Revolut

estiakos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας, έχω ένα παλιότερο λογαριασμό REVOLUT, όπου μου έιχε ξεμείνει 1 €. Πρόσθεσα λογαριασμό σε HUF (φιορίνια), με σκοπό την χρήση σε ταξίδι που πρόκειται να κάνω σε λίγες μέρες στη Βουδαπέστη. Δυστυχώς, όταν παω να φορτίσω την κάρτα με χρήματα απο την χρεωστική μου ή μέσω Google pay, μου βγαζει μήνυμα περι λάθους ("μια στιγμή. Κατι πήγε λάθος")..
Να προσθέσω ότι αυτό μου το κάνει τόσο με την φυσική κάρτα όσο και με την εικονική..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Γεια σας, έχω ένα παλιότερο λογαριασμό REVOLUT, όπου μου έιχε ξεμείνει 1 €. Πρόσθεσα λογαριασμό σε HUF (φιορίνια), με σκοπό την χρήση σε ταξίδι που πρόκειται να κάνω σε λίγες μέρες στη Βουδαπέστη. Δυστυχώς, όταν παω να φορτίσω την κάρτα με χρήματα απο την χρεωστική μου ή μέσω Google pay, μου βγαζει μήνυμα περι λάθους ("μια στιγμή. Κατι πήγε λάθος")..
Να προσθέσω ότι αυτό μου το κάνει τόσο με την φυσική κάρτα όσο και με την εικονική..
Ποσο παλιο;πριν το brexit;γιατι αν ειναι πριν εχει αλλαξει εδρα η τραπεζα οποτε λογικα δε θα σου δουλευει..αν οχι τοτε προσπαθησε και απο βδομαδα μηπως ειναι θεμα τραπεζας ελληνικης
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Στην εφαρμογή revolut πάντως στο κινητό υπάρχει και επιλογή να επικοινωνήσεις με την τράπεζα και να τους πεις το σχετικό θέμα που αντιμετωπίζεις
 

estiakos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ποσο παλιο;πριν το brexit;γιατι αν ειναι πριν εχει αλλαξει εδρα η τραπεζα οποτε λογικα δε θα σου δουλευει..αν οχι τοτε προσπαθησε και απο βδομαδα μηπως ειναι θεμα τραπεζας ελληνικης
Όντως, τον έχω πριν το Brexit.. Τι μπορώ να κάνω τώρα;;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Όντως, τον έχω πριν το Brexit.. Τι μπορώ να κάνω τώρα;;
Μετα τον brexit ζήταγε και ταυτοποίηση. Μιπως είναι αυτό ;;;
Μου φαινετε υπηρχε καποιο χρονικο περιθωριο για την ταυτοποιηση οποτε λογικα ή ανοιγεις νεο λογαριασμο ή μιλας στο τσατ να δεις αν μπορουν να στο ξαναενργοποιησουν στελνοντας καποια χαρτια ως ταυτοποιηση
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Ναι αυτό ακριβώς έτυχε και σε εμένα. Είχα έναν παλιό ανενεργό λογαριασμό, μετά από πολλές συνομιλίες που είχα στο chat και απλά μου έλεγαν ότι υπάρχει τεχνικό θέμα (είχα ανεβάσει έγγραφα κάνα 2 φορές τα οποία δεν έγιναν δεκτά ενώ μετά δεν υπήρχε καν η επιλογή να ανεβάσω νέα έγγραφα) και να περιμένω, καταλήξαμε ότι καλύτερα είναι να καταργήσω τον λογαριασμό και να κάνω νέο.

Είχα κι εγώ ένα μικροποσό μέσα, λιγότερο από 2 δολάρια, μου είπαν ότι κανονικά πρέπει πρώτα να γίνει ανάληψη του ποσού σε κάποιο λογαριασμό και μετά να γίνει κατάργηση. Απλά επειδή τους είπα ότι ψιλοβιάζομαι και δεν με ενδιαφέρει το ποσό, είπαν ότι μπορούν να το χρεώσουν κάπως ως fee για κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα) και έγινε όλη η διαδικασία σχετικά άμεσα, σε 1-2 μέρες.


Κάτι άλλο ρε παιδιά, γιατί έπεσα σε σχετική κουβέντα σε άλλο (τεχνολογικό) φόρουμ. Εκεί έλεγαν ότι δεν χρειάζεται να κάνεις μετατροπή στο άλλο νόμισμα που σε ενδιαφέρει, απλά στην πληρωμή στο pos λες ότι θέλεις να πληρώσεις στο τοπικό νόμισμα, δηλαδή αρκεί να έχεις έναν λογαριασμό μέσα στην εφαρμογή σε ευρώ. Ισχύει; στις συναλλαγές με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχει καθόλου προμήθεια; αλλά αν είναι έτσι σε τι εξυπηρετεί η δυνατότητα μετατροπής σε άλλο νόμισμα; Μόνο για να κλειδώσεις καλύτερη ισοτιμία κάποιας συγκεκριμένης μέρας;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εκεί έλεγαν ότι δεν χρειάζεται να κάνεις μετατροπή στο άλλο νόμισμα που σε ενδιαφέρει, απλά στην πληρωμή στο pos λες ότι θέλεις να πληρώσεις στο τοπικό νόμισμα, δηλαδή αρκεί να έχεις έναν λογαριασμό μέσα στην εφαρμογή σε ευρώ. Ισχύει; στις συναλλαγές με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχει καθόλου προμήθεια;
Ισχύει αλλά ποιο το νόημα. Μόνο ότι δεν έχεις προμήθεια στην πληρωμή ναι.
αλλά αν είναι έτσι σε τι εξυπηρετεί η δυνατότητα μετατροπής σε άλλο νόμισμα; Μόνο για να κλειδώσεις καλύτερη ισοτιμία κάποιας συγκεκριμένης μέρας;
Ακριβώς, συν του γεγονότος ότι την ώρα που πληρώνεις θα χρεωθείς με την ισοτιμία που κρίνει η εκάστοτε τράπεζα που έχει τη συσκευή pos.

Πραγματικά δεν είναι τίποτα (πέρα από ένα πάτημα) να αλλάξεις συνάλλαγμα με τη revolut και όταν τελειώσεις το ταξίδι σου να το ξαναγυρίσεις σε ευρώ. Συμφέρει.
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Ισχύει αλλά ποιο το νόημα. Μόνο ότι δεν έχεις προμήθεια στην πληρωμή ναι.

Ακριβώς, συν του γεγονότος ότι την ώρα που πληρώνεις θα χρεωθείς με την ισοτιμία που κρίνει η εκάστοτε τράπεζα που έχει τη συσκευή pos.

Πραγματικά δεν είναι τίποτα (πέρα από ένα πάτημα) να αλλάξεις συνάλλαγμα με τη revolut και όταν τελειώσεις το ταξίδι σου να το ξαναγυρίσεις σε ευρώ. Συμφέρει.
Ναι σωστά, περισσότερο από περιέργεια ρώτησα γιατί έβλεπα να το συζητάνε εκεί και μου δημιουργήθηκε η απορία.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Γεια σας! Η revolut μου έφτασε. Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν απλώς μεταφέρω λεφτά στον λογαριασμό μου και η κάρτα τραβάει από εκεί; Γιατί δε βλέπω επιλογή να μεταφέρω μόνο στην κάρτα. Επίσης, μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε ελληνικά atm;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν απλώς μεταφέρω λεφτά στον λογαριασμό μου και η κάρτα τραβάει από εκεί;
Ακριβως, γεφυρωνεις ουσιαστικα την κάρτα της Ελληνικης σου τραπεζας με το λογαριασμο της revolut, και σαν αποτελεσμα θα φαινεται οτι εκανες συναλλαγη στον «εμπορο» Revolut. Αυτος συνδεεται με τη φυσικη σου καρτα η με οποια εικονικη μπορει να θελήσεις να ανοιξεις.
Επίσης, μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε ελληνικά atm;
Ναι αλλα γιατι να θελεις να κανεις κατι τετοιο;
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ακριβώς, συν του γεγονότος ότι την ώρα που πληρώνεις θα χρεωθείς με την ισοτιμία που κρίνει η εκάστοτε τράπεζα που έχει τη συσκευή pos.
Αν διαλέξεις να πληρώσεις σε νόμισμα εκτός του τοπικου, άρα να κάνει τη μετατροπή αυτός που έχει το pos εννοείται εδώ.
Αν πληρώσεις στο τοπικό, τότε και πάλι κάνει τη μετατροπή η ρεβο.

Κι επειδή ενόψει του ταξιδιού στο Ζάγκρεμπ έχω αρχίσει αλλαγές σε Kuna και μου ήρθε σχετικό mail (αν και δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν).

Από 12/12 ισχύει αυτό για Ρεβο και Kuna
1668099905512.png

Που σημαίνει (αν κατάλαβα καλά μετά κι από κουβέντα με το τσατ) ότι 12 δεκέμβρη οι Κούνες που έχω τώρα θα γίνουν πάλι EUR με το fixed rate και ~20 Δεκέμβρη που θα 'μαι Κροατία αν πληρώσω σε HRK θα είναι επίσης με το fixed rate, σα να μην είχα πορτοφόλι HRK (που τότε όντως δε θα 'χω).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom