Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Πρόβλημα στην φόρτωση της revoluti. Δοκίμασα με κάρτες χρεωστικές της Πειραιώς και της εθνικής μέσω Apple Pay αλλά και καταχωρώντας τις κάρτες στην εφαρμογή της revoluti, και μου έβγαζε αδύνατη η συναλλαγή (ότι έχω ξεπεράσει το όριο χωρίς αυτό να ισχύει). επικοινώνησα με την τράπεζα αλλά τώρα το τμήμα καρτών είναι κλειστό οπότε αύριο θα έχουμε νεότερα.
τέλος δοκίμασα με πιστωτική κάρτα της Alphabank μέσω Apple pay και όλα κανονικά.
Με πειραιως τρωει κολληματα εμενα τον Οκτωβρη μου μπλοκαρισε η καρτα της Πειραιως επειδη εκανα top up 120ε στη ρεβολουτ(κ καλα το ειδαν ως υποπτη συναλλαγη)αλλα ευτυχως με καλεσαν στα καπακια και λυθηκε το θεμα...με εθνικη δεν ειχα ποτε θεμα αλλα παντα την φοριζω την ρεβο μεσω της εφαρμογης της...ισως αν μπλεκετε apple pay μαζι με την ρεβο να δημιουργει θεμα κ γι αυτο να μη φορτωνει
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Το περίεργο στην Πειραιώς είναι ότι μου δεσμεύει και το υπόλοιπο και το μειώνει χωρίς να έχει γίνει η συναλλαγή!!!

Όπως είπα και πιο πάνω καταχώρισα και τις κάρτες στην εφαρμογή της ΡεβόΛουτ και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα , απλά το Apple Pay βοηθάει γιατί τα είχες όλα έτοιμα χωρίς να γράφεις αριθμό κάρτας κτλ.

Το Ίδιο συνέβη και όταν χρησιμοποίησα την εικονική κάρτα curve (πολύ χρήσιμη κι αυτή ειδικά παλαιότερα που μόνο η Alphabank συνεργαζόταν με το Apple pay .

Να πω ότι είχα δοκιμάσει όλες τις κάρτες μου με μικροποσά των 10 € λίγες μέρες πριν, που παρέλαβα την revolut , και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Και σήμερα από την χρειάστηκα ( πετάω το μεσημέρι ) δυστυχώς όλες οι χρωστικές βγήκαν εκτός (εθνικής και Πειραιώς.)

Τέλος πάντων ευτυχώς που βρήκα λύση με την alpha bank. Για εμένα πάντα είναι μπροστά!!!!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Βάζεις μια φορά τα στοιχεία της κάρτας στη εφαρμογή της revolut και την επόμενη απλά πατάς το ποσό και τελείωσες.
Μη κάνετε δύσκολη τη ζωή σάς
 
D

Delmem38110

Guest
Πρόβλημα στην φόρτωση της revoluti. Δοκίμασα με κάρτες χρεωστικές της Πειραιώς και της εθνικής μέσω Apple Pay αλλά και καταχωρώντας τις κάρτες στην εφαρμογή της revoluti, και μου έβγαζε αδύνατη η συναλλαγή (ότι έχω ξεπεράσει το όριο χωρίς αυτό να ισχύει). επικοινώνησα με την τράπεζα αλλά τώρα το τμήμα καρτών είναι κλειστό οπότε αύριο θα έχουμε νεότερα.
τέλος δοκίμασα με πιστωτική κάρτα της Alphabank μέσω Apple pay και όλα κανονικά.
η εθνική μου είπε ότι για λόγους ασφαλείας (δήθεν) μπλοκάρουν τις ιντερνετιακες συναλλαγές όταν οι κάρτες είναι αποθηκευμένες, όπως το αππλπεϊ αλλά τις επιτρεπουν όταν γίνονται στο ΠΟΣ.
με κάρτα όμως κανονική περνάει η συναλλαγή.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το περίεργο στην Πειραιώς είναι ότι μου δεσμεύει και το υπόλοιπο και το μειώνει χωρίς να έχει γίνει η συναλλαγή!!!

Όπως είπα και πιο πάνω καταχώρισα και τις κάρτες στην εφαρμογή της ΡεβόΛουτ και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα , απλά το Apple Pay βοηθάει γιατί τα είχες όλα έτοιμα χωρίς να γράφεις αριθμό κάρτας κτλ.

Το Ίδιο συνέβη και όταν χρησιμοποίησα την εικονική κάρτα curve (πολύ χρήσιμη κι αυτή ειδικά παλαιότερα που μόνο η Alphabank συνεργαζόταν με το Apple pay .

Να πω ότι είχα δοκιμάσει όλες τις κάρτες μου με μικροποσά των 10 € λίγες μέρες πριν, που παρέλαβα την revolut , και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Και σήμερα από την χρειάστηκα ( πετάω το μεσημέρι ) δυστυχώς όλες οι χρωστικές βγήκαν εκτός (εθνικής και Πειραιώς.)

Τέλος πάντων ευτυχώς που βρήκα λύση με την alpha bank. Για εμένα πάντα είναι μπροστά!!!!
Ισως επειδη τις εχεις καταχωρησει μεσα και στο app της ρεβο να υπαρχει θεμα..θα συμφωνησω μ αυτο που ειπαν και πιο πανω,πας βαζεις μια φορα ενα ποσο και τα στοιχεια της καρτας σου απο Εθνικη πχ και μετα μενει αποθηκευμενη μονη της..αντε ισως να σου ζητησει cvv..next time δοκιμασε το ετσι αν ειναι
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δηνάριο Τυνησίας υπάρχει ή είμαστε γκαβοί;
 
D

Delmem38110

Guest
Τώρα μαθαίνω την ρεβολουτ.. για να πληρώνω στο Μπαλί, δεν πρέπει να μετατρέψω τα ευρώ σε τοπικό νόμισμα??
ακόμα και να δεν το κάνεις εσύ ανοίγοντας λογαριασμό το κάνει μόνη της.
εδώ μπορείς να μάθεις σχεδόν τα πάντα.
 
Last edited by a moderator:

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Για να ενημερώσω
η εθνική μου είχε μπλοκάρει την χρεωστική κάρτα θεωρώντας ύποπτη την συναλλαγή προς την revolut ,
ούτε όταν επέστρεψα στην Ελλάδα λειτουργούσε. Μετά από πολλή ώρα αναμονήσ στο τηλεφωνικό κέντρο , μου την ξε μπλόκαραν και μου είπαν ότι από δω και πέρα οι συναλλαγές της revolut δεν θα ‘χούν πρόβλημα.

Η Πειραιώς (χρεωστική ) μου κράτησε δεσμευμένο το ποσό που πήγα να μεταφέρω , όλο το Σαββατοκύριακο , και το ξεμπλόκαρε την Δευτέρα το πρωί , χωρίς να κάνω κάτι
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom