Revolut

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια κάρτα με διαδοχικά χτυπήματα για πάνω από 1 άτομο.Χρειάζεται κάθε επιβάτης ξεχωριστή κάρτα. Δύο κάρτες από τον ίδιο λογαριασμό στη Revolut δουλεύουν κανονικά, κανένα πρόβλημα.
Επίσης αν περάσεις τη κάρτα της Revolut στο Google Pay τότε το μηχάνημα στο μετρό τη βλέπει ως ξεχωριστή κάρτα και πχ μπορεί ο ένας να χρησιμοποιήσει τη φυσική κάρτα και ο άλλος το GPAY στο κινητό.
(Άχρηστη πληροφορία: Προσοχή στη περίπτωση που κάποιος που θα είναι μόνος του θα χτυπήσει π.χ. τη φυσική κάρτα κάτα την είσοδο στο μετρό και το GPAY κατά την έξοδο. Θα χρεώσει και τους δύο τρόπους πληρωμής (τη φυσική κάρτα και το GPAY) παραπάνω ποσό καθώς δε θα μπορεί να καταλάβει ποια είναι η είσοδος και η έξοδος για κάθε μέθοδο πληρωμής. Την 'πάτησα΄ όταν έπαιζα με το ρολόι μου. Έιχα βάλει την ίδια Revolut κάρτα στο Google PAY αλλά και στο Garmin Pay. Πλήρωσα με το GPAY στο κινητό όταν μπήκα και με το ρολόι όταν βγήκα. Το σύστημα τα βλέπει σα διαφορετική κάρτα και με χρέωσε παραπάνω εις διπλούν :bleh: Γίνεται refund βέβαια αν επικοινωνήσεις με τον Tfl)
 

Nikosxm

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Παιδιά μια ερώτηση. Αν πας Σαββατοκύριακο πχ στα Σκόπια που το νόμισμα δεν είναι σε αυτά που μπορείς να μετατρέψεις στη Revolut, κατά τη γνώμη σας συμφέρει να χρησιμοποιήσω τη Revolut με 1% προμηθεια ή να ψάξω να βρω ένα καλό ανταλλακτηριο στην πόλη;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Παιδιά μια ερώτηση. Αν πας Σαββατοκύριακο πχ στα Σκόπια που το νόμισμα δεν είναι σε αυτά που μπορείς να μετατρέψεις στη Revolut, κατά τη γνώμη σας συμφέρει να χρησιμοποιήσω τη Revolut με 1% προμηθεια ή να ψάξω να βρω ένα καλό ανταλλακτηριο στην πόλη;
Ας πούμε δηλαδή ότι θα χαλάσεις 200€ το Σαββατοκύριακο και θα έχεις προμήθεια 2€, εμείς θα σου πούμε αν σε συμφέρει να πάρεις στη σειρά τα ανταλλακτήρια στην πόλη μην τυχόν τα γλυτώσεις; Εσύ, ο χρόνος που έχεις να διαθέσεις και η τσέπη σου το ξέρει μόνο.
Το έχω ξαναγράψει, αν το (όποιο) νόμισμα ανέβει Δευτέρα π.χ. 2%, τι θα κάνουν οι εμμονικοί με τη revolut και τις μετατροπές, θα χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο που δεν έκαναν τις αγορές τους Παρασκευή; Λίγη κοινή λογική, γενικότερα...
 

Nikosxm

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Ας πούμε δηλαδή ότι θα χαλάσεις 200€ το Σαββατοκύριακο και θα έχεις προμήθεια 2€, εμείς θα σου πούμε αν σε συμφέρει να πάρεις στη σειρά τα ανταλλακτήρια στην πόλη μην τυχόν τα γλυτώσεις; Εσύ, ο χρόνος που έχεις να διαθέσεις και η τσέπη σου το ξέρει μόνο.
Το έχω ξαναγράψει, αν το (όποιο) νόμισμα ανέβει Δευτέρα π.χ. 2%, τι θα κάνουν οι εμμονικοί με τη revolut και τις μετατροπές, θα χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο που δεν έκαναν τις αγορές τους Παρασκευή; Λίγη κοινή λογική, γενικότερα...
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Χαλάρωσε. Καλό καλοκαίρι. Αν θέλει κάποιο μελος ας απαντήσει στη ερώτηση παιδια
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Χαλάρωσε. Καλό καλοκαίρι. Αν θέλει κάποιο μελος ας απαντήσει στη ερώτηση παιδια
Σου απάντησε (λίγο έντονα βέβαια) το παιδί από επάνω.. το 1% στα 400 ευρώ είναι 4 ευρώ χαμενος.. σε ένα ανταλλακτηριο θα χάσεις 2 ευρώ στα 400.. αξίζει για 2 ευρώ να κάτσεις να αγχωθεις και να ψάχνεις για ανταλλακτηριο? Από εσένα εξαρτάται η απάντηση..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Θέλω και εγώ μια ερώτηση, γιατί τώρα παλεύω να μάθω την ρεβολουτ.. έβαλα 600 ευρώ και τα έκανα δολάρια Σιγκαπούρης (γιατί νόμιζα πως έτσι έπρεπε λόγω ενός ταξιδιού στην Σιγκαπούρη) . Τα 600 ευρώ έγιναν 620.. είμαι τυχερός και έβγαλα έτσι στο άκυρο 20 ευρώ? Η απλά κάτι δεν υπολογίζω σωστά???
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Θέλω και εγώ μια ερώτηση, γιατί τώρα παλεύω να μάθω την ρεβολουτ.. έβαλα 600 ευρώ και τα έκανα δολάρια Σιγκαπούρης (γιατί νόμιζα πως έτσι έπρεπε λόγω ενός ταξιδιού στην Σιγκαπούρη) . Τα 600 ευρώ έγιναν 620.. είμαι τυχερός και έβγαλα έτσι στο άκυρο 20 ευρώ? Η απλά κάτι δεν υπολογίζω σωστά???
Απ'οτι καταλαβαίνω τα μετέτρεψες εκ νέου σε ευρώ. Στην περίπτωση αυτή ναι, έβγαλες κέρδος
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Απ'οτι καταλαβαίνω τα μετέτρεψες εκ νέου σε ευρώ. Στην περίπτωση αυτή ναι, έβγαλες κέρδος
Πήγα να τα μετατρέψω , αλλά μου κραταει 6 ευρώ (λόγω του 1%) ,οπότε θα τα μετατρεψω αύριο!!
 

userM

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
καλησπέρα σας
πριν λίγο έβγλα κάρτα revoult και προφανώς δεβ γνωρίζω και πολλά. διαβάσα τις προηγούμενες σελίδες και έχω μερικές απορίες.. Σε 2 εβδομάδες φεύγουμε για Πραγα-Βίεννη,Σλοβακία-Βουδαπέστη.

1. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να χρησιμποιήσω την κάρτα? Μπορώ να την φορτίζω κάθε ημέρα?
πχ στην Πράγα βάζω 100€ τα μετατρέπεω σε κορώνες και όταν ξεμείνει συμπληρώνω και μετατρέπω?

2 Στην Βιέννη + Σλοβακία φαντάζομαι αν πληρώνω και με την χρεωστική Πειραιώς - Eurobank δεν υπάρχει πρόβλημα επιπλέον χρεώσεων. Σωστά? ή πάλι για κάποιο λόγο συμφέρει με revoult?

3. Tα δωμάτια τα έχω κλείσει με booking (με κάρτα Πειραιώς), και τα κόστη είναι σε €.
Όταν κάνω τις πληρωμές στα δωμάτια πληρώνω με την κάρτα της Πειραιώς κανονικά ή με συμφέρει κάτι άλλο καλύτερα?

Γενικά επειδή έχω πεθάνει στο διάβασμα τις τελευταίες ημέρες (και έχω καιρό να πάω ταξίδι εξωτερικό) αν μπορεί κάποιος να πει τα βασικά θα είμαι υπόχρεος.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να χρησιμποιήσω την κάρτα? Μπορώ να την φορτίζω κάθε ημέρα?
πχ στην Πράγα βάζω 100€ τα μετατρέπεω σε κορώνες και όταν ξεμείνει συμπληρώνω και μετατρέπω?
Έτσι ακριβώς.
Βάζεις ένα ποσό σε ευρώ, το μετατρέπεις σε συνάλλαγμα (όχι Σαββατοκύριακο) μέσω της εφαρμογής και χρησιμποιείς τη κάρτα με μηδενική προμήθεια.
Αν περισσέψει το αλλάζεις πάλι σε ευρώ.
Αν ξεμείνεις, μπορείς να φορτίσεις πάλι με χρήματα απο την Ελληνική σου τράπεζα και να κάνεις το ίδιο.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Αν η συναλλαγή γίνει μέσα στη βδομάδα δε χρειάζεται αλλαγή. Θα παίρνει από τα ευρώ σου και τα μετατρέπει επιτόπου στο ζητούμενο συνάλλαγμα με τη τρέχουσα ισοτιμία. Το σ/κ έχει λίγο χειρότερη ισοτιμία. Αλλά αν δεν είναι μεγάλο το ποσό δε θα είναι σημαντική η διαφορά.
Αν πληρώσεις στο ξενοδοχείο ή τιμή θα είναι σε τοπικό νόμισμα.
Αν πληρώσεις το booking πάλι σε τοπικό νόμισμα θα πληρωθεί με τη μετατροπή από ευρώ να τη κάνει το booking. Η οποία μετατροπή είναι σε καλή ισοτιμία. Είναι δηλαδή προτιμότερο να πληρώσεις με την ελληνική σου κάρτα την εφαρμογή πάρα με την ίδια κάρτα το ξενοδοχείο που θα πας
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom