Road Trip Italy

Chris pap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους σας.
Έχω αρχίσει και σχεδιάζω ένα μίνι Road Trip στην Ιταλία και χρειάζομαι τα φώτα σας, απο όποιον έχει ανάλογη εμπειρία. Λοιπόν, σκέφτομαι, είτε για Φθινόπωρο (Σεπτεμβρη-Οκτώβρη) είτε Άνοιξη (Φλεβάρης, Μαρτης- Απρίλιος) το ταξίδι να ξεκινήσει από Ρώμη αεροπορικώς. Μένω 2 βράδια Ρώμη, και νοικιάζω αμάξι με τελικό προορισμό Μιλάνο.
Την διαδρομή την έχω φανταστεί κάπως έτσι, Ρώμη - Περούτζια (δεν ξέρω εάν αξίζει) - Σιένα - Σαν Τζιμινιάτο-Φλωρεντία-Λούκα- Πίζα- Λα Σπέτζια-Τσινκουε Τερρε- Βενετία- Βερονα -Μιλάνο-Κομο-Λουγκάνο-Μιλάνο (αναχώρηση αεροπορικώς). Θεωρώ ότι καμια 10ρια μέρες αρκουν, (2 Ρώμη, 2 Βενετία, 2 Φλωρεντία, 2 Μιλάνο- Λίμνες, 2 Πιζα-Λα Σπετζια-Τσινκουε Τερρε).
Ότι βοήθεια μπορείτε να μου δώσετε δεκτή. Ταξιδεύω χρόνια στο εξωτερικό, έχω ήδη επισκεφτεί, Ρώμη, Φλωρεντία (μόνο, μονοήμερη), Βενετία, και Μιλάνο, Κόμο αλλά σε ξεχωριστά ταξίδια. Είναι η πρώτη φορά που λέω να κάνω Road Trip όποτε χρειάζομαι τα φώτα σας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Έχω αρχίσει και σχεδιάζω ένα μίνι Road Trip στην Ιταλία
Ευχομαι,να το κανεις γιατι σιγουρα αξιζει.Μεσα στο φορουμ,αν κανεις"αναζητηση"θα βρεις πολλες πληροφοριες.Αν ειχα να επιλεξω,θα προτιμουσα Σεπτεμβριο η Απριλιο...
Περουτζια,εχω παει και μου αρεσε πολυ.
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Ευχομαι,να το κανεις γιατι σιγουρα αξιζει.Μεσα στο φορουμ,αν κανεις"αναζητηση"θα βρεις πολλες πληροφοριες.Αν ειχα να επιλεξω,θα προτιμουσα Σεπτεμβριο η Απριλιο...
Περουτζια,εχω παει και μου αρεσε πολυ.
μιας και εισαι Περούτζια βάλε μ'εσα και Ασίζυ
 

Chris pap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αξίζει η Περούτζια για να κανω αυτην την παράκαμψη ή δεν είναι κατι ιδιαίτερο? Αν πάω Περούτζια είχα στα υπόψη και το Ασίζι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αξίζει η Περούτζια για να κανω αυτην την παράκαμψη ή δεν είναι κατι ιδιαίτερο? Αν πάω Περούτζια είχα στα υπόψη και το Ασίζι.
Πλακα κανεις? Σε 10 μερες εχεις βαλει τη μιση Ιταλια και ρωτας αν αξιζει να βαλεις και την αλλη μιση? Επικεντρωσου στο πως κ ποια θα βγαλεις απο αυτά που ειπες και ασε τις προσθηκες..
 

Chris pap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Φίλε Samion, καλέ μην με μαλώνεις :(
Ρωτάω επειδή δεν το έχω ξανακάνει όλο μαζί, μόνο ταξίδια ξεχωριστά στις μεγάλες πολεις. Αν γνώριζα, δεν θα σας ρωτούσα έτσι δεν είναι? Ρώμη άνετα είναι 2 ημέρες, το ίδιο και η Βενετία 2 ημέρες αρκούν (έχω πάει και γνωρίζω). Μιλάνο 1 μέρα, και άλλη 1 μέρα Κόμο, Λουγκάνο. Η Τοσκάνη και η γύρω περιοχή δηλ από Περούτζια μέχρι Τσινκουε Τερρε, με προβληματίζει γιατί δεν ξέρω καθόλου. Υπολογίζω, 1 ημέρα Σιένα, και άλλη 1 Φλωρεντία. Δεν σκοπεύω να κάτσω σε κάθε χωριουδάκι ολόκληρη μέρα. Δεν ξέρω καθόλου πόσο χρόνο χρειάζομαι για La Spezia, ενώ θεωρώ ότι μισή μέρα αρκεί για Τσίνκουε Τερρε δηλ (Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Monterosso). Οι χιλιομετρικες αποστασεις είναι μικρές. Ξεκινώντας λοιπόν την κάθε μέρα σου αρκετά πρωί, θεωρείς ότι δεν θα προλάβω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φίλε Samion, καλέ μην με μαλώνεις :(
Ρωτάω επειδή δεν το έχω ξανακάνει όλο μαζί, μόνο ταξίδια ξεχωριστά στις μεγάλες πολεις. Αν γνώριζα, δεν θα σας ρωτούσα έτσι δεν είναι? Ρώμη άνετα είναι 2 ημέρες, το ίδιο και η Βενετία 2 ημέρες αρκούν (έχω πάει και γνωρίζω). Μιλάνο 1 μέρα, και άλλη 1 μέρα Κόμο, Λουγκάνο. Η Τοσκάνη και η γύρω περιοχή δηλ από Περούτζια μέχρι Τσινκουε Τερρε, με προβληματίζει γιατί δεν ξέρω καθόλου. Υπολογίζω, 1 ημέρα Σιένα, και άλλη 1 Φλωρεντία. Δεν σκοπεύω να κάτσω σε κάθε χωριουδάκι ολόκληρη μέρα. Δεν ξέρω καθόλου πόσο χρόνο χρειάζομαι για La Spezia, ενώ θεωρώ ότι μισή μέρα αρκεί για Τσίνκουε Τερρε δηλ (Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Monterosso). Οι χιλιομετρικες αποστασεις είναι μικρές. Ξεκινώντας λοιπόν την κάθε μέρα σου αρκετά πρωί, θεωρείς ότι δεν θα προλάβω?
Θεωρω οτι δεν προλαβαινεις. Τα 5 terre ειναι 5 χωρια που θελουν πολυ περπατημα.. Και κουραση κ καφε κ φωτο, δεν ειναι ξεπετα. Το ίδιο κ η τοσκανη. Εχεις βαλει στο προγραμμα 5 μεγαλες ιταλικες επαρχιες (καθεμια ανετα γεμιζει 10 μερες μονη της) και ρωτας για να βαλεις και την 6η?'!!
Γνωμη μου: μεινε μονο δυτικα, Ρωμη Τοσκανη, 5 terre ως san Remo αντε κ μια γρηγορη γευση απο Κομο κ τελος.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!
Είναι ελάχιστες 10 μέρες για όλα αυτά που θες να δεις. Θα μπορούσες να κάνεις το γύρο της Τοσκάνης σε 10 μέρες. Γενικά, θα ήταν καλύτερο να περιοριστείς σε 1-2 περιφέρειες. Από μήνες, ή Απρίλιος ή Σεπτέμβριος.
 

sofi-thess

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα !! Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να ρωτησω οσους γνωριζουν για Ιταλια!!

Ειμαι "ολοκαινουργια" στο site και θα ηθελα να μαζεψω αποψεις κι εμπειριες απο ταξιδια στην ιταλια (κι ακομη καλυτερα οσοι πηγαν οδικως!)

Το προγραμμα που σκεφτομαστε για τελη Οκτωβριου, 6 ημερων, εχει περιπου ως εξης:

1η. Ηγουμενιτσα (ξημερωματα)- Μπαρι (πρωι)- Ναπολι (διανυκτερευση)

2η. Παραμονη στη Ναπολι μεχρι μεσημερι -Ρωμη (διανυκτερευση

3η. Παραμονη στη Ρωμη

4η. Ρωμη - Φλωρεντια

5η. Φλωρεντια (διανυκτερευση)

6η. Φλωρεντια - Ανκονα - Ηγουμενιτσα

Εχει κανει καποιος παρομοιο ταξιδι για να αναφερει δυσκολιες, αξιοθεατα, αν πρεπει να αλλαχθει το προγραμμα, τι να προσεξουμε σε δρομους (δηλαδη αν υπαρχουν ευκολα προσβασιμα παρκινγκ, αν εχει διοδια, αν επιτρεπεται η οχι η χρηση ΙΧ σε καποια μερη κτλ)!!

Οποιαδηποτε εμπειρια και συμβουλη ειναι πολυτιμη!!!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
5 γεμάτες μέρες για 3 τέτοιους προορισμούς ούτε καν θα το σκεφτόμουν.Σκότωμα.Μόνο 1 μέρα θες για να συνέλθεις όταν φτάσεις Νάπολη.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλησπερα !! Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να ρωτησω οσους γνωριζουν για Ιταλια!!

Ειμαι "ολοκαινουργια" στο site και θα ηθελα να μαζεψω αποψεις κι εμπειριες απο ταξιδια στην ιταλια (κι ακομη καλυτερα οσοι πηγαν οδικως!)

Το προγραμμα που σκεφτομαστε για τελη Οκτωβριου, 6 ημερων, εχει περιπου ως εξης:

1η. Ηγουμενιτσα (ξημερωματα)- Μπαρι (πρωι)- Ναπολι (διανυκτερευση)

2η. Παραμονη στη Ναπολι μεχρι μεσημερι -Ρωμη (διανυκτερευση

3η. Παραμονη στη Ρωμη

4η. Ρωμη - Φλωρεντια

5η. Φλωρεντια (διανυκτερευση)

6η. Φλωρεντια - Ανκονα - Ηγουμενιτσα

Εχει κανει καποιος παρομοιο ταξιδι για να αναφερει δυσκολιες, αξιοθεατα, αν πρεπει να αλλαχθει το προγραμμα, τι να προσεξουμε σε δρομους (δηλαδη αν υπαρχουν ευκολα προσβασιμα παρκινγκ, αν εχει διοδια, αν επιτρεπεται η οχι η χρηση ΙΧ σε καποια μερη κτλ)!!

Οποιαδηποτε εμπειρια και συμβουλη ειναι πολυτιμη!!!
Καποια πολη πρεπει να βγαλεις. Μαλλον την ρωμη που εχει εργα και στο κολοσσαιο αλλα και στην φοντανα ντι τρεβι. Διοδια σαφως και εχει και ειναι ακριβα, οπως και η βενζινη. Στα κεντρα των πολεων απαγορευεται η διελευση με ιχ (ZTL). Στο καραβι εχετε καμπινα ? παρκινγκ βεβαια παντου
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Συμφωνώ, άσε έξω τη Ρώμη, 2 μέρες Νάπολη και οι υπόλοιπες τοσκανη (Φλωρεντία, Πίζα, Σιένα, υπάρχουν πολλές επιλογές) μιας και θα είστε και με αυτοκίνητο θα ευχαριστηθείτε την περιοχή. Προσέξτε που επιτρέπετε το οδήγημα, για το κεντρο κάθε πολης μιλώ. Εμενα μου ήρθε ένα περιποιημένο πρόστιμο που μπήκα στο κεντρο στην Πίζα (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από το mail).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom