Γενικά Road trip Ευρώπη εν μέσω κορονοιού

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Καλησπέρα σε όλους. Μιας και προγραμματίζω σιγά σιγά τις καλοκαιρινές διακοπές, σκέφτηκα φέτος με την φίλη μου, να μην επιλέξουμε κάποιο νησί (μιας και έχουμε επισκεφτεί αρκετά) αλλά να δοκιμάσουμε την Αδριατική. Έτσι λοιπόν κοίταξα προς Ντουμπρόβνικ και είδα πως η απόσταση οδικώς απο Αθήνα, είναι ανεκτή, μιας και οδηγούμε και οι δύο, οπότε ίσως μια στάση προς Ηγουμενίτσα να μας ξεκουράσει, Το κύριο όμως ερώτημα μου είναι "Ποιες πόλεις θα μπορούσαμε να επισκεφθούμε το καλοκαίρι προς τα εκεί; Επίσης αξίζει να περάσουμε προς Μπάρι για 2-3 ημέρες"; Αν υπάρχει άλλη πρόταση φυσικά για Ιταλία - Κροατία θα ήταν χρήσιμη.

Συγχωρέστε με αν έδωσα πολλές (ή λίγες) πληροφορίες.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
καλοκαιρι μπουτβα η μυκονος της αδριατικης κοτερα τουριστες μπαρακια νυχτα ξελογιαστρα ......οποσδηποτε κοτορ τον γυρο του φιορδ και ντουμπροβνικ ...............αν δεν βρειτε να μεινετε η ειναι ακριβα στα 15 -20 χιλιομετρα στο μαυροβουνιο μενετε στο τρεμπινιε
 

Nick damis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα. 28/7 ξεκινάμε roadtrip Αθήνα- Σκόπια - Σερβία - Ουγγαρία - Αυστρία.
Δεδομένα: Πενταμελής με 3 παιδιά (11 - 13 - 15). Αυτοκίνητο Qashqai diesel. Διαθέσιμες μέρες 10+.
Ερωτήσεις προς μυημένους ταξιδιώτες στο εξωτερικό με αυτοκίνητο, που μπορεί να φαίνονται απλές:
1) Διόδια Σκόπια - Σερβία με ευρώ (χωρίς να χρειάζεται να αλλάξω σε τοπικό νόμισμα) Ουγγαρία - Αυστρία με αγορά βινιετας (από που). Σωστά;
2) Παλαιότερα είχα διαβάσει για ελέγχους στους δρόμους των Σκοπίων κυρίως, και ότι πρέπει να τους δώσεις το κάτι τις. Ισχύει;
3) Εκείνη τη περίοδο η κίνηση στα σύνορα θα είναι τεράστια;
4) Ανεφοδιασμό καυσίμων κάνω όπως έχω συνηθίσει στην Ελλάδα ή είναι τύπου self service ή κάποιος άλλος τρόπος;
5) Τελευταία δύσκολη λόγω των συνθηκών ερώτηση. Εγώ και η σύζυγος είμαστε εμβολιασμενοι τα παιδιά εννοείται όχι. Θα χρειαστεί να έχουν κάνει κάποια τέστ, δεδομένου ότι ακόμα κι αν έχουν κάνει όταν ξεκινήσουμε, όταν φτάσουμε στο τελικό προορισμό θα έχουν περάσει μέρες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
1) Σωστα - ιντερνετ
2) Μπορει να τυχει
3) Παντα ειχε κινηση ,φετος απο τωρα ακουστηκαν στο Προμαχωνα 5-7 ωρες
4) self- service
 

tseligkas

Member
Μηνύματα
6
Likes
26
Γειά σας παίδες.
Δεν συνηθίζω να γράφομαι σε φόρουμ τελευταία στιγμή και να ζητάω συμβουλές γιατί είναι ο ορισμός της αγνωμοσύνης.
Διαβάζω το φόρουμ μερικούς μήνες και πραγματικά έχω ταξιδέψει με τις ιστορίες πολλών από εσάς και έχω μάθει πολλά πράγματα που δεν ήξερα, ακόμα και για μέρη που έχω επισκεφθεί αρκετές φορές στη ζωή μου.
Ο χρόνος όμως δεν είναι ποτέ αρκετός οπότε ας ξεκινήσω.
Την προηγούμενη εβδομάδα αποφασίστηκε ένα ταξίδι στην Ευρώπη όπως φαίνεται παρακάτω, δύο γονείς εμβολιασμένοι και 3 παιδιά 11-12-12 ετών, αυτοκίνητο mercedes Viano, χρόνος 1 μήνας , χρήματα όχι πολλά , διάθεση άπειρη.
Είναι το πρώτο roadtrip εξωτερικού με τα παιδιά, η μεγαλύτερο ταξίδι που έχουν κάνει μέχρι τώρα είναι 7 ώρες στην Ελλάδα.
Τα ξενοδοχεία-διαμερίσματα έχουν ήδη κλειστεί, όλα με δωρεάν ακύρωση μία ημέρα πριν την άφιξη. Διπλώματα, ασφαλιστήρια αυτοκινήτου, σέρβις, ρεζέρβα, ευρωπαικές κάρτες ασφάλισης, πιστοποιητικά rapid και ότι άλλο διαδικαστικό χρειάζεται έχει ολοκληρωθεί.
Το πρόγραμμα:
Αναχώρηση Κυριακή 11-7
1. 1η Διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη
2 2η Διανυκτέρευση Βελιγράδι
3. 3-4-5η Διανυκτέρευση Βιέννη
4. 6-7η Διανυκτέρευση Πράγα
5. 8-9-10-11η Διανυκτέρευση Βερολίνο
6. 12-13-14η Διανυκτέρευση Άμστερνταμ
7. 15-16η Διανυκτέρευση Παν τε Καλέ
8. 17-18-19-20η Παρίσι
9. 21-22-23-24η Διανυκτέρευση Αλσατία
10. 25η Διανυκτέρευση Lauterbrunnen
11. 26η Διανυκτέρευση Μιλάνο
12. 27-28η Διανυκτέρευση Σιένα
13. 29-30η Διανυκτέρευση Νάπολη
Μπάρι
Επιστροφή
Στα βήματα 11-12-13 δεν έχει γίνει κράτηση γιατί εάν χειροτερέψουν τα πράγματα με τον covid θα γυρίσουμε από Μόναχο-Βιέννη κ.τ.λ
Αυτό για το οποίο ζητώ βοήθεια, είναι συμβουλές για το τι μπορώ να κάνω ή που να πάω με τα παιδιά, πέρα από τα καθιερωμένα αξιοθέατα, δεν είμαστε συλλέκτες gigabites φωτογραφιών. Για να δώσω ένα παράδειγμα ανάβαση με τελεφερίκ στο Schilthorn και όχι επίσκεψη στην Ντίσνευλαντ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους, είτε απαντήσουν είτε απλά διαβάσουν το κουραστικό μήνυμα μου.
 

Attachments

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μεγάλο και πολυήμερο ταξίδι. Εύχομαι να περάσετε καλά. Λίγο ριψοκίνδυνο όσον αφορά στις μετακινήσεις μεταξύ των κρατών λόγω του κορωνοιου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτό για το οποίο ζητώ βοήθεια, είναι συμβουλές για το τι μπορώ να κάνω ή που να πάω με τα παιδιά, πέρα από τα καθιερωμένα αξιοθέατα, δεν είμαστε συλλέκτες gigabites φωτογραφιών. Για να δώσω ένα παράδειγμα ανάβαση με τελεφερίκ στο Schilthorn και όχι επίσκεψη στην Ντίσνευλαντ.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Ερώτηση: Αφού οι προτιμήσεις σας κυμαίνονται σε φυσικά αξιοθέατα, γιατί δεν βάζεις διαμονή στην λίμνη Κόμο ή στη Ματζόρε αντί στο Μιλάνο; Έτσι όπως αντιλαμβάνομαι το μήνυμα σου για τις προτιμήσεις σας θα ήταν πολύ καλύτερα να αξιοποιήσετε το χρόνο σας στα αξιοθέατα γύρω απο τις λίμνες της βόρειας Ιταλίας και βλέποντας το οδικό σχέδιο σας βολεύει η Κόμο καλύτερα ή η Ματζόρε! Τι λές;
 

tseligkas

Member
Μηνύματα
6
Likes
26
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Ερώτηση: Αφού οι προτιμήσεις σας κυμαίνονται σε φυσικά αξιοθέατα, γιατί δεν βάζεις διαμονή στην λίμνη Κόμο ή στη Ματζόρε αντί στο Μιλάνο; Έτσι όπως αντιλαμβάνομαι το μήνυμα σου για τις προτιμήσεις σας θα ήταν πολύ καλύτερα να αξιοποιήσετε το χρόνο σας στα αξιοθέατα γύρω απο τις λίμνες της βόρειας Ιταλίας και βλέποντας το οδικό σχέδιο σας βολεύει η Κόμο καλύτερα ή η Ματζόρε! Τι λές;
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Λάθος δικό μου, η διαμονή στο Μιλάνο είναι στο Sagnino.
Δεν θα πάμε μόνο σε φυσικά αξιοθέατα π.χ Βουλώνη και Καλαί πάμε για το Nausicaā Center National de la Mer και τα απομεινάρια του Atlantic wall, Βερολίνο στα Κυριακάτικα flea markets,στην Αλσατία εννοείται επίσκεψη στο Εuropa Park ( βέτο από τα παιδιά), δεν είμαστε τρελά φυσιολάτρες.
Eπειδή της περισσότερες πόλεις της έχω επισκεφθεί πριν χρόνια, χωρίς παιδιά, τα λίγα που θυμάμαι είναι τα κλασικά αξιοθέατα και τα μπαράκια η οι γειτονιές που μάζευαν κόσμο, γι'αυτό και ψάχνω ιδέες για τα παιδιά.
Έχει κάνει κάποιος την διαδρομή από το Φυσέν στο Σάλτζμπουργκ , να διασχίσει τα χωριά των βαυαρικών Άλπεων, αυτό που οι Γερμανοί λένε alpenstrasse; αξίζει τίποτα;
 

alekasaura20@yaho

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γειά σας παίδες.
Δεν συνηθίζω να γράφομαι σε φόρουμ τελευταία στιγμή και να ζητάω συμβουλές γιατί είναι ο ορισμός της αγνωμοσύνης.
Διαβάζω το φόρουμ μερικούς μήνες και πραγματικά έχω ταξιδέψει με τις ιστορίες πολλών από εσάς και έχω μάθει πολλά πράγματα που δεν ήξερα, ακόμα και για μέρη που έχω επισκεφθεί αρκετές φορές στη ζωή μου.
Ο χρόνος όμως δεν είναι ποτέ αρκετός οπότε ας ξεκινήσω.
Την προηγούμενη εβδομάδα αποφασίστηκε ένα ταξίδι στην Ευρώπη όπως φαίνεται παρακάτω, δύο γονείς εμβολιασμένοι και 3 παιδιά 11-12-12 ετών, αυτοκίνητο mercedes Viano, χρόνος 1 μήνας , χρήματα όχι πολλά , διάθεση άπειρη.
Είναι το πρώτο roadtrip εξωτερικού με τα παιδιά, η μεγαλύτερο ταξίδι που έχουν κάνει μέχρι τώρα είναι 7 ώρες στην Ελλάδα.
Τα ξενοδοχεία-διαμερίσματα έχουν ήδη κλειστεί, όλα με δωρεάν ακύρωση μία ημέρα πριν την άφιξη. Διπλώματα, ασφαλιστήρια αυτοκινήτου, σέρβις, ρεζέρβα, ευρωπαικές κάρτες ασφάλισης, πιστοποιητικά rapid και ότι άλλο διαδικαστικό χρειάζεται έχει ολοκληρωθεί.
Το πρόγραμμα:
Αναχώρηση Κυριακή 11-7
1. 1η Διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη
2 2η Διανυκτέρευση Βελιγράδι
3. 3-4-5η Διανυκτέρευση Βιέννη
4. 6-7η Διανυκτέρευση Πράγα
5. 8-9-10-11η Διανυκτέρευση Βερολίνο
6. 12-13-14η Διανυκτέρευση Άμστερνταμ
7. 15-16η Διανυκτέρευση Παν τε Καλέ
8. 17-18-19-20η Παρίσι
9. 21-22-23-24η Διανυκτέρευση Αλσατία
10. 25η Διανυκτέρευση Lauterbrunnen
11. 26η Διανυκτέρευση Μιλάνο
12. 27-28η Διανυκτέρευση Σιένα
13. 29-30η Διανυκτέρευση Νάπολη
Μπάρι
Επιστροφή
Στα βήματα 11-12-13 δεν έχει γίνει κράτηση γιατί εάν χειροτερέψουν τα πράγματα με τον covid θα γυρίσουμε από Μόναχο-Βιέννη κ.τ.λ
Αυτό για το οποίο ζητώ βοήθεια, είναι συμβουλές για το τι μπορώ να κάνω ή που να πάω με τα παιδιά, πέρα από τα καθιερωμένα αξιοθέατα, δεν είμαστε συλλέκτες gigabites φωτογραφιών. Για να δώσω ένα παράδειγμα ανάβαση με τελεφερίκ στο Schilthorn και όχι επίσκεψη στην Ντίσνευλαντ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους, είτε απαντήσουν είτε απλά διαβάσουν το κουραστικό μήνυμα μου.
Καλησπέρα κσι από μένα που είμαι καινούργια στο γκρουπ.

Έχω κάνει το μεγαλύτερο μέρος της εκδρομής που προτείνεις και έχω πάει στις περισσότερες χώρες. Το Βελιγράδι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο θα πρότεινα να μείνετε Σλοβενία στη Ριβιέρα παραλιακά η σε κανένα χωριό που είναι πολύ γραφικά. Σχετικά με το κομμάτι της Γερμανίας φούσσεν σαλτσμπουρκ επειδή μένω μοναχο μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ ωραία διαδρομή με αυτοκίνητο..Αξίζει μια στάση σε Bad Tölz η Tegernsee/Eibsee. H Eibsee είναι μοναδική λίμνη με πράσινα νερά δίπλα στις Άλπεις. Στο füssen να επισκεφτείτε το Neuschwanstein castle είναι γνωστό αλλά λόγω covid δεν γνωρίζω αν είναι ανοιχτό.. salzburg επίσης πολύ όμορφο. Αν τελικά γυρίσετε από.μοναχο μπορώ να σου δώσω συμβουλές για μέρη να επισκεφτείτε και για φαγητό. Αφού κάνεις roadtrip θεωρώ ότι μια στάση στο μοναχο αξίζει να την κάνεις.

Να περάσεις τέλεια είναι υπέροχο ταξίδι αν και λόγω κοβιντ θα χρειαστείς συνέχεια να το ψάξεις αρκετά με τα τεστ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εχει ανοιξει η Ουγγαρια για τουριστες? Νομιζα οτι ειναι κλειστη.
 

alekasaura20@yaho

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εχει ανοιξει η Ουγγαρια για τουριστες? Νομιζα οτι ειναι κλειστη.
Παιδιά τα σύνορα δεν είναι κλειστά αρκεί να κανεις μόνο πέρασμα τρανζίτ!!! Αλλιώς,θα υποχρεώσεις ίσως σε καραντίνα ανάλογα με την χώρα.Υπαρχουν πολλοί Έλληνες που κατεβαίνουν Ελλάδα με αμάξι μέχρι κσι από Αγγλία και όλοι επιβεβαιώνουν ότι τα σύνορα είναι ανοιχτά.. Ο δρόμος από Ουγγαρια έχει κάποια δύσκολα κομμάτια δεν θα το συνιστούσα αλλά δεν έχει διόδια είναι πιο φτηνά..Υπόψιν βινιετες χρειάζεστε Αυστρία, Σλοβενία στα υπόλοιπα μόνο διόδια μέχρι Γερμανία.απο Τσεχία και πέρα δεν γνωρίζω.
 

tseligkas

Member
Μηνύματα
6
Likes
26
Ευχαριστώ alek
Επειδή το πλάνο για επιστροφή από Μόναχο θα εφαρμοστεί στην περίπτωση που στραβώσουν τα πράγματα με τον covid, θα πρέπει να φύγω από Κολμάρ και έχω 2 διανυκτερεύσεις στη διάθεση μου μέχρι το Στζέγκεντ. Η πρώτη θα είναι Μόναχο, έχω ξαναπάει τα παιδιά όχι, πρότεινε κάτι για το απόγευμα. Κοίταξε αν μπορείς τον χάρτη και πες μου αν η διαδρομή αξίζει και αν βγαίνει σε 1 ημέρα γιατί αν πάω Φυσσέν είναι πολύ αριστερά και βγαίνουν πολλές ώρες.
Εκτός εάν είναι πολύ όμορφα και αξίζει να βάλω έχτρα διαμονή για να πάμε Eibsee και να ανέβουμε Zugspitze.
Όσο για τα σύνορα : Re-open EU
Με πιστοποιητικό εμβολιασμού μπαίνεις παντού.
Μάλλον θα κόψω Βελιγράδι γιατί οι φίλοι μας οι Σέρβοι θέλουν PCR και για εμβολιασμένους και μη, ενώ transit μέχρι 12 ώρες δεν θέλουν τίποτα και θα βάλω διαμονή στο Στζεγκεντ .
Οι Ούγγροι για εμβολιασμένους και παιδιά κάτω των 18 δεν θέλουν τίποτα, όπως και οι Τσέχοι αν έρχεσαι από πράσινη περιοχή.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom