Revolut

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θυμίστε μου λίγο, φορτώνω στην Revolut λεφτά μέσω μια χρεωστικής που έχω. Να τα μετατρέψω σε Τουρκική λίρα η να τα αφήσω σε € και να κάνει την μετατροπή μόνο του στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία εκείνη την στιγμή;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να τα μετατρέψω σε Τουρκική λίρα η να τα αφήσω σε € και να κάνει την μετατροπή μόνο του στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία εκείνη την στιγμή;
Να ελέγχεις την ισοτιμία, μπορείς να μετατρέπεις και λίγα-λίγα, όχι όλο το ποσό άμεσα.
Οχι Σαββατοκύριακο βέβαια, καθώς είναι περισσότερο ασύμφορες οι αλλαγές.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Να ελέγχεις την ισοτιμία, μπορείς να μετατρέπεις και λίγα-λίγα, όχι όλο το ποσό άμεσα.
Οχι Σαββατοκύριακο βέβαια, καθώς είναι περισσότερο ασύμφορες οι αλλαγές.
Την φόρτωσα από σήμερα εγώ. Δευτέρα θα είμαστε εκεί οπότε δεν πιάνει ΣΚ πάλι καλά... Λέω να τα αφήσω € όπως έκανα παλιά. Εξάλλου δεν νομίζω να πετύχω και τεράστια διαφορά στην ισοτιμία..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Την φόρτωσα από σήμερα εγώ. Δευτέρα θα είμαστε εκεί οπότε δεν πιάνει ΣΚ πάλι καλά... Λέω να τα αφήσω € όπως έκανα παλιά. Εξάλλου δεν νομίζω να πετύχω και τεράστια διαφορά στην ισοτιμία..
Ναι αν και με τους ρυθμούς που ανεβοκατεβαίνει η λίρα ποτέ δε ξέρεις!
Να πληρώνεις σε τοπικό νόμισμα με τη κάρτα, αλλά έχε και ευρώ πάνω σου, ειδικά στις αγορές τα δέχονται (ανεπίσημα).
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ναι αν και με τους ρυθμούς που ανεβοκατεβαίνει η λίρα ποτέ δε ξέρεις!
Να πληρώνεις σε τοπικό νόμισμα με τη κάρτα, αλλά έχε και ευρώ πάνω σου, ειδικά στις αγορές τα δέχονται (ανεπίσημα).
Αν δεν κάνω λάθος η REVOLUT δεν πληρώνει από μόνη της στο τοπικό νόμισμα; Η υπάρχει περίπτωση να την πατήσω και με την REVOLUT;
 
D

Delmem38110

Guest
Αν δεν κάνω λάθος η REVOLUT δεν πληρώνει από μόνη της στο τοπικό νόμισμα; Η υπάρχει περίπτωση να την πατήσω και με την REVOLUT;
πληρώνει στο τοπικό νόμισμα πάντα και την μετατροπή την κάνει η ρεβολουτ.
μερικά πος δίνουν επιλογή για πληρωμή σε τοπικό νόμισμα η σε ευρώ με την μετατροπή να την κάνει η εταιρία που διαχειρίζεται τις πληρωμές στο συγκεκριμένο πος.
επιλέγουμε πάντα το τοπικό νόμισμα.
στην τουρκια δεν το έχω δει προσωπικά πουθενά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν δεν κάνω λάθος η REVOLUT δεν πληρώνει από μόνη της στο τοπικό νόμισμα; Η υπάρχει περίπτωση να την πατήσω και με την REVOLUT;
Όχι, αν έχεις ευρώ πληρώνει σε ευρώ, πρέπει να αλλάξεις σε τοπικό για να επιλέξει το τοπικό νόμισμα. Τουλάχιστον εγώ όσες φορές τη χρειάστηκα έτσι έκανα, μετέτρεπα όλα μου τα χρήματα από ευρώ σε τοπικό, γυρνούσε το τοπικό σε προεπιλογή και ότι περίσσευε το ξαναέκανα μετατροπή σε ευρώ με το που έμπαινα Ελλάδα.
 
D

Delmem38110

Guest
Όχι, αν έχεις ευρώ πληρώνει σε ευρώ, πρέπει να αλλάξεις σε τοπικό για να επιλέξει το τοπικό νόμισμα. Τουλάχιστον εγώ όσες φορές τη χρειάστηκα έτσι έκανα, μετέτρεπα όλα μου τα χρήματα από ευρώ σε τοπικό, γυρνούσε το τοπικό σε προεπιλογή και ότι περίσσευε το ξαναέκανα μετατροπή σε ευρώ με το που έμπαινα Ελλάδα.
με τη ρεβολουτ πληρώνεις σε τοπικό νόμισμα πάντα και ποτέ σε ευρώ. η μετατροπή γίνεται αυτόματα με την καλύτερη δυνατή ισοτιμία τησ στιγμής.
δίνει όμως τη δυνατότητα να ανοίξεις και λογαριασμό σε τοπικό νόμισμα όπου υπάρχει και δεν κάνει κάποια μετατροπή (αφού αυτή έχει γίνει πιο μπροστά.)

Always choose to be charged in the local currency! | Revolut
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Όχι, αν έχεις ευρώ πληρώνει σε ευρώ, πρέπει να αλλάξεις σε τοπικό για να επιλέξει το τοπικό νόμισμα. Τουλάχιστον εγώ όσες φορές τη χρειάστηκα έτσι έκανα, μετέτρεπα όλα μου τα χρήματα από ευρώ σε τοπικό, γυρνούσε το τοπικό σε προεπιλογή και ότι περίσσευε το ξαναέκανα μετατροπή σε ευρώ με το που έμπαινα Ελλάδα.
Λάθος το έχεις καταλάβει βρε! Όσα ταξίδια έχω κάνει που δεν είναι σε € π.χ Πολωνία, Ρουμανία κ.α τα είχα πάντα σε € και η Revolut έκανε πάντα μόνη της την μετατροπή με την καλύτερη δυνατή ισοτιμία την στιγμή εκείνη. 🙂
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όσα ταξίδια έχω κάνει που δεν είναι σε € π.χ Πολωνία, Ρουμανία κ.α τα είχα πάντα σε € και η Revolut έκανε πάντα μόνη της την μετατροπή με την καλύτερη δυνατή ισοτιμία την στιγμή εκείνη. 🙂
Εγώ πάλι κάθε φορά στις πρόσφατες εκδρομές αγόραζα συνάλλαγμα, προσδοκώντας τη καλύτερη δυνατή ισοτιμία, μετατρέποντας το μετά ξανά σε Ευρώ κατά την επιστροφή.
Δεν ήξερα ότι ισχύει και αυτό που λες, καλή περίπτωση, όπως δεν υπάρχει σωστό και λάθος στη διαχείριση που συζητάμε. Στέκουν αμφότερα. :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, καταλαβαίνω ότι άρα δεν χρειάζεται να κάνουμε συνάλλαγμα μέσω ρέβολουτ, και απλά πληρώνουμε με τα ευρώ μας και επιλέγουμε στο POS να γίνει η πληρωμή σε τοπικό νόμισμα, σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom