Revolut

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπερα,
Ειχα κανει παραγγελια την φυσικη καρτα της revolut γυρω στης 20 Δεκεμβριου αλλα δεν την εχω παραλαβει ακομα. Υπαρχει περιπτωση να εχει καθυστερησει λογω το οτι μεσολαβησαν και οι αργιες;
Yπαρχει καποιος τροπος να ρωτησω στα ΕΛΤΑ αν υπαρχει κατι στο ονομα μου ή δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλησπερα,
Ειχα κανει παραγγελια την φυσικη καρτα της revolut γυρω στης 20 Δεκεμβριου αλλα δεν την εχω παραλαβει ακομα. Υπαρχει περιπτωση να εχει καθυστερησει λογω το οτι μεσολαβησαν και οι αργιες;
Yπαρχει καποιος τροπος να ρωτησω στα ΕΛΤΑ αν υπαρχει κατι στο ονομα μου ή δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο;
Δεν θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν τα ΕΛΤΑ γιατί η κάρτα στέλνεται με απλό ταχυδρομείο. Το πιθανότερο είναι να καθυστέρησε λόγω εορτών.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Δεν θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν τα ΕΛΤΑ γιατί η κάρτα στέλνεται με απλό ταχυδρομείο. Το πιθανότερο είναι να καθυστέρησε λόγω εορτών.

εχω παραγγειλει Φυσικη καρτα για φίλη μου και ουσεποτε εφτασε παρολο που χρεωθηκα με 5,99 την αποστολη της με απλο Ταχυδρομείο...Ζητησα να συνομιλησω με εκπροσωπο και μεσω αυτοματοποιημενων ερωτοαπαντησεων με οδηγησε σε εκ νεου παραγγελία ΔΩΡΕΑΝ κάρτας.
Κατα την επιλογη της εντολής ΔΩΡΕΑΝ και αποστολή του αιτήματος ειδα προς εκπληξης μου εκ νεου ΧΡΕΩΣΗ αλλων 5.99 ευρω...συνολικα εχω χρεωσει το λογαριασμό της φίλης με 11.58 για καρτα απο τον Νοεμβριο του 2019 που μέχρι σημερα ουδεποτε ήρθε. ( η πιθανη ημερομηνια ήταν 8.1.20) εχω ειδοποιήσει και τον τοπικο πράκτορα για το φάκελο......
εχετε να μου προτείνετε οτιδήποτε???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
εχω παραγγειλει Φυσικη καρτα για φίλη μου και ουσεποτε εφτασε παρολο που χρεωθηκα με 5,99 την αποστολη της με απλο Ταχυδρομείο...Ζητησα να συνομιλησω με εκπροσωπο και μεσω αυτοματοποιημενων ερωτοαπαντησεων με οδηγησε σε εκ νεου παραγγελία ΔΩΡΕΑΝ κάρτας.
Κατα την επιλογη της εντολής ΔΩΡΕΑΝ και αποστολή του αιτήματος ειδα προς εκπληξης μου εκ νεου ΧΡΕΩΣΗ αλλων 5.99 ευρω...συνολικα εχω χρεωσει το λογαριασμό της φίλης με 11.58 για καρτα απο τον Νοεμβριο του 2019 που μέχρι σημερα ουδεποτε ήρθε. ( η πιθανη ημερομηνια ήταν 8.1.20) εχω ειδοποιήσει και τον τοπικο πράκτορα για το φάκελο......
εχετε να μου προτείνετε οτιδήποτε???
8.1.20 είναι σήμερα. Το λένε ΠΙΘΑΝΗ ημερομηνία επειδή δε μπορεί να προβλεφθεί η ακριβής. Περίμενε ως μία εβδομάδα ακόμα πριν κάνεις οτιδήποτε.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Ενταξει μου ηρθε. Οντως και εγω αυτο σκεφτηκα λογω εορτων καθυστερησε. Μια χαρα. Αναμενω να την χρησιμοποησω κιολας :)

εχω παραγγειλει Φυσικη καρτα για φίλη μου και ουσεποτε εφτασε παρολο που χρεωθηκα με 5,99 την αποστολη της με απλο Ταχυδρομείο...Ζητησα να συνομιλησω με εκπροσωπο και μεσω αυτοματοποιημενων ερωτοαπαντησεων με οδηγησε σε εκ νεου παραγγελία ΔΩΡΕΑΝ κάρτας.
Κατα την επιλογη της εντολής ΔΩΡΕΑΝ και αποστολή του αιτήματος ειδα προς εκπληξης μου εκ νεου ΧΡΕΩΣΗ αλλων 5.99 ευρω...συνολικα εχω χρεωσει το λογαριασμό της φίλης με 11.58 για καρτα απο τον Νοεμβριο του 2019 που μέχρι σημερα ουδεποτε ήρθε. ( η πιθανη ημερομηνια ήταν 8.1.20) εχω ειδοποιήσει και τον τοπικο πράκτορα για το φάκελο......
εχετε να μου προτείνετε οτιδήποτε???
Μην αγχωνεσαι. Θα σου ερθει σιγουρα παρασκευη ή Δευτερα. Λογω εορτων καθυστερησε. Εμενα ελεγε πιθανη παραδοση 6/1 και ηρθε 2 μερες μετα. Παντως ηρθε. Προσοχη ομως γιατι απλα την πετανε και φευγουν. Την βρηκα πεταμενη στην εξωπορτα. Ελληνικα ταχυδρομεια for ever χεχε
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Μη κατηγορούμε χωρίς λόγο τα ταχυδρομεία. Αν θέλεις παράδοση στο χέρι πληρώνεις το 2ο ποσό. Για τον ταχυδρόμο είναι ένας απλός φάκελος.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Μη κατηγορούμε χωρίς λόγο τα ταχυδρομεία. Αν θέλεις παράδοση στο χέρι πληρώνεις το 2ο ποσό. Για τον ταχυδρόμο είναι ένας απλός φάκελος.
Eνας φακελος που θα μπορουσε να μπει στο γραμματοκιβωτιο που βρισκεται δεξια της εξωπορτας μ και οχι στο δαπεδο.....Εννοειται και δεν περιμενα στο χερι...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Προσοχη ομως γιατι απλα την πετανε και φευγουν. Την βρηκα πεταμενη στην εξωπορτα. Ελληνικα ταχυδρομεια for ever χεχε
Είσαι σίγουρος ότι ήλθε με τα ΕΛΤΑ;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Μη κατηγορούμε χωρίς λόγο τα ταχυδρομεία. Αν θέλεις παράδοση στο χέρι πληρώνεις το 2ο ποσό. Για τον ταχυδρόμο είναι ένας απλός φάκελος.

μολις μου ηρθε.....ΕΥΤΥΧΩΣ γιατι ειναι η 2η φορα που την πληρωσα απο τον Νοεμμβριο και ηταν φιλης μου! συνολο 12 ευρω κοστος και 3 μηνες αναμονη......για την παραλαβη.... ΥΓ . μου την παρεδωσε ο Ταχυδρομος του ΕΛΤΑ στο χερι μαζι με την Qurve που παρειγγειλα πριν 10 μερες και εφτασε ανεξοδα με την 1η φορα! ολα καλα!
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
163
μολις μου ηρθε.....ΕΥΤΥΧΩΣ γιατι ειναι η 2η φορα που την πληρωσα απο τον Νοεμμβριο και ηταν φιλης μου! συνολο 12 ευρω κοστος και 3 μηνες αναμονη......για την παραλαβη.... ΥΓ . μου την παρεδωσε ο Ταχυδρομος του ΕΛΤΑ στο χερι μαζι με την Qurve που παρειγγειλα πριν 10 μερες και εφτασε ανεξοδα με την 1η φορα! ολα καλα!
εννοειται θα τους το αναφερεις στο τσατ να σου επιστρεψουν τη μια φορα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μετά από προσεκτικό διάβασμα μπήκα κι εγώ στη φάση.
Κατέβασα την εφαρμογή και είχα αποστολή της κάρτας δωρεάν, μέσω ενός Link που βρήκα προφανώς κάποιου συνεργάτη. Σήμερα τη περιμένω να έρθει.
Στη προαπαιτούμενη φόρτιση των 10€ δεν υπήρχε προμήθεια, μέσω χρεωστικής της eurobank.
Οι δύο ερωτήσεις που έχω προς τους εμπειρότερους είναι οι εξής:

1. Δεν έχει τη δυνατότητα μετατροπής για όλες τις χώρες (π.χ. Περού). Τι γίνεται σ' αυτή τη περίπτωση; Αφήνεις Ευρώ ή Δολάρια μέσα, διαλέγεις πληρωμή σε τοπικό νόμισμα και η revolut κάνει τη μετατροπή για σένα χωρίς να σε χρεώσει προμήθεια, σωστά;

2. Ασχολήθηκε κανείς με τη ταξιδιωτική ασφάλιση που προσφέρουν; Δεν είδα να γίνεται αναφορά σε κάτι τέτοιο, για μια υπηρεσία που είναι αρκετά φθηνή μάλιστα σε σχέση με τον ανταγωνισμό όπως επικαλούνται.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Μετά από προσεκτικό διάβασμα μπήκα κι εγώ στη φάση.
Κατέβασα την εφαρμογή και είχα αποστολή της κάρτας δωρεάν, μέσω ενός Link που βρήκα προφανώς κάποιου συνεργάτη. Σήμερα τη περιμένω να έρθει.
Στη προαπαιτούμενη φόρτιση των 10€ δεν υπήρχε προμήθεια, μέσω χρεωστικής της eurobank.
Οι δύο ερωτήσεις που έχω προς τους εμπειρότερους είναι οι εξής:

1. Δεν έχει τη δυνατότητα μετατροπής για όλες τις χώρες (π.χ. Περού). Τι γίνεται σ' αυτή τη περίπτωση; Αφήνεις Ευρώ ή Δολάρια μέσα, διαλέγεις πληρωμή σε τοπικό νόμισμα και η revolut κάνει τη μετατροπή για σένα χωρίς να σε χρεώσει προμήθεια, σωστά;

2. Ασχολήθηκε κανείς με τη ταξιδιωτική ασφάλιση που προσφέρουν; Δεν είδα να γίνεται αναφορά σε κάτι τέτοιο, για μια υπηρεσία που είναι αρκετά φθηνή μάλιστα σε σχέση με τον ανταγωνισμό όπως επικαλούνται.
1)Δεν διαθετει ολα τα νομισματα. Διαθετει αρκετα αλλα οχι ολα. Η σειρα που σε χρεωνει by default οταν πληρωνεις με καρτα ειναι η εξης: πρωτα χαλαει απο το τοπικο νομισμα της χωρας που βρισκεσαι, αν δεν εχεις απο αυτο συνεχιζει με το τοπικο νομισμα του τοπου διαμονης σου και αν δεν εχεις και απο αυτο συνεχιζει με οποιοδηποτε αλλο νομισμα εχεις στο λογαριασμο. Πληρωμεις οπουδηποτε, στο μετατρεπει αυτοματα στις περιπτωσεις 2-3 και δεν σου κραταει προμηθεια.

2)Με Ιδιωτικη ασφαλεια δεν ασχοληθηκα ποτε. Βεβαια τωρα εχω τη metal καρτα και μου παρεχουν δωρεαν ασφαλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom