Revolut

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
ερωτηση που σιγουρα θα εχει ξανα απαντηθει αλλα δε βρισκω την απαντηση:

Ταξιδευω αυριο Τουρκια...... εχω φορτωσει με Λιρες την καρτα μου. Μπορω να κανω αναληψη μετρητων σε λιρες χωρις να εχω κρατηση - προμηθεια απο οποιαδηποτε ΑΤΜ της αλλοδαπης?
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
204
Likes
1.020
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
ερωτηση που σιγουρα θα εχει ξανα απαντηθει αλλα δε βρισκω την απαντηση:

Ταξιδευω αυριο Τουρκια...... εχω φορτωσει με Λιρες την καρτα μου. Μπορω να κανω αναληψη μετρητων σε λιρες χωρις να εχω κρατηση - προμηθεια απο οποιαδηποτε ΑΤΜ της αλλοδαπης?
Καλημέρα,εμένα μου κρατούσε πάντα προμήθεια,τις μέρες που βρισκόμουν Κωνσταντινούπολη,(δοκίμασα σε διαφορετικά ATM)άσχετα αν ήταν καθημερινή ή ΣΚ.Αν θυμάμαι,κρατούσε περίπου 1 ευρώ κάθε φορά(οι αναλήψεισ ήταν της τάξης των 200 λιρών).Να έχεις μαζί σου κάποια λίγα μετρητά θα χρειαστούν..
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
204
Likes
1.020
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Καλημέρα στο forum,ήθεα να μοιραστώ την εμπειρία μου ,σχετικά με τη REVOLUT ,σε πρόσφατο ταξίδι μου στις ΗΠΑ.Δε μπορούσα να τη χρηιμοποιήσω σε κανένα πρατήριο καυσίμων,όπως αποδείχθηκε,απαιτούνταν μόνο πιστωτική.Επιπλέον δε μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω μέσω της εφαρμογής UBER για να καλέσω ταξί.Κατά τα άλλα,με διευκόλυνε απίστευτα..
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Επειδή το θέμα της UBER το αντιμετώπισα κι εγώ, δεν μπορείς μεν να τη χρησιμοποιήσεις ως τρόπο πληρωμής (για κάποιο λόγο ούτε μέσω Google pay!) μπορείς όμως να στείλεις χρήματα από τη Revolut στο UPBER Wallet και να επιλέξεις αυτό ως τρόπο πληρωμής. Εγώ τουλάχιστον έτσι μετακινήθηκα όπου χρειάστηκε.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
204
Likes
1.020
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Επειδή το θέμα της UBER το αντιμετώπισα κι εγώ, δεν μπορείς μεν να τη χρησιμοποιήσεις ως τρόπο πληρωμής (για κάποιο λόγο ούτε μέσω Google pay!) μπορείς όμως να στείλεις χρήματα από τη Revolut στο UPBER Wallet και να επιλέξεις αυτό ως τρόπο πληρωμής. Εγώ τουλάχιστον έτσι μετακινήθηκα όπου χρειάστηκε.
Έχω στείλει το θέμα στην εξυπηρέτηση πελατών και αναμένω απάντηση..
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα,εμένα μου κρατούσε πάντα προμήθεια,τις μέρες που βρισκόμουν Κωνσταντινούπολη,(δοκίμασα σε διαφορετικά ATM)άσχετα αν ήταν καθημερινή ή ΣΚ.Αν θυμάμαι,κρατούσε περίπου 1 ευρώ κάθε φορά(οι αναλήψεισ ήταν της τάξης των 200 λιρών).Να έχεις μαζί σου κάποια λίγα μετρητά θα χρειαστούν..
Ας μην γράφουμε Ανακρίβειες Αν ξεπεράσεις τα 200 ευρώ η πέντε αναλήψεις τον μήνα (0ποιο έρθει πρώτο ) τοτε μονο κρατάει προμήθεια Ανάληψης η ρεβολουτ. Στην Τουρκία η ziraat δεν εχει καμία χρέωση.. κάνουμε μια ανάληψη στην αρχή της επίσκεψης και καθαρίζουμε.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα στο forum,ήθεα να μοιραστώ την εμπειρία μου ,σχετικά με τη REVOLUT ,σε πρόσφατο ταξίδι μου στις ΗΠΑ.Δε μπορούσα να τη χρηιμοποιήσω σε κανένα πρατήριο καυσίμων,όπως αποδείχθηκε,απαιτούνταν μόνο πιστωτική.Επιπλέον δε μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω μέσω της εφαρμογής UBER για να καλέσω ταξί.Κατά τα άλλα,με διευκόλυνε απίστευτα..
Εναλλακτικά την χρησιμοποιείς μέσω apple google pay.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
204
Likes
1.020
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Ας μην γράφουμε Ανακρίβειες Αν ξεπεράσεις τα 200 ευρώ η πέντε αναλήψεις τον μήνα (0ποιο έρθει πρώτο ) τοτε μονο κρατάει προμήθεια Ανάληψης η ρεβολουτ. Στην Τουρκία η ziraat δεν εχει καμία χρέωση.. κάνουμε μια ανάληψη στην αρχή της επίσκεψης και καθαρίζουμε.
Εγώ μίλησα για την προσωπική μου εμπειρία,σίγουρα όχι με ανακρίβειες..200 λιρες Τουρκίας ισοδυναμουν με 10 ευρώ..όχι με 200 ευρώ.'Οσο για την τράπεζα που λες,δεν είπα ότι τις δοκίμασα όλες,ίσως να ισχυει.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Εγώ μίλησα για την προσωπική μου εμπειρία,σίγουρα όχι με ανακρίβειες..200 λιρες Τουρκίας ισοδυναμουν με 10 ευρώ..όχι με 200 ευρώ.'Οσο για την τράπεζα που λες,δεν είπα ότι τις δοκίμασα όλες,ίσως να ισχυει.
Παίζει ρόλο αν έβγαλες από ΑΤΜ τραπέζης ή από αυτά τα ΑΤΜ τα ξεμπαρκα που τα βρίσκεις στα τουριστικά μέρη και είμαι και άσχετη για να εξηγήσω από πού προέρχονται. Πάντως ισχύει αυτό που λέω. Όταν υπάρχει από πίσω τράπεζα, δεν παίρνει προμήθεια. Στα άλλα παίρνει.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημέρα στο forum,ήθεα να μοιραστώ την εμπειρία μου ,σχετικά με τη REVOLUT ,σε πρόσφατο ταξίδι μου στις ΗΠΑ.Δε μπορούσα να τη χρηιμοποιήσω σε κανένα πρατήριο καυσίμων,όπως αποδείχθηκε,απαιτούνταν μόνο πιστωτική.Επιπλέον δε μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω μέσω της εφαρμογής UBER για να καλέσω ταξί.Κατά τα άλλα,με διευκόλυνε απίστευτα..
Οντως στα μηχανήματα δε λειτουργεί αλλά αν πας μέσα στο πρατήριο και ζητήσεις πχ. 20$ βενζίνης τότε θα μπορέσεις να την χρησιμοποιήσεις. Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα έτσι.

Προσφατα στο Uber δε μπορούσα να την χρησιμοποιήσω μέσω Apple Pay στην Αμερική αλλά όταν τη φόρτωσα σαν κάρτα στην εφαρμογή λειτούργησε μια χαρά. Με το Lyft δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα.
 

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
Καλησπέρα,

Εχω κάνει κράτηση ξενοδοχείο στην NY μέσω booking -δωρεάν ακύρωση και χωρίς προπληρωμη - με μία άυλη business prepaid που έχω.
Ωστόσο σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα και να βάλω μία φυσική της Revolut έτσι ώστε να πληρώσω με αυτή όταν πάμε εκεί.
  1. Δεχονται στην Αμερική τα ξενοδοχεία revolut?
  2. Υπάρχει διαφορά εάν είναι visa/mastercard ? ή εάν είναι premium metal ή απλή ?
  3. επίσης για την δέσμευση θα την κρατήσουν κανονικά όλες τις μέρες? Εάν ναι τότε θα πρέπει να σκεφτώ το πλάνο να έχω 2-3 revolut να κάνω την δουλειά μου.
Γενικότερα σχόλια για manhattan και πληρωμές καλοδεχούμενα

ευχαριστω
Νίκος
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα,

Εχω κάνει κράτηση ξενοδοχείο στην NY μέσω booking -δωρεάν ακύρωση και χωρίς προπληρωμη - με μία άυλη business prepaid που έχω.
Ωστόσο σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα και να βάλω μία φυσική της Revolut έτσι ώστε να πληρώσω με αυτή όταν πάμε εκεί.
  1. Δεχονται στην Αμερική τα ξενοδοχεία revolut?
  2. Υπάρχει διαφορά εάν είναι visa/mastercard ? ή εάν είναι premium metal ή απλή ?
  3. επίσης για την δέσμευση θα την κρατήσουν κανονικά όλες τις μέρες? Εάν ναι τότε θα πρέπει να σκεφτώ το πλάνο να έχω 2-3 revolut να κάνω την δουλειά μου.
Γενικότερα σχόλια για manhattan και πληρωμές καλοδεχούμενα

ευχαριστω
Νίκος
1)ναι
2)οχι
3)όσες ρεβολουτ και να έχεις αν ανήκουν σε σένα θα τραβάνε από ένα λογαριασμό.
φρόντισε να έχεις μπόλικα χρήματα σε εκείνον τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένες οι κάρτες ρεβολουτ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom