Road Trip Italy

Aris Volos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Πετρούπολη- Μοσχα
Καλησπερα !! Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να ρωτησω οσους γνωριζουν για Ιταλια!!

Ειμαι "ολοκαινουργια" στο site και θα ηθελα να μαζεψω αποψεις κι εμπειριες απο ταξιδια στην ιταλια (κι ακομη καλυτερα οσοι πηγαν οδικως!)

Το προγραμμα που σκεφτομαστε για τελη Οκτωβριου, 6 ημερων, εχει περιπου ως εξης:

1η. Ηγουμενιτσα (ξημερωματα)- Μπαρι (πρωι)- Ναπολι (διανυκτερευση)

2η. Παραμονη στη Ναπολι μεχρι μεσημερι -Ρωμη (διανυκτερευση

3η. Παραμονη στη Ρωμη

4η. Ρωμη - Φλωρεντια

5η. Φλωρεντια (διανυκτερευση)

6η. Φλωρεντια - Ανκονα - Ηγουμενιτσα

Εχει κανει καποιος παρομοιο ταξιδι για να αναφερει δυσκολιες, αξιοθεατα, αν πρεπει να αλλαχθει το προγραμμα, τι να προσεξουμε σε δρομους (δηλαδη αν υπαρχουν ευκολα προσβασιμα παρκινγκ, αν εχει διοδια, αν επιτρεπεται η οχι η χρηση ΙΧ σε καποια μερη κτλ)!!

Οποιαδηποτε εμπειρια και συμβουλη ειναι πολυτιμη!!!
Θεωρώ οτι δεν πρέπει να "καψεις" την Ρώμη για λιγοτερο απο 2 μερες.
Εμεις μειναμε 5 ημερες με πολυ τρέξιμο και δεν μας κάλυψαν!
 

sofi-thess

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδια σας ευχαριστω για την ανταποκριση! Οποτε να το ξανασκεφτουμε για τους προορισμους ε?? Σαιτα καμπινα λεμε να κλεισουμε αν τελικα γυρισουμε απο ανκονα, χρειαζεται λες και για τη διαδρομη ως το Μπαρι??
Kokoui αυτο το μαθαινουμε απο καπου για το που επιτρεπεται το οδηγημα εννοω.
Πρεπει να προσεξουμε και τιποτα αλλο σχετικα με το αυτοκινητο?
Απο ξενοδοχεια εχετε παει σε καποιο που μπορειτε να προτεινετε σε αυτα τα μερη??
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
L)
Παιδια σας ευχαριστω για την ανταποκριση! Οποτε να το ξανασκεφτουμε για τους προορισμους ε?? Σαιτα καμπινα λεμε να κλεισουμε αν τελικα γυρισουμε απο ανκονα, χρειαζεται λες και για τη διαδρομη ως το Μπαρι??
Kokoui αυτο το μαθαινουμε απο καπου για το που επιτρεπεται το οδηγημα εννοω.
Πρεπει να προσεξουμε και τιποτα αλλο σχετικα με το αυτοκινητο?
Απο ξενοδοχεια εχετε παει σε καποιο που μπορειτε να προτεινετε σε αυτα τα μερη??
Σαφως και χρειαζεται καμπινα για να ειστε ξεκουραστοι.
Γκαραζ για το ξενοδοχειο, ειδικα στην Ναπολη.
Για να δεις που απαγορευεται.
http://www.in-italia.com/italy/environmental-zones-in-italy-ztl/
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ρώμη θα πρεπει να βρεις αρκετά εξω απο το κέντρο για να εχει δικό του πάρκινγκ. Φλωρεντια δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα, υπάρχουν αρκετά που ειναι κοντά στο κέντρο και έχουν δικό τους, μην επιλέξεις που να λέει δημόσιο πάρκινγκ γιατι θα το χρυσοπληρωσεις. Θα έλεγα βορειοδυτικά του ντουομο ειναι καλη περιοχή.
 

sofi-thess

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Kokoui σε ευχαριστω πολυ!! Τα ΜΜΕ απο το ξενοδοχειο στη Ρωμη (που θαναι προς τα εξω προφανως) για κεντρο ειναι ευκολα προσβασιμα να φανταστω??
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Θα έλεγα να ψάξεις ξενοδοχείο κοντά στην γραμμή Α του μετρο (την κόκκινη)
 

sissi29

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα κι από εμένα!
Να σας παρουσιάσω και εγώ με την σειρά μου το πολύ φιλόδοξο πρόγραμμα μου για το ταξίδι μας στην Ιταλία τέλη Ιουλίου. Έτσι ώστε να με βοηθήσετε στο τι πρέπει αναγκαστικά να βγάλω εκτός!

Φτάνουμε απόγευμα στη Μπολόνια.
Διανυκτέρευση Σαν Τσιμινιανο (Φλωρεντία, Σιένα έχουμε πάει)
Επόμενη μέρα επίσκεψη Πιζα
2 Διανυκτέρευσεις cinque Terre
1 Διανυκτέρευση Μιλανο
1 διανυκτέρευση Κόμο
1 διανυκτέρευση Βενετία
Αναχώρηση από Βενετία το βράδυ.
Πολυ φιλόδοξο?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εμένα μου φαίνεται ότι βγαίνει! Έχουμε δει και πιο φιλόδοξα εδώ μέσα:D!
Στην θέση σου ίσως έβγαζα το Μιλάνο και θα αφιέρωνα την μέρα στο Κόμο.
Πέρα από το ότι το Μιλάνο εμένα δεν με ενθουσίασε, θα χάσετε χρόνο περισσότερο χρόνο συγκριτικά στα μπες βγες της πόλης, εύρεση παρκινγκ κλπ.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Θα συμφωνούσα και εγώ με την coco, βγάλτε το Μιλάνο και φύγετε κατευθείαν από Cinque Terre για Como ή ακόμη καλύτερα Bellagio για 2 διανυκτερεύσεις. Βγαίνει, είναι max 4 ώρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δυο νυχτες στα Cinque Terre που βγαινουν και σε μια μερα αλλα μια στη Βενετια ειναι αντιστροφη προτεραιοτητων πιστευω.
 

sissi29

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Εμένα μου φαίνεται ότι βγαίνει! Έχουμε δει και πιο φιλόδοξα εδώ μέσα:D!
Στην θέση σου ίσως έβγαζα το Μιλάνο και θα αφιέρωνα την μέρα στο Κόμο.
Πέρα από το ότι το Μιλάνο εμένα δεν με ενθουσίασε, θα χάσετε χρόνο περισσότερο χρόνο συγκριτικά στα μπες βγες της πόλης, εύρεση παρκινγκ κλπ.
Και εγώ δεν πολύ ψήνομαι για Μιλάνο... Θα διαπραγματευτω με τις αφηβες κόρες... για αλλαγή!

Δυο νυχτες στα Cinque Terre που βγαινουν και σε μια μερα αλλα μια στη Βενετια ειναι αντιστροφη προτεραιοτητων πιστευω.
Η αλήθεια είναι ότι στο τέλος μας προέκυψε η αναχώρηση από Βενετία.
Αν προσθέσουμε μια ακόμα διανυκτέρευση στη Βενετία ίσως προλάβουμε να δούμε και λίγο τη Βερόνα

Θα συμφωνούσα και εγώ με την coco, βγάλτε το Μιλάνο και φύγετε κατευθείαν από Cinque Terre για Como ή ακόμη καλύτερα Bellagio για 2 διανυκτερεύσεις. Βγαίνει, είναι max 4 ώρες.
Ελπίζω να συμφωνήσουν οι έφηβες κόρες! 😉😉
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom