Ηνωμένο Βασίλειο Road trip - Scotland

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Σας ευχαριστώ πολύ!
Είναι ένας προορισμός που όλοι πρέπει να τον έχουν στα σχέδια τους καθώς είναι μαγευτικός.
Θα ξαναπήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη...

αγαπητή ζαχαρούλα , συγχαρητήρια για την επιτυχία της ιστορίας σου.
ομολογουμένως και εμένα με βοήθησε πολύ.καταστρώνοντας το πρόγραμμα του ταξιδιού ανέτρεξα πολλές φορές στην δική σου αφήγηση.θα ήθελα να σου κάνω 2 τελευταίες ερωτήσεις.οσο αφορά το sky εσείς πήγατε στο portree ή κάπου αλλού;θα κάνουμε 1 διανυκτέρευση εκεί και δεν ξέρω που θα πρέπει να μείνουμε γιατί απο κάποιες φωτογραφίες που είδα δεν με ενθουσίασε και πολύ.πες μου οτι πληροφορίες έχεις γιατί πραγματικά δεν ξέρω που πρέπει να πάμε και τι να δούμε στο sky.τέλος το αυτοκίνητο που είχατε νοικιάσει χωρούσε τις αποσκευές;κι εμείς νοικιάσαμε απο europcar ενα κια σεντόνα για 6 άτομα και αναρωτιεμαι αν θα ειμαστε άνετα.περιμένω εναγωνίως την απάντηση σου.σε ευχαριστώ πολύ.ευτυχία.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Ευτυχία με συγχωρείς για την αργοπορημένη μου απάντηση.

Λοιπόν,στο νησί SKYE,δυστυχώς δεν μπορέσαμε να μείνουμε πολύ και δεν είδαμε σχεδόν τίποτα λόγω κακοκαιρίας.Είχε πολύ βροχή,ομίχλη,αέρα και κρύο.Η οδήγηση ήταν πολύ δύσκολη κι έτσι την βγάλαμε στα μαγαζιά και σε μία καφετέρια.Πήγαμε αυθημερόν και πριν βραδιάσει,φροντίσαμε να είμαστε πίσω.Ετσι λοιπόν δεν μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες σχετικά με αυτό.Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι να φροντίσετε να πάτε καλή μέρα καθώς το νησί το "πιάνει" πολύ η κακοκαιρία και δεν θα το ευχαριστηθείτε.Κατά τη γνώμη μου,μην κλείσετε κάτι απο νωρίς.Εχετε στο νού σας κάποια ξενοδοχεία και Β&Β αλλά κλείστε δωμάτια όταν πάτε εκεί.Θα βρείτε σίγουρα.
ρίξε και μια ματιά εδώ,ίσως σε βοηθήσει.
Isle of Skye Information


Οσο για το αυτοκίνητο...
Εμείς είχαμε κλείσει ένα 7θεσιο kia sendona και ήμασταν 6 άτομα γιατί ο χώρος των αποσκευών δεν ήταν μεγάλος κι έτσι ρίχναμε το ένα κάθισμα ώστε να χωρέσουν όλα.Και μη φανταστείς πως είχαμε και πολλά πράγματα παρά μια κανονική βαλίτσα ο καθένας.Αν είστε 6 άτομα κι έχετε κλείσει 6θέσιο,φοβάμαι πως θα στριμωχτείτε λίγο με τα πράγματα σας.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σου Ευτυχία. Ζαχαρούλα θα ήθελα να προσθέσω στις πληροφορίες που έδωσες ότι στο Isle of Sky εκτός από το Mallaig από όπου μπορείς να περάσεις στα νότια του νησιού με ferryboat υπάρχρι και γέφυρα στο Kyle of Lochlash την οποία και προτείνω. Από κει το Portree είναι 30-40 λεπτά. Το Portree είναι μακράν η καλύτερη επιλογή για διανυκτέρευση (ρίξε μια ματιά στο PinkGuestHouse που είχα μείνει). Από το Portree 15-20' πιό βόρεια είναι τα Kilt Rock και Quiraing (μνημεία φυσικής ομορφιάς). Επίσης στο Isle of Sky είναι τα αποστακτήρια του Talisker (το αγαπημένο μου ουίσκι). Ακόμα μπορείς να επισκευτείς το Dunvegan Castle. Όλη η "γύρα" στο νησί θα σας πάρει περίπου 3 ώρες και τα τοπία είναι μαγευτικά.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Γειά σου Ευτυχία. Ζαχαρούλα θα ήθελα να προσθέσω στις πληροφορίες που έδωσες ότι στο Isle of Sky εκτός από το Mallaig από όπου μπορείς να περάσεις στα νότια του νησιού με ferryboat υπάρχρι και γέφυρα στο Kyle of Lochlash την οποία και προτείνω. Από κει το Portree είναι 30-40 λεπτά. Το Portree είναι μακράν η καλύτερη επιλογή για διανυκτέρευση (ρίξε μια ματιά στο PinkGuestHouse που είχα μείνει). Από το Portree 15-20' πιό βόρεια είναι τα Kilt Rock και Quiraing (μνημεία φυσικής ομορφιάς). Επίσης στο Isle of Sky είναι τα αποστακτήρια του Talisker (το αγαπημένο μου ουίσκι). Ακόμα μπορείς να επισκευτείς το Dunvegan Castle. Όλη η "γύρα" στο νησί θα σας πάρει περίπου 3 ώρες και τα τοπία είναι μαγευτικά.
αγαπητή ζαχαρούλα σε ευχαριστώ πολύ.σε μια εβδομάδα περίπου φεύγουμε και είμαι ενθουσιασμένη αν και ανυσηχώ λίγο για τον καιρό.θα εφαρμόσω τη συμβουλή σου για το σκάι οσο αφορά τον καιρό και τη διαμονή.τελικά κι εμείς κλείσαμε το ίδιο αυτοκίνητο.θα τα πούμε οταν γυρίσω.χαιρετισμούς.ευτυχία.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Ευτυχία,νε περάσετε τέλεια (που θα περάσετε ούτως ή άλλως) και να γυρίσεις πίσω με πολλές φωτογραφίες και μια εκπληκτική ιστορία.

Υ.Γ. Να πάρετε οπωσδήποτε αδιάβροχο,θα σας χρειαστεί περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο ρούχο.
Και αντάπτορες για τις μπρίζες ώστε να φορτίζετε κινητά σας.

φιλιά!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
αγαπητή ζαχαρούλα σε ευχαριστώ πολύ.σε μια εβδομάδα περίπου φεύγουμε και είμαι ενθουσιασμένη αν και ανυσηχώ λίγο για τον καιρό.θα εφαρμόσω τη συμβουλή σου για το σκάι οσο αφορά τον καιρό και τη διαμονή.τελικά κι εμείς κλείσαμε το ίδιο αυτοκίνητο.θα τα πούμε οταν γυρίσω.χαιρετισμούς.ευτυχία.

ζαχαρούλα γειά σου και πάλι.θα ήθελα να σου κάνω μια τελευταία ερώτηση οσο αφορά τις λίρες.οι λίρες αγγλίας περνάνε εκεί ή έχουνε λίρες σκωτίας;εσείς ανταλλάσατε ευρώ σε ανταλλακτήρια της σκωτίας ή είχατε κάνει απο την ελλάδα.εχεις άποψη για το τι συμφέρει περισσότερο;ελπίζω να μου απαντήσεις μέχρι την δευτέρα το βράδυ.αν δεν έχεις δει το μήνυμα μέχρι τότε δεν πειράζει.σε ευχαριστώ και πάλι.νομίζω οτι σου οφείλω ένα δώρο απο τη σκωτία !!!
φιλιά.
ευτυχία.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Η Λίρα είναι κοινή για όλη τη Βρετανία.Παρόλα αυτά, η Σκωτία έχει κάποια δικά της νομίσματα που έχουν μείνει απο παλιά και θα πετύχετε σίγουρα κάποια κατά τις συναλλαγές σας.Σε πολλές περιπτώσεις,είδαμε να χρησιμοποιούν και ευρώ. (!!!)

Συνάλλαγμα κάναμε πριν φύγουμε και συγκεκριμένα στην τράπεζα Κύπρου.Καλό είναι να κάνετε κι εσείς το ίδιο έστω σε ένα μέρος των χρημάτων σας ώστε να μην ψάχνεστε εκεί τουλάχιστον τις πρώτες μέρες που θα είσαστε έξω απο τα νερά σας.Παρόλα αυτά,σε κάθε πόλη υπάρχουν περίπτερα συναλλάγματος όπως και πληροφοριών που θα σας βοηθήσουν σε κάθε απορία σας (αν και δεν θα σας χρειαστούν κατά πάσα πιθανότητα).
όσο για το τί συμφέρει περισσότερο,δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

Το δώρο μου θα είναι η ιστορία που θα γράψεις. :))

Σας ζηλεύω :)

Θα περάσετε τέλεια!
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Zacharoula και λοιποί συνφορουμίτες, σκέφτομαι να κλείσω αεροπορικά για Λονδίνο, να μείνουμε καμια 2 μέρες σε μια φίλη μου και μετά να πάμε με τραίνο Εδιμβούργο, να κάτσουμε άλλες 2 μέρες εκεί και άλλες 5 μέρες να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να κάνουμε road trip στην εξοχή και τις άλλες πόλεις της Σκωτίας.
Ερωτήσεις:
1) Πώς ακούγεται ως πρόγραμμα;Γιατί σκέφτομαι μήπως πάω κατευθείαν αεροπορικά Εδιμβούργο με Lufthansa μέσω φρανκφούρτης και να πάω άλλη φορά Λονδίνο (δεν έχω ξαναπάει)
2) Είναι επικίνδυνο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, δεδομένου ότι οδηγούν ανάποδα και πολύ γρήγορα από ότι λες; Εσας πόσο καιρό σας πήρε να το συνηθίσετε;Από που νοικιάσατε αυτοκίνητο;
3)Επειδή το budget μας είναι περιορισμένο και για τα εισιτήρια υπολογίζω γύρω στα 550 ευρώ συνολικά και τους δυο μας, πόσο περίπου πρέπει να υπολογίζω τη βραδιά για ένα δίκλινο σε ένα αξιοπρεπές bed and breakfast; Να κλείσω από εδώ ή μπορούμε να βρίσκουμε εκεί όπου μας αρέσει;
4) Πόσο περίπου πρέπει να υπολογίζω για τα απολύτως απαραίτητα προσωπικά έξοδα; (φαγητό, βενζίνη, εισόδους μουσείων;)

Ευχαριστώ!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
αρχικα θα σου προτεινα να πας κατευθειαν στο εδιμβουργο χωρις παραμονη στο λονδινο.για το εδιμβουργο 2 με 3 μερες ειναι αρκετες.
και 5 μερες για την υπαιθρο επισης πολυ καλα.ανεπιφυλακτα προτεινω για διαμονη τα beb &breakfast καλυτερες τιμες και παροχες .δεν γραφεις πια περιοδο θα πας ,για το αν θα πρεπει να κλεισεις ή οχι.ο αυγουστος ειναι high season και ολα ειναι ακριβοτερα.για το εδιμβουργο προτεινω ανεπιφυλακτα το 25 mayfield gardens.εμεις πληρωσαμε 65λιρες το δικλινο(το μαρτιο).απλα υπεροχο!για το ινβερνες το trafford bank(μας το εδωσε 75 λιρες) ειναι μοναδικη εμπειρια ,δεν υπαρχουν λογια!εγω δεν ειχα κλεισει αλλα ηταν μαρτιος.εκει φυσικα σου δινουν καλυτερη τιμη αλλα θα πρεπει να εχεις κανει μια σχετικη προετοιμασια για να μην αναλωθεις στο ψαξιμο καταλυματος.
η οδηγηση ειναι ευκολη ,οι δρομοι πολυ καλοι.εξω εκλεισα μεσω europcar .πολυ ευχαριστημενη.οσο για το κοστος ,για τη διαμονη πανω κατω σου εγραψα ,το κοστος φαγητου περιπου οπως εδω για τα εστιατορια (πολυ καλο φαγητο) γενικα καμμια σχεση με λονδινο οπου ολα ειναι ακριβα.οι εισοδοι σε καστρα μουσεια πανω κατω 10-15λιρες το ατομο.
για οτι αλλο θελεις ειμαι στη διαθεση σου.
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Λέμε να πάμε 27 Ιουλίου με 5 Αυγούστου. Δεν θα έχει αρχίσει ακόμα το Φεστιβάλ, οπότε φαντάζομαι δεν θα είναι τραγικά ακριβά;)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
θα περασετε υπεροχα !ειναι ενα φανταστικο ταξιδι.καλη προετοιμασια και καλο ταξιδι!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom