Κροατία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία Road Trip Θεσσαλονίκη - Λιουμπλιάνα

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Καλημέρα σε όλους!! Σκέφτομαστε τον Ιούλιο 2023 να κάνουμε οικογένειάκα (με 2 παιδιά δημοτικού)το εξής road trip ....
Θεσσαλονίκη - Ζάγκρεμπ ( 2 διαμυκτερευσεις)- Λουμπλιάνα (3 διανυκτερεύσεις) - Βελιγράδι (2 διαμυκτερευσεις) και επιστροφή Θεσσαλονίκη.

Κατά την παραμονή στην Λουμπλιάνα θα προσπαθήσουμε να πάμε αυθημερόν μονοήμερη στην Τεργέστη.

Οποιαδήποτε γνωμη- συμβουλή (ξενοδοχεία, δρομολόγια, αξιοθέατα, φαγητό,
) θα ήταν ευπρόσδεκτη !!
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Καλημέρα σε όλους!! Σκέφτομαστε τον Ιούλιο 2023 να κάνουμε οικογένειάκα (με 2 παιδιά δημοτικού)το εξής road trip ....
Θεσσαλονίκη - Ζάγκρεμπ ( 2 διαμυκτερευσεις)- Λουμπλιάνα (3 διανυκτερεύσεις) - Βελιγράδι (2 διαμυκτερευσεις) και επιστροφή Θεσσαλονίκη.

Κατά την παραμονή στην Λουμπλιάνα θα προσπαθήσουμε να πάμε αυθημερόν μονοήμερη στην Τεργέστη.

Οποιαδήποτε γνωμη- συμβουλή (ξενοδοχεία, δρομολόγια, αξιοθέατα, φαγητό,
) θα ήταν ευπρόσδεκτη !!
Πήγα τέλη Ιουλίου είχε χιλιόμετρα ουρά σε όλα τα σύνορα, έμεινα στο Ζάγκεμπ στο Hotel Meridijan και στη Λιουμπλιάνα στο Hotel Lujbliana Park είχε πάρκινγκ μπροστά. Δεν θα το χρειαστείς το αυτοκίνητο στην πόλη, χαίρεσαι να περπατάς την πόλη αυτή. Μπροστά στο ξενοδοχείο έχει σταθμό ποδηλάτων που μπορείς να κινηθείς στην πόλη δωρεάν για μια ώρα. Να πας στη Λίμνη Μπλεντ και στο σπήλαιο Ποστοϊνα. Έφαγα στο Slovenska Hiša - Figovec · Gosposvetska cesta 1, 1000 Ljubljana, Slovénie και Ljubljanski dvor · Dvorni trg 1, 1000 Ljubljana, Slovénie έχει πάρα πολλές επιλογές δίπλα στο ποτάμι. Πιστεύω θα το ευχαριστηθείτε, εμείς μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι, θα ήθελα να ζω σε τέτοια πόλη!!!!!!
 

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Πήγα τέλη Ιουλίου είχε χιλιόμετρα ουρά σε όλα τα σύνορα, έμεινα στο Ζάγκεμπ στο Hotel Meridijan και στη Λιουμπλιάνα στο Hotel Lujbliana Park είχε πάρκινγκ μπροστά. Δεν θα το χρειαστείς το αυτοκίνητο στην πόλη, χαίρεσαι να περπατάς την πόλη αυτή. Μπροστά στο ξενοδοχείο έχει σταθμό ποδηλάτων που μπορείς να κινηθείς στην πόλη δωρεάν για μια ώρα. Να πας στη Λίμνη Μπλεντ και στο σπήλαιο Ποστοϊνα. Έφαγα στο Slovenska Hiša - Figovec · Gosposvetska cesta 1, 1000 Ljubljana, Slovénie και Ljubljanski dvor · Dvorni trg 1, 1000 Ljubljana, Slovénie έχει πάρα πολλές επιλογές δίπλα στο ποτάμι. Πιστεύω θα το ευχαριστηθείτε, εμείς μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι, θα ήθελα να ζω σε τέτοια πόλη!!!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για συμβουλές...θα ήθελα να μου πεις λίγα παραπάνω για σύνορα...δεν μου άρεσαν τα χιλιόμετρα ουρά.... δηλαδή για πόση ώρα αναμονή μιλάμε??
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά για καλύτερη ενημέρωση κοίτα εδώ Η κίνηση στα σύνορα των βαλκανικών χωρών
μην ξεχνάς ότι κατεβαίνουν οι Τούρκοι τέτοια εποχή και μπορεί να κάνεις και πάνω από 3,4,5... ώρες. Άσε που πολλές από τις χώρες αυτές είναι εκτός Σέγκεν, ευτυχώς η Κροατία μπήκε φέτος.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Καλησπέρα σε όλους του ταξιδευτές....τον προσεχή Ιούλιο προγραμματίζω ταξίδι οδικό προς σκοπια-Σερβια-Κροατια και επιστροφή.... Οποιαδήποτε συμβουλη για αποφυγή ταλαιπωρίας στα σύνορα θα ήταν ευπρόσδεκτη!!!
φτανεις στα συνορα και εχει 800 αυτοκινητα στην ουρα... και μετα απο 200 μετρα , που ειναι τα αλλα συνορα, αλλα 800 αυτοκινητα στην ουρα... σε ενα ταξιδι , με αυτοκινητο,μεχρι Βοσνια στην Μπανια λουκα, υπολογισαμε γυρω στις 10-12 ωρες χασαμε συνολικα σε συνορα...
σε ενα ταξιδι στα συνορα Σερβιας, με μηχανη ,με 40 βαθμους θερμοκρασια. που δεν αφηναν την μηχανη να περασει μπροστα στην ουρα (συμβαινει μερικες φορες) , εστειλα την γυναικα μου να με περιμενει , με το διαβατηριο στο χερι στον ισκιο του φυλακιου του Σερβου, μολις το ειδε ο Σερβος , οτι περιμενει Ελληνας στην ουρα, ηρθε και με φωναξε, λεγοντας στους αλλους βορειοευρωπαιους που διαμαρτυρονταν οτι "εδω στα συνορα της Σερβιας, δεν περιμενει Ελληνας στην ουρα..."μας χαιρετησε , ανταλλαξαμε μερικα "hvala brate" (ευχαριστω αδερφε) και συνεχισαμε...
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Πολλά χιλιόμετρα Θεσσαλονίκη - Ζάγκρεμπ, είναι κοντά στα 1.000. Θέλει 2 μέρες μονο για να φτάσετε. Το πρόγραμμα μου φαίνεται πολύ βαρύ. Ίσως θα ήταν πιο βολικό να κάνετε πρώτη στάση Ντουμπρόβνικ, μετά Σπλιτ και μετά Ζάγκρεμπ. Η πρωτεύουσα δεν είναι πολύ γραφική σε σχέση με Ντουμπρόβνικ και Σπλιτ.Ουτε η Λουμπλιάνα αξίζει 3 διανυκτερεύσεις. Γενικώς, τον Ιούλιο και Αύγουστο στην Κροατία γίνεται της μουρλης από κίνηση, θα σπάσουν τα νεύρα σας.
 

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
φτανεις στα συνορα και εχει 800 αυτοκινητα στην ουρα... και μετα απο 200 μετρα , που ειναι τα αλλα συνορα, αλλα 800 αυτοκινητα στην ουρα... σε ενα ταξιδι , με αυτοκινητο,μεχρι Βοσνια στην Μπανια λουκα, υπολογισαμε γυρω στις 10-12 ωρες χασαμε συνολικα σε συνορα...
σε ενα ταξιδι στα συνορα Σερβιας, με μηχανη ,με 40 βαθμους θερμοκρασια. που δεν αφηναν την μηχανη να περασει μπροστα στην ουρα (συμβαινει μερικες φορες) , εστειλα την γυναικα μου να με περιμενει , με το διαβατηριο στο χερι στον ισκιο του φυλακιου του Σερβου, μολις το ειδε ο Σερβος , οτι περιμενει Ελληνας στην ουρα, ηρθε και με φωναξε, λεγοντας στους αλλους βορειοευρωπαιους που διαμαρτυρονταν οτι "εδω στα συνορα της Σερβιας, δεν περιμενει Ελληνας στην ουρα..."μας χαιρετησε , ανταλλαξαμε μερικα "hvala brate" (ευχαριστω αδερφε) και συνεχισαμε...
Το ταξίδι στην μπάνια Λούκα έγινε Ιούλιο?? Μηλως έπεσες σε Σαββατοκύριακο???
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.762
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εχει ορδές παντού. Ενα καλό τιπ είναι αν το αντέχετε να περνάτε πολύ πρωινή ώρα, αυτό κάναμε εμείς πέρσι το καλοκαίρι στις μικρές χώρες, Μαυροβούνιο κ Κροατία που ήταν εφικτό.
Από τη Σερβία περιέργως περάσαμε αέρας στο αντίθετο όμως ρεύμα είχε 2 χιλιόμετρα ουρά . Η μισή άδειά τους έφυγε να περιμένουν στο λιοπύρι.

Είναι υπέροχο ταξίδι αλλά το κατακαλόκαιρο πολύ λάθος χρονος, αν τελικά το κάνετε οπλιστείτε με πολύ υπομονή.
 

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Εχει ορδές παντού. Ενα καλό τιπ είναι αν το αντέχετε να περνάτε πολύ πρωινή ώρα, αυτό κάναμε εμείς πέρσι το καλοκαίρι στις μικρές χώρες, Μαυροβούνιο κ Κροατία που ήταν εφικτό.
Από τη Σερβία περιέργως περάσαμε αέρας στο αντίθετο όμως ρεύμα είχε 2 χιλιόμετρα ουρά . Η μισή άδειά τους έφυγε να περιμένουν στο λιοπύρι.

Είναι υπέροχο ταξίδι αλλά το κατακαλόκαιρο πολύ λάθος χρονος, αν τελικά το κάνετε οπλιστείτε με πολύ υπομονή.
Ευχαριστώ πολύ ..και να φανταστείς σκοπεύω να ταξιδέψω με παιδιά....
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Το ταξίδι στην μπάνια Λούκα έγινε Ιούλιο?? Μηλως έπεσες σε Σαββατοκύριακο???
εγινε τελη Ιουλιου, τωρα για Σαββατοκυριακο δεν θυμαμαι...
παντως εχω ακουσει και αλλες παρομοιες ιστοριες...
εγω παντως με αυτοκινητο, δεν ξαναπαω...
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Η δική μου εμπειρία λέει ότι στο πήγαινε το πιο πιθανό είναι να μην έχετε μεγάλο πρόβλημα. Τότε οι Τούρκοι μετανάστες κατεβαίνουν προς Τουρκία, οπότε το αντίθετο ρεύμα από εσάς θα έχει πρόβλημα. Στην επιστροφή όμως για Ελλάδα μάλλον θα έχει καθυστέρηση. Υπολόγιζε 2-3 ώρες. Τότε μου φάνηκαν πολλές, όμως μετά τις 6 ώρες που περίμενα πέρυσι στα σύνορα της Τουρκίας μου μοιάζουν παιχνιδάκι. :)
Αν σε βολεύει προσπάθησε πολύ πρωινό πέρασμα. Ψάξε και εναλλακτικά περάσματα αν βρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom