Γενικά Roadtrip Βαλκάνια

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση....
το ξερω οτι θα γινεται χαμος γι αυτο και ελεγα να παμε μετα τις 16.00 που και η κινηση κοβει και το εισιτηριο ειναι μειωμενο....
ειμαι προετοιμασμενη για ουρες και πολυκοσμια...καλη διαθεση να υπαρχει και στην τελικη οτι δεν προλαβουμε θα το ενταξουμε σε επομενο ταξιδι (αισιοδοξη ε;)
 

space9000

Member
Μηνύματα
29
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Καζάν Καμτσάτκα
2. με την καρτα Revolut μπορούμε να κάνουμε παντού συναλλαγές;
Ναί χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσοχή η χρέωση να γίνεται πάντα σε τοπικό νόμισμα. για να έχεις την καλύτερη συναλλαγματική ισοτιμία.
 

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
ευχαριστω για την απαντηση αλαλ επειδη δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε δεν το πολυκαταλαβα...σου εχει δυνατοτητα επιλογης νομίσματος;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εχεις κλείσει ξενοδοχεία?? Το ρωτάω για να δω αν μπορεί να αλλάξει κάτι στο πρόγραμμά σου ή όχι.... Βασικά εγω πήγα Ιουλιο και η κίνηση στα παραθαλάσσια ήταν μεγάλη. Καπου κοντά Sveti-Stefan ειχε γίνει ενα τροχαίο και μείναμε 2 ωρες ακίνητοι!!! Φυσικά ολες οι διαδρομές που κάναμε χρειάστηκαν περισσότερο χρόνο απο αυτόν που υπολογίζαμε λόγω κίνησης. Φαντάζομαι τον Αύγουστο θα είναι ακόμη πιο δύσκολες οι μετακινήσεις. Εγώ είχα μείνει ενα βράδυ και στην Αλβανία, οντως οδηγούν επιθετικά .... όμως λάβε υπ' όψιν πως επειδή είναι πάνω στην εθνική άνθρωποι, κάρα κτλ (ακόμη δεν κατάλαβα γιατί) ακόμη και όταν είναι ένας μεγάλος δρόμος δεν μπορείς να τρέξεις!!! Τελος για τις λίμνες στην Κροατία είναι προτιμότερο να έχεις χρόνο μπροστά σου (χαμός από κόσμο και ουρές). σε ότι αφορά το φαγητό δεν νομίζω πως θα δυσκολευτείς... Καλο ταξιδι....
 

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
ευχαριστω πολυ!!!
Διαμονή εχω κλεισει αλλα με δωρεάν ακυρωση...οσον αφορα τον κοσμο παω προετοιμασμενη να συναντησω πολυκοσμια..αναμενομενο Αυγουστο μηνα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Το 11χρονο θα χρειαστει διαβατηριο, οχι ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες.
 

epapas

Member
Μηνύματα
15
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος ευρωπης με τρενο
Καλημέρα βαλκάνια μπορούμε μονο με ταυτότητες στα λατινικά ?
η χρειαζόμαστε διαβατήριο?
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλημέρα βαλκάνια μπορούμε μονο με ταυτότητες στα λατινικά ?
η χρειαζόμαστε διαβατήριο?
Μπορείς και με ταυτότητες. Έτσι ταξιδεύουμε εμείς τα τελευταία 5 χρόνια
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
(όπως και εάν θα προλάβουν να εκδοθούν τα νέα μας διπλώματαo_O:haha:.....μη με ρωτήσετε πως...το είχα αμελήσει....είχα εστιάσει μόνο στις ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες και στην πράσινη καρτα )
Και με τα παλιά μπορείτε να ταξιδέψετε, μην αγχώνεσαι.

1. συνάλαγμα χρειάζεται μόνο στην Κροατία νομίζω...απο πού μου προτείνετε;
Όχι μόνο εκεί. Χρειάζεσαι και στη Βοσνία, Σερβία και Αλβανία αν βάλεις καύσιμα ή χρειαστείς να αγοράσεις κάτι.
Στην Αλβανία δεν βρίσκεις πολύ εύκολα βενζινάδικο που να παίρνει κάρτα και συνήθως η χρήση της επιβαρύνεται με κάποια εξτρά χρέωση ( αν θυμάμαι είχαμε δώσει 15%) Παίρνουν όμως και €, αλλά τα κέρματα του € τα λογαριάζουν 1€ =100λεκ αντί για 120λεκ.
Στις υπόλοιπες χώρες μπορείς να πληρώσεις με κάρτα εύκολα (άρα φαντάζομαι και revolut)
Επίσης συχνά δέχονται να πληρωθούν και με € (εμείς το κάναμε όταν περνούσαμε από πολλές χώρες για να μην μπλέκουμε με πολλά διαφορετικά συναλλάγματα. Φέτος θα δοκιμάσουμε για πρώτη φορά την Revolut)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom