Βουλγαρία Ρουμανία Road trip Βουλγαρία Ρουμανία

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μέσα στο Πάσχα για μία εβδομάδα περίπου θα πάω οδικώς Βουλγαρία -Ρουμανία οικογενειακώς και τα παιδιά θα είναι το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό ο μεγάλος είναι 14 και η μικρή 8. Εγώ σκέφτομαι να το πάρω ανάποδα από ότι συνήθως βλέπω κάνουν οι περισσότεροι πάνε Βουκουρέστι και μετά πηγαίνουν Μπρασόβ Μπραν κλπ. Η διαδρομή που θελω να ακολουθήσω είναι από Σόφια-Κραιοβα-Σιμπιου-Σιγκισοαρα-Μπρασοβ-Βουκουρεστι-Φιλιππουπολη και επιστροφή. Σίγουρα θα κάνω μία διανυκτέρευση στην Σόφια για να σπάσω το ταξίδι και μία στην επιστροφή Φιλιππούπολη για τον ίδιο λόγο πριν γυρίσω Ελλάδα. Θέλω να κάνω δύο διανυκτερεύσεις στο Βουκουρέστι και για τις υπόλοιπες πόλεις δεν ξέρω που θα διανυκτερεύσω κι αν μου βγει το πρόγραμμα να τις περάσω όλες αυτές. Για τα παιδιά γνωρίζετε εάν χρειάζεται κάποιο άλλο έγγραφο εκτός από διαβατήριο ή ταυτότητα; Βουλγαρία ή Ρουμανία χρειάζεται να βγάλω κάτι σε στυλ βινιέτα; Ότι άλλο πιστεύετε να μου προτείνεται για να με βοηθήσετε ευχαρίστως πού να πάω τι πρέπει να κάνω και τι να δω.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Κάτι ανάλογο είχα κάνει πριν λίγα χρόνια. Από Βουλγαρία όμως μέσω Βέλικο Τάρνοβο, Ρούσε και μετά πέρασμα έξω από Βουκουρέστι, Courtea de Arges, δρόμος Τρανσφαγκαρασάν, Fagaras, Σιμπίου, Σινγκισοάρα, Μπρασόφ, Σινάια και επιστροφή. Διανυκτέρευση έκανα στη λίμνη Vidraru και στις πόλεις Σιμπίου, Σινγκισοάρα, Μπρασόφ, και Σινάια (Βουκουρέστι είχα πάει σε άλλο ταξίδι). Οι Σιμπίου, Σινγκισοάρα και Μπρασόφ χαρακτηρίζονται από το μεσαιωνικό ιστορικό τους κέντρο όπου και είναι μαζεμένα τα ενδιαφέροντα να δει ο επισκέπτης και όντως αξίζει σε όλες από μία τουλάχιστον διανυκτέρευση. Η Σινάια είναι καινούργια πόλη με μεγάλα σύγχρονα ξενοδοχεία – δημοφιλής προορισμός του Σ/Κ για τους εύπορους κατοίκους του Βουκουρεστίου. Εκτός από το κορυφαίο αξιοθέατο, το παλάτι Πέλες σαν πόλη αυτή καθ’ εαυτή δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον και δεν θα συνιστούσα διανυκτέρευση εδώ εκτός αν έτσι βολεύει το πρόγραμμα του ταξιδιού.

Ο περιφερειακός του Βουκουρεστίου έχει μεγάλη κίνηση και πολλές καθυστερήσεις. Επίσης μεγάλη κίνηση από Βουκουρέστι προς Σινάια, Παρασκευή απόγευμα - Σάββατο πρωί και το ανάποδο Κυριακή απόγευμα – απέφυγε οπωσδήποτε. Στο επαρχιακό δίκτυο Σιμπίου, Σινγκισοάρα, Μπρασόφ, Σινάια αλλεπάλληλοι οικισμοί κατεβάζουν τη μέση ταχύτητα στα 65-70 km/ώρα. Από τους Ρουμάνους οδηγούς κανένα παράπονο. Κανείς ανυπόμονος δεν μου αναβόσβησε τους προβολείς για να προσπεράσει παρ’ όλο που οδηγούσα με αργούς ρυθμούς πάντα μέσα στα όρια ταχύτητας. Και σε ένα – δυο λαθάκια που έκανα σε κυκλικές νησίδες κανείς δεν κόρναρε. Τροχαία δεν συνάντησα πουθενά. Βινιέτα Ρουμανίας έβγαλα στα σύνορα 14 Lei είχε.

Στη Σινγκισοάρα είχα μείνει στο Taschler Haus Boutique Hotel – δες το μήπως σε βολεύει για τα παιδιά, είναι δίπλα στην είσοδο στην παλιά πόλη.

Σιμπίου θα πάτε Piata Mica, Piata Mare (μικρή και μεγάλη πλατεία) κεντρικό πεζόδρομο Balcescu, ευαγγελική εκκλησία, δρόμο Mitripoliei, Strata Cetatii όπου διασώζεται τμήμα του τείχους με τρείς πύργους, γέφυρα ψεμάτων στη μικρή πλατεία.
Στη διαδρομή για Σιγκισοάρα στο χωριό Axente Sever μια οχυρωμένη εκκλησία (Biserica Fortificata) δίπλα στο δρόμο.
Στη Σιγκισοάρα στην παλιά πόλη και τους καμιά 10ριά πύργους του τείχους που την περικλείει. Θα ανεβείτε από μια επιμήκη σκεπαστή σκάλα σε ένα ψηλότερο επίπεδο. (τα παιδιά θα ενθουσιαστούν με τη σκάλα) Για δείπνο προτείνω το Gasthaus Alte Post
Καθ’ οδόν για Μπρασόφ στον οικισμό Saschiz ένας εντυπωσιακός πύργος ρολογιού και παράκαμψη για το χωριό Viscri για την πιο αξιόλογη οχυρωμένη εκκλησία της περιοχής.
Στο Μπρασόφ κεντρική πλατεία, πεζόδρομος, μαύρη εκκλησία και στο χωριό Μπράν το κάστρο (του Δράκουλα!) Εδώ να είστε πρωί τουλάχιστον μισή ώρα προτού ανοίξει για να προλάβετε τα πλήθη και τα τουριστικά πούλμαν. Στην πόλη Rasnov στο ομώνυμο κάστρο. Αφήνεις κάτω το αμάξι και ανεβαίνεις με βαγονέτο που το τραβά τρακτέρ!
Και τέλος στη Σινάια το παλάτι Πέλες
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Μέσα στο Πάσχα για μία εβδομάδα περίπου θα πάω οδικώς Βουλγαρία -Ρουμανία οικογενειακώς και τα παιδιά θα είναι το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό ο μεγάλος είναι 14 και η μικρή 8. Εγώ σκέφτομαι να το πάρω ανάποδα από ότι συνήθως βλέπω κάνουν οι περισσότεροι πάνε Βουκουρέστι και μετά πηγαίνουν Μπρασόβ Μπραν κλπ. Η διαδρομή που θελω να ακολουθήσω είναι από Σόφια-Κραιοβα-Σιμπιου-Σιγκισοαρα-Μπρασοβ-Βουκουρεστι-Φιλιππουπολη και επιστροφή. Σίγουρα θα κάνω μία διανυκτέρευση στην Σόφια για να σπάσω το ταξίδι και μία στην επιστροφή Φιλιππούπολη για τον ίδιο λόγο πριν γυρίσω Ελλάδα. Θέλω να κάνω δύο διανυκτερεύσεις στο Βουκουρέστι και για τις υπόλοιπες πόλεις δεν ξέρω που θα διανυκτερεύσω κι αν μου βγει το πρόγραμμα να τις περάσω όλες αυτές. Για τα παιδιά γνωρίζετε εάν χρειάζεται κάποιο άλλο έγγραφο εκτός από διαβατήριο ή ταυτότητα; Βουλγαρία ή Ρουμανία χρειάζεται να βγάλω κάτι σε στυλ βινιέτα; Ότι άλλο πιστεύετε να μου προτείνεται για να με βοηθήσετε ευχαρίστως πού να πάω τι πρέπει να κάνω και τι να δω.
Για Βουλγαρία θα χρειαστείς βινέτκα για 1 εβδομάδα κοστίζει 13 λέβα, εάν δεν σου φτάσει για 1 μήνα 27 λέβα. Buy eVignette — Vinetki.bg
προτείνω κατεβαίνοντας από Βουκουρέστι για διανυκτέρευση μετά το ρούσε στο βελίκο τάρνοβο που είναι πανέμορφο. Συνεχίζεις Στάρα Ζαγόρα, Χάσκοβο (να δεις το άγαλμα ύψους 14 μέτρων της Παναγίας & φαγητό στο UnoPiu Pizza & Restaurant), Κάρτζαλι και να κατέβεις από τα σύνορα της Νυμφαίας στην Κομοτηνή.
 

Farokh13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα.
Προσπάθησα να τα δω όλα αλλά δεν βρήκα κάποια πληροφορία σχετικά με αυτό που θα ρωτήσω.
Για διαδρομή απο Θεσσαλονίκη προς Βουκουρέστι μέσω Σόφιας, υπάρχουν ΣΕΑ όπως υπάρχουν στην Ελλάδα για στάσεις;
Αν όχι βρίσκεις κάπου να σταματήσεις αξιοπρεπώς; Κυρίως Βουλγαρία είναι το θέμα καθώς είναι το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα.
Προσπάθησα να τα δω όλα αλλά δεν βρήκα κάποια πληροφορία σχετικά με αυτό που θα ρωτήσω.
Για διαδρομή απο Θεσσαλονίκη προς Βουκουρέστι μέσω Σόφιας, υπάρχουν ΣΕΑ όπως υπάρχουν στην Ελλάδα για στάσεις;
Αν όχι βρίσκεις κάπου να σταματήσεις αξιοπρεπώς; Κυρίως Βουλγαρία είναι το θέμα καθώς είναι το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής.
Ναι υπάρχουν, τουλάχιστον θυμάμαι οτι υπάρχουν μεγάλα βενζινάδικα που εξυπηρετούν το ίδιο με ΣΕΑ απο Θεσ/νίκη έως Σόφια. Το κομμάτι απο Σόφια έως Βουκουρέστι μέσω Ρούσε δεν τον έχω κάνει.
 
Last edited:

Farokh13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ναι υπάρχουν, τουλάχιστον θυμάμαι οτι υπάρχουν μεγάλα βενζινάδικα που εξυπηρετούν το ίδιο με ΣΕΑ απο Θεσ/νίκη έως Σόφια. Το κομμάτι απο Σόφια έως Βουκουρέστι μέσω Ρούσε δεν τον έχω κάνει.
Σε ευχαριστώ. Νομίζω το μετα τη Σόφια που δεν ειναι αυτοκινητόδρομος και ειναι μεγάλο κομμάτι, θα ναι γρίφος να βρεις καπου να σταματήσεις. Αν το χει κάνει κάποιος ας μας πει
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Σε ευχαριστώ. Νομίζω το μετα τη Σόφια που δεν ειναι αυτοκινητόδρομος και ειναι μεγάλο κομμάτι, θα ναι γρίφος να βρεις καπου να σταματήσεις. Αν το χει κάνει κάποιος ας μας πει
Το έχω κάνει Σόφια -Βουκουρέστι και είχαμε σταματήσει έξω από την Σόφια σε μεγάλο βενζινάδικο με εστιατόρια στο δρόμο προς το Ρούσε. Θα βρεις απλά κοίτα λίγο το google maps.Εκεί σταματάνε και τα λεωφορεία πρακτορείων.
 

Χρόνης

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Καλησπέρα σας θέλω να πάω οδικώς για νέο έτος Βουκουρέστι μέσω Βουλγαρίας χρειάζονται υποχρεωτικά χιονολαστιχα η με χιονοκουβερτες είναι οκ σε τυχόν έλεγχο της αστυνομίας; σας ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom