Revolut

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Υπάρχει στα ποστ μια αδικαιολογητη φοβία για ανταλλαγή τα Σαββατοκύριακα. Δεν πρόκειται για κόλπο της τράπεζας, αλλά εξασφάλιση, καθώς μετά το κλείσιμο της Παρασκευής η τραπεζική ισοτιμία κλειδώνει μέχρι το άνοιγμα των χρηματαγορών τη Δευτέρα, οπότε η τράπεζα προσπαθεί να εξασφαλιστεί σε περίπτωση που σημειωθεί απότομη πτώση.
Αυτό είναι η δικαιολόγηση της revolut για να βγάζει περισσότερο κέρδος 30% του χρόνου. Μπορούσαν να κρατάνε το markup και να σου επιστρέφουν την διαφορά αν την δευτέρα δεν είχαν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα και ήταν τίμιοι. Μη πω ότι μπορούσαν να σου επιστρέφουν και παραπάνω αν η αλλαγή ήταν προς όφελός σου (κάτι που έχει κάνει προς έκπληξή μου η wise για παράδειγμα).

Μου έχει τύχει πολλές φορές σε τυχαία ανταλλακτήρια η τιμή να είναι πολύ καλύτερη της revolut αλλά το πόσο όφελος έχεις σε σχέση με την ευκολία της κάρτας εξαρτάται από το σύνολο των συναλλαγών.
 
D

Delmem38110

Guest
Υπάρχει στα ποστ μια αδικαιολογητη φοβία για ανταλλαγή τα Σαββατοκύριακα. Δεν πρόκειται για κόλπο της τράπεζας, αλλά εξασφάλιση, καθώς μετά το κλείσιμο της Παρασκευής η τραπεζική ισοτιμία κλειδώνει μέχρι το άνοιγμα των χρηματαγορών τη Δευτέρα, οπότε η τράπεζα προσπαθεί να εξασφαλιστεί σε περίπτωση που σημειωθεί απότομη πτώση.
Για μένα δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι να προλάβεις να αλλάξεις καθώς είναι πολύ μικρή η διαφορά. Κάθε στιγμή μπορείς να ελέγξεις ποια είναι η τρέχουσα ισοτιμία που σου δίνει η ρεβολουτ και να τη συγκρίνεις με την επίσημη της ευρωπαϊκής τράπεζας.
με αυτό το σκεπτικό δεν παίρνεις καν ρεβολουτ και μένεις στις συμβατικές κάρτες. μικρό είναι το κέρδος εξάλλου και με τη ρεβολουτ. για ποιο λόγο να μπαίνει κάποιος στον κόπο.

On the weekend (Sat-Sun UTC) we fix the rate we provide to protect ourselves against fluctuations, this means we apply markups of:

  • +0.5% to all major currencies (ie. USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN, and CZK); and
  • +1% to all other currencies including THB, RUB, UAH and TRY. (this means over the weekend THB, RUB, UAH, and TRY have a 2% markup.)
 
D

Delmem38110

Guest
Μου έχει τύχει πολλές φορές σε τυχαία ανταλλακτήρια η τιμή να είναι πολύ καλύτερη της revolut αλλά το πόσο όφελος έχεις σε σχέση με την ευκολία της κάρτας εξαρτάται από το σύνολο των συναλλαγών.
εμένα πάλι δεν μου έτυχε ποτέ σε κανένα επίσημο ανταλλακτήριο να βρω κάτι καλύτερο από την προσφορά της κάρτας. πως γίνεται αυτό;.... στα ιδιωτικά δε, μπορεί να τσιμπήσεις και κάνα σέρτικο..
και το πολύ καλύτερη θα το θεωρούσα επιστημονική φαντασία όχι υπερβολή.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.599
νομιζω θα χανω κατι ελαχιστα στην μετατροπη αν τα εχω σε ευρω.που δεν ειναι αξια αναφορας κανω λαθος;
Στις διακοπές πας για να χαλαρώσεις και όχι για να αγχώνεσαι και να κοιτάς ισοτιμίες. Άστα ευρώ και μην ασχολείσαι καθόλου. Ακόμη και το μισό σου μπάτζετ να χαλάσεις σαββατοκύριακο, τι είχες τι έχασες, 2,50€, αξίζει να ασχολείσαι; Έχω γνωρίσει κάποιους που είναι μανιακοί με τις μετατροπές (μερικοί μάλιστα με το σκεπτικό ότι δεν θα συνεισφέρουν στον πλουτισμό της τράπεζας!), αλλά την ίδια στιγμή δεν έχουν πρόβλημα π.χ. να πάρουν μαγνητάκι στη διπλάσια τιμή γιατί βαριούνται να το ψάξουν λίγο παραπάνω ή να κάνουν άχρηστες αγορές.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Στις διακοπές πας για να χαλαρώσεις και όχι για να αγχώνεσαι και να κοιτάς ισοτιμίες. Άστα ευρώ και μην ασχολείσαι καθόλου. Ακόμη και το μισό σου μπάτζετ να χαλάσεις σαββατοκύριακο, τι είχες τι έχασες, 2,50€, αξίζει να ασχολείσαι; Έχω γνωρίσει κάποιους που είναι μανιακοί με τις μετατροπές (μερικοί μάλιστα με το σκεπτικό ότι δεν θα συνεισφέρουν στον πλουτισμό της τράπεζας!), αλλά την ίδια στιγμή δεν έχουν πρόβλημα π.χ. να πάρουν μαγνητάκι στη διπλάσια τιμή γιατί βαριούνται να το ψάξουν λίγο παραπάνω ή να κάνουν άχρηστες αγορές.
Καποιου το 2.5ε μπορει να ειναι ενας καφες,καποιου αλλου μπορει να ναι τσιχλες!καπου ελεος με τα σχολια για τα πορτοφολια αλλων!η ρεβο εχει συγκεκριμενη λειτουργια,να κανεις μετατροπη χρηματα με το λιγοτερο δυνατο κοστος μετατροπης!αν τωρα καποιος δε θελει να μπαινει στο τρυπακι να αλλαζει καθε μερα λεφτα,ειναι λαρτζ,βαριεται,δε του φαινετε η ισοτιμια του σκ και η εξτρα χρεωση της ρεβο κλεψιμο,τοτε ας παει σε ανταλλακτηριο ή ας πληρωνει με την χρεωστικη-πιστωτικη του γιατι τοσος ντορος???αν ο φιλος νομιζει οτι του ναο δυσκολο να αλλαζει τα λεφτα συνεχομενα και οτι χανει λιγα,ας τ αφησει σε ευρω ή ας τα αλλαξει σε ανταλλακτηριο,εμεις του προτεινουμε ποια ειναι η σωστη χρηση καρτας,οπως κανουν οι περισσοτεροι που την χρησιμοποιουν
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
με αυτό το σκεπτικό δεν παίρνεις καν ρεβολουτ και μένεις στις συμβατικές κάρτες. μικρό είναι το κέρδος εξάλλου και με τη ρεβολουτ. για ποιο λόγο να μπαίνει κάποιος στον κόπο.
Το περασμένο σκ πάντως -επειδή τα έχω πρόσφατα- είχε 11.088 τη λίρα, όταν Παρασκευή η επίσημη στην ευρωπαϊκή τράπεζα ήταν 11.12. Τη Δευτέρα έπεσε και η επίσημη στα 11.08.
Σήμερα (νέο αρνητικό ρεκόρ της λίρας) η ecb δίνει 11.25, πόσο αλλάζει η ρεβο;
Είναι περίεργη η κατάσταση αυτή τη στιγμή στην Τουρκία και τα ποσά πολύ μικρά για να αγχώνεται κανείς.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κι εγώ τα έχω πρόσφατα με τη κάρτα και παράδειγμα τη Πολωνία.
Έδινε καλύτερη ισοτιμία απ' όλους, 4,6zl προς 1€, όταν τα ανταλλακτήρια στ' αεροδρόμια έδιναν 3,6zl (γελάμε) αλλά και αυτά εντός πόλης χωρίς προμήθεια έδιναν 4,5zl.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Κι εγώ τα έχω πρόσφατα με τη κάρτα και παράδειγμα τη Πολωνία.
Έδινε καλύτερη ισοτιμία απ' όλους, 4,6zl προς 1€, όταν τα ανταλλακτήρια στ' αεροδρόμια έδιναν 3,6zl (γελάμε) αλλά και αυτά εντός πόλης χωρίς προμήθεια έδιναν 4,5zl.
Δυστυχώς το όφελος εξανεμίζεται αν χρειαστείς μετρητά και είσαι σε χώρα που οι τράπεζες χρεώνουν τις συναλλαγές με ξένες κάρτες. Το κόλπο το είχαν ξεκινήσει οι τράπεζες στην ΝΑ Ασία και προς έκπληξή μου και πρόσφατα στην Τσεχία έφαγα κοντά ένα 5ευρο φέσι επί της συναλλαγής στο ΑΤΜ γιατί έτσι γούσταρε η μοναδική τράπεζα εκεί που ήμουν.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δυστυχώς το όφελος εξανεμίζεται αν χρειαστείς μετρητά και είσαι σε χώρα που οι τράπεζες χρεώνουν τις συναλλαγές με ξένες κάρτες.
Πολύ σωστά, κάποια λίγα έστω μετρητά χρειάζονται πάντα.
Καλά δε συζητώ για χώρες της Ασίας, εκεί το χω δεδομένο.
 
D

Delmem38110

Guest
Δυστυχώς το όφελος εξανεμίζεται αν χρειαστείς μετρητά και είσαι σε χώρα που οι τράπεζες χρεώνουν τις συναλλαγές με ξένες κάρτες. Το κόλπο το είχαν ξεκινήσει οι τράπεζες στην ΝΑ Ασία και προς έκπληξή μου και πρόσφατα στην Τσεχία έφαγα κοντά ένα 5ευρο φέσι επί της συναλλαγής στο ΑΤΜ γιατί έτσι γούσταρε η μοναδική τράπεζα εκεί που ήμουν.
αυτό ισχύει για όλες τις κάρτες και όχι μόνο για τη ρεβολουτ. άρα πάντα έχεις κέρδος με τη ρεβολουτ έναντι των άλλων. με καλύτερη ισοτιμία. και η curve είναι επίσης Καλή, αλλά με διαφορετική φιλοσοφία χρήσης. σταμάτησα όμως να τη χρησιμοποιώ από τότε που τα καπιταλ κοντρόλ τελείωσαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom