Αυστρία Ιταλία Roadtrip Αυστρια (και λίγο Ιταλία)

kerkireos

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Ξεκινάμε σιγά σιγά να κανονίζουμε ταξίδι για τα Χριστούγεννα,επικρατησε η Αυστρια σαν επιλογη.

22 Δεκεμβρη βράδυ αναχώρηση απο Ηγουμενίτσα, άφιξη 23 Δεκέμβρη απογευμα Ανκόνα, διανυκτέρευση Βερόνα όπου θα κάτσουμε και την παραμονή για να την δούμε.

25 Δεκέμβρη φεύγουμε για Αυστρια.

2 μέρες Ινσμπρουκ
2 μέρες Σαλτσμπουρκ (θα χωρεσουμε κάπου και μια επισκεψη Haalstaat, Bad Ischl και StGilden ισως στον δρομο προς Βιέννη).
3 μέρες Βιέννη
2 μέρες Γκρατς
2 μέρες Βενετία απο οπου θα αναχωρήσουμε για Ηγουμενιτσα.

Πως σας φαίνεται?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ξεκινάμε σιγά σιγά να κανονίζουμε ταξίδι για τα Χριστούγεννα,επικρατησε η Αυστρια σαν επιλογη.

22 Δεκεμβρη βράδυ αναχώρηση απο Ηγουμενίτσα, άφιξη 23 Δεκέμβρη απογευμα Ανκόνα, διανυκτέρευση Βερόνα όπου θα κάτσουμε και την παραμονή για να την δούμε.

25 Δεκέμβρη φεύγουμε για Αυστρια.

2 μέρες Ινσμπρουκ
2 μέρες Σαλτσμπουρκ (θα χωρεσουμε κάπου και μια επισκεψη Haalstaat, Bad Ischl και StGilden ισως στον δρομο προς Βιέννη).
3 μέρες Βιέννη
2 μέρες Γκρατς
2 μέρες Βενετία απο οπου θα αναχωρήσουμε για Ηγουμενιτσα.

Πως σας φαίνεται?
Να έχετε υπ όψιν σας για τις μετακινήσεις ότι μέχρι τις 17:00 το απόγευμα θα έχετε φως και από τις 18:00 θα είναι σκοτάδι.
Εγω θα έβγαζα τη Βιέννη από το πρόγραμμα αν και καταλαβαίνω ότι εκεί θέλετε να κάνετε πρωτοχρονιά.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
μια συμβουλη μην βαζετε οριακα της μερες γιατι με κινηση στο δρομο αμα σου τυχει μπορει να χασεις και 3-4 ωρες... οποτε κρατηστε και λιγο αερα για τετοιες περιπτωσεις.
 

kerkireos

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Να έχετε υπ όψιν σας για τις μετακινήσεις ότι μέχρι τις 17:00 το απόγευμα θα έχετε φως και από τις 18:00 θα είναι σκοτάδι.
Εγω θα έβγαζα τη Βιέννη από το πρόγραμμα αν και καταλαβαίνω ότι εκεί θέλετε να κάνετε πρωτοχρονιά.
Ευχαριστω, γιατι να βγαλουμε Βιεννη απο την στιγμη που υπαρχουν διαθεσιμες μερες?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστω, γιατι να βγαλουμε Βιεννη απο την στιγμη που υπαρχουν διαθεσιμες μερες?
Ο μοναδικός λόγος που σου είπα να βγάλετε απο το πρόγραμμα τη Βιέννη είναι οτι θα είστε με αυτοκίνητο και πρέπει να βρείτε κατάλυμα με πάρκινγκ ή χώρο πάρκινγκ για τις μέρες που θα είστε εκεί, γιατί το αυτοκίνητο μέσα στη πόλη είναι άχρηστο κατα τη γνώμη μου.

Απο τη στιγμή που έχετε δικό σας αυτοκίνητο είναι ευκαιρία να δείτε μέρη στην επαρχία, χωριά ή έστω πιο μικρές πόλεις. Η Βιέννη μπορεί να γίνει ξεχωριστό ταξίδι κάποια εποχή που θα είναι όλα ανοιχτά (μουσεία και λοιπά αξιοθέατα), γιατί αυτές τις μέρες που έχετε επιλέξει να μείνετε στη Βιέννη είναι πρωτοχρονιά και δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς θα βρείτε ανοιχτό. Δες και εδώ την συζήτηση που έχει γίνει ήδη για την Χριστουγεννιάτικη αγορά Αυστρία - Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!
Ελέγξτε επίσης και που μπορείτε να φάτε τις μέρες της πρωτοχρονιάς. Εύχομαι να δει το πόστ σου κάποιος που γνωρίζει καλύτερα τη Βιέννη και να σε κατατοπίσει!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ciao στην ομήγυρη!

Έχω στο μυαλό μου το παρακάτω πλάνο για το Δεκέμβριο (αρχές Δεκεμβρίου όχι μέσα στις γιορτές). Οι μέρες δεν έχουν καθοριστεί ακόμη αλλά υπάρχει αβάντα να φτάσουν μέχρι 15. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνει ένα ωραίο και γραφικό κυκλάκι και τις μέρες θα τις βρω στην πορεία. Οπότε ζητώ από τους γνώστες να μου δώσουν τα φώτα τους, να προτείνουν μέρη που βρίσκονται κάπως στη διαδρομή που περιγράφω και αξίζουν τον κόπο και έχω παραλείψει ή ενδεχομένως να με αποτρέψουν από κάποια που έχω σημειώσει.

Αρχικά, έχω ψιλοκαταλήξει πως οι πτήσεις θα είναι προς και από Βιέννη, καθώς και οικονομικά εισιτήρια βρίσκω αλλά και συμφέρει η παραλαβή και παράδοση του αυτοκινήτου να γίνει στο ίδιο αεροδρόμιο.

Συνεπώς, έχουμε και λέμε (με Δ τα μέρη που σκέφτομαι για διανυκτέρευση):
Αθήνα - Αεροδρόμιο Βιέννης - Μπρατισλάβα (1 ή 2 Δ)
Μπρατισλάβα - Graz - Villach ( 1 Δ)
Villach - Lago di Braies (IT) - Brunico (1 Δ)
Brunico - Santa Maddalena - Innsbruck (2 ή 3 Δ) - Neuschwanstein Castle (σαν μονοήμερη από Innsbruck) Innsbruck - Achensee - Rattenberg - Salzburg (3 Δ) - Wolfgangsee & Hallstat (σαν μονοήμερη από Salzburg)
Salzburg - Steyr - Melk - Βιέννη (4 ή 5 Δ)

Αναμένω με πολλή ανυπομονησία τα σχόλιά σας!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αγαπητή @Italitsa είναι ένα οδικό ταξίδι που σκέφτομαι και εγώ να κάνω με αφετηρία είτε το Μόναχο είτε την Βιέννη ( από Θεσσαλονίκη) και να φτάσω έως Hallstatt ή και Innsbruck. Θα περιμένω λοιπόν και εγώ τις συμβουλές των ειδικών. Εγώ βέβαια σκέφτομαι για την Άνοιξη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν έχω κάνει ακόμα οδικό σε αυτά τα μέρη, αλλά λίγο που είδα τις διαδρομές που βάζεις, αυτή...
Μπρατισλάβα - Graz - Villach ( 1 Δ)
...δεν είναι λίγο μεγάλη για Δεκέμβρη μήνα;....Έχεις βάλει και το Graz. Τι θα προλάβεις να δεις απο το Graz;

Επίσης και αυτή είναι μεγαλούτσικη, χωρίς να ξέρω για τα μέρη που σημειώνεις ενδιάμεσα και πόσο χρόνο θέλουν.
Salzburg - Steyr - Melk - Βιέννη (4 ή 5 Δ)
Τις διανυκτερεύσεις τις βάζεις στο τελικό προορισμό που γράφεις κάθε φορά, σωστά;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ciao στην ομήγυρη!

Έχω στο μυαλό μου το παρακάτω πλάνο για το Δεκέμβριο (αρχές Δεκεμβρίου όχι μέσα στις γιορτές). Οι μέρες δεν έχουν καθοριστεί ακόμη αλλά υπάρχει αβάντα να φτάσουν μέχρι 15. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνει ένα ωραίο και γραφικό κυκλάκι και τις μέρες θα τις βρω στην πορεία. Οπότε ζητώ από τους γνώστες να μου δώσουν τα φώτα τους, να προτείνουν μέρη που βρίσκονται κάπως στη διαδρομή που περιγράφω και αξίζουν τον κόπο και έχω παραλείψει ή ενδεχομένως να με αποτρέψουν από κάποια που έχω σημειώσει.

Αρχικά, έχω ψιλοκαταλήξει πως οι πτήσεις θα είναι προς και από Βιέννη, καθώς και οικονομικά εισιτήρια βρίσκω αλλά και συμφέρει η παραλαβή και παράδοση του αυτοκινήτου να γίνει στο ίδιο αεροδρόμιο.

Συνεπώς, έχουμε και λέμε (με Δ τα μέρη που σκέφτομαι για διανυκτέρευση):
Αθήνα - Αεροδρόμιο Βιέννης - Μπρατισλάβα (1 ή 2 Δ)
Μπρατισλάβα - Graz - Villach ( 1 Δ)
Villach - Lago di Braies (IT) - Brunico (1 Δ)
Brunico - Santa Maddalena - Innsbruck (2 ή 3 Δ) - Neuschwanstein Castle (σαν μονοήμερη από Innsbruck) Innsbruck - Achensee - Rattenberg - Salzburg (3 Δ) - Wolfgangsee & Hallstat (σαν μονοήμερη από Salzburg)
Salzburg - Steyr - Melk - Βιέννη (4 ή 5 Δ)

Αναμένω με πολλή ανυπομονησία τα σχόλιά σας!
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να πας santa Maddalena Δεκέμβριο. Πιθανόν να έχει δύσκολη πρόσβαση το πανοραμικό σημείο το οποίο έχεις στο μυαλό σου. Ίσως να μπορείς να πας στο εκκλησάκι του St. John όμως, το οποίο είναι απλά στάση για φωτό.
Σίγουρα αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί πρέπει να πας στο Ortisei και φυσικά στο Bolzano. Το Ortisei είναι κουκλιστικο αλλά αρκετά μικρο. Σε 1 ώρα το έχεις γυρίσει όλο. Όμως πραγματικά δεν θες να φυγεις. Το Bolzano θέλει μια διανυκτέρευση και φημίζεται για τις χριστουγεννιάτικες αγορές του. Επίσης θα έβγαζα τη Μπρατισλάβα από το πρόγραμμα.
Γύρισα το καλοκαίρι όλη αυτή την πλευρά της Ιταλίας. Είναι φανταστική. Απλά δεν ξέρω τι δυνατότητες θα έχεις λόγω καιρού το Δεκέμβρη. Το χειμώνα είναι κατά βάση χιονοδρομικοί προορισμοί.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Λοιπόν επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο βρίσκω εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Βιέννη στα 120 το άτομο πραιοριτι για 12 με 18 Σεπτεμβρίου. Η Βιέννη δεν με ενδιαφέρει. Θα κινηθώ στον άξονα Βιέννης Χάλστατ ή το πολύ έως Ίνσμπουργκ. Το ταξίδι όμως θα γίνει με τρένο λόγω του ότι δεν θα έχω δίπλωμα λόγω ανανέωσης.
Θα ήθελα την βοήθεια των φίλων για το πώς και πού να κατανείμω τις μέρες.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν έχω κάνει ακόμα οδικό σε αυτά τα μέρη, αλλά λίγο που είδα τις διαδρομές που βάζεις, αυτή...

...δεν είναι λίγο μεγάλη για Δεκέμβρη μήνα;....Έχεις βάλει και το Graz. Τι θα προλάβεις να δεις απο το Graz;
Καλημέρα αγάπη, ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! Στο Graz έχω σημειώσει να ανέβω στο λόφο Schlossberg, την πλατεία Hauptplatz, το ρολόι Glockenspiel και βόλτα στην Ηerrengasse. Υπολόγιζα ένα 4ωρο πάνω κάτω, δεν ξέρω αν έχει κάτι άλλο που επιβάλλεται να δω. Και ουσιαστικά άφιξη αργά το απόγευμα στα Villach για διανυκτέρευση.

Επίσης και αυτή είναι μεγαλούτσικη, χωρίς να ξέρω για τα μέρη που σημειώνεις ενδιάμεσα και πόσο χρόνο θέλουν.
Αυτή και εμένα με προβληματίζει, ενδεχομένως να την σπάσω και να κόψω μια διανυκτέρευση από Βιέννη ή να την πάω σερί για να κερδίσω παραπάνω χρόνο στη Βιέννη. Δεν έχω καταλήξει, είναι αν θες το κομμάτι που δεν έχω ακόμη ξεκάθαρη εικόνα τι θέλω να κάνω.

Τις διανυκτερεύσεις τις βάζεις στο τελικό προορισμό που γράφεις κάθε φορά, σωστά;
Ακριβώς!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να πας santa Maddalena Δεκέμβριο. Πιθανόν να έχει δύσκολη πρόσβαση το πανοραμικό σημείο το οποίο έχεις στο μυαλό σου. Ίσως να μπορείς να πας στο εκκλησάκι του St. John όμως, το οποίο είναι απλά στάση για φωτό.
Σίγουρα αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί πρέπει να πας στο Ortisei και φυσικά στο Bolzano. Το Ortisei είναι κουκλιστικο αλλά αρκετά μικρο. Σε 1 ώρα το έχεις γυρίσει όλο. Όμως πραγματικά δεν θες να φυγεις. Το Bolzano θέλει μια διανυκτέρευση και φημίζεται για τις χριστουγεννιάτικες αγορές του. Επίσης θα έβγαζα τη Μπρατισλάβα από το πρόγραμμα.
Γύρισα το καλοκαίρι όλη αυτή την πλευρά της Ιταλίας. Είναι φανταστική. Απλά δεν ξέρω τι δυνατότητες θα έχεις λόγω καιρού το Δεκέμβρη. Το χειμώνα είναι κατά βάση χιονοδρομικοί προορισμοί.
Να, κάτι τέτοια σκεφτόμουν κι εγώ για δύσκολες προσβάσεις σε κάποια σημεία, αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη. Ortisei noted, Bolzano έχω επισκεφθεί στο παρελθόν και έχω περάσει πολύ όμορφα.


Τη Μπρατισλάβα τη βάζω να σου πω την αλήθεια, γιατί απλά θεωρώ ευκαιρία να τη δω μιας και θα είμαι δίπλα. Δε νομίζω άμεσα να ξαναβρεθώ σε εκείνα τα μέρη και από μόνη της δε θα αποτελέσει ποτέ αφορμή για ταξίδι. Κατάλαβες, είναι η πόλη "παρεμπιπτόντως"...

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και το χρόνο σου, η Ιταλίτσα μου είναι μαγική σε κάθε σημείο, κάθε εποχή του χρόνου.. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom