Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλά για να μην παρεξηγηθώ καμία σχέση με την Πίζα!
Απλά για μένα ιδανικό είναι να πας να ξοδέψεις όσο χρόνο θέλεις για να δεις ό,τι σε ενδιαφέρει
και μετά να επιλέξεις ένα απο τα κοντινά χωριά, λιγότερο τουριστικά, για να μείνεις να φας κλπ. Δεν θα την επέλεγα για διαμονή.
Δεν ξέρω αν τυχόν την αδίκησα τόσο.
Ο καθένας έχει τα γούστα του και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης! Συζήτηση κάνουμε και στο κάτω κάτω και οι συγκυρίες παίζουν ρόλο πολλές φορές για να σχηματίσεις μία άποψη για κάτι!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ο καθένας έχει τα γούστα του και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης! Συζήτηση κάνουμε και στο κάτω κάτω και οι συγκυρίες παίζουν ρόλο πολλές φορές για να σχηματίσεις μία άποψη για κάτι!
Γι αυτο πιστευω οτι ο καθενας πρεπει να κανει μονος του αναζητηση του τι ψαχνει να δει και εχει αρχισει να γινεται μεσα μου ενοχλητικη η ερωτηση που εχω κανει κι εγω "για ποσες μερες αξιζει?". Εγω περασα 1,5 μερα με διανυκτερευση στη Σιενα και θα ηθελα λιγο ακομη.
Τη Βενετια κακως την αργεις. Μετα τον κοβιντ θα ειναι αργα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γι αυτο πιστευω οτι ο καθενας πρεπει να κανει μονος του αναζητηση του τι ψαχνει να δει και εχει αρχισει να γινεται μεσα μου ενοχλητικη η ερωτηση που εχω κανει κι εγω "για ποσες μερες αξιζει?". Εγω περασα 1,5 μερα με διανυκτερευση στη Σιενα και θα ηθελα λιγο ακομη.
Πολλές φορές η ίδια ερώτηση έχει άλλο βάρος και σημασία ανάλογα και με τον λόγο που γίνεται. Το φθινόπωρο ήθελα να κάνω ημερήσια στη Παβία και ρωτούσα αν αξίζει η διανυκτέρευση. Την ερώτηση την έκανα γιατί ήδη είχα κλεισμένη διαμονή στο Μιλάνο και ήθελα να δω αν αξίζει να τη θυσιάσω για να μείνω ένα βράδυ στη Παβία. Κατα τ' άλλα είχα σημειώσει τι θέλω να δω και πόσο χρόνο θα χρειαστώ στο περίπου.
Πιστεύω δεν είναι κακό να την κάνουμε αλλά (γνώμη μου πάντα) θα πρέπει να ρίχνουμε μια ματιά και στα γούστα μας και να γράφουμε και τις προτιμήσεις μας για να ξέρουν οι άλλοι και τι απαντήσεις να δώσουν!

Τη Βενετια κακως την αργεις. Μετα τον κοβιντ θα ειναι αργα...
Στη Βενετία θα είναι αργά μόνο αν βουλιάξει...... :)
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
62
Likes
258
Οπως γράφτηκε κ παραπάνω το αυτοκίνητο θα πρέπει να το αφήσετε σε κάποιο πάρκινγκ εκτός ZLT και να κινηθείτε με τα πόδια στο κέντρο. (Μπορείτε σε συνεννόηση με το ξενοδοχείο να μπείτε μόνο για να α΄φησετε τα πράγματα σας)
μια μικρή παρατήρηση για αποφυγή πιθανής ταλαιπωρίας. Έχω την εντύπωση ότι μπορείς κανονικά να αφήσεις το αμάξι σε κάποιο υπόγειο ιδιωτικό πάρκινκ μέσα στη ZTL, και να τους πεις να στείλουν την πινακίδα σου στην αστυνομία για να μην πάρεις κλήση. 2-3 σάιτ πάρκινγκ που είχα κοιτάξει το αναφέραν ξεκάθαρα ότι το κάνουν (το ίδιο μας είπαν και από κοντά).
 

Xristinakam

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Οπότε, έχετε κάποια πρόταση διαμονής για την Τοσκάνη;; Να μείνουμε Λούκα, Σιένα ή κάπου αλλου;; Οχι Φλωρεντία θα ήθελα σε μια πιο μικρή πόλη! Επίσης,σκέφτηκα για διαμονή τη LA Spezia!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γιατί να μείνετε la spezia? Aν πάτε cinque terre επιλέξτε να μείνετε σε κάποιο απο τα χωριά. Εμείς μείναμε στην Corniglia (Apartments Corte Del Gallo), ηταν το λιγότερο τουριστικό, οπότε για Αυγουστο που πήγαμε ήταν το προτιμότερο και κινηθήκαμε στα υπόλοιπα με το τρένο που είναι προτιμότερο γιατί ο δρόμος ανάμεσα στα χωριά εχει αρκετες στροφες και το παρκινγκ είναι δυσκολο.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οπότε, έχετε κάποια πρόταση διαμονής για την Τοσκάνη;; Να μείνουμε Λούκα, Σιένα ή κάπου αλλου;; Οχι Φλωρεντία θα ήθελα σε μια πιο μικρή πόλη! Επίσης,σκέφτηκα για διαμονή τη LA Spezia!
Για τη Λούκα λέω ναι και με κεφαλαία! ΝΑΙ!!! Έχω διανυκτερεύσει στη πόλη και ήταν μια απο τις καλύτερες επιλογές που κάναμε! Επειδή εμείς είμαστε παρέα 2 ενήλικων ατόμων θα σου πω κατάλυμα και δες αν υπάρχουν δωμάτια για οικογένεια όπως είστε εσείς! Μείναμε στο Inside the wall Santa Maria . Το κατάλυμα βρίσκεται στην Piazza Santa Maria εντός των τειχών μόλις μπεις απο την ομώνυμη πόρτα. Υπάρχει πάρκινγκ στη πλατεία, οπότε η πρόσβαση στο αυτοκίνητο είναι εύκολη και γρήγορη! Αν δεν βρείτε σε αυτό, οποιοδήποτε άλλο κοντά σε πύλη στη παλιά πόλη είναι πιο πρακτικό για το αυτοκίνητο. Το πάρκινγκ στη πόλη απο τις 20:00 το απόγευμα έως τις 08:00 το πρωί (ή απο τις 21:00 έως τις 09:00, δεν θυμάμαι ποια απο τις δύο ώρες είναι) είναι ελεύθερο!

Στη Σιένα δεν έχω πάει ακόμα, αλλά σε επόμενο ταξίδι έχω σκοπό να πάω και να κάνω σίγουρα διανυκτέρευση. Απο εκεί και πέρα ας πούνε καλύτερα όσοι έχουν πάει και έχουν μείνει.

Στη Λα Σπέτσια έχω κάνει διανυκτέρευση. Σαν πόλη δεν λέει απολύτως τίποτα.....τελείως αδιάφορη, όσο την είδα φυσικά (λίγο δλδ)! Εμάς όμως μας βόλεψε για έναν ύπνο και για να δούμε αυτά που μας ενδιέφεραν, δλδ Cinque Terre (ένα μέρος τους) και Portovenere. Μείναμε σε ένα διαμέρισμα, ισόγειο με πολύ καλή πρόσβαση και μικρή αυλή, ιδανικό για παιδιά, αλλά το ίδιο το διαμέρισμα δεν είναι για οικογένεια. Επίσης είχε κλειστό ιδιωτικό πάρκινγκ για το αυτοκίνητο και ήταν κοντά στο σταθμό των τρένων που μας βόλευε. Οπότε και να στο πω δεν νομίζω οτι θα σου φανεί χρήσιμο.

Στα Cinque Terre η διαμονή είναι πιο ακριβή, αλλά και πιο ειδυλλιακή! Για εμάς δεν ήταν εύκολο να βρούμε εντός των χωριών και σε φυσιολογική τιμή κατάλυμα, γιατί τα κλείναμε τελευταία στιγμή. Θα σου πω όμως που μείναμε το ένα βράδυ γιατί έχει πάρκινγκ και πιστεύω έχει δωμάτια για οικογένεια, ενώ το συγκεκριμένο χωριό μπορείς να το προσεγγίσεις πιο εύκολα με αυτοκίνητο! Το κατάλυμα είναι το Hotel Il colle di Monterosso . Είναι στην είσοδο του χωριού και μπορείς να πας στο Monterosso al mare είτε με αυτοκίνητο (στην ουσία κατεβαίνεις μια κατηφόρα μέχρι το χωριό) και να παρκάρεις στο πάρκινγκ του χωριού που είναι πολύ κοντά στο σταθμό των τρένων.
Το Monterosso al mare είναι το "εύκολο" χωριό για παιδιά. Επίπεδο και με μεγάλες παραλίες (πανάκριβες! και με πολύ κόσμο). Τα άλλα χωριά έχουν πιο πολύ ανηφόρα και σκαλοπάτια....απο εκεί και πέρα εσείς ξέρετε τις δυνάμεις σας με τα παιδιά! Εγώ πήγα Ιούλιο, γκρίνιαζα μονίμως γιατί τρελάθηκα απο τη ζέστη (δεν την αντέχω) και σε συνδυασμό με τις ανηφόρες και τα σκαλιά ήρθε και έδεσε το γλυκό που λένε.....Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να ξαναπάω μόνο άνοιξη για να κάνω πεζοπορία σαν άνθρωπος!!! Κατα τ' άλλα τα Cinque Terre είναι πανέμορφα!!! :haha:
 

Xristinakam

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Για τη Λούκα λέω ναι και με κεφαλαία! ΝΑΙ!!! Έχω διανυκτερεύσει στη πόλη και ήταν μια απο τις καλύτερες επιλογές που κάναμε! Επειδή εμείς είμαστε παρέα 2 ενήλικων ατόμων θα σου πω κατάλυμα και δες αν υπάρχουν δωμάτια για οικογένεια όπως είστε εσείς! Μείναμε στο Inside the wall Santa Maria . Το κατάλυμα βρίσκεται στην Piazza Santa Maria εντός των τειχών μόλις μπεις απο την ομώνυμη πόρτα. Υπάρχει πάρκινγκ στη πλατεία, οπότε η πρόσβαση στο αυτοκίνητο είναι εύκολη και γρήγορη! Αν δεν βρείτε σε αυτό, οποιοδήποτε άλλο κοντά σε πύλη στη παλιά πόλη είναι πιο πρακτικό για το αυτοκίνητο. Το πάρκινγκ στη πόλη απο τις 20:00 το απόγευμα έως τις 08:00 το πρωί (ή απο τις 21:00 έως τις 09:00, δεν θυμάμαι ποια απο τις δύο ώρες είναι) είναι ελεύθερο!

Στη Σιένα δεν έχω πάει ακόμα, αλλά σε επόμενο ταξίδι έχω σκοπό να πάω και να κάνω σίγουρα διανυκτέρευση. Απο εκεί και πέρα ας πούνε καλύτερα όσοι έχουν πάει και έχουν μείνει.

Στη Λα Σπέτσια έχω κάνει διανυκτέρευση. Σαν πόλη δεν λέει απολύτως τίποτα.....τελείως αδιάφορη, όσο την είδα φυσικά (λίγο δλδ)! Εμάς όμως μας βόλεψε για έναν ύπνο και για να δούμε αυτά που μας ενδιέφεραν, δλδ Cinque Terre (ένα μέρος τους) και Portovenere. Μείναμε σε ένα διαμέρισμα, ισόγειο με πολύ καλή πρόσβαση και μικρή αυλή, ιδανικό για παιδιά, αλλά το ίδιο το διαμέρισμα δεν είναι για οικογένεια. Επίσης είχε κλειστό ιδιωτικό πάρκινγκ για το αυτοκίνητο και ήταν κοντά στο σταθμό των τρένων που μας βόλευε. Οπότε και να στο πω δεν νομίζω οτι θα σου φανεί χρήσιμο.

Στα Cinque Terre η διαμονή είναι πιο ακριβή, αλλά και πιο ειδυλλιακή! Για εμάς δεν ήταν εύκολο να βρούμε εντός των χωριών και σε φυσιολογική τιμή κατάλυμα, γιατί τα κλείναμε τελευταία στιγμή. Θα σου πω όμως που μείναμε το ένα βράδυ γιατί έχει πάρκινγκ και πιστεύω έχει δωμάτια για οικογένεια, ενώ το συγκεκριμένο χωριό μπορείς να το προσεγγίσεις πιο εύκολα με αυτοκίνητο! Το κατάλυμα είναι το Hotel Il colle di Monterosso . Είναι στην είσοδο του χωριού και μπορείς να πας στο Monterosso al mare είτε με αυτοκίνητο (στην ουσία κατεβαίνεις μια κατηφόρα μέχρι το χωριό) και να παρκάρεις στο πάρκινγκ του χωριού που είναι πολύ κοντά στο σταθμό των τρένων.
Το Monterosso al mare είναι το "εύκολο" χωριό για παιδιά. Επίπεδο και με μεγάλες παραλίες (πανάκριβες! και με πολύ κόσμο). Τα άλλα χωριά έχουν πιο πολύ ανηφόρα και σκαλοπάτια....απο εκεί και πέρα εσείς ξέρετε τις δυνάμεις σας με τα παιδιά! Εγώ πήγα Ιούλιο, γκρίνιαζα μονίμως γιατί τρελάθηκα απο τη ζέστη (δεν την αντέχω) και σε συνδυασμό με τις ανηφόρες και τα σκαλιά ήρθε και έδεσε το γλυκό που λένε.....Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να ξαναπάω μόνο άνοιξη για να κάνω πεζοπορία σαν άνθρωπος!!! Κατα τ' άλλα τα Cinque Terre είναι πανέμορφα!!! :haha:
Σε υπερευχαριστω!! Θα τα κοιτάξω όλα!!!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγω παλι, οπως και η @Italitsa παθαμε πλακα με τη Σιενα. Αξιολογα αξιοθεατα και με τη δικη της αξιοσημειωτη συμβολη στην Αναγεννησιακη Τεχνη (Σχολη της Σιενας). Ο Καθεδρικος της ειναι μοναδικος εσωτερικα.
Οποιος παει για λιγες ωρες εχει αλλη εικονα βεβαια.
Να προσθέσω εδώ, ότι την πρώτη μου φορά στη Σιένα έμεινα μόλις ένα βράδυ, κατάλαβα όμως το λάθος μου και την επόμενη φορά διπλασίασα τις μέρες.. Αν η δεύτερη επίσκεψη δεν ήταν στο πλαίσιο roadtrip θα έμενα σίγουρα και μια μέρα παραπάνω. Η πόλη, πέρα από όσα αναφέρει η paefstra, είναι μια κούκλα, έχει υπέροχο φαγητό, και μια αύρα που εμένα τουλάχιστον με σαγήνευσε... Αν σε κάποια προηγούμενη ζωή ήμουν Ιταλίδα, είμαι σίγουρη πως ήμουν Σιενέζα!
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
54
Likes
201
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Καλησπέρα!
Τώρα λοιπόν που η απόφαση ελήφθη και, αν όλα πάνε καλά, γύρω στα τέλη Απρίλη με αρχές Μάη θα ταξιδέψω στην Τοσκάνη, ήρθε το δίλημμα του πώς να μοιράσουμε τις μέρες. Μιας και μιλάμε για 6 με 7 διανυκετερεύσεις, οι 3 με 4 σίγουρα θα πάνε Φλωρεντία. Για όσες λίγες μένουν, θεωρείτε αξίζει περισσότερο να τις μοιράσουμε ανάμεσα σε Σιένα και κάτι ακόμα, όπως Σαν Τζιμινιάνο ή Λούκα; Ή βολεύει να πάρουμε μια γεύση και με εκδρομές μες στη μέρα;
Προφανώς είναι θέμα γούστου αλλά με αυτά που διαβάζω δεν ξέρω πού να πρωτοπάω 😋

Αν παίζει ρόλο, που παίζει λογικά, δεν θα υπάρχει αυτοκίνητο λόγω κόστους.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εφόσον δεν θα έχετε αυτοκίνητο, θα πρότεινα να δείτε ποιο μέρος έχει καλύτερες συνδέσεις με τα υπόλοιπα χωριά. Φαντάζομαι η Σιένα. Οπότε μπορείτε να μείνετε εκεί τις υπόλοιπες 2-3 μέρες που σας απομένουν και να κάνετε κάποιες εκδρομές στα κοντινά χωριά (Πχ Σαν Τζιμινιάνο, Βολτέρα) και να πάρετε μια γεύση από Τοσκάνη. Λούκα μπορείτε να πάτε από Φλωρεντία αν και άνετα 4 μερούλες τις θέλεις αν πάτε σε μουσεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom