Γενικά Road Trip Κ.Ευρώπη και όχι μόνο... Τα φώτα σας!!!

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αποφασίσαμε ένα road trip με την μηχανή για τον Αύγουστο 2010.
Μιας κι έκανε προσφορές η ΑΝΕΚ στην μισή τιμή, το αποφασίσαμε. Την άλλη εβδομάδα πρέπει να αγοράσουμε τα εισητήρια.
Εχω διαβάσει τις γνώμες σας για τα μέρη που αποφασίσαμε να δούμε αλλά, θα ήθελα τα φώτα σας, κυρίως με το συνολικό πλάνο και με τις μέρες που θα μείνουμε σε κάθε περιοχή.
Well... το πλάνο έχει ως εξής (συνολικά 17 μέρες):
-Αναχώρηση 14/8 απο Πάτρα για Ανκώνα
-1 βραδυά στο Varese (έξω από το Μιλάνο... πήγαμε πέρισυ και μας άρεσε πολυ! φτάνοντας στις 14:00 περίπου στην Ανκόνα μέχρι τις 19:00 θα είμαστε Varese για ξεκούραση)
- 2 βράδυα στην Ζυρίχη (με μια στάση για καφε στην Vaduz)
- 1 βράδυ στο Λουξεμβούργο (5 ώρες απόσταση από την Ζυρίχη)
- 2 βράδυα Βρυξέλλες
- 2 βράδυα Αμστερνταμ
- 2 βράδυα Βερολίνο
- 2 βράδυα Πράγα
- 1 βράδυ Νυρεμβέργη
- 1 βράδυ Innsbruck
επιστροφή από Βενετία (μόνο για καφέ, δεν μένουμε εδώ γιατί ήμασταν περυσι)

17 μέρες σύνολο (μαζί με τις μέρες του πλοίου) περίπου 3800 χλμ

Πώς το βλέπετε σαν πρόγραμμα ?
Πρέπει να κάνω καμμιά αλλαγή ?
Ηθελα να βάλω και την Κοπενχάγη μέσα ... αλλά νομίζω ότι το παρατράβηξα και θα τρέχουμε πανικόβλητοι !!!!
 

Attachments

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Το πρόγραμμα είναι τέλειο. Με Κοπεγχάγη ακόμη καλύτερο.Άντε και του χρόνου Παρίσι- Ντακάρ. Πέρα από την πλάκα ειλικρινά σας εύχομαι τα καλύτερα. καλή δύναμη (γιατί θα την χρειαστείτε σίγουρα).
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
χα χα χα ευχαριστώ. Αυτό που με προβληματίζει με την Κοπενχάγη είναι ότι θα τρέχουμε πανικόβλητοι για να προλάβουμε το πλοίο.... στανταρ!!!! Το παθαίνουμε πάντα όταν υπάρχει πλοίο ή αεροπλάνο στο ταξίδι μας!!!!!:haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αποφασίσαμε ένα road trip με την μηχανή για τον Αύγουστο 2010.
Μιας κι έκανε προσφορές η ΑΝΕΚ στην μισή τιμή, το αποφασίσαμε. Την άλλη εβδομάδα πρέπει να αγοράσουμε τα εισητήρια.
Εχω διαβάσει τις γνώμες σας για τα μέρη που αποφασίσαμε να δούμε αλλά, θα ήθελα τα φώτα σας, κυρίως με το συνολικό πλάνο και με τις μέρες που θα μείνουμε σε κάθε περιοχή.
Well... το πλάνο έχει ως εξής (συνολικά 17 μέρες):
-Αναχώρηση 14/8 απο Πάτρα για Ανκώνα
-1 βραδυά στο Varese (έξω από το Μιλάνο... πήγαμε πέρισυ και μας άρεσε πολυ! φτάνοντας στις 14:00 περίπου στην Ανκόνα μέχρι τις 19:00 θα είμαστε Varese για ξεκούραση)
- 2 βράδυα στην Ζυρίχη (με μια στάση για καφε στην Vaduz)
- 1 βράδυ στο Λουξεμβούργο (5 ώρες απόσταση από την Ζυρίχη)
- 2 βράδυα Βρυξέλλες
- 2 βράδυα Αμστερνταμ
- 2 βράδυα Βερολίνο
- 2 βράδυα Πράγα
- 1 βράδυ Νυρεμβέργη
- 1 βράδυ Innsbruck
επιστροφή από Βενετία (μόνο για καφέ, δεν μένουμε εδώ γιατί ήμασταν περυσι)

17 μέρες σύνολο (μαζί με τις μέρες του πλοίου) περίπου 3800 χλμ

Πώς το βλέπετε σαν πρόγραμμα ?
Πρέπει να κάνω καμμιά αλλαγή ?
Ηθελα να βάλω και την Κοπενχάγη μέσα ... αλλά νομίζω ότι το παρατράβηξα και θα τρέχουμε πανικόβλητοι !!!!
Ανορθόδοξη διαδρομή επιλέγετε για το Varese-Zuerich, ωστόσο όμορφη.
Εγώ θα πήγαινα από την Α2 μέχρι Airolo, μετά από St-Gotthard pass (όχι τούνελ) μέχρι Andermatt, από κει Λουκέρνη για καφέ, και το βράδυ Ζυρίχη. Η Vaduz και οι Rheinfall είναι καλές σύντομες εκδρομές για την επόμενη μέρα.

Το πρόγραμμα το θεωρώ υπερφορτωμένο και υπερβολικά φιλόδοξο. Περνάτε δίπλα από υπέροχα μέρη (π.χ. Στρασβούργο, Χαιδελβέργη, Βαμβέργη, Μόναχο) χωρίς ούτε καν μια στάση, ενώ οι χρόνοι που δίνετε σε κάποιες πόλεις (π.χ. Βερολίνο) είναι αστείοι. Ούτε ιδέα δεν προλαβαίνετε να πάρετε. Συνολικά θα περάσετε το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού βλέποντας αυτοκινητόδρομους - ότι πιο βαρετό δηλαδή - και μόνο.

Επιλέξτε κάτι, π.χ. Ελβετία - ΝΔ Γερμανία αυτή τη φορά, και στα υπόλοιπα πάτε του χρόνου.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ανορθόδοξη διαδρομή επιλέγετε για το Varese-Zuerich, ωστόσο όμορφη.
Εγώ θα πήγαινα από την Α2 μέχρι Airolo, μετά από St-Gotthard pass (όχι τούνελ) μέχρι Andermatt, από κει Λουκέρνη για καφέ, και το βράδυ Ζυρίχη. Η Vaduz και οι Rheinfall είναι καλές σύντομες εκδρομές για την επόμενη μέρα.

Το πρόγραμμα το θεωρώ υπερφορτωμένο και υπερβολικά φιλόδοξο. Περνάτε δίπλα από υπέροχα μέρη (π.χ. Στρασβούργο, Χαιδελβέργη, Βαμβέργη, Μόναχο) χωρίς ούτε καν μια στάση, ενώ οι χρόνοι που δίνετε σε κάποιες πόλεις (π.χ. Βερολίνο) είναι αστείοι. Ούτε ιδέα δεν προλαβαίνετε να πάρετε. Συνολικά θα περάσετε το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού βλέποντας αυτοκινητόδρομους - ότι πιο βαρετό δηλαδή - και μόνο.

Επιλέξτε κάτι, π.χ. Ελβετία - ΝΔ Γερμανία αυτή τη φορά, και στα υπόλοιπα πάτε του χρόνου.
Taver, γι αυτό παρέθεσα και τον χάρτη για να μου δώσετε τα φώτα σας.
Κατ'αρχήν έχεις δίκιο για την πρώτη διαδρομή προς Andermatt και μόλις την άλλαξα στον χάρτη μου!
Το σκεπτικό μας είναι να κλείσουμε ξενοδοχεία μόνο τις πρώτες μια-δυο μέρες γιατί δεν θέλουμε να συμβεί αυτό που ανέφερες. Να βλέπουμε δηλ τις πόλεις από τον αυτοκινητόδρομο. Οπου μας αρέσει η περιοχή, έπειτα εκει γύρω θα μένουμε. Αλλωστε εγώ έχω πάντα μαζί το laptop όπου και να πάω είτε με την μηχανή είτε με αυτοκίνητο!!
Μόναχο και περίχωρα (σαλσμπουργκ και λίμνες κτλ) πήγαμε τον Νοέμβρη. Γι αυτό δεν το αναφέρω.
Ξέρω ότι είναι μεγαλεπίβολο το σχέδιο.... Αν αφαιρέσω το Αμστερνταμ, το βλέπεις πιο εφικτό ? Στρασβούργο ή Χαλδεμβέργη θεωρείς ότι πρέπει να μείνουμε έστω και μια μέρα ?? Οι δυο μέρες στο Βερολίνο είναι λίγες ???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Taver, γι αυτό παρέθεσα και τον χάρτη για να μου δώσετε τα φώτα σας.
Κατ'αρχήν έχεις δίκιο για την πρώτη διαδρομή προς Andermatt και μόλις την άλλαξα στον χάρτη μου!
Το σκεπτικό μας είναι να κλείσουμε ξενοδοχεία μόνο τις πρώτες μια-δυο μέρες γιατί δεν θέλουμε να συμβεί αυτό που ανέφερες. Να βλέπουμε δηλ τις πόλεις από τον αυτοκινητόδρομο. Οπου μας αρέσει η περιοχή, έπειτα εκει γύρω θα μένουμε. Αλλωστε εγώ έχω πάντα μαζί το laptop όπου και να πάω είτε με την μηχανή είτε με αυτοκίνητο!!
Μόναχο και περίχωρα (σαλσμπουργκ και λίμνες κτλ) πήγαμε τον Νοέμβρη. Γι αυτό δεν το αναφέρω.
Ξέρω ότι είναι μεγαλεπίβολο το σχέδιο.... Αν αφαιρέσω το Αμστερνταμ, το βλέπεις πιο εφικτό ? Στρασβούργο ή Χαλδεμβέργη θεωρείς ότι πρέπει να μείνουμε έστω και μια μέρα ?? Οι δυο μέρες στο Βερολίνο είναι λίγες ???
Χαϊδελβέργη και ΙΔΙΩΣ Στρασβούργο αξίζει να μείνετε. Περισσότερο από τις Βρυξέλλες σίγουρα, και μάλλον και από το Λουξεμβούργο. Καλύτερα κόψε τελείως το Βερολίνο (θες 3-4 μέρες minimum για να πεις ότι πήρες μια γεύση) και βεβαίως την Πράγα. Άλλο ταξίδι αυτές. Βάλε τις υπόλοιπες μέρες σε Στρασβούργο / Χαϊδελβέργη καλύτερα. Ίσως και μια στάση από Freiburg μεριά...
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χαϊδελβέργη και ΙΔΙΩΣ Στρασβούργο αξίζει να μείνετε. Περισσότερο από τις Βρυξέλλες σίγουρα, και μάλλον και από το Λουξεμβούργο. Καλύτερα κόψε τελείως το Βερολίνο (θες 3-4 μέρες minimum για να πεις ότι πήρες μια γεύση) και βεβαίως την Πράγα. Άλλο ταξίδι αυτές. Βάλε τις υπόλοιπες μέρες σε Στρασβούργο / Χαϊδελβέργη καλύτερα. Ίσως και μια στάση από Freiburg μεριά...
Ευχαριστώ πολύ. Θα αλλάξω το πλάνο...
Βέβαια, κάποιες στάσεις, όπως στο Λουξεμβούργο τις βάλαμε γιατί δεν μπορούμε να οδηγούμε πάνω από 4 ώρες...
Για το Amsterdam τι λές ? Να το βγάλω από τον χάρτη ?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εγώ νομίζω ότι το πρόγραμμα βγαίνει αρκεί να έχεις προγραμματίσει λεπτομερώς που ακριβώς θα πας και τι θα δεις ιεραρχικά σε κάθε πόλη. Έχω κάνει παρόμοια ταξίδια 3-4 φορές σχεδόν στα ίδια μέρη αλλά με αυτοκίνητο. Δεν έχω εμπειρία για τις ιδιαιτερότητες του ταξιδιού με μηχανή (κούραση-αντοχές). Στη θέση σου θα έκοβα μια μέρα από Ζυρίχη και θα την έβαζα στο Baden-Baden και την μια διανυκτέρευση των Βρυξελών θα την πρόσθετα στο Βερολίνο γιατί η διαδρομή Άμστερνταμ – Βερολίνο θα σου πάρει ολόκληρη μέρα. Ούτε λόγος βέβαια για Κοπεγχάγη.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
συμφωνώ για τις Βρυξελλες ....μη σου πω ότι θα τις έκοβα εντελώς...θα έβαζα αλλου αυτές τις δυο μέρες ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μια και έβγαλες το ταξίδι σου σε διαβούλευση ας πω κι εγώ την γνώμη μου...

Επί της αρχής διαφωνώ με την λογική καβαλάω ένα αυτοκίνητο και κάνω όσα χιλιόμετρα αντέχω... και δεν ευχαριστιέμαι και γυρνάω κατάκοπος... δεν είναι αυτή η ουσία του ταξιδιού... το δικό σας σχέδιο δεν είναι καν φιλόδοξο είναι εντελώς λάθος, πάντα κατά την γνώμη μου...

Επί της ουσίας τώρα... ο μεγάλος taver σας έδωσε την πρώτη ιδέα... το πάσο του St-Gotthard είναι το απόλυτο must... η απόλυτη αλπική διαδρομή που πρέπει να διδάσκετε σε πρωτοετείς ταξιδιώτες , μην την χάσετε...

Δώστε χρόνο στη Ζυρίχη... και η πόλη είναι υπέροχη αλλά και οι εκδρομές γύρω από αυτή ανεπανάληπτες... όταν υπάρχουν σε θέση βολής οι καταρράκτες, η ονειρική Bodensee , με το Bregenz, το Lindau, το Friedrichshafen και ο καθεδρικός του St Gallen ποιός αλήθεια ασχολείτε με το πιό αδιάφορο μέρος της Κ.Ευρώπης την ανεκδιήγητη Vanduz... μην σπαταλήσετε λεπτό εκεί... είναι το απόλυτο χάλι...

Μην χαλαλίσετε ένα βράδυ στο Λουξεμβούργο καθήστε για φαγητό το μεσημέρι χαρείτε το μερικές ώρες και γραμμή στις Βρυξέλλες... δώστε χρόνο στο Βέλγιο... μείνετε ένα βράδυ στην υπέροχη Μπρυζ και σπαταλείστε τουλάχιστον μισή μέρα στην κουκλίστικη Γάνδη πριν φτάσετε στο Άμστερνταμ... στο Άμστερνταμ ρηλαξάρετε... καθίστε τρία βράδια και στην απίθανη περίπτωση που βαρεθήτε η Χάγη δεν είναι ούτε μια ώρα μακριά... φεύγοντας από το Αμστελόδαμο θαυμάστε τον περίφημο καθεδρικό της Κολονίας πριν κοιμηθήτε σε κάποιο μικρό ονειρικό χωριό στις όχθες του Ρήνου... ζήστε την υπέροχη παραρήνια διαδρομή απολαμβάνοντας ένα μπουκάλι Ρίζλινγκ και χαθήτε κάπου μεταξύ Βόννης, Κόμπλντς και Μάιντς... μιλάμε ότι η συγκεκριμένη διαδρομή είναι μια από τις ωραιότερες της Ευρώπης... συνεχίζετε να κατηφορίζετε τον Ρήνο και ασφαλώς σταματήστε για ένα βράδυ στην ανεπανάλυπτη Χαιδελβέργη... το Στασβούργο είναι στο δρόμο σας καθήστε για ένα καφέ πριν κοιμηθήτε στη Βασιλεία...
Συνεχίζετε να κατηφορίζετε ώσπου να φτάσετε στο Bergamo για να περάσετε εκεί το τελευταίο σας βράδυ... πιστέψτε με έτσι το ταξίδι και ποιό ξεκούραστο θα είναι και θα δείτε πολύ περισσότερα πράγματα... το Βερολίνο και η Πράγα είναι ένα εντελώς άλλο ταξίδι... αν προσπαθήσετε να τα χωρέσετε εδώ το μόνο που θα καταφέρετε είναι να επιβαρύνετε χωρίς κανένα λόγο το πρόγραμμά σας...


Με λίγα λόγια ένα καλό σχέδιο θα ήταν κάπως έτσι αυτό...


-1 βραδυά στο Varese
- 3 βράδυα στην Ζυρίχη (με μια μέρα αφιερωμένη στην Bodensee)
- 2 βράδυα Βρυξέλλες + 1 βραδυ Μπρύζ με στάση στη Γάνδη.
- 3 βράδυα Αμστερνταμ
- 1 βράδυ Ρήνος
- 1 βράδυ Χαιδελβέργη
- 1 βράδυ Βασιλεία
- 1 βράδυ Bergamo

ότι και να αποφασίσετε καλά να περάσετε...
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
Επανέρχομαι με νέο χάρτη για να προτείνετε!!
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παρεπιπτόντως, traveller, η Γάνδη, Ρήνος, Βασιλεία, μπορείς να τα γραψεις στα αγγλικά για να τα βρώ στο χάρτη ????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom