Αυστρία Ιταλία Roadtrip Αυστρια (και λίγο Ιταλία)

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Λοιπόν επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο βρίσκω εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Βιέννη στα 120 το άτομο πραιοριτι για 12 με 18 Σεπτεμβρίου. Η Βιέννη δεν με ενδιαφέρει. Θα κινηθώ στον άξονα Βιέννης Χάλστατ ή το πολύ έως Ίνσμπουργκ. Το ταξίδι όμως θα γίνει με τρένο λόγω του ότι δεν θα έχω δίπλωμα λόγω ανανέωσης.
Θα ήθελα την βοήθεια των φίλων για το πώς και πού να κατανείμω τις μέρες.
Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω στο κομμάτι της Αυστρίας. Έχω κατέβει απλά το Δούναβη με ποδήλατο από το Krems μέχρι το Melk. Πολύ ωραία διαδρομή αλλά σίγουρα δε μπορώ να σου δώσω προτάσεις. Το Krems σα πόλη δε μου είπε κάτι από το λίγο που το είδα. Το Melk χαριτωμένο και το αββαείο ενδιαφέρον. Ομολογουμένως αυτό που άξιζε πιο πολύ ήταν η ενδιάμεση διαδρομή.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αγαπητή @Italitsa είναι ένα οδικό ταξίδι που σκέφτομαι και εγώ να κάνω με αφετηρία είτε το Μόναχο είτε την Βιέννη ( από Θεσσαλονίκη) και να φτάσω έως Hallstatt ή και Innsbruck. Θα περιμένω λοιπόν και εγώ τις συμβουλές των ειδικών. Εγώ βέβαια σκέφτομαι για την Άνοιξη.
Κύριε Μάκη μου, καιρό έχουμε να τα πούμε! Ελπίζω να είστε καλά αν και για να οργανώνετε ταξιδάκι μια χαρά σας κόβω!

Αφού θα έχει προηγηθεί λοιπόν το δικό μου, θα είμαστε σε επικοινωνία για ότι χρειαστείτε!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.812
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Λοιπόν επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο βρίσκω εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Βιέννη στα 120 το άτομο πραιοριτι για 12 με 18 Σεπτεμβρίου. Η Βιέννη δεν με ενδιαφέρει. Θα κινηθώ στον άξονα Βιέννης Χάλστατ ή το πολύ έως Ίνσμπουργκ. Το ταξίδι όμως θα γίνει με τρένο λόγω του ότι δεν θα έχω δίπλωμα λόγω ανανέωσης.
Θα ήθελα την βοήθεια των φίλων για το πώς και πού να κατανείμω τις μέρες.
@Italitsa δεν διάβασες το προηγούμενο μήνυμα μου??
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.124
Likes
20.353
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλημέρα αγάπη, ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! Στο Graz έχω σημειώσει να ανέβω στο λόφο Schlossberg, την πλατεία Hauptplatz, το ρολόι Glockenspiel και βόλτα στην Ηerrengasse. Υπολόγιζα ένα 4ωρο πάνω κάτω, δεν ξέρω αν έχει κάτι άλλο που επιβάλλεται να δω. Και ουσιαστικά άφιξη αργά το απόγευμα στα Villach για διανυκτέρευση.



Αυτή και εμένα με προβληματίζει, ενδεχομένως να την σπάσω και να κόψω μια διανυκτέρευση από Βιέννη ή να την πάω σερί για να κερδίσω παραπάνω χρόνο στη Βιέννη. Δεν έχω καταλήξει, είναι αν θες το κομμάτι που δεν έχω ακόμη ξεκάθαρη εικόνα τι θέλω να κάνω.



Ακριβώς!
Καλημέρα γλυκό μου κορίτσι!
Η πρώτη διαδρομή είναι σαν να έρχεσαι οδικώς απο Αθήνα στη Θεσσαλονίκη και να θες να αφιερώσεις 4 ώρες στη πόλη, τον Δεκέμβριο που η μέρα είναι πιο μικρή.... Γι αυτό μου χτύπησε λίγο στο μάτι! Μακάρι να είχα εικόνα των δρόμων και της περιοχής για να σε βοηθήσω, οπότε επιφυλάσσομαι να πω κάτι άλλο, μη σε πάρω στο λαιμό μου και δεν το θέλω.....Μάλλον εσύ θα με βοηθήσεις όταν θα έρθει η ώρα :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ciao @Italitsa
Κι εμείς σκεφτόμαστε road trip, αρχες Γενάρη, είτε με αφετηρία το Μόναχο είτε τη Βιέννη -ανάλογα τα αεροπορικά-. Θα είμαστε δυο ζευγάρια εκ των οποίων ο ένας μόνο κάνει σκι κι ο άλλος έχει ξαναπάει στο Ίνσμπρουκ και δε το προτείνει απλά για βόλτα κι όχι για σκι. Εμείς λέμε να κινηθούμε πιο δυτικα και να επισκεφτούμε και το Λίχτενσταϊν -λάτρεις των βουνών γαρ-
Το Μπολτζάνο είναι ωραία πόλη αλλά αρκετά μικρή. Είμασταν εκεί πέρσι τέτοια εποχή. Μπορεί να συνδυαστεί. Στη θέση σου όμως θα έβγαζα τη Μπρατισλάβα. Καταλαβαίνω ότι θες να τη δεις από περιέργεια αλλά έχω την αίσθηση ότι βγαίνεις αρκετά εκτός .
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αθήνα - Αεροδρόμιο Βιέννης - Μπρατισλάβα (1 ή 2 Δ)
Μπρατισλάβα - Graz - Villach ( 1 Δ)
Villach - Lago di Braies (IT) - Brunico (1 Δ)
Brunico - Santa Maddalena - Innsbruck (2 ή 3 Δ) - Neuschwanstein Castle (σαν μονοήμερη από Innsbruck) Innsbruck - Achensee - Rattenberg - Salzburg (3 Δ) - Wolfgangsee & Hallstat (σαν μονοήμερη από Salzburg)
Salzburg - Steyr - Melk - Βιέννη (4 ή 5 Δ)

Τα σχόλιά μου για το πρόγραμμά σου:

Μπρατισλάβα σου "τρώει" 1 μέρα, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο και σου προσθέτει αρκετά χιλιόμετρα. Aν θες οπωσδήποτε την Βιέννη θα πρέπει να βγάλεις την Μπρατισλάβα.

Εγώ οταν έφτιαξα το πρόγραμμά μου, έβγαλα τη Βιέννη, γιατί μου πρόσθετε αρκετά χιλιόμετρα.
Η δική μου πρόταση πάνω σε πρόγραμμα που έχω κάνει για 12 διανυκτερεύσεις. Αφιξη/αναχώρηση απο Μόναχο. Διανυκετρεύσεις, 5 Σαλζμπουργκ – 3 Ιννσμπρουγκ – 4 Obermmergau. Με πολλές μονοήμερες φυσικά.

Αν σ'ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω το πλήρες πρόγραμμά μου.

Τώρα αν μείνεις στο πρόγραμμα που προτείνεις, εχω να προσθέσω:

- Tην μονοήμερη απο Innsbruck για Neuschwanstein Castle μπορείς να κάνεις κυκλική διαδρομή και να ακολουθήσεις την εξής διαδρομή:

Innsbruck- Neuschwanstein castle - Wieskirch Pilgrimage church of wies, Linderhof palace, Oberammergau, Ettal, φαράγγι Partnachklamm , Innsbruck. Αυτό το πρόγραμμα είναι 271 χιλ κυκλικά.

Επίσης για παλάτια (κατά την άποψή μου βέβαια) το Neuschwanstein είναι λίγο υπερτιμημένο. Προσωπικά προτίμησα το Linderhof και δεν το μετάνοιωσα. Οπότε στο πρόγραμμα να προτιμήσεις ένα απο τα δύο.


ΥΣ. Το φαράγγι Partnachklamm ΜΗΝ το χάσεις

PARTNACHKLAMM Garmisch-Partenkirchen

Ortizei να πας οπωσδήποτε
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα γλυκό μου κορίτσι!
Η πρώτη διαδρομή είναι σαν να έρχεσαι οδικώς απο Αθήνα στη Θεσσαλονίκη και να θες να αφιερώσεις 4 ώρες στη πόλη, τον Δεκέμβριο που η μέρα είναι πιο μικρή.... Γι αυτό μου χτύπησε λίγο στο μάτι! Μακάρι να είχα εικόνα των δρόμων και της περιοχής για να σε βοηθήσω, οπότε επιφυλάσσομαι να πω κάτι άλλο, μη σε πάρω στο λαιμό μου και δεν το θέλω.....Μάλλον εσύ θα με βοηθήσεις όταν θα έρθει η ώρα :)
Κάτσε να πάμε φέτος, γιατί πέρυσι μείναμε με τα... εισιτήρια στο χέρι, και μετά χαράς να σε βοηθήσω όπως μπορέσω όταν έρθει η ώρα! Κοίτα με τις αποστάσεις γενικά δεν έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα, έχουν συμβεί αμίμητα στην Φινλανδία, οπότε πιστεύω θα την παλέψουμε. Θα το ξαναδώ λίγο με το Graz μήπως κάτι χάνω και αν δω ότι μπορεί να μας φάει περισσότερο χρόνο, ίσως το παραλείψω εντελώς. Κάτσε τώρα γιατί και το Φενάκι από κάτω μας έβαλε φωτίτσες με το Λιχτενστάιν, μην αλλάξει και όλη η διαδρομή και δεν περάσω καν από εκεί..

Ciao @Italitsa
Κι εμείς σκεφτόμαστε road trip, αρχες Γενάρη, είτε με αφετηρία το Μόναχο είτε τη Βιέννη -ανάλογα τα αεροπορικά-. Θα είμαστε δυο ζευγάρια εκ των οποίων ο ένας μόνο κάνει σκι κι ο άλλος έχει ξαναπάει στο Ίνσμπρουκ και δε το προτείνει απλά για βόλτα κι όχι για σκι. Εμείς λέμε να κινηθούμε πιο δυτικα και να επισκεφτούμε και το Λίχτενσταϊν -λάτρεις των βουνών γαρ-
Το Μπολτζάνο είναι ωραία πόλη αλλά αρκετά μικρή. Είμασταν εκεί πέρσι τέτοια εποχή. Μπορεί να συνδυαστεί. Στη θέση σου όμως θα έβγαζα τη Μπρατισλάβα. Καταλαβαίνω ότι θες να τη δεις από περιέργεια αλλά έχω την αίσθηση ότι βγαίνεις αρκετά εκτός .
Ciao Φενάκι,
Σκεφτόμουν ότι τη μια μέρα έτσι κι αλλιώς δε θα είμαστε καθόλου στο Innsbruck, αφού θέλουμε να περάσουμε Γερμανία στα κάστρα, οπότε καταλαβαίνω από τη στιγμή που για σκι δεν πάμε, μάλλον δεν αξίζει να σπαταλήσω 3 διανυκτερεύσεις εκεί, θα τις κάνω 2.

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το να μείνει η Μπρατισλάβα εκτός, μαζεύεστε πολλοί που μου το λέτε, αν και όπως προανέφερα, είναι ίσως η μοναδική ευκαιρία να τη δω, μιας και δεν θα με έψηνε νομίζω ποτέ να κάνω ένα ταξίδι ως εκεί, μόνο και μόνο για τη Μπρατισλάβα. Έβαλες φωτιές με Λιχτενσταιν... :heart:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αθήνα - Αεροδρόμιο Βιέννης - Μπρατισλάβα (1 ή 2 Δ)
Μπρατισλάβα - Graz - Villach ( 1 Δ)
Villach - Lago di Braies (IT) - Brunico (1 Δ)
Brunico - Santa Maddalena - Innsbruck (2 ή 3 Δ) - Neuschwanstein Castle (σαν μονοήμερη από Innsbruck) Innsbruck - Achensee - Rattenberg - Salzburg (3 Δ) - Wolfgangsee & Hallstat (σαν μονοήμερη από Salzburg)
Salzburg - Steyr - Melk - Βιέννη (4 ή 5 Δ)

Τα σχόλιά μου για το πρόγραμμά σου:

Μπρατισλάβα σου "τρώει" 1 μέρα, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο και σου προσθέτει αρκετά χιλιόμετρα. Aν θες οπωσδήποτε την Βιέννη θα πρέπει να βγάλεις την Μπρατισλάβα.

Εγώ οταν έφτιαξα το πρόγραμμά μου, έβγαλα τη Βιέννη, γιατί μου πρόσθετε αρκετά χιλιόμετρα.
Η δική μου πρόταση πάνω σε πρόγραμμα που έχω κάνει για 12 διανυκτερεύσεις. Αφιξη/αναχώρηση απο Μόναχο. Διανυκετρεύσεις, 5 Σαλζμπουργκ – 3 Ιννσμπρουγκ – 4 Obermmergau. Με πολλές μονοήμερες φυσικά.

Αν σ'ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω το πλήρες πρόγραμμά μου.

Τώρα αν μείνεις στο πρόγραμμα που προτείνεις, εχω να προσθέσω:

- Tην μονοήμερη απο Innsbruck για Neuschwanstein Castle μπορείς να κάνεις κυκλική διαδρομή και να ακολουθήσεις την εξής διαδρομή:

Innsbruck- Neuschwanstein castle - Wieskirch Pilgrimage church of wies, Linderhof palace, Oberammergau, Ettal, φαράγγι Partnachklamm , Innsbruck. Αυτό το πρόγραμμα είναι 271 χιλ κυκλικά.

Επίσης για παλάτια (κατά την άποψή μου βέβαια) το Neuschwanstein είναι λίγο υπερτιμημένο. Προσωπικά προτίμησα το Linderhof και δεν το μετάνοιωσα. Οπότε στο πρόγραμμα να προτιμήσεις ένα απο τα δύο.


ΥΣ. Το φαράγγι Partnachklamm ΜΗΝ το χάσεις

PARTNACHKLAMM Garmisch-Partenkirchen

Ortizei να πας οπωσδήποτε
Καλημέρα, ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και όλες τις πληροφορίες! Το φαράγγι στο μεταξύ φαίνεται φοβερό! Νομίζω πως εκείνη η μέρα της μονοήμερης θα πάει όπως μου την προτείνεις. Αχ με το κάστρο δεν ξέρω τι θα κάνω, είμαι σίγουρη ότι είναι υπερτιμημένο, από την άλλη είναι ξέρεις, το παιδικό απωθημένο από το παζλ που έφτιαξα και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι μια μέρα εγώ θα πάω στην πραγματικότητα εκεί...
Θα τα βάλω όλα στο χάρτη και θα δω, μήπως απλά στο Neuschwanstein δεν χάσω χρόνο για να επισκεφτώ το εσωτερικό του και καταφέρω έτσι να πάω στο Linderhof.. Σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ για όλα τα χρήσιμα που μου ανέφερες! Θα τα μελετήσω και θα επανέλθω ενδεχομένως!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα, ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και όλες τις πληροφορίες! Το φαράγγι στο μεταξύ φαίνεται φοβερό! Νομίζω πως εκείνη η μέρα της μονοήμερης θα πάει όπως μου την προτείνεις. Αχ με το κάστρο δεν ξέρω τι θα κάνω, είμαι σίγουρη ότι είναι υπερτιμημένο, από την άλλη είναι ξέρεις, το παιδικό απωθημένο από το παζλ που έφτιαξα και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι μια μέρα εγώ θα πάω στην πραγματικότητα εκεί...
Θα τα βάλω όλα στο χάρτη και θα δω, μήπως απλά στο Neuschwanstein δεν χάσω χρόνο για να επισκεφτώ το εσωτερικό του και καταφέρω έτσι να πάω στο Linderhof.. Σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ για όλα τα χρήσιμα που μου ανέφερες! Θα τα μελετήσω και θα επανέλθω ενδεχομένως!
Κι εμείς το κάστρο το είδαμε απ'έξω. Είμασταν στο "χωριουδάκι" που είναι στους πρόποδες. Ομως τρομάξαμε απο την κινέζικη υπερπληθώρα και φύγαμε! Αυτά το 2019.

Επίσης αν χρειαστείς για ξενοδοχεία Innsbruck/Salzburg μπορώ να σου προτείνω αυτά που μείναμε
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.812
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κι εμείς το κάστρο το είδαμε απ'έξω. Είμασταν στο "χωριουδάκι" που είναι στους πρόποδες. Ομως τρομάξαμε απο την κινέζικη υπερπληθώρα και φύγαμε! Αυτά το 2019.

Επίσης αν χρειαστείς για ξενοδοχεία Innsbruck/Salzburg μπορώ να σου προτείνω αυτά που μείναμε
Θα με ενδιέφερε η πρόταση σου για τα ξενοδοχεία
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα με ενδιέφερε η πρόταση σου για τα ξενοδοχεία
Στέλνω τα ξενοδοχεία, αλλά έχουν την προυπόθεση του αυτοκινήτου. Δηλ για μετακινήσεις με τραίνο δεν κάνουν.

Salzburg:
House Elizabeth. Είναι λίγο πιο έξω απο την πόλη, ένα τριόροφο σπίτι που η οικογένεια νοικιάζει τα 7 δωμάτια του τελευταίου ορόφου. Προσφέρει μπουφέ πρωινό ικανοποιητικότατο. Εχει ελεύθερο πάρκινγκ και με περπάτημα 5' έχει στάση λεωφορείου για το κέντρο της πόλης


Edit: Διορθώνω το link γιατί δείχνει να μην λειτουργεί

Haus Salzburgblick (ehem. Haus Elisabeth), Σάλτσμπουργκ, Αυστρία

Innsbruck:
Hotel Dollinger
Eχει ελεύθερο πάρκινγκ, πολύ καλό πρωινό μπουφέ, εστιατόριο. Θέλει 15' περπάτημα για το κέντρο της πόλης
Hotel Dollinger Innsbruck, the Tyrol, Austria - Gasthof Dollinger
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.699
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom