Revolut

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλημέρα.
Σε 10 μέρες πάω Βουδαπέστη.
Εϊναι η πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω revolut σε ταξίδι και έχουν δημιουργηθεί ορισμένες απορίες.
1. Για να μπορώ να κάνω από εκεί ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ πρέπει πρώτα να πάω στην εφαρμογή και να κάνω 200 ευρώ σε HUF? Έπειτα αυτά τα HUF θα είναι διαθέσιμα για ανάληψη από οποιοδήποτε ΑΤΜ υποστηρίζει VISA-MASTERCARD?
2. Μέχρι 200 ευρώ ανάληψη είναι δωρεάν και μετά έχω χρέωση προμήθειας 2%?
3. Για να πληρώνω στα καταστήματα σε HUF πρέπει και πάλι να ανταλλάξω συνάλλαγμα από την εφαρμογή και να έχω υπόλοιπο σε HUF ή το κάνει αυτόματα αρκεί να έχω χρήματα στην κάρτα (έστω και σε ευρώ?)
1)Αν δεν εχεις αλλαξει απο πριν Ευρω σε Φιορινια και εχεις μονο Ευρω στο λογαριασμο θα στα μετατρεψει αυτοματα με τη τρεχουσα συναλλαγματικη αξια που θα δινει η Revolut στην εφαρμογη της εκεινη τη στιγμη

2)Μεχρι 200€ ειναι δωρεαν οταν μιλαμε για ευρω. Αλλα το atm εκει θα σου ζητησει ποσο αναληψης σε Φιορινια. Οποτε πρεπει να κανεις την μετατροπη μονος (με βαση το exchange rate της revolut) και να δεις μεχρι ποσα φιορινια μπορεις να κανεις αναληψη ωστε να μην εφαρμοστει η προμηθεια.

3)Οτι και στην περιπτωση 1. Αν εχεις Φιορινια θα τραβηξει πρωτα απο εκει. Αν το ποσο δεν επαρκει θα τραβηξει απο τα Ευρω που θα εχεις και θα τα μετατρεψει αυτοματα συμφωνα με τη τρεχουσα συναλλαγματικη αξια που θα σου δινει η ρεβο.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Όπως προαναφέρθηκε αν χρησιμοποιήσεις την κάρτα για οποιονδήποτε λόγο σ/κ καλό είναι να έχεις μετατρέψει όσα υπολογίζεις ότι θα ξοδέψεις από πιο πριν.
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Revolut...την περνάς ανέπαφα, και σου έρχεται αμέσως ειδοποιήση και για το ακριβές ποσό!

Θέλω να ρωτήσω το εξής έχω παρατηρήσει ότι τελευταία ενώ κάνω συναλλαγές έξω συγκεκριμένα έβγαλα εισητηρίο μέσω Revolut και πλήρωσα και parking area fee υπάρχει μια εξαιρετική καθυστέρηση στην απορρόφηση χρημάτων και τελικό έγγραφο αποδείξη. Σε τουλάχιστον δύο συναλλαγές τη τελευταία βδομάδα. Έχετε παρατηρήσει κάτι; ΜιλΩ για ίντερνετικη και όχι δια ζώσης πληρωμή
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Θέλω να ρωτήσω το εξής έχω παρατηρήσει ότι τελευταία ενώ κάνω συναλλαγές έξω συγκεκριμένα έβγαλα εισητηρίο μέσω Revolut και πλήρωσα και parking area fee υπάρχει μια εξαιρετική καθυστέρηση στην απορρόφηση χρημάτων και τελικό έγγραφο αποδείξη. Σε τουλάχιστον δύο συναλλαγές τη τελευταία βδομάδα. Έχετε παρατηρήσει κάτι; ΜιλΩ για ίντερνετικη και όχι δια ζώσης πληρωμή
Το ίδιο ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις σε όλες τις κάρτες χρεωστικές και πιστωτικές. Απλά εκεί τις βλέπεις σαν λογιστικό υπόλοιπο κλπ.
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Θέλω να ρωτήσω το εξής έχω παρατηρήσει ότι τελευταία ενώ κάνω συναλλαγές έξω συγκεκριμένα έβγαλα εισητηρίο μέσω Revolut και πλήρωσα και parking area fee υπάρχει μια εξαιρετική καθυστέρηση στην απορρόφηση χρημάτων και τελικό έγγραφο αποδείξη. Σε τουλάχιστον δύο συναλλαγές τη τελευταία βδομάδα. Έχετε παρατηρήσει κάτι; ΜιλΩ για ίντερνετικη και όχι δια ζώσης πληρωμή
Ναι! Και σε μένα έχει τύχει...φαινόταν στο ιστορικό των κινήσέων αλλά όχι στο διαθέσιμο υπόλοιπο...κάτι τέτοιο όμως συμβαίνει και σε ελληνικές κάρτες..Αν πληρώσω Πέμπτη σε super market, και η Παρασκευή είναι αργία, έχει τύχει να φανέι η κίνηση ακόμη και μετά απο μια εβδομάδα!
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπέρα,
Κάνοντας αγορές στην Τουρκία με τη κάρτα revolut παρατηρώ ότι σε κάθε συναλλαγή στην εφαρμογή γράφει pending. Επίσης πραγματοποίηση μια λάθος αγορά μέσω ίντερνετ αγοράζοντας ένα πακέτο της PAYG. Ενώ μου έχει δεσμεύσει το ποσό δεν μου έχει γεμίσει την κάρτα με τα 10£ που αγόρασα στην συγκεκριμένη φαση. Γνωρίζει κάποιος κάτι επί του θέματος;;

Ευχαριστω
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπέρα
Σήμερα πραγματοποίησα μια προσπάθεια με τη revolut να κάνω ανάληψη χρημάτων αλλά πριν το τελευταίο βήμα θέλησα να ακυρώσω όπως κ εκανα. Μπαίνοντας στην εφαρμογή διαπίστωσα ότι ενώ ακύρωσα την συναλλαγή την πέρασε στη revolut κ μου αφαιρεθηκε το ποσό σαν να την πραγματοποίησα. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν του εχει συμβεί;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλησπέρα
Σήμερα πραγματοποίησα μια προσπάθεια με τη revolut να κάνω ανάληψη χρημάτων αλλά πριν το τελευταίο βήμα θέλησα να ακυρώσω όπως κ εκανα. Μπαίνοντας στην εφαρμογή διαπίστωσα ότι ενώ ακύρωσα την συναλλαγή την πέρασε στη revolut κ μου αφαιρεθηκε το ποσό σαν να την πραγματοποίησα. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν του εχει συμβεί;
Θα πρεπει να μιλησεις με το chat....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα
Σήμερα πραγματοποίησα μια προσπάθεια με τη revolut να κάνω ανάληψη χρημάτων αλλά πριν το τελευταίο βήμα θέλησα να ακυρώσω όπως κ εκανα. Μπαίνοντας στην εφαρμογή διαπίστωσα ότι ενώ ακύρωσα την συναλλαγή την πέρασε στη revolut κ μου αφαιρεθηκε το ποσό σαν να την πραγματοποίησα. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν του εχει συμβεί;
Εντός 2 ημερών θα πρέπει να σου επιστραφούν τα χρήματα. Εάν δεν επιστραφούν τότε επικοινώνησε στο chat. Μου έχει τύχει και σε εμένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom