Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αφού ενδιαφέρεστε για φύση τότε δώστε βάση στα χωριά της περιοχής.Θα ευχαριστηθείτε πράσινο και λουλούδια! Το Salzburg εμένα δεν μου θύμησε καθόλου την Βιέννη...Είναι πάντως όντως τουριστικό μέρος. Στο Innsbruck δυστυχώς δεν έτυχε να πάω αλλά πιστεύω πως μια διανυκτέρευση κι εκεί είναι αρκετή. Αν δεν σου απαντήσει κάποιος απο το forum που να έχει πάει, θα ρωτήσω αύριο κάποιους δικούς μου και θα σου δώσω μια πιο σίγουρη απάντηση.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Το Innsbruck ειναι η αγαπημενη μου πολη...εντυπωσιακη με τα βουνα γυρω γυρω
Αλλα δεν καταλαβαινω τον λογω να πας Νυρεμβεργη και Ulm αφου λες οτι σου αρεσει η φυση.
Ειναι πιο πανω απο το Μοναχο
Ανεβαινεις απο Ιταλια και πας προς Σαλτσμπουργκ (πριν η μετα στην Αυστρια κανεις σταση οπου σου αρεσε)
Μετα πας Μοναχο, και απο εκει πας Δυτικα για να πας πχ Scwarzwald η Bodensee που παιζει πολυ φυση, και ειναι πολυ ωραια το καλοκαιρι.
Κατεβαινεις απο Fernpass ή απο το τριεθνες και μπαινεις Αυστρια και πας Ινσμπρουκ.
Στην διαδρομη αυτη προσθετεις στασεις πριν ή μετα αναλογα με το που σου αρεσει, και ποσες μερες εχεις κλπ
Αλλα Νυρεμβεργη και Ulm????
Εμενα με αφησαν αδιαφορο
Παρολο που ειμαι γερμανοπληκτος.
Καλυτερα να πας Freiburg, Bamberg εχει πολυ πιο ωραιες πολεις.
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Kαταρχάς σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!:D

turms θα είμαι ήδη Μόναχο γιατί θα με φιλοξενήσει μία φίλη μου!να το δω κ αυτό 4-5 μέρες.Θα έρθει ο φίλος μου κ θα νοικιάσουμε αυτοκινητο από Μοναχο και θα το αφήσουμε πάλι Μοναχο,εξ'ου κ ο κυκλος που εφτιαξα σαν πλάνο!Κοστίζει πάρα πολύ να το αφήσουμε σε άλλη πόλη δυστυχώς..:mad: Την Ulm την έβαλα περισσότερο σαν στάση/ξεκούραση γαιτί θα οδηγεί μόνο ένας..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τοτε προτεινω ο κυκλος να γινει προς τα κατω απο το Μοναχο και οχι προς τα πανω...
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Να ρωτησω τωρα κατι άλλο,Ιουλιο θα πάω Μοναχο...τα εισητηρια τωρα ειναι στα200κατι πηγαινε-έλα..πολύ φοβαμαι ότι θα ανέβουν κ άλλο,εσεις τι λετε?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.101
Likes
23.967
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Να ρωτησω τωρα κατι άλλο,Ιουλιο θα πάω Μοναχο...τα εισητηρια τωρα ειναι στα200κατι πηγαινε-έλα..πολύ φοβαμαι ότι θα ανέβουν κ άλλο,εσεις τι λετε?
Το πιο πιθανό είναι να ανέβουν μια και είναι καλοκαίρι.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σας!! Σχεδιάζω εδώ και καιρό να κάνω ένα ταξίδι και θα ήθελα πληροφορίες για το πως να οργανώσω το πρόγραμμα μου από κάποιον που έχει γνώση της περιοχής και από άτομα που έχουν πάει!!! Βασικά έχω ξεχωρίσει κάποια μέρη που έχω διαβάσει και προσπαθώ να δω ποια θα αποκλείσω γτ είναι αδύνατο να πάω σε όλα!!

Το πρόχειρο πρόγραμμα μου λέει άφιξη στο Μόναχο με Aegean Μάρτιο ή Απρίλιο (δεν είμαι λάτρης του σκι οπότε απέφυγα τους πολύ χειμερινούς μήνες που πιθανώς να έχει πολύ κρύο και χιόνι που θα με δυσκολεύσει στις μετακινήσεις) και αφού νοικιάσουμε αυτοκίνητο να αναχωρήσουμε για Σαλτσμπουργκ όπου θα ξοδέψουμε 2 διανυκτερεύσεις!!το σκεπτικό είναι τη μια μέρα να γνωρίσουμε την πόλη του σαλτσμπουργκ και την επόμενη να πάμε ημερήσια στο Χαλστατ που απότι έχω διαβάσει είναι με το αυτοκίνητο μια ώρα και κάτι!!Την μέρα της αναχώρησης να ακολουθήσουμε πορεία προς το Ινσμπρουκ και κατα τη διάρκεια της διαδρομής να επισκεφτώ 1-2 χωριά της περιοχής όπως Alpbach που έχω διαβάσει ότι είναι πανέμορφα και σχετικά χωρίς μεγάλη απόκλιση απο το δρόμο ενώ την υπόλοιπη μέρα να την ξοδέψουμε στο Ινσμπρουκ!!Την τελευταία μέρα σκέφτομαι να ακολουθήσουμε πορεία προς Μόναχο περνώντας από τα κάστρα του Neueswanstein που θέλω πολύ να επισκεφτώ και την γύρω περιοχή και άφιξη στο Μόναχο και διανυκτεύρευση γτ την επόμενη μέρα η πτήση απο το αεροδρόμιου του Μονάχου είναι πρωινή και θα είναι λιγότερο αγχωτικό να μένουμε στο Μόναχο παρά σε κάποια άλλη πιο μακρινή πόλη!!
Θα ήθελα την άποψη σας για μέρη όπως Grosscklockner,Heigilblut,Zell Am See,Seefeld και Berchtesgaden National Park που διαβάζω εξίσου κολακευτικά σχόλια και αν αξίζει να αφαιρέσω κάτι από το πρόγραμμα μου για να προσθέσω κάτι από αυτά!!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Απο το προγραμμα σου φαινεται οτι εστιαζεις πιο πολυ στην αυστριακη πλευρα.Με δεδομενο οτι οι μερες που διαθετεις ειναι λιγες,μια χαρα ειναι το προγραμμα.Βεβαια το Μοναχο το βλεπεις ελαχιστα,αλλα θα το δεις σε αλλο ταξιδι ως βαση για πολλες εκδρομες στη Βαυαρια.Απο τα μερη που λες στο Zell am see εχω παει,οκ πολυ ωραιο ειναι αλλα αφου θα εχεις δει το Hallstat...
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μόναχο έχω πάει στο παρελθόν,οπότε πάω πιο πολύ για την παρέα να πάρει μια γεύση και για να ειναι πιο ανετη η επιστροφη μιας και το αεροπλανο πεταει απο Μόναχο!! Θα έμενα περισσοτερες μέρες αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ τόσο φτηνη διαμονή!! Για ενα σχετικα αξιοπρεπες δωματιο βλεπω τιμες γυρω στα 80-100 χωρις πρωινο το 3κλινο!!! Όντως θέλω να εστιάσω πιο πολύ στην αυστριακή πλευρά γτ έχω ακούσει τα καλύτερα τόσο για τα μέρη όσο και γενικά ότι είναι φοβερή εμπειρία να οδηγήσεις στους δρόμους της!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Τελεια θα περασεις!Ειδικα το Χαλστατ ειναι ονειρο...Στον ιδιο δρομο ειναι και το St.Gilgen και το St.Wolfgang,πανεμορφα θερετρα επισης.Αν βρεις χρονο,κανεις κι εκει σταση.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.101
Likes
23.967
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα ήθελα την άποψη σας για μέρη όπως Grosscklockner,Heigilblut,Zell Am See,Seefeld και Berchtesgaden National Park που διαβάζω εξίσου κολακευτικά σχόλια και αν αξίζει να αφαιρέσω κάτι από το πρόγραμμα μου για να προσθέσω κάτι από αυτά!!!
Πανέμορφα όλα αυτά αλλά οι μέρες σας είναι λίγες και δεν μπορείτε να τα δείτε όλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom