Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Είμαι στην Κωνσταντινούπολη και πήγα να κάνω ανάληψη σε 4 διαφορετικές τράπεζες και πριν την ανάληψη με ενημέρωσε ότι υπάρχει προμήθεια 8%. Υποτίθεται ότι είναι δωρεάν ; Ακόμα δεν έχω βγάλει μετρητά γιατί μου φαίνονται πολλά
Μονο σε atm τοπικης τραπεζας ειναι δωρεαν σε οποιαδηποτε αλλη εχει προμηθεια
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Όσες φορές χρησιμοποιησα zirat κόκκινη τράπεζα χώρις προμήθεια without commission ουδέποτε μου κράτησε ούτε λίρα....
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.255
Likes
6.742
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Είμαι στην Κωνσταντινούπολη και πήγα να κάνω ανάληψη σε 4 διαφορετικές τράπεζες και πριν την ανάληψη με ενημέρωσε ότι υπάρχει προμήθεια 8%. Υποτίθεται ότι είναι δωρεάν ; Ακόμα δεν έχω βγάλει μετρητά γιατί μου φαίνονται πολλά
Δοκίμασε ziraat
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.255
Likes
6.742
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πήγα στην ziraat και ήθελε μεγάλη προμήθεια. Θα προσπαθήσω πάλι αύριο
Εντύπωση μου κάνει!
Έκανα 4 αναλήψεις πέρυσι με 0 προμήθεια.
Δοκίμασε και την HALK BANK μήπως και….
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πήγα στην ziraat και ήθελε μεγάλη προμήθεια. Θα προσπαθήσω πάλι αύριο
Θα πρέπει να πληκτρολογήσεις την επιλογή ανάληψης σε TL και όχι σε EUR. Αν το έκανες και πάλι ζητάει προμήθεια σημαίνει ότι πάει, χάλασε κι η ZIRAAT!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
420
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Πήγα στην ziraat και ήθελε μεγάλη προμήθεια. Θα προσπαθήσω πάλι αύριο
Λογικά σου δίνει την επιλογή With DCC (Dynamic Currency Conversion) και without DCC.
Προχώρησε με την 2η επιλογη. Τουλάχιστον μέχρι πριν κάποιους μήνες αυτό ίσχυε.
Κάνε μια δοκιμή με ένα μικρό ποσό.
 

empag

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Λογικά σου δίνει την επιλογή With DCC (Dynamic Currency Conversion) και without DCC.
Προχώρησε με την 2η επιλογη. Τουλάχιστον μέχρι πριν κάποιους μήνες αυτό ίσχυε.
Κάνε μια δοκιμή με ένα μικρό ποσό.
Προσπάθησα και σήμερα να κάνω ανάληψη και σε ΑΤΜ κατάστηματος τράπεζας αλλά σε ενημερώνει ότι υπάρχει προμήθεια. Η μόνη επιλογή που σου δίνει είναι αν θέλεις λίρες ή άλλο νόμισμα. Επιλέγω πάντα λίρες κ πάλι θέλει προμήθεια. Είτε σε μικρά ποσά είτε σε μεγάλα.
Αν έρθει κάποιος στο μέλλον ας ενημερώσει να ξέρουμε γιατί μπορεί να μην έχω κάνει κάτι σωστά αν και προσπάθησα πολλές φορές.
 

empag

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Με ενημέρωσε σήμερα ένας από το γκρούπ ότι έκανε ανάληψη την Πέμπτη χωρίς προμήθεια κ την Παρασκευή με προμήθεια σε πολλές τράπεζες. Μήπως άλλαξε κάτι με την αλλαγή του μήνα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Στο Πεκίνο γίνεται η αποδεκτή η χρήση της κάρτας Revolut για συναλλαγές σε εστιατόρια και αξιοθέατα ή πρέπει να έχει κάποιος πολλά μετρητά και να τα μετατρέψει σε συνάλλαγμα;
Τσέκαρα από revolut ότι δεν είναι δυνατή η μετατροπή ευρώ σε Γουάν της Κίνας. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς και να πληρώνεις με την καρτα ή είναι αποδεκτή;
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς πρόσφατα Revolut στην Κίνα ή μπόρεσε να κάνει ανάληψη σε γουαν από κάποια τοπική τράπεζα;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.594
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν έγινε αποδεκτή η revolut σε ρεστωράν, σουπερμάρκετ και εισιτήρια. Όχι στο Πεκίνο αλλά σε άλλη πόλη της Κίνας.
 
Last edited:
Μηνύματα
119
Likes
163
Καλησπέρα.

Θέλω να χρησιμοποιήσω την κάρτα revolut σε προσεχές ταξίδι στην Ελβετία.

Απλά της "περνάω" χρήματα και είμαι έτοιμος;

Πρέπει να το μετατρέψω σε ελβετικό φράγκο;

Πρέπει να κάνω κάτι περαιτέρω;

ΥΓ. Αρχάριος περί revolut - πιθανώς απλοϊκές οι ερωτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom