Κροατία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία Road Trip Θεσσαλονίκη - Λιουμπλιάνα

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους!!!! Παρακαλώ όποιος έχει συμβουλες για το θέμα ας μου στείλει.....διαβάζω για πολύωρες καθυστερήσεις σε σύνορα Σερβίας-κροατιας και σερβιας-ουγγαρια ...
Ειδικά το καλοκαίρι....
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Υπάρχουν κάποιες κάμερες στα σύνορα που μπορείς να συμβουλεύεσαι για το σε ποια περάσματα έχει λιγότερη κίνηση.
Δες εδώ
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Θα αναμενω νέα σου!!
Αυτη τη στιγμη ειμαι Λιουμπλιανα.Ελλαδα-Σκοπια τα περασα 10 το βραδυ,10 λεπτα υποθεση,Σκοπια-Σερβια επισης κανα τεταρτακι υποθεση.Σερβια-Κροατια ανοιγαν καποια αυτοκινητα τοσο οι Σερβοι,οσο και οι Κροατες,και φαγαμε κανα μισαωρο.Κροατια-Σλοβενια,παρ'ολο που ειχε γκισεδες,περασαμε αεροπορια,χωρις καποιον ελεγχο.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Εκανα προσφατα το ταξιδι (λιγο πριν το Πασχα του 2023). Ελαχιστη κινηση οχι κατι το ιδιαιτερο, οτι εδειχνε το gps + μερικες μικρες στασεις για καφε τσιγαρο κλπ συνολο απο θεσσαλονικη - λουμπλιανα 13 ωρες περιπου με νορμαλ ταχυτητα. Οι δρομοι αψογοι.
Το συνιστω σε ολους ειναι μια φανταστικη εμπειρια.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Γεια σας παιδια.
Σχεδιάζω ένα ταξίδι απο Θεσσαλονικη με προορισμό την Λιουμπλιάνα τις μέρες της Πρωτοχρονιάς. Ειμαστε 2 ενήλικες κ 2 3,5χρονα.

Στο ανέβα θα κανουμε μια διανυκτέρευση Βελιγράδι και την επόμενη μερα θα παμε Λιουμπλιάνα με μια σταση στο Ζάγκρεμπ (που ίσως χρειάζεται διανυκτέρευση για να το δεις αλλα ισως να μην κανουμε).

Για την επιστροφή σκέφτηκα αντι παλι διανυκτέρευση στο Βελιγράδι να κανω στο Golubac Fortress (για οσους το ξερουν) να το δουμε το πρωι της επόμενης κ επιστροφή μετα Ελλάδα (6.30 ωρες περίπου)

Εχετε να με συμβουλεψετε κατι ;
Εως Βελιγράδι το εχω κανει 2 φορές οπότε ξερω απο δρόμους κ διοδια, μετά προς Κροατία και Σλοβενία που θα περασω τι γίνεται; Υπάρχει καποια ιδιαιτερότητα στα σύνορα δρομους και διοδια- vignette κτλ;

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Γεια σας παιδια.
Σχεδιάζω ένα ταξίδι απο Θεσσαλονικη με προορισμό την Λιουμπλιάνα τις μέρες της Πρωτοχρονιάς. Ειμαστε 2 ενήλικες κ 2 3,5χρονα.

Στο ανέβα θα κανουμε μια διανυκτέρευση Βελιγράδι και την επόμενη μερα θα παμε Λιουμπλιάνα με μια σταση στο Ζάγκρεμπ (που ίσως χρειάζεται διανυκτέρευση για να το δεις αλλα ισως να μην κανουμε).

Για την επιστροφή σκέφτηκα αντι παλι διανυκτέρευση στο Βελιγράδι να κανω στο Golubac Fortress (για οσους το ξερουν) να το δουμε το πρωι της επόμενης κ επιστροφή μετα Ελλάδα (6.30 ωρες περίπου)

Εχετε να με συμβουλεψετε κατι ;
Εως Βελιγράδι το εχω κανει 2 φορές οπότε ξερω απο δρόμους κ διοδια, μετά προς Κροατία και Σλοβενία που θα περασω τι γίνεται; Υπάρχει καποια ιδιαιτερότητα στα σύνορα δρομους και διοδια- vignette κτλ;

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
Θελεις υποχρεωτικα χειμερινα ελαστικα , η Κροατια εχει σταθμους διοδιων (ακριβους) και η Σλοβενια βινιετα.
Χειμωνιατικα στο Golubac τι να κανεις; Ειναι και μεγαλη παρακαμψη απο την εθνικη
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Τα χειμερινά τα εχω ναι, Τα διόδια στην Κροατία ειναι όπως η Σερβία;

Στο Golubac μας αρεσε η τοποθεσία κ σκέφτηκα για να μην κανουμε παλι διανυκτερεύση παλι Βελιγράδι να παμε σε κατι διαφορετικό. Καθε περιοδος εχει την ομορφιά της. Ουτσιαλλος για ενα βραδυ το σκέφτηκα. 1 ωρα πρεπει να ειναι απο εθνική νομίζω.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Τα χειμερινά τα εχω ναι, Τα διόδια στην Κροατία ειναι όπως η Σερβία;

Στο Golubac μας αρεσε η τοποθεσία κ σκέφτηκα για να μην κανουμε παλι διανυκτερεύση παλι Βελιγράδι να παμε σε κατι διαφορετικό. Καθε περιοδος εχει την ομορφιά της. Ουτσιαλλος για ενα βραδυ το σκέφτηκα. 1 ωρα πρεπει να ειναι απο εθνική νομίζω.
Ναι, με χαρτακι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.760
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom