Γενικά Roadtrip Βαλκάνια

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Καλησπερα σε ολους,


Σκεφτομασταν με την παρεα μας να κανουμε ενα roadtrip στα βαλκανια. Tο θεμα ειναι οτι ειμαστε φοιτητες και γενικοτερα αρκετα απειροι με τα ταξιδια. Οι περισσοτεροι εχουμε παει στα κλασσικα (Γερμανια,Ιταλια,Γαλλια) αλλα δεν εχουμε ξανα κανει τετοιο ταξιδι.

Για αυτο σκεφτηκα να ρωτησω εδω συμβουλες απο πιο εμπειρους. Σκεφτομαστε να διαθεσουμε 10 μερες. Ποια μερη λετε πως πρεπει να επισκεφθουμε; Ειμαστε απο Αθηνα, οποτε σκεφτομασταν να παμε Αλβανια πρωτα (ειναι και ενα μελος της παρεας), απο το κοσοβο στην Σερβια μετα στην βοσνια και να τα καταληξουμε στην Κροατια, θα θελαμε να παμε και μια λιουμπλιανα αλλα δεν ξερω αν μας βγαζει ο χρονος.

Δεν εχουμε επισης μεγαλο Budget, οποτε θα θελαμε να μας βγει οσο πιο οικονομικα γινεται. Για διαμονη φανταζομαι θα βρουμε πολλα hostel σε οικονομικες τιμες, καθως και το φαγητο πιστευω πως θα ειναι αρκετα φθηνο.

Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να μας διαφωτισει επι του θεματος. Ευχαριστω εκ των προτερων.
ΚαΛησπερα
Φανταζομαι οτι δεν ξεκιναμε προγραμμα για δεκα μερες- δεκα διαφορετικα μερη για υπνο

δεκα μερες ειναι αρκετες για να δεις πραγματα αλλα οχι πολλες και οχι σε ολες τις χωρες που ειπες.
Αλβανια απο που ξεκιναμε?
Απο Αλβανια παμε Μαυροβουνιο και Κοτορ διαμονη 1-2 βραδια(περασμα απο Σβετι Στεφαν και Μπουντβα)
Μετα για Ντουμπροβνικ... ειναι ακριβο αλλα αμα εχετε αμαξι μπορειτε να μεινετε πιο εξω 1 βραδυ
Σπλιτ ή Λιμνες Πλιβιτσε 1-2 μερες
Μοσταρ 1 βραδυ (φουλ οικονομικα και νεανικα)
Σαραγεβο 1 βραδυ
Βελιγραδι 3 βραδια για χαλαρωμα και βολτες
Πριστινα 1 βραδυ
επιστροφη

Στα μερη που λεω 1-2 βραδια ειναι ανάλογα τι ώρα φτάνετε και ποσα θελετε να κάνετε ή να δειτε στη γύρω περιοχη...
Σιγουρα θελει παραπανω το Ντουμπροβνικ
Σιγουρα θελει μια μερα ολοκληρη συν ξεκουραση οι λιμνες Πλιβιτσε
Βελιγραδι οσο αντεχετε

Untitled.png
 

Attachments

Μηνύματα
106
Likes
167
Με τα ορια ταχυτητας τι ισχυει στα Βαλκανια,οσοι εχετε παει?Καποια βιντεακια που εχω παρακολουθησει,τους βλεπω να πηγαινουν με 80χλμ στην Ε.Ο.
Παμε με οσο λενε οι πινακιδες?Η οσο επιτρεπει ο δρομος η η κινηση?
Ποσο συχνα εχει μπλοκα?

Αφορμη για την ερωτηση,πηρα απο το παρακατω βιντεο,οπου ο ανθρωπος εκανε το Ελλαδα-Ουγγαρια,με μεγιστη ταχυτητα τα 90χλμ....
 
Μηνύματα
35
Likes
41
Εγω στις εθνικες τους πηγαινα με 180. Οπως κ οι ντοπιοι. Ειδικα κροατια Σλοβενια σερβια. Στα σκοπια εχει πολλους τροχαιους . Αλβανια γενικα μην τρεχεις πολυ διοτι ειναι ξεφραγα αμπελια οι δρομοι μπορει να πεταχτει κανα τρακτερ .μαυροβουνιο κ βοσνια ετρεχα με πανω απο 140. Στη βοσνια δεν συναντησα πουθενα αστυνομια. Πουθενα ομως
 
Last edited:
Μηνύματα
106
Likes
167
Την δικη σου απαντηση περιμενα!Διαβασα το review σου,που πηγαινες με την ταυτοτητα στο στομα(sic) και πηρα τα πανω μου!
Δεν ειμαι τρεχαλατζης γενικα,απλα θορυβηθηκα απο το βιντεακι που ανεβασα,που μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση,και ειχα απογοητευτει...
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Επιστρέφοντας από Ισλανδία οδικώς πριν λίγες μέρες, περάσαμε από όλες αυτές τις χώρες,ναι.

Αν εννοείς αν προτείνω το οδικό ταξίδι, ναι φυσικα ναι,λατρεύουμε τα οδικά οπως φαίνεται. :D
Επίσης έχω πάει με ένα Polo μοντέλο 2003, δεν υπάρχουν ακόμα περιορισμοί σε αυτες τις χώρες. Σιγά σιγά,θα ξεκινήσουν στη Βορεια Ευρώπη,εμείς θέλουμε καιρό ακόμα.
Ισλανδία οδικώς;;;;;;;;;;;διάβασα καλά;;;;; όνειρο ζωής..αλλά τώρα με σοκαρες..πώς;από που;πόσο;;ποσες μέρες;;;;wow.......
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ισλανδία οδικώς;;;;;;;;;;;διάβασα καλά;;;;; όνειρο ζωής..αλλά τώρα με σοκαρες..πώς;από που;πόσο;;ποσες μέρες;;;;wow.......
Είχα κάμποσους μήνες άδεια ανατροφής, οπότε χρησιμοποίησαμε 3-4 από αυτούς για να πάμε με αμάξι - οροφοσκηνή - ψυγείο - εστία - παιδί στην Ισλανδία, από την Κρήτη που μένουμε. Ήταν δύσκολα, αλλά πανέμορφα :) Εν τάχει, η φάση ήταν κάμπινγκ, Couchsurfing, κυρίως κωμοπόλεις και χωριά, φωτογραφίες και κουβέντα σε σπίτια, χεχεχε!
Είχε ενδιαφέρον πάντως να γνωρίζουμε και να βλέπουμε τον τρόπο ζωής οικογενειών και όχι μόνο, σε διάφορες χώρες.
Έχω γράψει αναλυτικά εδώ: Οδικώς από την Κρήτη στην Ισλανδία ⋆ A&K Travelife ⋆ Ευρώπη
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε ένα οικογενειακό roadtrip από Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη - Λουμπλιάνα- Ζάγκρεμπ - Βελιγράδι και πίσω Θεσσαλονίκη, την εβδομάδα των Χριστουγέννων. Έχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο χειμώνα; Έχουμε καθόλου πληροφορίες για την ποιότητα των δρόμων, χιόνια και τέτοια;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε ένα οικογενειακό roadtrip από Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη - Λουμπλιάνα- Ζάγκρεμπ - Βελιγράδι και πίσω Θεσσαλονίκη, την εβδομάδα των Χριστουγέννων. Έχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο χειμώνα; Έχουμε καθόλου πληροφορίες για την ποιότητα των δρόμων, χιόνια και τέτοια;
Και μία, και δύο καο τρεις φορές. :)
Και από Βόρεια Μακεδονία, και από Αλβανία και Βοσνία.
Δρόμοι από εκεί που θέλετε να πάτε εσείς σούπερ.
Ο καιρός εξαρτάται, εγώ δεν έχω πετύχει χιόνι, δυστυχώς.
Βαλτε στο πρόγραμμα σπήλαια Skocjan, οπωσδήποτε.
Οδικώς στη Σλοβενία. Λιουμπλιάνα, Postojna και άλλα!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Και μία, και δύο καο τρεις φορές. :)
Και από Βόρεια Μακεδονία, και από Αλβανία και Βοσνία.
Δρόμοι από εκεί που θέλετε να πάτε εσείς σούπερ.
Ο καιρός εξαρτάται, εγώ δεν έχω πετύχει χιόνι, δυστυχώς.
Βαλτε στο πρόγραμμα σπήλαια Skocjan, οπωσδήποτε.
Οδικώς στη Σλοβενία. Λιουμπλιάνα, Postojna και άλλα!
Άρα, παίρνουμε απλά αλυσίδες, μη τυχόν και χιονίσει και φεύγουμε....
Οι δρόμοι δεν κλείνουν λόγω χιονιού;;;
Πρόγραμμα λεπτομερές δεν έχω βγάλει ακόμα, αλλά θα διαβάσω την ιστορία, θα συλλέξω πληροφορίες και θα γίνει.
Είναι ταξίδι christmas markets!
Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Άρα, παίρνουμε απλά αλυσίδες, μη τυχόν και χιονίσει και φεύγουμε....
Οι δρόμοι δεν κλείνουν λόγω χιονιού;;;
Πρόγραμμα λεπτομερές δεν έχω βγάλει ακόμα, αλλά θα διαβάσω την ιστορία, θα συλλέξω πληροφορίες και θα γίνει.
Είναι ταξίδι christmas markets!
Σε ευχαριστώ πολύ.
Βασικά, είναι υποχρεωτικό να έχετε χειμερινά ελαστικά, ή 4 εποχών.
Δεν με έχουν ελέγξει ποτέ, τουλάχιστον όχι φανερά. Μπορει απλά να τσεκάρουν αν υπάρχει η χιονονιφάδα στο λάστιχο, κάνει μπαμ.
Οι δρόμοι είναι τρομεροί, ειδικά Κροατία και Σλοβενία, οδηγούσαμε με καταρεακτωδη βροχή που η άσφαλτος την "ρουφαγε" αμέσως.
Christmas markets Ζάγκρεμπ κορυφή, Λιουμπλιάνα όχι τόσο..
Δείτε και για Κροατία αντίστοιχο άρθρο που ανέβασα, θα περάσετε πολύ όμορφα!!!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Δεν αρκούν οι αλυσίδες ή χιονοκουβέρτες;; Σε ποιες χώρες είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά;
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Δεν αρκούν οι αλυσίδες ή χιονοκουβέρτες;; Σε ποιες χώρες είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ελαστικά;
Τα χιονολαστιχα η 4 εποχων,ειναι υποχρεωτικα,απο την 1η Νοεμβριου.Δεν θα σε ελεγξουν στα συνορα,αλλα αν προκληθει ατυχημα εχεις προβλημα.

Καλησπέρα, σκεφτόμαστε ένα οικογενειακό roadtrip από Θεσσαλονίκη - Βουδαπέστη - Λουμπλιάνα- Ζάγκρεμπ - Βελιγράδι και πίσω Θεσσαλονίκη, την εβδομάδα των Χριστουγέννων. Έχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο χειμώνα; Έχουμε καθόλου πληροφορίες για την ποιότητα των δρόμων, χιόνια και τέτοια;
Καλα ειναι,αν ειστε τυχεροι και δεν ειναι παντου χιονισμενα.Εμεις που πηγαμε τα Χριστουγεννα,ναι μεν δεν ηταν χιονισμενα,αλλα ειχε πολυ πυκνη ομιχλη σε αρκετα σημεια,ειδικα το πρωι.Επισης εχετε υπ'οψη σας,οτι νυχτωνει απο τις 4 το απογευμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom