Ισλανδία ring road solo, Iceland

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
καλησπέρα στην όμορφη παρέα, δεν θα σας κουράσω πολύ :D
Λάτρης όπως είχα αναφέρει σε παλιότερη ταξιδιωτικό post του σέλαος και του Βορρά, αυτή την φορά αποφασίστηκε solo ταξιδι στην όμορφη Ισλανδία για την παρατήρηση του ενεργού ηφαιστείου fagradalsfjall και φυσικά ring road με βανάκι..

Στο δια τάυτα λοιπον:clap:

κάπου μέσα Ιουνίου ως εμβολιασμένος αποφασίζω να κλείσω αεροπορικά για σόλο ταξίδι Ισλανδία μιας και είμαι λάτρης της φύσης και αυτών των χωρών. Το πρόγραμμα είχε ως εξής, αναχώρηση στις 7/8/2021 στις 13.00 και άφιξη την ιδια μέρα στις 23.50 μέσω Κοπεγχάγης. Στο αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης αφού μας ελέγξαν το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το αρνητικό τεστ των 48 ωρών μιας και ήθελε και αρνητικό τεστ, επιβιβαζόμαστε στο αεροπλάνο.

Διάρκεια πτήσης περίπου 3 ώρες. Η βαλίτσα κάτω με τα απαραίτητα αξεσουάρ και πάνω στην χειραποσκευή μόνο ένα drone και μια κάμερα. Το ηφαίστειο fagradalsfjall βλέπετε με περίμενε.. Η πτήση πραγματοποιείται με SAS & Ιcelandair, παρακολουθώντας στο κινητό την πορείας του αεροσκάφους λίγο πριν την έναρξη διαδικασίας προσγείωσης δεχόμαστε ενημέρωση από τον πιλότο για δραστηριότητα ηφαιστείου την συγκεκριμένη χρονική στιγμή!

Ημέρα 1η.

Έχοντας κλείσει θέση στο αεροσκάφος από την αριστερή πλευρά (μιας και είχα δει την πορεία του αεροσκάφους και ήξερα την θέση του αεροσκάφους συναρτήσει του κρατήρα αλλά γνωρίζοντας και τον αέρα που θα επικρατούσε την συγκεκριμένη ημέρα μας και συνήθως προσγειώνονται κόντρα σε αυτόν μόνο τυχαία δεν την λες την επιλογή αριστερής πλευράς χα χα)

10' πριν την προσγείωση και από το παράθυρο αντικρίζω αυτό!
242006767_386395676389678_3593185458492730337_n.jpg

Συγγνώμη για το κούνημα αλλά είναι από screenshot βίντεο..
Γεμάτος από χαρά και ανυπομονησία με το που περνάω τον έλεγχο επιδεικνύοντας τα απαραίτητα έγγραφα μπαίνω στο λεωφορείο και κατευθύνομαι από το αεροδρόμιο keflavik προς την πρωτεύουσα reykjavik που θα διανυκτερεύσω την πρώτη μέρα μιας και από το μεσημέρι της επόμενης ξεκινάω τον γύρω της Χώρας με το βανακι.

Ημέρα 2η.

Σήμερα είναι η μέρα που παραλαμβάνω το βανάκι και κινητό μου σπίτι για τις επόμενες 8 ημέρες. Προτού το παραλάβω όμως σκέφτομαι πως είναι καλή ιδέα να πετάξω για αρχή με ελικόπτερο κάνοντας ένα μίνι τουρ πάνω από το ηφαίστειο πριν το περπατήσω.

Το αεροδρόμιο βρίσκεται δίπλα ακριβώς στην πόλη reykjavik και με τα πόδια είναι λιγότερο απο 20' απο το κέντρο της πόλης.
Η πτήση μου αναχωρεί στις 11.30 και έχει διάρκεια 40 λεπτά από τα οποία τα 10 λεπτά πετάμε πάνω απο το ηφαίστειο και τα υπόλοιπα 30 είναι η διαδρομή μας από και προς αυτό.

Αν και έχω ξαναπετάξει για φωτογραφήσεις με ελικόπτερο πάνω απο τον ποταμό της Ν.Υορκης, η πτήση ουδε μια σχέση είχε!
Οι φωτογραφίες μιλάνε απο μόνες τους παρά τις αναταράξεις λόγω θερμών αέριων μαζών..
242071187_1209826402855689_1751261465844828629_n.jpg
DSC05895.JPG
DSC05924.JPG
DSC05961.JPG
DSC05965.JPG
DSC05932.JPG

DSC05946.JPG

Δέος, δέος, δέος....
Τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν πως ένιωθα όταν πετούσα πάνω από τον ενεργό κρατήρα...
Τα συνθήματα ανάμεικτα, δέος, ενθουσιασμός, φόβος μιας και το ελικόπτερο λόγω θερμών αέριων μαζών είχε πολλές αναταράξεις, απορίες, έξαψη, ανυπομονησία και πολλά πολλά άλλα..

Συνεχίζεται...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
τι να πω ..αρχικα ευτυχης εσυ που το ειδες και το φωτογραφισες ζηλια εμεις που δεννννν
θελουμε πληροφοριες για το κοστος της πτησης , αν γινονται ακομη και τα setting της καμερας.....εχω λογους σοβαρους..χαχα..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Με αυτές τις εκπληκτικές φωτογραφίες μας έχεις ήδη 2 μέρες σε αναμμένα κάρβουνα λιωμένες πέτρες! :shock: Περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια...
 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Μετά από την εκπληκτική πτήση πάνω από το ηφαίστειο με το ελικόπτερο και τις αμέτρητες πραγματικά φωτογραφίες ήρθε η ώρα για την παραλαβή του αυτοκινήτου μου παύλα σπιτιού μου χαχα για τις επόμενες 9 μέρες..

242216027_963635867527086_820082589019241570_n.jpg


Πολλές ώρες φωτός καθώς σκοτείνιαζε μετα τις 22.30-23.00παρά σας παραθέτω κάποιες απο τις εκατοντάδες φωτογραφίες.

DSC05987.JPG

Geysir, ο μεγαλύτερος.


DSC06018.JPG

gullfoss

DJI_0394.JPG

seljalandfoss

DJI_0410.JPG


DSC06077.JPG

skogafoss




DJI_0413.JPG

και εδώ ο πρώτος μεγάλος παγετώνας από δυτικά προς ανατολικά..


DSC06137.JPG

DSC06145.JPG

Σειρά είχε το αεροπλάνο dc3..
(όποιος το επισκεφθεί να ξέρει ότι έχει περπάτημα περίπου 7km πήγαινε έλα με πλευρικούς ανέμους οπότε είναι απαραίτητο ένα αντιανεμικό..


DSC06158.JPG

και εδώ η καταπληκτική πριν το Vik παραλία..

(συνεχίζεται...)
 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Απέφυγες ν' αναφερθείς στο κόστος του ελικοπτέρου. Τυχαίο; ;)
νομίζω ότι άξιζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ.🙏🏻🙂
κοστος: 310€
διαρκεια πτησης: 40 λεπτά ( 10’ πάνω απο ηφαίστειο και τα υπόλοιπα από και προς αυτό.)
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Μετά από την εκπληκτική πτήση πάνω από το ηφαίστειο με το ελικόπτερο και τις αμέτρητες πραγματικά φωτογραφίες ήρθε η ώρα για την παραλαβή του αυτοκινήτου μου παύλα σπιτιού μου χαχα για τις επόμενες 9 μέρες..
Καλησπέρα,ποιο ήταν το κόστος της πτήσης για το ηφαίστειο
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
νομίζω ότι άξιζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ.🙏🏻🙂
κοστος: 310€
διαρκεια πτησης: 40 λεπτά ( 10’ πάνω απο ηφαίστειο και τα υπόλοιπα από και προς αυτό.)
Εντάξει, αν σκεφτείς ότι πληρώσαμε 70 ευρώ το άτομο για να πάμε να δούμε φάλαινες και το μόνο που είδαμε ήταν τα πτερύγια από 2 δελφίνια και βραχήκαμε μέχρι τα σώβρακα, μια χαρά το βρίσκω το κόστος και θα το πλήρωνα κι εγώ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ωπ, τι βλέπουν τα όμορφα και μπιρμπιλωτά μου μάτια;;;;; Αυτά είναι γούστα!!!! :clap:Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι με αυτά που μας δείχνεις!!!
Αναμένω συνέχεια....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom