Revolut

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ο γενικός κανόνας είναι ότι μετά από 1 μήνα εάν δέσμευση δεν γίνεται χρέωση από οποιαδήποτε εταιρία, αποδεσμεύεται αυτόματα το ποσό από την τράπεζα
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.320
Δεκέμβριο θα πάμε στην Ταϋλάνδη με την γυναίκα μου [...] και ρωτάω αν αξίζει να πάρω το ρίσκο και να πληρώνω μέσω Revolut και όχι με κάρτα Πειραιώς.
[...]
Επίσης θα ηεθλαυνα μάθω αν γίνεται να κάνεις ανάληψη απο Revolut.
Ξεκινώντας από το τέλος, οι τράπεζες στην Ταϊλάνδη (μέχρι και μερικούς μήνες πριν τουλάχιστον, δε νομίζω να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο) χρεώνουν τεράστιο καπέλο (4-5 ευρώ μίνιμουμ που όλο ακριβαίνει) σε κάθε ανάληψη μετρητών με ξένη κάρτα (είτε revolut είτε ελληνική, αμερικάνικη, κινεζική δε παίζει ρόλο). Δηλαδή εσύ θα ζητάς να βγάλεις ας πούμε 2000 μπατ και θα χρεώνουν το λογαριασμό σου 2200 αλλά το μηχάνημα θα σου δώσει 2000 και θα κρατήσουν την διαφορά.

Σου συστήνω λοιπόν να χρησιμοποιείς την revolut για να πληρώνεις στα λίγα μαγαζιά εκτός mall που παίρνουν πιστωτικές χωρίς έξτρα χρέωση. Οι υπόλοιποι συνήθως όταν έχουν μηχάνημα POS χρεώνουν ένα +3% που τους χρεώνει η τράπεζά τους και να *μην* βγάλεις μετρητά απά ΑΤΜ εκτός φυσικά από περίπτωση ανάγκης.

Στις περισσότερες χώρες της ΝΑ Ασίας το να μετατρέψεις ευρώ σε τοπικό νόμισμα σε ανταλλακτήριο (έστω και τράπεζας) είναι ασφαλές και μερικές φορές ακόμα και σε καλύτερη τιμή από της revolut (για παράδειγμα το ΣΚ που η revolut βάζει καπέλο ως και 10% σε μερικά νομίσματα). Επίσης για κάποιο περίεργο λόγο για τα 50ρικα και πάνω σου δίνουν καλύτερη ισοτιμία από τα 20ρικα και 10ρικα, οπότε απλά πάρε όσα λεφτά πιστεύεις ότι θα χρειαστείς σε 50ρικα ευρώ και άλλαξέ τα εκεί.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Καλησπέρα συναξιδιώτες.
Κατόπιν παροτρύνσης της @katkats το γράφω κι εδώ αφού υπάρχει τόπικ για την revolut.
Κάποιοι φίλοι που ταξιδεύουν αρκετά χρησιμοποιούν την revolut όταν αφορά διαφορετικό συνάλλαγμα και όντως σε σύγκριση με τις υπόλοιπες διαθέσιμες επιλογές τους φάνηκε πολύ καλύτερη.
Επειδή θα επισκεφτώ ΗΠΑ για 15 ημέρες τον ερχόμενο χρόνο τους ρώτησα αν αξίζει η revolut. Γενικα μου είπαν να κάνω συναλλαγές μόνο με αυτή αλλά από θέμα ασφάλειας να έχω και ενα ποσο συναλλαγμα σε περίπτωση που χρειαστεί. Μήπως θα συνέφερε να πάω εκεί χωρίς συνάλλαγμα και να βγάλω μετρητα από το ATM. Θεωρείτε οτι υπάρχει ρίσκο; Ξέρω ότι με την standard έκδοση της revolut που δεν έχει κάμια συνδρομή δικαιούμαι το μήνα ανάληψη χωρίς προμήθεια μέχρι 200 ευρώ = 220 δολλάρια.
Μιας και εσείς την χρησιμοποιείτε αρκετά τι προτείνετε; Έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο πέρα από το standard plan που αναφέρει;
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.320
Πάρε κάποια μετρητά σε ευρώ μαζί σου και μπορείς να τα αλλάξεις στο αεροδρόμιο αν για κάποιο λόγο δε μπορείς να βγάλεις από το ΑΤΜ (προσοχή μερικά ΑΤΜ στα αεροδρόμια χρεώνουν σημαντική προμήθεια). Γενικά καλό είναι να έχεις εναλλακτική για όποιο μέσο πληρωμής και να επιλέξεις (πχ δεύτερη κάρτα). Καλύτερα να πληρώσεις παραπάνω αν χρειαστεί παρά να μην έχεις λεφτά γιατί έχασες ή κλείδωσε η μία κάρτα.

Όσον αφορά τις συναλλαγές με κάρτες, είναι πολύ διαδεδομένες και σπάνια θα χρειαστεί να πληρώσεις μετρητά αλλά θα εκπλαγείς ότι σχεδόν ποτέ δε περνάνε την κάρτα με το τσιπ αλλά με τη μαγνητική πλευρά που είναι εντελώς ανασφαλής, οπότε μετά την επιστροφή σου ακύρωσε την συγκεκριμένη δυνατότητα για πρόσθετη ασφάλεια και έχε στο νου σου τι χρεώσεις έκανες για να μπορείς να δεις αν κάτι πάει στραβά.
 

paraskevas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,

Όντας αδαής, μπορείτε να με ενημερώσετε εάν αξίζει να βγάκω κάρτα Revolut, καθώς πρόκειται να ταξιδέψω στην Πράγα τον Φεβρουάριο. Θα την έχω μέχρι τότε; Θα πληρώνω τα πάντα με αυτή και να μην ασχοληθώ να τρέχω σε ανταλλακτήρια κτλ; Φίλος μου πρότεινε να κάνω συνάλλαγμα εδώ και μετά από κάποιο ανταλλακτήριο εκεί. Με την Revolut, θα κερδίσω κάτι; Αν, για παράδειγμα, περισσέψουν κορώνες στην κάρτα, μπορώ να της μετατρέψω σε euro χωρίς προμήθεια, και να της βάλω πίσω στον τραπεζικό λογαριασμό; Ευχαριστώ πολύ!
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Πάρε κάποια μετρητά σε ευρώ μαζί σου και μπορείς να τα αλλάξεις στο αεροδρόμιο αν για κάποιο λόγο δε μπορείς να βγάλεις από το ΑΤΜ (προσοχή μερικά ΑΤΜ στα αεροδρόμια χρεώνουν σημαντική προμήθεια). Γενικά καλό είναι να έχεις εναλλακτική για όποιο μέσο πληρωμής και να επιλέξεις (πχ δεύτερη κάρτα). Καλύτερα να πληρώσεις παραπάνω αν χρειαστεί παρά να μην έχεις λεφτά γιατί έχασες ή κλείδωσε η μία κάρτα.

Όσον αφορά τις συναλλαγές με κάρτες, είναι πολύ διαδεδομένες και σπάνια θα χρειαστεί να πληρώσεις μετρητά αλλά θα εκπλαγείς ότι σχεδόν ποτέ δε περνάνε την κάρτα με το τσιπ αλλά με τη μαγνητική πλευρά που είναι εντελώς ανασφαλής, οπότε μετά την επιστροφή σου ακύρωσε την συγκεκριμένη δυνατότητα για πρόσθετη ασφάλεια και έχε στο νου σου τι χρεώσεις έκανες για να μπορείς να δεις αν κάτι πάει στραβά.
@poised σε ευχαριστώ για την κατατοπιση. Για την μεγάλη προμήθεια στα ΑΤΜ αναφέρεσαι σε αυτά που είναι για τους τουρίστες (τύπου Ευρώπη euronet). Γενικά θα έχω κι άλλες κάρτες μαζί μου απλά είναι όλες χρεωστικές.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπερα,

Ενημερωθηκα για τη συγκεκριμενη καρτα και εχω τις εξης αποριες.
Αρχικα διαβασα λιγο πολυ το topic. Οταν αναφέρεστε στον ορο top up εννοειται το εμβασμα. Σωστα;
Τωρα στην κυρια απορια. Οταν θα πραγματοποιησω έμβασμα πχ 100 ευρω θα υπαρξει ιδια χρεωση; Δηλ. 1€ που αναφερεται οι περισσοτεροι; Μεσα απο την εφαρμογη θα μπορεσω απο τα 100€ να κανω τα 40€ ή τα 60€ στο νομισμα που θελω; Και αν ναι την μετατροπή θα την κανει αυτοματα το προγραμμα ψάχνωντας την καλυτερη ισοτιμια; Αν τελικα απο τα 60€ που θα μετατρέψω μου περισσεψει ενα Α ποσο η μετατροπη σε ευρω θα γινει παλι αυτοματα ψαχνωντας η εφαρμογη την καλυτερη ισοτιμια;
Το αναφερω ως αυτοματα γτ δεν καταλαβα αν θα πρεπει εγω να παρακολουθω την καλυτερη ισοτιμια απο καποια εφαρμογη.

Ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο

Υ. Γ Θα επισκεφτω Τουρκια. Συνεπως θα χρειαστω τουρκικη λιρα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Το topup δεν γίνεται με έμβασμα -δηλαδή γίνεται αν θέλεις, αλλά δεν συμφέρει-. Το κάνεις μέσα από την εφαρμογή στο κινητό όπου βάζεις αριθμό τραπεζικής σου κάρτας και το σύστημα το δέχεται σαν αγορά και όχι σαν έμβασμα οπότε και δεν χρεώνει προμήθεια...
Αφού περάσεις τα χρήματα μπορείς είτε να μετατρέψεις -μέσα από την εφαρμογή πάντα- κάποιο από το ποσό των ευρώ σε άλλο νόμισμα (λίρες στην προκείμενη περίπτωση), ή να τα αφήσεις σε ευρώ και να γίνονται οι αγορές σου κανονικά με βάση την τρέχουσα κάθε φορά ισοτιμία. Η διαφορά της ρεβολούτ -που είναι στην ουσία εταιρεία συναλλαγών ανταλλακτηρίου- με μια τράπεζα είναι ότι η ισοτιμία αναδιαμορφωνεται συνεχώς μεσα στη μέρα και τα ΣΚ προστίθεται ένα επιπλέον καπέλο..
Από τη στιγμή της εγγραφής θα πρέπει να περιμένεις συνήθως τουλάχιστον δυο εβδομάδες για την παραλαβή της..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
... εκτός από 2 βδομάδες που διαρκεί η αποστολή, κοστίζει και 5.99€
Screenshot_20191214_191139.jpg
 
Last edited by a moderator:

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Το topup δεν γίνεται με έμβασμα -δηλαδή γίνεται αν θέλεις, αλλά δεν συμφέρει-. Το κάνεις μέσα από την εφαρμογή στο κινητό όπου βάζεις αριθμό τραπεζικής σου κάρτας και το σύστημα το δέχεται σαν αγορά και όχι σαν έμβασμα οπότε και δεν χρεώνει προμήθεια...
Αφού περάσεις τα χρήματα μπορείς είτε να μετατρέψεις -μέσα από την εφαρμογή πάντα- κάποιο από το ποσό των ευρώ σε άλλο νόμισμα (λίρες στην προκείμενη περίπτωση), ή να τα αφήσεις σε ευρώ και να γίνονται οι αγορές σου κανονικά με βάση την τρέχουσα κάθε φορά ισοτιμία. Η διαφορά της ρεβολούτ -που είναι στην ουσία εταιρεία συναλλαγών ανταλλακτηρίου- με μια τράπεζα είναι ότι η ισοτιμία αναδιαμορφωνεται συνεχώς μεσα στη μέρα και τα ΣΚ προστίθεται ένα επιπλέον καπέλο..
Από τη στιγμή της εγγραφής θα πρέπει να περιμένεις συνήθως τουλάχιστον δυο εβδομάδες για την παραλαβή της..
Στο site της revolut υπαρχει ενα αρχειο excel στο οποιο αναγραφονται οι τραπεζες σε καθε χωρα απο τις οποιες αν κανεις αναληψη με την καρτα δεν εχει προμηθεια,Εγψ συγκεκριμενα θελω να την χρησιμοποιησω στην Τουρκια. Οταν θα κανω αναληψη θα με ρωτησει σε τη νομισμα θελω να γινει η αναληψη? Πρεπει να προσεξω κατι στις επιλογες ωστε να μην μου κρατησει προμηθεια τελικα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Οταν αναφέρεστε στον ορο top up εννοειται το εμβασμα. Σωστα;
Αυτά με τα εμβάσματα είναι αρχαίες ιστορίες πλέον - από την εποχή που στην Ελλάδα υπήρχαν capital controls και δεν επιτρεπόταν στη REVOLUT να χρεώνει απευθείας Ελληνικές κάρτες. Τώρα απλά χρεώνεις μια credit/debit card χωρίς επιβαρύνσεις (για ευρώ πάντα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom