Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

Viajero93

Member
Μηνύματα
51
Likes
154
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική, Κούβα
Εφόσον δεν θα έχετε αυτοκίνητο, θα πρότεινα να δείτε ποιο μέρος έχει καλύτερες συνδέσεις με τα υπόλοιπα χωριά. Φαντάζομαι η Σιένα. Οπότε μπορείτε να μείνετε εκεί τις υπόλοιπες 2-3 μέρες που σας απομένουν και να κάνετε κάποιες εκδρομές στα κοντινά χωριά (Πχ Σαν Τζιμινιάνο, Βολτέρα) και να πάρετε μια γεύση από Τοσκάνη. Λούκα μπορείτε να πάτε από Φλωρεντία αν και άνετα 4 μερούλες τις θέλεις αν πάτε σε μουσεία.
Σ'ευχαριστώ πολύ!
 

anastasi@

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος και δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα...... Αν κάνω λάθος, ζητώ συγγνώμη!
Αν και έχω διαβάσει άπειρες ιστορίες και συμβουλές εδώ στο φόρουμ, τα κατάφερα να μπερδευτώ. Σχεδιάζω ένα ταξίδι στην Τοσκάνη και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω σκεφτεί ένα πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό. Το ταξίδι είναι για τα μέσα Ιουνίου, εγώ, ο άντρας μου και ο 14χρονος υιός μας, ο οποίος έθεσε βέτο ότι ακολουθεί μόνο αν α) δεν τρέχουμε πανικόβλητοι, β) δεν συμπεριλάβουμε μουσεία (είναι αλήθεια ότι τον τρελάναμε λίγο με τα μουσεία στα προηγούμενα ταξίδια) και γ) το ταξίδι καταλήξει στη Ρώμη.
Επειδή είναι το πρώτο οδικό ταξίδι, δεν θέλω να είμαστε συνεχώς σ ένα αυτοκίνητο και να κυνηγάμε τα μέρη που θα επισκεφθούμε αλλά να απολαύσουμε τις διαδρομές.
Οπότε έχω σκεφτεί στο περίπου αυτά:
  • 1η μέρα: Αθήνα -Μπολόνια – διανυκτέρευση
  • 2η μέρα: Τρένο για Φλωρεντία – 2 διανυκτερεύσεις.
  • 4η μέρα: Ενοικίαση Αυτοκινήτου – Αναχώρηση για Λούκα - διανυκτέρευση
  • 5η μέρα: Πίζα – Σαν Τζιμινιάνο – Μοντεριτζιόνι – Σιένα – 2 διανυκτερεύσεις
  • 6η μέρα: Σιένα – Μοντεπουλτσιάνο – Πιέντσα – Bagno Vignoni -Σιένα
  • 7η μέρα: Αναχώρηση από Σιένα μέσω των χωριών Κιάντι – Φλωρεντία Παράδοση Αυτοκινήτου και τρένο για Ρώμη – δύο διανυκτερεύσεις και επιστροφή Αθήνα.
Ήθελα λοιπόν, με βάση τα ανωτέρω, να ρωτήσω αν σας φαίνεται εφικτό, αν χρειάζεται να αφαιρέσω κάτι ή αν έχετε να προτείνετε κάποιες αλλαγές. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!
Επίσης επειδή η Aegean έβαλε πτήσεις προς Φλωρεντία, σκεφτόμουν μήπως να αφήσω για άλλο ταξίδι τη Μπολόνια και να βάλω αυτή τη διανυκτέρευση κάπου αλλού, για παράδειγμα στη Λούκα με σκοπό να δούμε και τα cinque terre; Σας ευχαριστώ Πολύ!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Να βγαλετε τη Μπολονια και η διανυκτερευση στη Λουκα μπορει να ειναι περιττη αφου εχετε αυτοκινητο, μπορειτε να μεινετε αλλο ενα βραδυ Φλωρεντια, ειναι πολυ κοντα για ημερησια.
Αφου ειπε να μην τρεχετε πανικοβλητοι, γι αυτο το λεω.
Αν πατε και cinque terre, πρεπει να πει τη γνωμη του για ενα τοσο βαρυ προγραμμα ο γιος.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος και δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα...... Αν κάνω λάθος, ζητώ συγγνώμη!
Αν και έχω διαβάσει άπειρες ιστορίες και συμβουλές εδώ στο φόρουμ, τα κατάφερα να μπερδευτώ. Σχεδιάζω ένα ταξίδι στην Τοσκάνη και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω σκεφτεί ένα πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό. Το ταξίδι είναι για τα μέσα Ιουνίου, εγώ, ο άντρας μου και ο 14χρονος υιός μας, ο οποίος έθεσε βέτο ότι ακολουθεί μόνο αν α) δεν τρέχουμε πανικόβλητοι, β) δεν συμπεριλάβουμε μουσεία (είναι αλήθεια ότι τον τρελάναμε λίγο με τα μουσεία στα προηγούμενα ταξίδια) και γ) το ταξίδι καταλήξει στη Ρώμη.
Επειδή είναι το πρώτο οδικό ταξίδι, δεν θέλω να είμαστε συνεχώς σ ένα αυτοκίνητο και να κυνηγάμε τα μέρη που θα επισκεφθούμε αλλά να απολαύσουμε τις διαδρομές.
Οπότε έχω σκεφτεί στο περίπου αυτά:
  • 1η μέρα: Αθήνα -Μπολόνια – διανυκτέρευση
  • 2η μέρα: Τρένο για Φλωρεντία – 2 διανυκτερεύσεις.
  • 4η μέρα: Ενοικίαση Αυτοκινήτου – Αναχώρηση για Λούκα - διανυκτέρευση
  • 5η μέρα: Πίζα – Σαν Τζιμινιάνο – Μοντεριτζιόνι – Σιένα – 2 διανυκτερεύσεις
  • 6η μέρα: Σιένα – Μοντεπουλτσιάνο – Πιέντσα – Bagno Vignoni -Σιένα
  • 7η μέρα: Αναχώρηση από Σιένα μέσω των χωριών Κιάντι – Φλωρεντία Παράδοση Αυτοκινήτου και τρένο για Ρώμη – δύο διανυκτερεύσεις και επιστροφή Αθήνα.
Ήθελα λοιπόν, με βάση τα ανωτέρω, να ρωτήσω αν σας φαίνεται εφικτό, αν χρειάζεται να αφαιρέσω κάτι ή αν έχετε να προτείνετε κάποιες αλλαγές. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!
Επίσης επειδή η Aegean έβαλε πτήσεις προς Φλωρεντία, σκεφτόμουν μήπως να αφήσω για άλλο ταξίδι τη Μπολόνια και να βάλω αυτή τη διανυκτέρευση κάπου αλλού, για παράδειγμα στη Λούκα με σκοπό να δούμε και τα cinque terre; Σας ευχαριστώ Πολύ!!
Μια χαρά βγαίνει το πρόγραμμα.
Αν βγάλετε την Μπολόνια και πάτε απ’ ευθείας Φλωρεντία να προσθέσετε μια επιπλέον διανυκτέρευση είτε στην Φλωρεντία, είτε στην Ρώμη αν δεν την έχει ξαναδεί ο μικρός.
 

anastasi@

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Τη διανυκτέρευση στη Λούκα την πρόσθεσα γιατί έχω διαβάσει εδώ ότι είναι όμορφη και για να μειώσω λίγο τη διαδρομή της επόμενης ημέρας. Άρα να αφήσω απ' έξω τα cinque terre ;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
K εγώ θα πρότεινα να βγάλετε την Μπολόνια. Η Λούκα μου άρεσε πολύ & για διανυκτερευση αλλά είναι σκότωμα να την συνδυάσετε με Cinque Terre σε μια μέρα (δεν ξέρω καν αν βγαίνει). Τα Cinque Terre θέλουν τουλάχιστον μια διανυκτερευση κατ' εμε για να προλάβεις και να τα δεις και να πάρεις μια γεύση πως είναι όταν φευγουν οι ορδές των τουριστων.
Επίσης το έχω γραψει και αλλού, σε αυτά τα οδικά μην βλέπετε μόνο τις αποστασεις και τον χρόνο βάσει google..υπάρχει πάντα και ο χρόνος καθυστέρησης μπες-βγες στο κάθε χωριο, που συνήθως έχει κάποιο χώρο σταθμευσης σε κάποια απόσταση από το κέντρο, οπότε το να βάλεις 4 μέρη σε μια μέρα (πχ. Πίζα – Σαν Τζιμινιάνο – Μοντεριτζιόνι – Σιένα) έχει ένα απιστευτο τρέξιμο.

Θα πρότεινα το εξής στην περίπτωση που ταξιδέψετε κατευθείαν Φλωρεντία:
1η μέρα: Ενοικίαση αυτοκινήτου κατευθείαν από το αεροδρόμιο, διανυκτέρευση Cinque Terre,
2η διανυκτέρευση: Lucca (περνώντας από Πίζα)
3η-4η διανυκτέρευση Σιένα
5η - 6η διανυκτέρευση Φλωρεντία
7η - 8η Ρώμη
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι κατά την άποψη μου τα μέρη που θέλετε να επισκεφτείτε θα τα χώριζα σε τρία διαφορετικά ταξίδια ( 1ο Μπολόνια και λοιπή Εμίλια Ρομάνια , 2ο Φλωρεντία και λοιπή Τοσκάνη , 3ο Ρώμη ).

Παρόλα αυτά και ακολουθώντας το πρόγραμμα σας, προτείνω:
1) Διατήρηση της ΔΝ Μπολόνια (πολύ ζωντανή πόλη με νεαρόκοσμο )με φοβερό φαγητό ( pasta fresca, gelato , αλλαντικά κ.α.) .
2) Την 4η ημέρα πηγαίνοντας για Λούκα στάση στο χωριό Vinci , όπου γεννήθηκε ο μεγάλος Leonardo Da Vinci ( επίσκεψη στο σπίτι του , στο μικρό αλλά ωραίο μουσείο , και στον πύργο του χωριού για πανοραμική θέα ) βόλτα και καφέ στο κουκλίστικο αυτό χωριό.
3) Διατήρηση ΔΝ στην Λούκα (από το απόγευμα και μετά είναι πολύ ατμοσφαιρική ) και ποδηλατάδα πάνω στα τείχη περιμετρικά της πόλης.
4) Η επίσκεψη στην Πίζα μόνο πρωινές ώρες (ένα τρίωρο είναι αρκετό) και αποκλειστικά στην Piazza dei Miracoli . ( η υπόλοιπη πόλη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο )
5) Την 6η μέρα θα έβγαζα από το πρόγραμμα το πολύ ωραίο αλλά δυσπρόσιτο Μοντεπουλτσιάνο και το Bagno Vignoni και θα πρόσθετα το πανέμορφο Μονταλτσίνο.
6) Μην αδικήσετε την Σιένα που είναι μια ιδιαίτερη πόλη της Ιταλίας που δεν μοιάζει με καμία άλλη.
7) Για τα cinque terre θα χρειαστείτε άλλη μία ΔΝ στην Λούκα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Θα σου πω ως μαμα, οτι καλυτερα συνδιαμορφωστε με τον γιο το προγραμμα και, αν δεν θες να κλωτσησει στα 15 και να πει "απο δω και περα ξεχαστε με δεν ξανα'ρχομαι" , να πατε με τα νερα του.
Αν ειπε απο πριν να μην τρεχετε πανικοβλητοι, εγω θα εβαζα και μια μερα με ΤΙΠΟΤΑ, κανενα αξιοθεατο να γυριζει χαλαρος οπου θελει και να χαρει με τους εφηβικους ρυθμους που μπορει να ειναι αλλοι απο των ενηλικων. Ξεγελαει λιγο το τρεξιμο ολου του ταξιδιου.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Μιας και μόλις γυρίσαμε από σχεδόν το ίδιο ταξίδι, αλλά με μικρότερο τέκνο, εγώ θα πρότεινα τα εξής:
- Κατευθείαν Φλωρεντία και 2 ημέρες είναι αρκετές (εφόσον δεν θα δείτε μουσεία)
- Μην κάνετε διανυκτέρευση στη Λούκα, μπορείτε να τη δείτε φεύγοντας από Φλωρεντία και πηγαίνοντας προς ένα πιο κεντρικό σημείο για διανυκτέρευση, εγώ θα πρότεινα κάπου στο Chianti στην εξοχή. Εμείς μείναμε για παράδειγμα σε αυτό Podere Mancino B&B · Poggio di Villore, 10, 53036 Poggibonsi SI, Italie
και αποδείχθηκε κεντρικότατο. Πολύ μας άρεσε και η διαμονή, μια χαρά ήταν αλλά στο δίνω πιο πολύ ως τοποθεσία. Από εκεί είστε 20 λεπτά από San Gimignano και άλλα 15 από Volterra (την οποία και να προσθέσετε είναι ωραιότατη)
- Αν δεν θέλετε να μείνετε όλες τις μέρες στο ίδιο σημείο μπορείτε να κλείσετε και μια διαμονή κάπου γύρω στο Montepulciano που είναι πιο νότια για να δείτε από εκεί όλα όσα σωστά σημειώσατε.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Θα σου πω ως μαμα, οτι καλυτερα συνδιαμορφωστε με τον γιο το προγραμμα και, αν δεν θες να κλωτσησει στα 15 και να πει "απο δω και περα ξεχαστε με δεν ξανα'ρχομαι" , να πατε με τα νερα του.
Αν ειπε απο πριν να μην τρεχετε πανικοβλητοι, εγω θα εβαζα και μια μερα με ΤΙΠΟΤΑ, κανενα αξιοθεατο να γυριζει χαλαρος οπου θελει και να χαρει με τους εφηβικους ρυθμους που μπορει να ειναι αλλοι απο των ενηλικων. Ξεγελαει λιγο το τρεξιμο ολου του ταξιδιου.
+1 και από εμένα.

Εάν δεν τα ‘βρείτε’ ξεκινήστε από Ρώμη και ας γυρίσει πίσω και να συνεχίσετε εσείς με τους ρυθμούς και τα θέλω σας.

Είναι έφηβος, δεν θα έρχεται παντού μαζί σας
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
1) Διατήρηση της ΔΝ Μπολόνια (πολύ ζωντανή πόλη με νεαρόκοσμο )με φοβερό φαγητό ( pasta fresca, gelato , αλλαντικά κ.α.) .


Ζευγάρι με έφηβο 14 ετών, την πρώτη νύχτα του ταξιδίου (με την κούραση της μετάβασης) , τι θα χάσουν από την τρομερή φοιτητουπολη εάν δεν διανυχτερεύσουν;

Οι άλλες πόλεις δεν έχουν φοβερό φαγητό;
 

anastasi@

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας!! Είναι δύσκολο να προγραμματίζεις, ειδικά με έναν έφηβο αλλά επειδή σε δυο τρία χρόνια το πολύ θα φεύγει μόνος του, το εκμεταλλεύομαι δεόντως όταν λέει ναι. Εμείς έχουμε πάει Ρώμη, οπότε το πρόγραμμα εκεί το φτιάχνει μόνος του κ ακολουθούμε.
Μετά από διάβασμα των ανωτέρω, σκέφτομαι ότι είναι προτιμότερο να βγάλω εκτός τα Cinque Terre αλλά κ τη Μπολόνια. Δυστυχώς η πτήση της aegean είναι απογευματινή, οπότε δεν βολεύει. Οπότε σκέφτομαι μήπως φύγουμε αμέσως με τρένο για Φλωρεντία - αυτοκίνητο 3 ημέρες Σιένα και τα γύρω κ 3 Φλωρεντία με μία μονοήμερη Vinci Λούκα Πίζα. Μου αρέσει πολύ και η ιδέα της εξοχής, είχα βρει ένα ωραίο αγροτόσπιτο στο strada in chianti αλλά δεν ξέρω αν είναι προτιμότερη η διαμονή εντός των πόλεων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom