Revolut

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Η revolut δε χρεώνει απ' όσο γνωρίζω για μεταφορές, οπότε θα πρέπει να ρωτήσεις την τράπεζά σου (ή να βρεις το τιμολόγιό της και να βγάλεις άκρη μόνος σου) ποιο είναι το κόστος για εισερχόμενο έμβασμα αυτού του ποσού.

Σε ευρώ πάντως είναι 3-5 ευρώ μέχρι ~12χιλιάδες ευρώ στις περισσότερες τράπεζες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για την revolut αν γνωριζετε ποσα θα χρεωθω αν κανω μεταφορα βρετανικων λιρων απο τη revolut σε λογαριασμο πειραιως που ειναι λογαριασμος σε λιρες. Μιλαμε για μεταφορες ποσων περιπου 5-10 χιλιαδες λιρες
Δες τον πινακα με τις χρεωσεις της Πειραιως
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπέρα έχει κάνει κανείς αμφισβήτηση συναλλαγής στην Revolut για αγορα αεροπορικών εισητηρίων για των οποιων η πτήση δεν έγινε και η εταιρία δεν προσφέρει επιστροφη χρημάτων αλλα κουπόνια. θα κερδισω κατι? έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα έχει κάνει κανείς αμφισβήτηση συναλλαγής στην Revolut για αγορα αεροπορικών εισητηρίων για των οποιων η πτήση δεν έγινε και η εταιρία δεν προσφέρει επιστροφη χρημάτων αλλα κουπόνια. θα κερδισω κατι? έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο?
Εχω κανει εγω γι αλλη υπηρεσια,μιλησα στο τσατ μαζι τους και τους ειπα για ποια κινηση της καρτας θελω να κανω αμφισβητηση και μου στειλαν ενα ερωτηματολογιο,το συμπληρωσα και τωρα περιμενω για απαντηση,ευελπιστω να γινει κατι....
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Εχω κανει εγω γι αλλη υπηρεσια,μιλησα στο τσατ μαζι τους και τους ειπα για ποια κινηση της καρτας θελω να κανω αμφισβητηση και μου στειλαν ενα ερωτηματολογιο,το συμπληρωσα και τωρα περιμενω για απαντηση,ευελπιστω να γινει κατι....
Ενδιαφερον θα εχει μιας και εγω ως κατοχος τοσα χρονια δεν εχει τυχει να κανω ποτε αμφισβητηση. Ενημερωσε μας για το αποτελεσμα.
 

Giorgos999

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Εγώ έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής στο παρελθόν αλλά επρόκειτο για πασιφανέστατο λάθος της τράπεζας, αφού το pos χρέωσε 2 φορές τη συναλλαγή (το πρόσεξα επειδή ήταν μεγάλο ποσό αλλιώς μπορεί να μην το έπαιρνα χαμπάρι).

Εδώ όμως δεν πρόκειται για λάθος της τράπεζας αφού η χρέωση για την αγορά των εισιτηρίων έγινε κανονικά και με τη συγκατάθεση του πελάτη.

Σε κάθε περίπτωση έχει ενδιαφέρον και ελπίζω να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη.
 

nikospet

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδια γενικα εμπιστευεστε την ρεβολουτ για μεγαλα ποσα; δηλαδη να εχει καποιος 40-50 χιλ μεσα; επειδη ειναι και περιεργη η εποχη για τον κορωνοιο και πολλα ακουγονται για παγκοσμιο κραχ. Ειναι εγγυημενα τα κεφαλαια; Ισχυει το οτι μπορεις να τα διεκδικησεις απο την barclays; πιστευετε θα ηταν καλυτερη επιλογη να μοιρασω καποια και σε μια ελληνικη τραπεζα που εχουν εγγυημενες καταθεσεις απο την εκτ; εστω και με τις κακες χρεωσεις που εχουν
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Παιδια γενικα εμπιστευεστε την ρεβολουτ για μεγαλα ποσα; δηλαδη να εχει καποιος 40-50 χιλ μεσα; επειδη ειναι και περιεργη η εποχη για τον κορωνοιο και πολλα ακουγονται για παγκοσμιο κραχ. Ειναι εγγυημενα τα κεφαλαια; Ισχυει το οτι μπορεις να τα διεκδικησεις απο την barclays; πιστευετε θα ηταν καλυτερη επιλογη να μοιρασω καποια και σε μια ελληνικη τραπεζα που εχουν εγγυημενες καταθεσεις απο την εκτ; εστω και με τις κακες χρεωσεις που εχουν
Αν διακινδυνεύεις την περιουσία σου σε μια διαδικτυακή πλατφόρμα με έδρα σε άλλη χώρα, ήδη εκτός ΕΕ, με την οποία μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία μόνο μέσω chat, και η οποία έχει δικαίωμα να σου μπλοκάρει τον λογαριασμό στην πρώτη κίνηση που θα γίνει flagged ως ύποπτη, και να σου ζητάει τα όποια δικαιολογητικά θέλει για να στον ξεμπλοκάρει, τότε ναι.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Συμφωνώ απόλυτα, επίσης δεν είναι τράπεζα οπότε η ευθύνη της είναι μηδαμινή και οι εγγυήσεις της σχεδόν στον αέρα.
 

Giorgos999

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Σε καμία τράπεζα δεν είναι εγγυημένες οι καταθέσεις και αυτό διότι αφενός αποτελούν απλά μια "υπόσχεση" της τράπεζας (η οποία μπορεί να μην τηρηθεί εάν π.χ η τράπεζα χρεοκοπήσει) και επιπλέον είναι μόνο λογιστικά χρήματα και όχι πραγματικά (οπότε αν ζητήσουν όλοι ταυτόχρονα να τις αποσύρουν απλά δεν υπάρχουν!).

Παράλληλα, τα ταμεία εγγυοδοσίας των κρατών διαθέτουν ένα απειροελάχιστο κλάσμα από κεφάλαια απ'ότι οι καταθέσεις που υποτίθεται ότι διασφαλίζουν (οπότε δεν θα φτάσουν για όλους εάν ζητηθούν).

Τα παραπάνω δεν είναι μομφή για τη revo, αλλά απλά κάποιες παρατηρήσεις ώστε να μην υπάρχουν λάθος εντυπώσεις.

Συμπεράσματα:
Λεφτά στην τράπεζα σημαίνει ότι τα λεφτά ανήκουν στην τράπεζα (και σε μας ανήκει μόνο μια "υπόσχεση")
Λεφτά που μας ανήκουν είναι μόνο αυτά που βρίσκονται στην τσέπη μας...
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Λεφτά που μας ανήκουν είναι μόνο αυτά που βρίσκονται στην τσέπη μας...
Και τι είναι το χρήμα; Χαρτί με υπόσχεση.

Και τι είναι ο άνθρωπος; Ένα τίποτα.

Ωραία όλα αυτά αλλά εκτός τόπου σε αυτό το θέμα και ερώτηση.

Η revolut είναι μια εταιρία με άδεια χρηματοοικονομικών που είναι πολύ διαφορετικό από τράπεζα σε σχέση με τις οποίες εγγυήσεις και ελέγχους. Αυτό είναι που πρέπει να ξέρει ο άνθρωπος και όχι το θα γίνει άμα καταρρεύσουν όλες οι τράπεζες ή τελειώσει το μπέικον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.030
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παιδια γενικα εμπιστευεστε την ρεβολουτ για μεγαλα ποσα; δηλαδη να εχει καποιος 40-50 χιλ μεσα; επειδη ειναι και περιεργη η εποχη για τον κορωνοιο και πολλα ακουγονται για παγκοσμιο κραχ. Ειναι εγγυημενα τα κεφαλαια; Ισχυει το οτι μπορεις να τα διεκδικησεις απο την barclays; πιστευετε θα ηταν καλυτερη επιλογη να μοιρασω καποια και σε μια ελληνικη τραπεζα που εχουν εγγυημενες καταθεσεις απο την εκτ; εστω και με τις κακες χρεωσεις που εχουν
Οχι. Θα χρησιμοποιουσα Ν26 γι αυτο το σκοπο. Τα χρηματα σου δεν ειναι εγγυημενα. Παρολα αυτα για να τα χασεις πρεπει να καταρρευσει η Barclays ή η Lloyds (αναλογα με το που σου εχει ανοιξει λογαριασμο η Revo). Αν χρεωκοπησει πχ η Revo δεν τα χανεις. Αλλα κι ετσι δεν θα το ρισκαρα για πολλα χρηματα (το πολλα ειναι σχετικο για τον καθενα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom