Revolut

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο site της revolut υπαρχει ενα αρχειο excel στο οποιο αναγραφονται οι τραπεζες σε καθε χωρα απο τις οποιες αν κανεις αναληψη με την καρτα δεν εχει προμηθεια,Εγψ συγκεκριμενα θελω να την χρησιμοποιησω στην Τουρκια. Οταν θα κανω αναληψη θα με ρωτησει σε τη νομισμα θελω να γινει η αναληψη? Πρεπει να προσεξω κατι στις επιλογες ωστε να μην μου κρατησει προμηθεια τελικα?
Με οποιαδήποτε κάρτα, αν σε ρωτήσει το ATM για νόμισμα, επιλέγεις πάντοτε το νόμισμα της χώρας εκεί (Τουρκικές λίρες εν προκειμένω).
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Στο site της revolut υπαρχει ενα αρχειο excel στο οποιο αναγραφονται οι τραπεζες σε καθε χωρα απο τις οποιες αν κανεις αναληψη με την καρτα δεν εχει προμηθεια,Εγψ συγκεκριμενα θελω να την χρησιμοποιησω στην Τουρκια. Οταν θα κανω αναληψη θα με ρωτησει σε τη νομισμα θελω να γινει η αναληψη? Πρεπει να προσεξω κατι στις επιλογες ωστε να μην μου κρατησει προμηθεια τελικα?
Έχε υπόψη ότι ειδικά για Τουρκία, υπάρχουν και άλλες τράπεζες που δεν χρεώνουν προμήθεια πλην της Garanti και Ζιρατ που αναφέρει το αρχειο.. Νομίζω ούτε η HSBC χρεώνει αλλά ούτε και κάποιες άλλες. Οι περισσότερες όταν βάλεις την κάρτα στο ΑΤΜ θα σε προειδοποιήσουν ότι θα χρεώσουν προμήθεια, οπότε ακυρώνεις τη συναλλαγή και δοκιμάζεις αλλού..

Για τη μετατροπή νομισμάτων, η ίδια η ρεβολούτ προειδοποιεί αλλωστε: "Always choose to be charged in the local currency while abroad"
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις μου ήρθε μήνυμα από Revolut ότι σταματάει το Top-up από ελληνικές τράπεζες με κάρτα λόγω τραπεζικών κανονισμών. Θα δέχεται μόνο με έμβασμα. Τό έλαβε κάποιος άλλος? Τί γίνεται, το ελληνικό "καρτέλ" ξαναχτύπησε?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις μου ήρθε μήνυμα από Revolut ότι σταματάει το Top-up από ελληνικές τράπεζες με κάρτα λόγω τραπεζικών κανονισμών. Θα δέχεται μόνο με έμβασμα. Τό έλαβε κάποιος άλλος? Τί γίνεται, το ελληνικό "καρτέλ" ξαναχτύπησε?
Δεν έχω λάβει κάτι προς ώρας.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις μου ήρθε μήνυμα από Revolut ότι σταματάει το Top-up από ελληνικές τράπεζες με κάρτα λόγω τραπεζικών κανονισμών. Θα δέχεται μόνο με έμβασμα. Τό έλαβε κάποιος άλλος? Τί γίνεται, το ελληνικό "καρτέλ" ξαναχτύπησε?
Μπορείς ν'αντιγράψεις εδώ το μήνυμα που σου ήρθε, ώστε να δούμε και οι υπόλοιποι τι ακριβώς λέει;
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Σε app-message αυτό: Προς το παρόν, οι ελληνικές κάρτες δεν γίνονται δεκτές. Δοκιμάστε να φορτίσετε με τραπεζική μεταφορά.

Και σε mail αυτό:
Λυπούμαστε που η φόρτιση μέσω κάρτας απέτυχε. Δυστυχώς, οι περισσότερες ελληνικές χρεωστικές κάρτες δεν υποστηρίζονται λόγω τοπικών κανονισμών.
Μην πανικοβάλλεστε! Μπορείτε να φορτίσετε τον λογαριασμό σας Revolut εύκολα σε EUR μέσω τραπεζικής μεταφοράς.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε app-message αυτό: Προς το παρόν, οι ελληνικές κάρτες δεν γίνονται δεκτές. Δοκιμάστε να φορτίσετε με τραπεζική μεταφορά.

Και σε mail αυτό:
Λυπούμαστε που η φόρτιση μέσω κάρτας απέτυχε. Δυστυχώς, οι περισσότερες ελληνικές χρεωστικές κάρτες δεν υποστηρίζονται λόγω τοπικών κανονισμών.
Μην πανικοβάλλεστε! Μπορείτε να φορτίσετε τον λογαριασμό σας Revolut εύκολα σε EUR μέσω τραπεζικής μεταφοράς.
Έκανα μια μεταφορά από χρεωστική κάρτα της Πειραιώς ένα λεπτό πριν, χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορεί ν'ακουστεί χαζό, αλλά τι ημερομηνία αποστολής έχει το μήνυμα που έλαβες;
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Προφανώς σημερινή (το απόγευμα). Έκανα και εγώ ένα top-up πριν καμία ώρα με Εθνοκάρτα και δείχνει να το πήρε. Θα το παρακολουθώ και θα ενημερώνω.
Περίεργο ε?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Προφανώς σημερινή (το απόγευμα). Έκανα και εγώ ένα top-up πριν καμία ώρα με Εθνοκάρτα και δείχνει να το πήρε. Θα το παρακολουθώ και θα ενημερώνω.
Περίεργο ε?
Και εγω απο χρεωστικη εθνικης το απογευμα εκανα τοπ απ κανονικοτατα,απο ποια τραπεζα ειναι η καρτα που προσπαθησες το τοπ απ και σου στειλε αυτο το μηνυμα;
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Εγώ νομίζω ότι απλά έτυχε να αποτύχει η συναλλαγή και το σύστημα αυτόματα σου έστειλε το τυποποιημένο μήνυμα προ άρσης των κάπιταλ κοντρόλ. Μπορείς απλά να ξαναδοκιμάσεις και να δεις.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Λοιπόν, μάλλον φαίνεται λανθασμένος συναγερμός. Το χθεσινό top up με εθνοκάρτα πέρασε κανονικά. Άρα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Προφανώς τα μηνύματα ήταν λάθος του συστήματος (δεν είχα κάνει κάποια αποτυχημένη συναλλαγή πριν τα μηνύματα). Αλλά όταν έχεις καεί με τον χυλό (ελληνικές τράπεζες) φυσάς και το γιαούρτι...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Λοιπόν, μάλλον φαίνεται λανθασμένος συναγερμός. Το χθεσινό top up με εθνοκάρτα πέρασε κανονικά. Άρα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Προφανώς τα μηνύματα ήταν λάθος του συστήματος (δεν είχα κάνει κάποια αποτυχημένη συναλλαγή πριν τα μηνύματα). Αλλά όταν έχεις καεί με τον χυλό (ελληνικές τράπεζες) φυσάς και το γιαούρτι...

Υπηρχε προβλημα με παρα πολλες καρτες και το online συτημα των τραπεζων για ορισμενες ωρες με αποτελεσμα να ακυρωθουν παραγγελιες βγηκε και ειδηση αλλα λυθηκε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom