Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Στην 2η σου μερα βαλε και το Ζεεφελντ...
Στην 6η σου μερα κατσε οσο περισσοτερο μπορεις στο Μπερχτεσγκαντεν...
Πολλα μποτιλιαρισματα στους δρομους...
Σημερα ημουν Ινσμπρουκ και στα περιξ...
Το συμπερασμα ειναι ενα...ΟΝΕΙΡΟ εκδρομη !!!
Θα το απολαυσεις...
Αυριο παω Hallstat και μετα Graz...
Καλο GPS να εχεις !!!
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Kαλησπερα σε ολους.Διαβαζω χρονια το site και ειναι η πρωτη μου κινηση οταν σχεδιαζω ενα ταξιδι.Αυτη τη φορα ομως επειδη προκειται να κανω το πρωτο μου οδικο ταξιδι ,σε πολλους προορισμους που θα αναφερω παρακατω, παρακαλω να με βοηθησετε οσο αφορα το χρονικο διαστημα που απαιτειται για να παω σε ολα τα μερη που θα αναφερω.
Συγκεκριμενα,,Θα νοικιασω αυτοκινητο απο το Μοναχο και θελω να παω με τη σειρα στα εξης παρακατω μερη τα οποια και παραθετω σε screenshot...Oλα τα μερη τα διαβασα εδω στο φορουμ και αξιζει να τα επισκεφτω..
1.jpg

Συνοπτικα απο το google earth ειναι καθαρα συνολικα 1700 χλμ και περιπου 24 ωρες οδηγηση ,αν καποιος το κανει συνεχομενα ,το οποιο φυσικα ειναι αδυνατο.Απλα το αναφερω ενδεικτικα για καποιον που εχει εμπειρια με οδικο ταξιδι.
Η πορεια θα ειναι απο Μοναχο προς Σαλτσμπουργκ και τα γυρω μερη που φαινονται σημειωμενα εκει,μετα πορεια δυτικα προς Ιννσμπρουκ και Φυσεν και μετα "ανηφορα" μεχρι Βυρσμπουργκ και μετα ¨κατηφορα¨μεσω Νυρεμβεργης καιΡεγκενσμπουργκ μεχρι Μοναχο.
Εσεις πως προτεινετε να το κανω ,που θα ηταν ιδανικα για διανυκτερευση και ποσες ημερες στο καθε μερος και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη, τοσο για εμενα οσο και για τους μελλοντικους συνταξιδιωτες σε αυτη τη δημοφιλη διαδρομη.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα με το μακροσκελες κειμενο μου...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Kαλησπερα σε ολους.Διαβαζω χρονια το site και ειναι η πρωτη μου κινηση οταν σχεδιαζω ενα ταξιδι.Αυτη τη φορα ομως επειδη προκειται να κανω το πρωτο μου οδικο ταξιδι ,σε πολλους προορισμους που θα αναφερω παρακατω, παρακαλω να με βοηθησετε οσο αφορα το χρονικο διαστημα που απαιτειται για να παω σε ολα τα μερη που θα αναφερω.
Συγκεκριμενα,,Θα νοικιασω αυτοκινητο απο το Μοναχο και θελω να παω με τη σειρα στα εξης παρακατω μερη τα οποια και παραθετω σε screenshot...Oλα τα μερη τα διαβασα εδω στο φορουμ και αξιζει να τα επισκεφτω.. View attachment 231363
Συνοπτικα απο το google earth ειναι καθαρα συνολικα 1700 χλμ και περιπου 24 ωρες οδηγηση ,αν καποιος το κανει συνεχομενα ,το οποιο φυσικα ειναι αδυνατο.Απλα το αναφερω ενδεικτικα για καποιον που εχει εμπειρια με οδικο ταξιδι.
Η πορεια θα ειναι απο Μοναχο προς Σαλτσμπουργκ και τα γυρω μερη που φαινονται σημειωμενα εκει,μετα πορεια δυτικα προς Ιννσμπρουκ και Φυσεν και μετα "ανηφορα" μεχρι Βυρσμπουργκ και μετα ¨κατηφορα¨μεσω Νυρεμβεργης καιΡεγκενσμπουργκ μεχρι Μοναχο.
Εσεις πως προτεινετε να το κανω ,που θα ηταν ιδανικα για διανυκτερευση και ποσες ημερες στο καθε μερος και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη, τοσο για εμενα οσο και για τους μελλοντικους συνταξιδιωτες σε αυτη τη δημοφιλη διαδρομη.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα με το μακροσκελες κειμενο μου...
Πολύ όμορφη η περιοχή που αναφέρεις αλλά για να τα δεις όλα αυτά νομίζω πως θα χρειαστείς πάρα πολλές μέρες.
Πάντως εύχομαι να περάσεις καλά.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Επειδή έχω ταξιδέψει πολλές φορές σε αυτά τα μέρη,σου λέω απο το καςτρο Νοϊσβάνσταϊν και μέχρι ROTHENBURG OB DER TAUER να μην κανεις καμμία ΣΤΑΣΗ.Το ίδιο και στο ΒΊΡΤΣΜΠΟΥΡΓΚ. Αντιθετα θα έκανα μια ΣΤΑΣΗ στο St. Wolfgang im Salzkammergut.Γυρω απο το Σαλτζμπουργκ εχει απίστευτα μέρη.
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Τελικα το ταξιδι θα πραγματοπιηθει απο τις 29/7/2018 εως τις 9/8/2018.Συνολικα δηλαδη 11 ημερες.Πως το βλεπετε?Ειναι ικανοποιητικες οι διανυκτερευσεις για να τα δω ολα αυτα?
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Επειδη θελω να νοικιασω αυτοκινητο απο ΜΟναχο ,μπορειτε να μου πειτε αν ειναι ολα diesel ή πρεπει να το ζητησω εγω.Αν ναι εχει εξτρα χρεωση?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αν θέλεις οπωσδήποτε diesel πρέπει να το ζητήσεις και νομίζω ότι θα έχει έξτρα χρέωση. ( μπορείς να το τσεκάρεις κάνοντας μία αναζήτηση σε μία μηχανή αναζήτησης ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων τικαροντας το diesel και θα δεις άν θα έχει έξτρα χρέωση από την αναζήτηση ενός απλού αυτοκινήτου).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
στα τελευταία 4-5 ταξίδια μου ενώ δεν είχα επιλέξει ντίζελ, το αυτοκίνητο που μου έδιναν τύχαινε να είναι ντίζελ επειδή πιθανόν τους είχαν τελειώσει τα βενζίνης .
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Πτήση για Μόναχο και Ετοιμαζόμαστε για 6 μέρες σε Βαυαρία και Αυστριακές άλπεις(με αυτοκίνητο),την Άνοιξη.Τι έχετε να προτείνετε;;;;Τοπία,εστιατόρια,μπύρες,γραφικά χωριά,γραφικά ξύλινα ξενοδοχεία..τα πάντα όλα
πείτε μας!!!
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Πτήση για Μόναχο και Ετοιμαζόμαστε για 6 μέρες σε Βαυαρία και Αυστριακές άλπεις(με αυτοκίνητο),την Άνοιξη.Τι έχετε να προτείνετε;;;;Τοπία,εστιατόρια,μπύρες,γραφικά χωριά,γραφικά ξύλινα ξενοδοχεία..τα πάντα όλα
πείτε μας!!!
Πάνε 13 χρόνια που κάναμε σε αυτές τις περιοχές περίπου roadtrip..θυμάμαι ότι μου άρεσε στη Γερμανία το Wuzburg . Στην Αυστρία μου άρεσε το Steyr. Εκεί ακολουθήσαμε b roads στα βουνά και είδαμε υπέροχες αλπικες εικόνες, αγελάδες, ελάφια , χήνες..αν θυμηθώ πιο συγκεκριμένα στοιχεία θα επανέλθω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom