Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εγώ θα αφιέρωνα όλο το ταξίδι στη Τοσκάνη, χωρίς Φλωρεντία, (8 μέρες) και θα έβαζα μέσα Ούμπρια με Ασίζη και κανένα χωριό τριγύρω (άλλες 2 μέρες)! Αφού θα είστε με αυτοκίνητο είναι πιο πρακτικό να αφήσετε μεγάλες πόλεις εκτός, όπως η Φλωρεντία (που θέλει παραπάνω απο μία μέρα για μένα, αλλά γούστα είναι αυτά με τις μονοήμερες), και να δείτε πιο μικρές πόλεις και χωριά.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Μερικές προτάσεις που θα ενδιαφέρουν τα παιδιά:
- Monteriggioni για το κάστρο και το μουσείο με τις πανοπλίες
- Σίγουρα 2-3 μέρες στα παράλια της Τοσκάνης για θάλασσα (πχ Forte dei Marmi)
- Ζωολογικός κήπος στην Φλωρεντία (δεν έχω πάει αλλά υπάρχει)
- Θεματικό πάρκο Πινόκιο στο Collodi
- Θερμά λουτρά (Terme), υπάρχουν σε διάφορα σημεία
Απλά σημειώστε ότι καλοκαίρι θα έχει παντού πολυκοσμία και θα δυσανασχετήσουν τα παιδιά σε κάποια στιγμή.
 

Xristinakam

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα, απ' ότι κατάλαβα θα είστε 10 μερες με το αυτοκίνητο Ιταλία καλοκαίρι .Αν και δεν είμαι ειδήμων στο θέμα της Ιταλίας 1 μέρα μόνο για Φλωρεντία δεν φτάνει, βάλε το λιγότερο 2 ή 3 αν θέλετε να δείτε τα μουσεία.
5 μερες Μπολόνια γιατί;
Βασικά δεν θα πήγαινα καν όταν στη Τοσκανη έχετε τόσα μέρη να δείτε.
Υπόψιν ότι ειδικά στις πόλεις σε λόφους τα αμάξια τα παρκάρουν μακριά και εκτός, οπότε θα έχετε πολύ περπάτημα με τα παιδιά. Μη σε αποθαρρυνω όμως...το Arezzo είναι εύκολη πόλη με οικονομική διαμονή, Siena οπωσδήποτε ,Volterra και Montepulciano και αν είναι καλοκαίρι θα πρότεινα La spezia για να πάτε Cinque terre αντί για τη Μπολόνια
Καλησπέρα! Θα είναι μέσα Σεπτέμβρη! Τα παιδιά γενικά.. έχουν μάθει κ περπατάνε πολύ οπότε δεν έχω θεμα! Μου άρεσε πολύ η LA Spezia αντί για Μπολόνια...νομίζω θα είναι καλύτερη επιλογή!

Μερικές προτάσεις που θα ενδιαφέρουν τα παιδιά:
- Monteriggioni για το κάστρο και το μουσείο με τις πανοπλίες
- Σίγουρα 2-3 μέρες στα παράλια της Τοσκάνης για θάλασσα (πχ Forte dei Marmi)
- Ζωολογικός κήπος στην Φλωρεντία (δεν έχω πάει αλλά υπάρχει)
- Θεματικό πάρκο Πινόκιο στο Collodi
- Θερμά λουτρά (Terme), υπάρχουν σε διάφορα σημεία
Απλά σημειώστε ότι καλοκαίρι θα έχει παντού πολυκοσμία και θα δυσανασχετήσουν τα παιδιά σε κάποια στιγμή.
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας..θα πάμε μέσα Σεπτεμβρίου οπότε ελπίζω ότι θα έχει λιγότερο κόσμο!
 

Xristinakam

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Εγώ θα αφιέρωνα όλο το ταξίδι στη Τοσκάνη, χωρίς Φλωρεντία, (8 μέρες) και θα έβαζα μέσα Ούμπρια με Ασίζη και κανένα χωριό τριγύρω (άλλες 2 μέρες)! Αφού θα είστε με αυτοκίνητο είναι πιο πρακτικό να αφήσετε μεγάλες πόλεις εκτός, όπως η Φλωρεντία (που θέλει παραπάνω απο μία μέρα για μένα, αλλά γούστα είναι αυτά με τις μονοήμερες), και να δείτε πιο μικρές πόλεις και χωριά.
Καλησπέρα! Το έχω σκεφτεί κ αυτο..να αφήσω εκτός την Φλωρεντία αλλα από την άλλη σκέφτομαι ότι θα φτάσουμε μέχρι εκεί κ ίσως είναι κρίμα να μην την δούμε!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα! Το έχω σκεφτεί κ αυτο..να αφήσω εκτός την Φλωρεντία αλλα από την άλλη σκέφτομαι ότι θα φτάσουμε μέχρι εκεί κ ίσως είναι κρίμα να μην την δούμε!!
Καλημέρα. Αφού θέλετε να πάτε, τότε να πάτε! Στο αρχικό σου μήνυμα ανέφερες για μουσεία, οπότε η Φλωρεντία με μουσεία δεν είναι για μία μέρα.
Αφού θα είστε με δικό σας αυτοκίνητο στη Φλωρεντία θα πρέπει να βρεις είτε ξενοδοχείο με πάρκινγκ, είτε πάρκινγκ για να αφήσετε το αυτοκίνητο. Στη συγκεκριμένη πόλη δεν έχω μπει με αυτοκίνητο, αλλά έχω μπει σε άλλες και έχω ψάξει για άλλες. Σε περίπτωση που βρείτε ξενοδοχείο με πάρκινγκ δεν ξέρω κατα πόσο αυτό θα είναι κοντά στο κέντρο για τις μετακινήσεις σας, καθώς θα έχετε δύο μικρά παιδιά μαζί σας. Επίσης στη Φλωρεντία έχει δακτύλιο. Τουλάχιστον προ πανδημίας είχε, δεν ξέρω αν τυχόν έχει αλλάξει αυτό και πρέπει να το δεις. Στη δεύτερη περίπτωση που κλείσετε ξενοδοχείο χωρίς πάρκινγκ και πρέπει να βρείτε πάρκινγκ να υπολογίζεις οτι το κόστος θα είναι γύρω στα 20€ ανα 24ωρο στη καλύτερη περίπτωση.
Η Φλωρεντία αξίζει τη επίσκεψη της και με το παραπάνω!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Το έχω γράψει και αλλού, σαν συμβουλή στην Τοσκάνη στους χρόνου των μετακινήσεων να συνυπολογίζετε πάντα ότι οι περισσότερες πόλεις (το κέντρο) δεν είναι προσβάσιμες με αυτοκίνητο, οπότε πρέπει να το αφήνεις στο πάρκινγκ και να πηγαίνεις με τα πόδια που σημαίνει προσθέτει ένα σημαντικό χρόνο σε κάθε πόλη.
Απλά για να μην φτιάξετε ένα πολύ πιεσμένο πρόγραμμα.
Για μένα η Φλωρεντία θέλει ένα 2ημερο χωρίς μουσεία έτσι για να της περπατήσεις αλλά αν είναι να σας μείνει απωθημένο και δεν σας βγάζει πολύ απο τον δρόμο σας πηγαίνετε. Οπως γράφτηκε κ παραπάνω το αυτοκίνητο θα πρέπει να το αφήσετε σε κάποιο πάρκινγκ εκτός ZLT και να κινηθείτε με τα πόδια στο κέντρο. (Μπορείτε σε συνεννόηση με το ξενοδοχείο να μπείτε μόνο για να α΄φησετε τα πράγματα σας)
Αφού θα έχετε και παιδιά σε αυτή την ηλικία ίσως περισσότερη φύση να τα ενθουσίαζε, τα cinque terre είναι πολυ όμορφα και τον Σεπτεμβρη χωρίς τις ορδες των τουριστων θα τα χαρείτε περισσότερο σε σχεση με την Μπολόνια.
Εμένα προσωπικά η Σιένα, αν και η piazza del campo είναι απίστευτη σαν ψεύτικη, δεν μου ειπε κατι παραπάνω μου φανηκε πολυ τουριστική, σε αντίθεση με την Λούκα, που την ευχαριστηθηκα περισσότερο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εμένα προσωπικά η Σιένα, αν και η piazza del campo είναι απίστευτη σαν ψεύτικη, δεν μου ειπε κατι παραπάνω μου φανηκε πολυ τουριστική, σε αντίθεση με την Λούκα, που την ευχαριστηθηκα περισσότερο.
Αλήθεια για τη Σιένα; Να κρατώ πιο μικρό καλάθι δλδ; Για τη Λούκα συμφωνώ απόλυτα, υπέροχη πόλη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αλήθεια για τη Σιένα; Να κρατώ πιο μικρό καλάθι δλδ; Για τη Λούκα συμφωνώ απόλυτα, υπέροχη πόλη!
Εγω παλι, οπως και η @Italitsa παθαμε πλακα με τη Σιενα. Αξιολογα αξιοθεατα και με τη δικη της αξιοσημειωτη συμβολη στην Αναγεννησιακη Τεχνη (Σχολη της Σιενας). Ο Καθεδρικος της ειναι μοναδικος εσωτερικα.
Οποιος παει για λιγες ωρες εχει αλλη εικονα βεβαια.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Αλήθεια για τη Σιένα; Να κρατώ πιο μικρό καλάθι δλδ; Για τη Λούκα συμφωνώ απόλυτα, υπέροχη πόλη!
Όχι ότι δεν άξιζε, απλά το ενδιαφέρον για μένα περιορίζεται στην πλατεία (η οποία είναι ασυλληπτη όντως) και τα τριγυρω αξιοθέατα. Αλλά ήταν υπερβολικά τουριστική οποτε δεν θα ξοδευα 2 μέρες εκεί. Καμιά φορά ίσως όταν έχεις πολυ μεγαλες προσδοκίες απο κάτι απογοητευεσαι.
Στη Λούκα πήγαμε χωρίς να ξέρουμε τπτ, νοικιασαμε ποδηλατα την γυρίσαμε, ηπιαμε τα κρασακια μας, φαγαμε, την ζησαμε λίγο πιο όμορφα και την θυμαμαι χωρίς αυτό το τρεξιμο του τουρίστα ίσως για αυτό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εγω παλι, οπως και η @Italitsa παθαμε πλακα με τη Σιενα. Αξιολογα αξιοθεατα και με τη δικη της αξιοσημειωτη συμβολη στην Αναγεννησιακη Τεχνη (Σχολη της Σιενας). Ο Καθεδρικος της ειναι μοναδικος εσωτερικα.
Οποιος παει για λιγες ωρες εχει αλλη εικονα βεβαια.
Αυτά έχω υπ' οψιν μου και προσμένω να πάω! Τα κρατώ.

Όχι ότι δεν άξιζε, απλά το ενδιαφέρον για μένα περιορίζεται στην πλατεία (η οποία είναι ασυλληπτη όντως) και τα τριγυρω αξιοθέατα. Αλλά ήταν υπερβολικά τουριστική οποτε δεν θα ξοδευα 2 μέρες εκεί. Καμιά φορά ίσως όταν έχεις πολυ μεγαλες προσδοκίες απο κάτι απογοητευεσαι.
Στη Λούκα πήγαμε χωρίς να ξέρουμε τπτ, νοικιασαμε ποδηλατα την γυρίσαμε, ηπιαμε τα κρασακια μας, φαγαμε, την ζησαμε λίγο πιο όμορφα και την θυμαμαι χωρίς αυτό το τρεξιμο του τουρίστα ίσως για αυτό.
Συνήθως δεν επιτρέπω στον ευατό μου να "λοξοδρομεί" απο αυτά που θέλω να δω επειδή κάτι είναι πολύ τουριστικό....όπως πχ η Βενετία! Θα πάω κάποια στιγμή όσο τουρισμό και αν έχει!
Αυτό που λες για την Σιένα το είδα στη Πίζα....εκτός απο το γνωστό σημείο με τα βασικά αξιοθέατα η υπόλοιπη πόλη μου φάνηκε "άδεια"....Αντίθετα η Λούκα ήταν η έκπληξη! Όπως ακριβώς την περιγράφεις, αλλά εγώ την περπάτησα :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Αυτά έχω υπ' οψιν μου και προσμένω να πάω! Τα κρατώ.


Συνήθως δεν επιτρέπω στον ευατό μου να "λοξοδρομεί" απο αυτά που θέλω να δω επειδή κάτι είναι πολύ τουριστικό....όπως πχ η Βενετία! Θα πάω κάποια στιγμή όσο τουρισμό και αν έχει!
Αυτό που λες για την Σιένα το είδα στη Πίζα....εκτός απο το γνωστό σημείο με τα βασικά αξιοθέατα η υπόλοιπη πόλη μου φάνηκε "άδεια"....Αντίθετα η Λούκα ήταν η έκπληξη! Όπως ακριβώς την περιγράφεις, αλλά εγώ την περπάτησα :)
Καλά για να μην παρεξηγηθώ καμία σχέση με την Πίζα!
Απλά για μένα ιδανικό είναι να πας να ξοδέψεις όσο χρόνο θέλεις για να δεις ό,τι σε ενδιαφέρει
και μετά να επιλέξεις ένα απο τα κοντινά χωριά, λιγότερο τουριστικά, για να μείνεις να φας κλπ. Δεν θα την επέλεγα για διαμονή.
Δεν ξέρω αν τυχόν την αδίκησα τόσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom