• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάρτιο - Απρίλιο 2018 !!

Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

paefstra

Member
Ψαξε τους ορους της χρηματοδοτησης του σεμιναριου. Το θεωρω βεβαιο οτι περνατε στα εξοδα τη διαδρομη Ρωμη Φλωρεντια και Φλωρεντια Μπολονια με τρενο.
Νοικιαστε στη Φλωρεντια αυτοκινητο.

Ιδανικο ειναι να πεταξετε μεταβαση στη Μπολονια και οχι στη Ρωμη. Αφενος δεν σας απασχολει το κοστος του αεροπορικου εισιτηριου αφου χρηματοδοτειται, αφετερου παιρνετε το αυτοκινητο στη Μπολονια, βολταρετε, το παραδοδετε εκει και μετα αριβαρετε Φλωρεντια χρεωνοντας το τρενο στο σεμιναριο την ημερα αφιξης, κυριοι.

Last edited:

gkalla

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Νέα Ζηλανδία
Μια σκέψη είναι να πετάξουμε Ρώμη (Ciampino), να νοικιάσουμε αμάξι, να κάνουμε μια διανυκτέρευση περιοχή Μοντεπουλτσιάνο και την επόμενη περνώντας από χωριά Κιάντι να φτάσουμε Φλωρεντία,
Νομίζω πως το καλύτερο είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο από Φλωρεντία και να κάνετε τις βόλτες σας από εκεί. Το Μοντεπουλτσιάνο είναι 1 ώρα και 20 λέπτα max από την πόλη και τα γύρω χωριά που αξίζουν σε κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους.

1. Η 3η κατηγορία αυτοκινήτων θα μας χωρέσει; τα 3 άτομα θα έχουμε σίγουρα μόνο χειραποσκευή. 2. Αν χρειαστούμε μεγαλύτερο αμάξι θα μας συμφέρει οικονομικά;
Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσουν οι αποσκευές 5 ατόμων με τίποτα, ακόμη κι αν έχουν όλοι χειραποσκευή. Μπορείτε βέβαια να νοικιάσετε ένα 7θέσιο αλλά θα ανέβει το κόστος.
Εμείς, πριν 2 χρόνια, που ήμασταν 6 άτομα επιλέξαμε ένα 7θέσιο Ford S-MAX βολευτήκαμε μια χαρά. Μας στοίχισε 633 Ευρώ για 9 ημέρες εκ των οποίων τα 78 ήταν για παράδοση σε άλλη πόλη. Η εταιρεία ήταν η B-Rent. Στην πράξη ήταν 70 την ημέρα ενώ αν παραδίδαμε στην ίδια πόλη θα έπεφτε στα 62.

Πάμε Φλωρεντία 30.8 με 4. 9, πέντε άτομα, για σεμινάρια Εράσμους κινητικότητα ΚΑ1, γίνονται πρωί 9.00 με 14,00.
Είχα την εντύπωση ότι τα διάφορα προγράμματα Εράσμους για εργαζόμενους έχουν παγώσει. Σε μας τουλάχιστον στο πανεπιστήμιο που εργάζομαι ακυρώθηκαν τα περσινά και φέτος δεν βγήκε καν προκήρυξη.

valk

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, θα μου κάτσει;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Επειδή ουσιαστικά ο προβληματισμός είναι για το αυτοκίνητο, να σε προβληματισω λίγο ακόμη σχετικά με το γεγονός ότι αν παραδώσεις το αυτοκίνητο σε διαφορετικό αεροδρόμιο από αυτό της παραλαβής συνήθως πληρώνεις ένα επιπλέον ποσό, το οποίο σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο...
Ναι, μας προβλημάτιζε κι αυτό... γι αυτό και τελικά κινούμαστε προς το να νοικιάσουμε από Φλωρεντία με ίδιο μέρος επιστροφής του αυτοκινήτου.

Ψαξε τους ορους της χρηματοδοτησης του σεμιναριου. Το θεωρω βεβαιο οτι περνατε στα εξοδα τη διαδρομη Ρωμη Φλωρεντια και Φλωρεντια Μπολονια με τρενο.
Νοικιαστε στη Φλωρεντια αυτοκινητο.

Ιδανικο ειναι να πεταξετε μεταβαση στη Μπολονια και οχι στη Ρωμη. Αφενος δεν σας απασχολει το κοστος του αεροπορικου εισιτηριου αφου χρηματοδοτειται, αφετερου παιρνετε το αυτοκινητο στη Μπολονια, βολταρετε, το παραδοδετε εκει και μετα αριβαρετε Φλωρεντια χρεωνοντας το τρενο στο σεμιναριο την ημερα αφιξης, κυριοι.
Ναι, περνούν κανονικά στα έξοδα τα παραπάνω ποσά. Οπότε, σωστά! νοικιάζουμε από Φλωρεντία, ευχαριστώ!

valk

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, θα μου κάτσει;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Νομίζω πως το καλύτερο είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο από Φλωρεντία και να κάνετε τις βόλτες σας από εκεί. Το Μοντεπουλτσιάνο είναι 1 ώρα και 20 λέπτα max από την πόλη και τα γύρω χωριά που αξίζουν σε κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους.

Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσουν οι αποσκευές 5 ατόμων με τίποτα, ακόμη κι αν έχουν όλοι χειραποσκευή. Μπορείτε βέβαια να νοικιάσετε ένα 7θέσιο αλλά θα ανέβει το κόστος.
Εμείς, πριν 2 χρόνια, που ήμασταν 6 άτομα επιλέξαμε ένα 7θέσιο Ford S-MAX βολευτήκαμε μια χαρά. Μας στοίχισε 633 Ευρώ για 9 ημέρες εκ των οποίων τα 78 ήταν για παράδοση σε άλλη πόλη. Η εταιρεία ήταν η B-Rent. Στην πράξη ήταν 70 την ημέρα ενώ αν παραδίδαμε στην ίδια πόλη θα έπεφτε στα 62.

Είχα την εντύπωση ότι τα διάφορα προγράμματα Εράσμους για εργαζόμενους έχουν παγώσει. Σε μας τουλάχιστον στο πανεπιστήμιο που εργάζομαι ακυρώθηκαν τα περσινά και φέτος δεν βγήκε καν προκήρυξη.

1. Πράγματι με βάση Φλωρεντία γίνονται μια χαρά οι διαδρομές που σκεφτόμαστε.
2.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Από ένα γρήγορο ψάξιμο είδα πως η χρέωση για διαφορετικό τόπο παράδοσης είναι περίπου 80 ευρώ, δεν είναι και λίγα.
3. Το πρόγραμμά μας είναι εγκεκριμένο από πέρσι για 2 χρόνια. Το ΙΚΥ είχε φρενάρει τις κινητικότητες ως το τέλος της καραντίνας. Τώρα με την άδειά του προχωρούμε κανονικά, επίσης ο οργανισμός υποδοχής στη Φλωρεντία, που το χειμώνα παρείχε διαδικτυακά μόνο σεμινάρια, άρχισε να δέχεται διαζώσης από τον Ιούνιο. Η αλήθεια είναι πως μια αγωνία την έχουμε, γιατί δεν ξέρουμε πώς θα είναι τα πράγματα μέχρι τέλος Αυγούστου...

gkalla

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Νέα Ζηλανδία
1. Πράγματι με βάση Φλωρεντία γίνονται μια χαρά οι διαδρομές που σκεφτόμαστε.
2.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Από ένα γρήγορο ψάξιμο είδα πως η χρέωση για διαφορετικό τόπο παράδοσης είναι περίπου 80 ευρώ, δεν είναι και λίγα.
3. Το πρόγραμμά μας είναι εγκεκριμένο από πέρσι για 2 χρόνια. Το ΙΚΥ είχε φρενάρει τις κινητικότητες ως το τέλος της καραντίνας. Τώρα με την άδειά του προχωρούμε κανονικά, επίσης ο οργανισμός υποδοχής στη Φλωρεντία, που το χειμώνα παρείχε διαδικτυακά μόνο σεμινάρια, άρχισε να δέχεται διαζώσης από τον Ιούνιο. Η αλήθεια είναι πως μια αγωνία την έχουμε, γιατί δεν ξέρουμε πώς θα είναι τα πράγματα μέχρι τέλος Αυγούστου...
Όλα καλά θα πάνε και θα περάσετε τέλεια.
Ήμουν στην ευρύτερη περιοχή τελευταία φορά πριν 2 χρόνια και είναι καταπληκτική. Μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες στην ιστορία που είχα γράψει:
Ιταλία - Σιγά… ο Βεζούβιος κοιμάται
Κοίτα τα κεφάλαια 5 έως 8 καθώς και το τελευταίο που έχει επιπλέον χρήσιμες πληροφορίες.
Και αν χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε, ρώτα ελεύθερα.

valk

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, θα μου κάτσει;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Όλα καλά θα πάνε και θα περάσετε τέλεια.
Ήμουν στην ευρύτερη περιοχή τελευταία φορά πριν 2 χρόνια και είναι καταπληκτική. Μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες στην ιστορία που είχα γράψει:
Ιταλία - Σιγά… ο Βεζούβιος κοιμάται
Κοίτα τα κεφάλαια 5 έως 8 καθώς και το τελευταίο που έχει επιπλέον χρήσιμες πληροφορίες.
Και αν χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε, ρώτα ελεύθερα.
Αχ, μακάρι! Mille grazie!!! Ναι θα τα διαβάσω

psilosgeo

Member
Καλημέρα συνφορουμίτες!
Εχουμε κλείσει μια παρέα 2 ζευγάρια για Μπολόνια 7 μέρες τέλος Οκτωβρίου μαζί κ αυτοκίνητο και εχουμε πέσει στο εξης δίλλημα και θέλω την βοήθειά σας!
Ολες τις μερες τοσκάνη με διαμονη σε καποιο ή καποια (να σπασουμε τις μερες στα δυο) αγροκτηματα λιγο εξω απο Φλωρεντια για να ειμαστε στην μεση ή 4 μερες εκει και 3 να φύγουμε για Πάντοβα, Τρεβίζο & Βενετία για ένα γρήγορο πέρασμα;

vickokka

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλημέρα συνφορουμίτες!
Εχουμε κλείσει μια παρέα 2 ζευγάρια για Μπολόνια 7 μέρες τέλος Οκτωβρίου μαζί κ αυτοκίνητο και εχουμε πέσει στο εξης δίλλημα και θέλω την βοήθειά σας!
Ολες τις μερες τοσκάνη με διαμονη σε καποιο ή καποια (να σπασουμε τις μερες στα δυο) αγροκτηματα λιγο εξω απο Φλωρεντια για να ειμαστε στην μεση ή 4 μερες εκει και 3 να φύγουμε για Πάντοβα, Τρεβίζο & Βενετία για ένα γρήγορο πέρασμα;
Εφοσον θελετε να δειτε την Τοσκανη προτεινω 2-3 μερες φλωρεντια, 2 μερες στα χωρια του Chianti και αλλες 2 νοτια προς Μοντεπουλτσιανο, για να δειτε κι εκει τα χωρια. προτασεις διαμονης castello volpaia, podere la rocca

coco_

Member
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Συμφωνώ με την @vickokka . Κάπως έτσι είχαμε στήσει το πρόγραμμα κ εμείς κ μας βγήκε καλό και ξεκούραστο. Η μόνη διαφορά ήταν ότι αντί για να μείνουμε στα χωριά του Chianti, επιλέξαμε διαμονή πιο κεντρικά στην Colle di val elsa κ μας βόλεψε για εξορμήσεις σε Σιένα ,Gimignano.

makisg

Member
Επόμενο Ταξίδι
Στο σπίτι μου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εγώ στο 8ήμερο Road trip που έκανα στην Τοσκάνη είχα διαμονές σε Cortona, Monteriggioni, Pisa.
αναλόγως του τί θέλεις να δείς επιλέγεις και τις διαμονές σου.

aroaneios

New Member
Καλημέρα. Είμαι καινούργιος στην παρέα-και μάλλον πολύ μεγαλύτερος :). Σχεδιάζω ένα 8ήμερο ταξίδι στην Τοσκάνη αρχές Απριλίου '22. Θα πάω με το δικό μου αυτοκίνητο-με τρομάζει η ενοικίαση και μου έρχεται λίγο ακριβότερα. Σκέπτομαι να μείνω κάπου ενδιάμεσα όλες τις μέρες και να κάνω τις επισκέψεις μου από εκεί. Ποια είναι η γνώμη σας? Ευχαριστώ.

ser_kav

Member
Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο forum. Η Τοσκάνη είναι μία από τις μεγαλύτερες περιφέρειες της Ιταλίας , ως εκ τούτου καλό θα ήταν να ''σπάσεις'' τις διανυκτερεύσεις σε δύο ή ακόμα και τρία διαφορετικά σημεία.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.038
Μέλη
36.664
Νεότερο μέλος
Dimitris211

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα