Γενικά Road trip στην Ευρώπη.

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Taver το εννοεις οτι θα βαρεθουμε μια ολοκληρη μερα στην Βιεννη ή λες με τον τροπο σου οτι ειναι λιγο;
Τι να σου πω, έχω παέι 9 φορές ως τώρα και ούτε τη μισή δεν έχω δει.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Τι θα κάνετε μια ολόκληρη μέρα στη Βιέννη; Θα βαρεθείτε. Δείτε μήπως κανετε και εκδρομή στο Σαλτσμπουργκ...
Φιλε taver καλα το αντιλήφθηκα λοιπον.
Σεβομαι τα ταξιδια σου και τις απειρες εμπειριες σου, αλλα απαντησες λιγο ειρωνικα και δεν χρειαζονταν πραγματικα.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Ξεκιναμε την Κυριακη του Πασχα λοιπον.
Σκοπια, Σερβια, Ουγγαρια, Αυστρια, Κροατια και πισω.

Σκοπια και Σερβια εχει διοδια.
Ουγγαρια αγοραζω σε καποιο βενζιναδικο βινιετκα.
Αυστρια και Κροατια δεν ξερω τι παιζει.
Ποιος ξερει να μου πει;
Επισης οποιαδηποτε πληροφορια για την οδηγηση και τι να προσεξω στους δρομους (π.χ. ορια ταχυτητας) καλοδεχουμενη.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.906
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ξεκιναμε την Κυριακη του Πασχα λοιπον.
Σκοπια, Σερβια, Ουγγαρια, Αυστρια, Κροατια και πισω.

Σκοπια και Σερβια εχει διοδια.
Ουγγαρια αγοραζω σε καποιο βενζιναδικο βινιετκα.
Αυστρια και Κροατια δεν ξερω τι παιζει.
Ποιος ξερει να μου πει;
Επισης οποιαδηποτε πληροφορια για την οδηγηση και τι να προσεξω στους δρομους (π.χ. ορια ταχυτητας) καλοδεχουμενη.
Αναμενα φώτα όλη την ημέρα.
Καλό ταξίδι και καλά να περάσετε.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Επιστρεψαμε λοιπον.
Επισκεφθηκαμε τις εξης χωρες:
Σκοπια, Βουλγαρια, Σερβια, Ουγγαρια, Αυστρια, Σλοβενια, Κροατια.
Και απο πολεις ειδαμε:
Σοφια, Βελιγραδι, Βουδαπεστη, Βιεννη, Γκρατς, Μαριμπορ, Ζαγκρεμπ.
Συνολο ημερων 10.
Συνολο χιλιομετρων 3400.
Περασαμε τελεια.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Επιστρεψαμε λοιπον.
Επισκεφθηκαμε τις εξης χωρες:
Σκοπια, Βουλγαρια, Σερβια, Ουγγαρια, Αυστρια, Σλοβενια, Κροατια.
Και απο πολεις ειδαμε:
Σοφια, Βελιγραδι, Βουδαπεστη, Βιεννη, Γκρατς, Μαριμπορ, Ζαγκρεμπ.
Συνολο ημερων 10.
Συνολο χιλιομετρων 3400.
Περασαμε τελεια.
Μπορεις λίγο να αναπτύξεις το πως ήταν το ταξίδι? Πως χώρισες τις ημέρες? Κόστος διαμονής περίπου? Σαν οδηγός τι δρόμους είχε, δυσκολία ταξιδιού?
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μέσα Ιουνίου ένα ταξίδι που ήθελα να κάνω εδώ και χρόνια.Τα χιλιόμετρα πολλά, οι χώρες πολλές,οι μέρες περίπου 10-12.Δεν ξέρω εάν καταφέρω να βγει όπως το θέλω.Θα ξεκινήσω από Άρτα 10 το βράδυ περίπου για να είμαι νωρίς το πρωί Βελιγράδι να κάνω 1 διανυκτέρευση για ξεκούραση (Έχω ξαναπάει)Μετά θέλω 2 διανυκτερεύσεις Βιέννη, Μπρατισλάβα 1 Λιουμπλιάνα 1 Σπλίτ,2 Ντουμπρόβνικ (Έχω ξαναπάει) 1 Κότορ.(Έχω ξαναπάει).Θα είμαστε 2 οδηγοί.Η πρώτη μέρα και η τελευταία μέρα του γυρισμού θα έχει πολλές ώρες οδηγήσεις.Εζετε να προτείνεται κάποια άλλα μέρη; Γνωρίζεται σε αυτές τις χώρες τι γίνεται με τον covid και έναν χρειαζονται τεστ για είσοδο σε κάποια χωρα;
 
Last edited:

Magger

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Μετά από 5 χρονάκια λέμε να επανέλθουμε στους ευρωπαϊκούς δρόμους.Τελικός προορισμός Ρότερνταμ με ενδιάμεση στάση Μπορντό (Φεστιβάλ κρασιού τον Ιούνιο).Η αναχώρηση θα γίνει από Θεσσαλονίκη ,πρώτη διανυκτέρευση Σλαβονσκι Μπροντ (κλασσικά).Επόμενες διανυκτερεύσεις Βερόνα και Αιξ Ντε Προβανς .Εαν κάποιος φίλος έχει να προτείνει μέρος για διαμονή στις 2 πόλεις θα το εκτιμούσα ,λαμβάνοντας υπόψιν το θέμα πάρκινγκ (το αυτοκίνητο θα έχει μπαγκαζιερα με συνολικό ύψος 1,15 και lpg καύσιμο )
Ευχαριστώ .
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
Καλημέρα σε όλους.

Μετά από χρόνια, ευθυγραμμίστηκαν οι πλανήτες και καταφέραμε να έχουμε ένα (σχεδόν) 10ήμερο για διακοπές.

Η βασική σκέψη, είναι ένα road trip με αφετηρία την Πάτρα, και απώτερο προορισμό την Βιέννη.
Όντας στο στάδιο του σχεδιασμού ακόμα, θα εκτιμούσα κάθε συμβουλή αναφορικά με το ερώτημα του τίτλου.
Θεωρείτε ότι είναι καλύτερη η δυτικότερη διαδρομή ( με στάσεις Νις και Σουμπότιτσα), ή η ανατολικότερη (με στάσεις Σόφια και Τιμισοάρα)?
Φυσικά και έχει πέσει στο τραπέζι να γίνει κυκλικά, αλλά αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα κάποια από τις παραπάνω διαδρομές, θα εκτιμούσα τις πληροφορίες.
(κυριώς αναφορικά με καθυστερήσεις στα σύνορα, κατάσταση οδοστρώματος, κλπ..).

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Εγω πιστευω οτι οι Βουλγαρια-Ρουμανια ειναι ενα ταξιδι απο μονες τους.Την Βουδαπεστη θα την προσπερασεις πηγαινοντας για Βιεννη;Μπρατισλαβα;
Ιδανικα,θα ηταν πρωτη διανυκτερευση στη Γευγελη,αν δεν μπορειτε να πατε καρφι για Νις η Βελιγραδι,δευτερη Βελιγραδι,τρια βραδια Βουδαπεστη,τρια Βιεννη,και πισω...
Οι δρομοι ειναι αψογοι,στη Σερβια εχει καποια εργα μεχρι το Πρεσεβο.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Καλημέρα σε όλους.

Μετά από χρόνια, ευθυγραμμίστηκαν οι πλανήτες και καταφέραμε να έχουμε ένα (σχεδόν) 10ήμερο για διακοπές.

Η βασική σκέψη, είναι ένα road trip με αφετηρία την Πάτρα, και απώτερο προορισμό την Βιέννη.
Όντας στο στάδιο του σχεδιασμού ακόμα, θα εκτιμούσα κάθε συμβουλή αναφορικά με το ερώτημα του τίτλου.
Θεωρείτε ότι είναι καλύτερη η δυτικότερη διαδρομή ( με στάσεις Νις και Σουμπότιτσα), ή η ανατολικότερη (με στάσεις Σόφια και Τιμισοάρα)?
Φυσικά και έχει πέσει στο τραπέζι να γίνει κυκλικά, αλλά αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα κάποια από τις παραπάνω διαδρομές, θα εκτιμούσα τις πληροφορίες.
(κυριώς αναφορικά με καθυστερήσεις στα σύνορα, κατάσταση οδοστρώματος, κλπ..).

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ηρθα πριν δυο μερες απο Σερβια - Βουλγαρια...
συνορα Ελλαδας -Σκοπιων ημουν κυριακη, με ουρα 1000 αυτοκινητων και δυο-τρεις ωρες αναμονη...
συνορα Σερβιας-Βουλγαριας , μεγαλη ουρα και αλλες 2 ωρες αναμονη απο Τουρκους που πανε Τουρκια για διακοπες
δεν εχει κινηση αν μπεις απο Φλωρινα (Νικη) στα Σκοπια και μεινεις Οχριδα, που ειναι φθηνη και πανεμορφη
οι δρομοι ειναι καλοι παντου , εκτος απο Ελλαδα, ειδα ενα αυτοκινητο Ελληνικο, να σπαει καρτερ στην εισοδο , στα 500 μετρα μπαινοντας Ελλαδα , απο καθηζιση εδαφους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom