωζώνης) δίνει κανονικά μίλια 1-1 και αν έχει οποιαδήποτε άλλη προμήθεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom