Revolut

poised

Member
Μηνύματα
861
Likes
6.318
Αν χρεωκοπησει πχ η Revo δεν τα χανεις.
Απ' όσο έχω καταλάβει, δεν χρειάζεται να χρεωκοπήσει, μπορεί να τα χάσει από πολλούς τρόπους (κακοδιαχείριση εταιρίας χωρίς δόλο, χακάρισμα, λάθος επένδυση) ενώ η υποχρέωση να έχει καταπίστευμα σε πραγματική τράπεζα δεν ελέγχεται νομικά (τουλάχιστον όχι για όλα τα χρήματα όπως αφήνουν να εννοηθεί ότι γίνεται). Το κάνουν επειδή το επέλεξαν αυτοί για να πείσουν ότι είναι ασφαλείς.

Στην πράξη κανείς δεν ξέρει αν γινόταν ή συνεχίζει να γίνεται και πολύ εύκολα μπορούν να σταματήσουν (αν δεν το έχουν κάνει) για νέο χρήμα ή νέους πελάτες ή και όλους. Τo 2018 λόγω των φόβων για brexit πήραν άδεια από την Λιθουανία σαν "ειδική τράπεζα" αλλά κανείς δε ξέρει που τοποθετούν τα λεφτά και σε τι καθεστώς επιχειρούν αυτή τη στιγμή. Κάποια στιγμή είχε βγει στην επιφάνεια ότι η τράπεζα στη Λιθουανία ήταν "σφραγίδα" χωρίς γραφεία και με μόνο υπάλληλο τον CEO.

Για να έχεις ένα μικρό υπόλοιπο που δε σε πειράζει πολύ να χάσεις σε μία στραβή είναι μια χαρά για αυτά που προσφέρει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απ' όσο έχω καταλάβει, δεν χρειάζεται να χρεωκοπήσει, μπορεί να τα χάσει από πολλούς τρόπους (κακοδιαχείριση εταιρίας χωρίς δόλο, χακάρισμα, λάθος επένδυση) ενώ η υποχρέωση να έχει καταπίστευμα σε πραγματική τράπεζα δεν ελέγχεται νομικά (τουλάχιστον όχι για όλα τα χρήματα όπως αφήνουν να εννοηθεί ότι γίνεται). Το κάνουν επειδή το επέλεξαν αυτοί για να πείσουν ότι είναι ασφαλείς.

Στην πράξη κανείς δεν ξέρει αν γινόταν ή συνεχίζει να γίνεται και πολύ εύκολα μπορούν να σταματήσουν (αν δεν το έχουν κάνει) για νέο χρήμα ή νέους πελάτες ή και όλους. Τo 2018 λόγω των φόβων για brexit πήραν άδεια από την Λιθουανία σαν "ειδική τράπεζα" αλλά κανείς δε ξέρει που τοποθετούν τα λεφτά και σε τι καθεστώς επιχειρούν αυτή τη στιγμή. Κάποια στιγμή είχε βγει στην επιφάνεια ότι η τράπεζα στη Λιθουανία ήταν "σφραγίδα" χωρίς γραφεία και με μόνο υπάλληλο τον CEO.

Για να έχεις ένα μικρό υπόλοιπο που δε σε πειράζει πολύ να χάσεις σε μία στραβή είναι μια χαρά για αυτά που προσφέρει.
Ναι, ετσι ειναι. Απλα αν μια μερα σταματησει τη λειτουργια της ξαφνικα τα χρηματα δεν χανονται. Υπαρχουν ομως πολλοι αλλοι λογοι για να γινουν αερας.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Διεκδικω (λιγα) χρηματα απο τη SCOOT για την ζημια στη βαλιτσα μου. Μου ζητησε λογαριασμο για να τα βαλει και της εδωσα αυτον της REVOLUT (απλος λογαριασμος). Με ρωταει ομως αν ο λογαριασμος αυτος δεχεται Δολλαρια Σιγκαπουρης. Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος η να στειλω μαιλ στη Ρεβολουτ?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
26 μαρτιου εκανα αμφισβητηση συναλλαγης μεσω ρεβο και σημερα μου ρθε μαιλ οτι κατοχυρωθηκε το αιτημα μου και στα καπακια μου επιστρεψαν το ποσο!η αληθεια ειναι οτι το χα ξεχασει σα εκκρεμοτητα,ηταν και μικρο το ποσο,αλλα τελικα δουλεψε και τα πηρα πισω!προτεινω λοιπον να το δοκιμασετε οσοι εχετε θεμα με λεφτα που εταιρειες δε σας δινουν πισω...
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Ναι, ετσι ειναι. Απλα αν μια μερα σταματησει τη λειτουργια της ξαφνικα τα χρηματα δεν χανονται. Υπαρχουν ομως πολλοι αλλοι λογοι για να γινουν αερας.
Η σωστη λέξη για το θεμα της ασφαλειας των χρηματων ειναι η 'διασπορα' κινδυνου...
Εαν κ λογω επαγγελματος ασχολουμαι συνεχεια με τραπεζες δεν παυει η γνωμη μ να ειναι οτι προκειται για σαπακοτραπεζες (ξεκαθαρα).
Θα σας παραθεσω το εξης απλο....το βραδυ πεφτουμε για υπνο και στην τραπεζα λεμε οτι εχουμε 50.000ευρω....κατα την διαρκεια τ υπνου μας η λεξη ευρω αλλαζει κ γινεται νεο ευρω ή νεα δραχμη ή νοτιο ευρω....οποτε το επομενο πρωι πλεον δεν θα εχουμε ευρω αλλα 50.000 (σε καποιο νεο νομισμα ) κατι π στο τσακ γλιτωσαμε ( ΣΥΡΙΖΑtime).
Αρα εκει που θελω να καταληξω οτι χρηματα ειναι αυτα π εχουμε ζωντανα στις τσεπες μας κ μονο,ολο τα υπολοιπα δεν ειναι δικα μας...ειναι εν δυναμει δικα μας ( μην πατε πολυ μακρια,σκεφτειτε απλα τα capital control μας ή το haircut της Κυπρου )
Οποτε το πιο συνετο θα ηταν η διασπορα των διαθεσιμων σε ζωντανο χρημα, καταθεσεις, χρυσος.
Η revolut με εχει βολεψει απιστευτα αλλα ειναι εις γνωσιν μ οτι καποια στιγμη μπορει απλα να κλεισει η εφαρμογη και εχετε γεια βρυσουλες (δυσκολο μεν αλλα οχι απιθανο) οποτε εν κατακλειδι ειναι μεν μια λυση για τα ταξιδια μας αλλα δεν θα το προτεινα για μακροπροθεσμο αποταμιευτικο όχημα ( και εννοειται ουτε καν για αποταμιευτικο καταφυγιο)...

Το υπερτατο-μπαζουκο-θετικο της REVO ειναι οτι δεν ειναι ο χαφιες της εφοριας...

Να ξεκαθαρισω οτι αυτα ειναι καθαρα προσωπικες μ τοποθετησεις.
Καλη καραντινα!!!
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
@tripakias εχω κανει λογαριασμο στη Ν26 χωρις ακομη να εχω βαλει χρηματα μεσα. καποια στιγμη μου ηρθε μηνημα οτι πρεπει να βαλω το ΑΦΜ μου. ισχύει για ολους αυτο;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μα τα κραχ αυτό δεν ειναι;; δηλαδή κανεις δεν ξέρει πότε και όταν συμβεί χάνεις λεφτά και απο αυτούς που σου εγγυώνται..
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Προτιμω την n26 με γερμανικο ΙΒΑΝ. Δε χρεωνει μετατροπη νομισματων. Το εχω κανει με CHF.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η σωστη λέξη για το θεμα της ασφαλειας των χρηματων ειναι η 'διασπορα' κινδυνου...
Εαν κ λογω επαγγελματος ασχολουμαι συνεχεια με τραπεζες δεν παυει η γνωμη μ να ειναι οτι προκειται για σαπακοτραπεζες (ξεκαθαρα).
Θα σας παραθεσω το εξης απλο....το βραδυ πεφτουμε για υπνο και στην τραπεζα λεμε οτι εχουμε 50.000ευρω....κατα την διαρκεια τ υπνου μας η λεξη ευρω αλλαζει κ γινεται νεο ευρω ή νεα δραχμη ή νοτιο ευρω....οποτε το επομενο πρωι πλεον δεν θα εχουμε ευρω αλλα 50.000 (σε καποιο νεο νομισμα ) κατι π στο τσακ γλιτωσαμε ( ΣΥΡΙΖΑtime).
Αρα εκει που θελω να καταληξω οτι χρηματα ειναι αυτα π εχουμε ζωντανα στις τσεπες μας κ μονο,ολο τα υπολοιπα δεν ειναι δικα μας...ειναι εν δυναμει δικα μας ( μην πατε πολυ μακρια,σκεφτειτε απλα τα capital control μας ή το haircut της Κυπρου )
Οποτε το πιο συνετο θα ηταν η διασπορα των διαθεσιμων σε ζωντανο χρημα, καταθεσεις, χρυσος.
Η revolut με εχει βολεψει απιστευτα αλλα ειναι εις γνωσιν μ οτι καποια στιγμη μπορει απλα να κλεισει η εφαρμογη και εχετε γεια βρυσουλες (δυσκολο μεν αλλα οχι απιθανο) οποτε εν κατακλειδι ειναι μεν μια λυση για τα ταξιδια μας αλλα δεν θα το προτεινα για μακροπροθεσμο αποταμιευτικο όχημα ( και εννοειται ουτε καν για αποταμιευτικο καταφυγιο)...

Το υπερτατο-μπαζουκο-θετικο της REVO ειναι οτι δεν ειναι ο χαφιες της εφοριας...

Να ξεκαθαρισω οτι αυτα ειναι καθαρα προσωπικες μ τοποθετησεις.
Καλη καραντινα!!!
Τα χεις κάνει λίγο σαλάτα.
- Αλλο banking κι άλλο fintech, προφανώς. Στην πρώτη κατηγορία έχεις οργανισμούς ολόκληρους που λειτουργούν εποπτικά, regulations, audits, κλπ κλπ. Στη δεύτερη κατηγορία δεν τα έχεις αυτά, λειτουργούν με πολύ χαμηλότερα λειτουργικά κόστη. Αφού δεν τα έχεις, προφανώς υπάρχει λιγότερη εμπιστοσύνη (αναφορικά με διαχείριση και πράξεις της ίδιας της εταιρίας). Γι αυτό, κάποιες fintech, μεταξύ τους και η Revo, έχουν ανακοινώσει ότι προσπαθούν να αποκτήσουν ΚΑΙ banking licenses.
- Τα συστημικά ρίσκα. Το ρίσκο για haircut, capital controls, αλλαγή denomination κλπ. Σ΄ αυτά, το ρίσκο έχει να κάνει κυρίως (όχι μόνο, φυσικά) με το νομικό σύστημα στο οποίο υπόκειται. Και προτιμώ 100 φορές ένα account υποκείμενο σε English law, παρά σε Lithuanian law, πόσο μάλλον στη γελοιότητα που ονομάζουμε Ελληνικό νομικό σύστημα. Αλλά έχει να κάνει και με τις δικλείδες ασφαλείας για την προστασία μου ως πελάτη (εγγυοδοτικά κεφάλαια κλπ) που στις περισσότερες χώρες είναι αστείες έτσι κι αλλιώς.

Γενικώς δεν είναι οι πάντες για τα πάντα. Άμα θέλω εγγύηση για τα χρήματά μου (που δεν έχω) θα τα πάω σε Ελβετική τράπεζα. Άμα θέλω διευκόλυνση συναλλαγών, θα πάω σε fintech. Άμα πάω σε fintech για διασφάλιση ή σε Ελβετική τράπεζα για διευκόλυνση, κακό του κεφαλιού μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
@tripakias εχω κανει λογαριασμο στη Ν26 χωρις ακομη να εχω βαλει χρηματα μεσα. καποια στιγμη μου ηρθε μηνημα οτι πρεπει να βαλω το ΑΦΜ μου. ισχύει για ολους αυτο;
Γιατι να μην ισχυει για ολους; Δεν γνωριζω αλλα υποθετω πως ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom