Αυστρία Γερμανία Ελβετία Τσεχική Δημοκρατία Road Trip σε Ελβετία,Γερμανία,Τσεχία,Αυστρία

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Γειά σε όλους! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα, αν γίνεται, άμεσα τη βοήθειά σας και αυτό γιατί προσπαθώ να προγραμματίσω για τις 11 του Σεπτέμβρη, ένα road trip με το αυτοκίνητό μου 10 ημερών περίπου μαζί με το καράβι (Ηγουμενίτσα-Ανκόνα). Το ξέρω ότι οι ημέρες είναι λίγες αλλά εκτός του ότι δυστυχώς δεν έχουμε περισσότερες ημέρες στη διάθεσή μας, δεν μας ενδιαφέρουν και οι χαλαρές διακοπές αλλά το να δούμε όσα περισσότερα μέροι μπορούμε σε αυτό το διάστημα. Για αυτό ακριβώς τον λόγο θα ήθελα να μου πείτε για τις χώρες που σας ανέφερα τι αξίζει πραγματικά να δούμε και αν μπορείτε να μου πείτε ένα ενδεικτικό πρόγραμμα. Δεν μας ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι μεγάλες πόλεις αλλά περισσότερο τα γραφικά χωριά και η φύση γενικότερα. Συγκεκριμένα κοιτούσαμε για Τιρόλο, Βαυαρικές Άλπεις και χωριά, Μέλανα Δρυμό, κ.α.

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω τη βοήθειά σας....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Οταν λες καραβι εννοεις την γραμμη Πατρα-Βενετια ετσι;Επειδη οντως οι μερες ειναι πολυ λιγες,αντι να πατε σε 4-5 χωρες,γιατι δεν καθεστε Ιταλια που εχετε και εκει παρα πολλα πραγματα να δειτε;
 

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Θα πάμε από Ηγουμενίτσα-Ανκόνα για πιο γρήγορα. Επειδή έχω ξαναπάει εξωτερικό με το αυτοκίνητό μου και έχω περάσει από Ιταλία δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με ενθουσιάζει και τόσο (γνώμη μου). Ιταλία έλεγα, ανεβαίνοντας προς Ελβετία, να περάσω από το Como που δεν έχω πάει και έχω ακούσει ότι είναι ωραία.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
'Ισως βρεις ενδιαφέρουσες ορισμένες από τις πόλεις που επέλεξα σε αυτό το ταξίδι.
 

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Το έχω διαβάσει ήδη, είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις. Απλά επειδή έχω διαβάσει αρκετές ταξιδιωτικές ιστορίες και από άλλα μέλοι έχω πραγματικά μπερδευτεί και για αυτό το λόγω έχω ζητήσει τη βοήθειά σας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι οντως πολλες οι χωρες και εχεις διαλεξει και 3 χωρες με φοβερα φυσικα τοπια ..που να τα προλαβεις ολα!Ειμαι βεβαια και γω της τρεχαλας στα ταξιδια οποτε σε συμμεριζομαι.
Οι ελβετικες πολεις ειναι ολες μια και μια τι να λεμε τωρα !Αξιζουν την επισκεψη σου.
Αν μπορεις να κινηθεις και στα γαλλογερμανικα συνορα υπαρχουν χωριουδακια σουπερ οπως το Κολμαρ για παραδειγμα.Γενικα Μελανας Δρυμος -Τιρολο-Βαυαρια καλα τα πας ...συνεχισε ετσι!Διαβασε ιστοριες για Γερμανια-Βαυαρια να παρεις πολλες ιδεες.
Να δεις τη λιμνη Κωστανζα που βρισκεται στα συνορα Αυστριας-Ελβετιας-Γερμανιας.
Τωρα αναφορικα με την Τσεχια ειναι πολυ ομορφο το χωριο Τσεκσυ Κρουμλοβ κοντα στα συνορα με Αυστρια.Αλλα και η πρωτευουσα η Πραγα δεν μπορει να μεινει απεξω νομιζω.
Σου ευχομαι να περασεις τελεια.
 

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Kleopatra σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και για την ευχή σου!
Θα βοηθούσε ακόμα πιο πολύ ένα ενδεικτικό πρόγραμμα, σαν διαδρομή ποια να ακολουθείσω γιατί δεν ξέρω που να πρωτοπάω...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Επειδη δεν γνωριζω τις αποστασεις (το Google maps βοηθαει σε αυτο)δεν μπορω να σου πω ακριβως ποσες μερες να αφιερωσεις στο ενα και στο αλλο.Ελπιζω να σου απαντησουν ατομα που εχουν παει πολλες φορες οδικως στα μερη αυτα και εχουν περισσοτερη εμπειρια.Γενικοτερα ξεκινα με Ελβετια ,κανε μετα προγραμματακι με Αυστρο-Γερμανια και τελειωσε με Τσεχια.Χλωμο βεβαια το βλεπω να χωρανε ολα αυτα σε 10-12 μερες ..ευχομαι να τα καταφερεις.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
ΧΜ! νομίζω οτι θα βοηθούσε να μας έλεγες τι προτιμάς.
πχ θέλεις να "δεις" την φύση κυρίως ή να "ζήσεις" κάποιες πόλεις?
Ο συνδιασμος είναι ανέφικτος.
Η θα μαζέψεις χλμ σε μέρη μαγικά ή θα μένεις σε πόλεις για 3 τουλάχιστον μέρες ώστε να της "ζήσεις".
Επειδή ειμαι των πολλών χλμ κοινώς του "δρόμου:D" εαν θέλεις να μαζέψεις χλμ, εχω να σου προτείνω πολλά ωραία χλμ, που εκανα στην περιοχή.
Εαν εισαι του αστικού τουρισμού ξέρουν αλλοι πολλά περισσότερα και καλύτερα.
:cool:
 

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Φίλε tai όπως έχεις καταλάβει θέλω ακριβώς αυτό που λες "να μαζέψω χλμ σε μέρη μαγικά". Περιμένω την πρότασή σου....
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
λοιπόν
μια μια οι συμβουλές :)
σε συμφέρει να μπείτε Πάτρα και να βγείτε Βενετία.
1ον Μονο την πρώτη εικόνα που θα δεις φτάνοντας, αρκεί για αυτο το ταξίδι!
2ον εαν ξεκινήσεις Δευτέρα, θα μπείς 12 μμ απο Πάτρα, και θα εχεις ουσιαστικα μια μερα ( τρίτη) στο καράβι να περάσεις, την άλλη μέρα (τετάρτη) το πρωί 10πμ θα βλέπεις Βενετία.
3ον απο angona θα κάνεις 350χλμ βαρετά οσο δεν φαντάζεσαι,στον αυτοκινητόδρομο χωρίς λόγο.
:roll:
Νομίζω οτι ειναι προτιμότερο να κοιμάσαι στο καράβι που θα φτάσει Ηγουμενίτσα απο το να οδηγάς για να το προλαβεις!!
εκτός και εαν μένεις κάπου που βολεύει

φύλαξε χλμ για της Άλπεις.

Καθε μέρα, λόγο Άλπεων λιμνών χωριών και πολλών στάσεων για φωτογραφίες δεν το βλέπω να βγαίνουνε πάνω απο 250 με 300χλμ.
:bleh:
αρα βιεννη τσεχια κλπ τα ξεχνάμε για φέτος
άλλωστε θα θελετε να ξαναπάτε σίγουρα,
να έχετε μέρη να δείτε, οχι ολα φετος:haha::lol:

παμε τωρα στην διαδρομή στον http://maps.google.com

πατάς λήψη οδηγιών
και βάλε

1 Venezia, Italia
2 Bellagio CO, Ιταλία
3 Lugano, Svizzera
4 Interlaken, Schweiz
5 Rheinau, Schweiz
6 Kolumban-Kayser-Straße/B315
7 immenstadt im allgau
8 schwangau
9 Innsbruck, Österreich
10 Salzburg, Österreich
11 Hallstatt, Österreich !!!
12 Grossglockner, 9981 Kals am Großglockner, Αυστρία
13 Passo Pordoi, Livinallongo del Col di Lana, Italia
14 Belluno, Italia
15 Venezia, Italia

1.945 χλμ
δες το και πες μου
 

vcmatrix

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Tai ενδιαφέρον το πρόγραμμά σου, ήδη κάποιες από τις περιοχές είναι στο πρόγραμμά μου. Σε ευχαριστώ.

Περιμένω κι άλλες προτάσεις σας κυρίως για τις περιοχές, Μέλανας Δρυμός -Τιρόλο-Βαυαρία....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom