Γενικά Road Trip Κ.Ευρώπη και όχι μόνο... Τα φώτα σας!!!

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Με λίγα λόγια ένα καλό σχέδιο θα ήταν κάπως έτσι αυτό...


-1 βραδυά στο Varese
- 3 βράδυα στην Ζυρίχη (με μια μέρα αφιερωμένη στην Bodensee)
- 2 βράδυα Βρυξέλλες + 1 βραδυ Μπρύζ με στάση στη Γάνδη.
- 3 βράδυα Αμστερνταμ
- 1 βράδυ Ρήνος
- 1 βράδυ Χαιδελβέργη
- 1 βράδυ Βασιλεία
- 1 βράδυ Bergamo

ότι και να αποφασίσετε καλά να περάσετε...
δε διαφωνώ καθολου με τα μερη που προτεινεις απλώς έχω μια μικρή παρατήρηση ...όταν ταξιδευει κανεις οδικώς είναι κουραστικό να αλλάζει ξενοδοχεια τέσσερις μέρες στη σειρά μένοντας μόνο ένα βράδυ σε κάθε ξενοδοχειο...η μονή διανυκτερευση ειναι προτιμότερο να γίνεται ενδιαμεσα αν αυτό βολευει αλλα όχι σερί....α και στο προγραμμα που πτοειτεινει ο traveller κάτι θα αφαιρουσα(με με ρωτας τι.....)και θα έβαζα και το Στρασβουργβο κάπου,γυρνώντας απο Αμστερνταμ....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Basel, Gand και Rhein... προσοχή μην τα μπερδέψεις... ο Rhein είναι ποτάμι...
Gent (Ghent) chief...(μου το πανε κ μενα..)
απο περιεργεια μας λες κ με τι μηχανη θα πατε? αντεχει δηλαδη μεγαλες αποστασεις ημερησια?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.061
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το Στασβούργο είναι στο δρόμο σας καθήστε για ένα καφέ
Στρασβούργο χωρίς διανυκτέρευση? Χωρίς μια βραδυνή βόλτα στο Petit France? Χωρίς να δοκιμάσετε Γαλλική μπύρα (Kronenbourg ή Fischer), Gewürtztraminer, choucroute, Flammeküche, και τα καταπληκτικά Αλσατικά τυριά? Ανεπίτρεπτο!! :)
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Gent (Ghent) chief...(μου το πανε κ μενα..)
απο περιεργεια μας λες κ με τι μηχανη θα πατε? αντεχει δηλαδη μεγαλες αποστασεις ημερησια?
Kawasaki KLV 1000
Πέρισι φύγαμε 15 μέρες. Σε 5 μέρες γυρίσαμε όλα τα χωριά της Τοσκάνης, ανεβήκαμε από Πίζα και φτάσαμε μέχρι την Μασσαλία, από όλα τα χωριά της παραλίας Portofino κτλ, με παρακάμψεις σε Arl, Αvignon, Aix en provence μέχρι το Camargue πήγαμε, τις επόμενες 5 μέρες!
Επιστροφή μόνο από εθνική ... 'μονορούφι' που λένε από την Νίκαια και φτάσαμε στην Μονζα, varese, Lugano, locarno, como, bellagio, Garda (και φυσικά μια ολόκληρη μέρα στην gardaland!) και από καφεδάκι στην Βερόνα, καταλήξαμε στην Βενετία για την τελευταία μας διανυκτέρευση.

Με το σκεπτικό αυτό, που όπως καταλαβαίνεις είναι μεγάλο ταξίδι, (περίπου 4600 χλμ διανύσαμε μαζί βεβαια με τις ολοήμερες εκδρομές) έκανα και το πρώτο πλάνο... αλλά φοβήθηκα ότι είναι πολλές οι πόλεις και γι'αυτό ζήτησα την βοήθεια του κοινού!!!;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Kawasaki KLV 1000
Πέρισι φύγαμε 15 μέρες. Σε 5 μέρες γυρίσαμε όλα τα χωριά της Τοσκάνης, ανεβήκαμε από Πίζα και φτάσαμε μέχρι την Μασσαλία, από όλα τα χωριά της παραλίας Portofino κτλ, με παρακάμψεις σε Arl, Αvignon, Aix en provence μέχρι το Camargue πήγαμε, τις επόμενες 5 μέρες!
Επιστροφή μόνο από εθνική ... 'μονορούφι' που λένε από την Νίκαια και φτάσαμε στην Μονζα, varese, Lugano, locarno, como, bellagio, Garda (και φυσικά μια ολόκληρη μέρα στην gardaland!) και από καφεδάκι στην Βερόνα, καταλήξαμε στην Βενετία για την τελευταία μας διανυκτέρευση.

Με το σκεπτικό αυτό, που όπως καταλαβαίνεις είναι μεγάλο ταξίδι, (περίπου 4600 χλμ διανύσαμε μαζί βεβαια με τις ολοήμερες εκδρομές) έκανα και το πρώτο πλάνο... αλλά φοβήθηκα ότι είναι πολλές οι πόλεις και γι'αυτό ζήτησα την βοήθεια του κοινού!!!;)
α ωραία με τέτοια μηχανή δεν υπάρχει θέμα. πάντως αν και συμφωνώ με Traveller, εγώ θα κοβα το Αμστερνταμ. επικεντρωθείτε στην ομορφιά των υπόλοιπων, ασύγκριτα καλύτερα από Ολλανδία. και για μηχανή πολύ βαρετά τοπία έχει.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δείτε λίγο τον νέο χάρτη και την διαδρομή που προτείνατε..
Βλέπω ότι στην επιστροφή ενα μεγάλο κομμάτι της κατάβασης είναι κοινό με την ανάβαση...
 

Attachments

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
.. και η λίστα με τις ημέρες και τις περιοχές στην σειρά Capture3.JPG
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
να σε ρωτήσω κάτι? στο αρχικό σου σχέδιο είχες βάλει την τελευταια βραδιά στο Ινσμπρουκ ...μετά νομίζω προτάθηκε το Μπεργκαμο...πολύ καλά αλλά δε θα ήθελες το τελευταιο βράδυ να είσαι κάπου πιο κοντά στην αγκώνα?και από το Μπέργκαμο και από το Ιννσμπρουκ ιδιαίτερα είναι πολλά τα χιλιομετρα(730) για να τα κανεις τη μέρα που θα φύγεις ακόμα κι αν έχεις απογευματινή αναχώρηση...πάντα υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας που μπορει να σε καθυστερήσει...από εμπειρεια θα προτεινα για το τελευταιο βραδυ κάτι πιο κοντά στην Αγκώνα...μη σας φάει το άγχος και ταξιδεύετε από τις 2 τη νύχτα.επισης υπάρχει το εξής θέμα με τα οδικά ταξίδια...πρεπει να μοιράσεις κάπως τα χιλιομετρα ωστε να είναι εφικτό να τα διανύσεις ...θέλω να πω δεν γινεται να μεινεις σε μια περιοχή τρια βράδια και μετά να κάνεις 800 χιλιομετρα σε μια μέρα για τον επομενο προορισμό...πρέπει να μεινεις λιγοτερο και να κάνεις σταση /διανυκτερευση κάπου αλλου ωστε να μειώσεις τα χιλιομετρα μεχρι τον επομενο προορισμό....είδα για παράδειγμα ότι από τη ζυρίχη στη Μπρυζ είναι 755 χλμ....δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με μηχανή αλλά δεν είναι πολλά?δυστυχως ποτε ο χρονος δε φτάνει...διάλεξε τι θέλεις περισσότερο....να φτάσεις μέχρι το Αμστερνταμ παραβλέποντας κάποια πολύ όμορφα μέρη ,αφήνοντάς τα για άλλη φορά? να μεινεις περισσότερο σε μικρότερη ακτίνα ανακαλύπτοντας τις περιοχες που σου προτειναν πιο πάνω...εμένα και τα δυο μια χαρά μου φαίνονται ...εσενα τι σου αρέσει παιζει ρόλο...θεωρώ σημαντικό την σωστή κατανομή των χιλιομέτρων,βοηθάει πολύ (δηλαδή όταν έχεις κάνει τη μια μέρα πολλά χιλιομετρα μετά να έχεις τουλάχιστο δυο βράδια διαμονής σε ένα μέρος)αυτό δε σημαινει ότι και οι τοποθεσιες που θα ήθελες ενδεχομένως να επισκεφθεις είναι έτσι τοποθετημένες στο χάρτη για να σε διευκολυνουν...εκει πρεπει να γίνουν οι επιλογές...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
να σε ρωτήσω κάτι? στο αρχικό σου σχέδιο είχες βάλει την τελευταια βραδιά στο Ινσμπρουκ ...μετά νομίζω προτάθηκε το Μπεργκαμο...πολύ καλά αλλά δε θα ήθελες το τελευταιο βράδυ να είσαι κάπου πιο κοντά στην αγκώνα?και από το Μπέργκαμο και από το Ιννσμπρουκ ιδιαίτερα είναι πολλά τα χιλιομετρα(730) για να τα κανεις τη μέρα που θα φύγεις ακόμα κι αν έχεις απογευματινή αναχώρηση...
Δεν τα είδες καλά... φεύγει από Βενετία...

είδα για παράδειγμα ότι από τη ζυρίχη στη Μπρυζ είναι 755 χλμ....δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με μηχανή αλλά δεν είναι πολλά?
Δεν πάει Μπρυζ, Βρυξέλλες πάει και μετά από 3 μέρες ρηλάξ στην Ζυρίχη...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ο συγνώμμη,είδα μόνο την αναχώρηση ότι είνα από Ανκώνα και υπέθεσα ότι θα είναι και η επιστροφή από κει ...οποτε άκυρο...μια χάρά είναι το Ινσμπρουκα και το Μπέργκαμο...
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τα comments.

Εχθες που ξανα-εφτιαξα το πλάνο, μετά από τις προτάσεις σας, δεν εκατσα αναλυτικά να δω τα χιλιόμετρα από το ένα μέρος στο άλλο.

Πράγματι Δάφνη, νομιζω οτι τελικά βολέβει να πάω από Ανγκώνα και να επιστρέψω από την Βενετια.

Μολις βρω και τις χιλ. αποστάσεις θα δω αν τελικά αξίζει να φτάσουμε μέχρι το Αμστερνταμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom