Roadtrip Ελλαδα-Βαρκελωνη με μηχανη

Ellie M.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα!! Σκεφτομαστε με το συντροφο μου το καλοκαιρι να πραγματοποιησουμε ενα ταξιδι οδικως με μηχανη μεχρι τη Βαρκελωνη! Θα ηθελα οποιος εχει κανει το ταξιδι αυτο να μου πει τι πρεπει να προσεχω και γενικες συμβουλες!! Ευχαριστω!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Την διαδρομή Ανκόνα-Βαρκελώνη,(και το αντίθετο) αλλά και Βενετία-Βαρκελώνη (παλιότερα) την έχω κάνει αρκετές φορές, αλλά με αυτοκίνητο η λεωφορείο. Εύκολος δρόμος. Καλοσυντηρημένη μηχανή
αν έχεις , δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Γαλλία ραντάρ ταχύτητας. Πάρα πολλά. Ειδικά στους επαρχιακούς δρόμους.
 

Ellie M.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Τι διοδια πληρωνεις σε αυτην την διαδρομη; Θυμασαι; Οπως επισης και το κοστις βενζινης..εστω και με το αυτοκινητο!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
επειδή αυτά αλλάζουν συνέχεια τώρα λόγω των αυξομειώσεων στις τιμές των καυσίμων,υπάρχει
το σάιτ ViaMichelin: Rutas, Mapas, Información Tráfico, Hoteles που είναι πιο ενημερωμένο.
Πάντως τα διόδια στην Ιταλία και Γαλλία είναι ακριβά. Το ίδιο και τα καύσιμα.
πχ
Την προηγούμενη εβδομάδα εβδομάδα βενζίνη στην Γαλλία στα 1,70. Στην Ισπανία 1,24 η βενζίνη
και 1,32 το πετρέλαιο.
IMG20221226153301.jpg

Αυτά αλλάζουν συνέχεια τον τελευταίο καιρό.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
την εχω κανει με μηχανη 5 φορες... εχω παει μεχρι Λισαβωνα, οι 2 πρωτες με βεσπα το 1994... οποτε ξερω καθε σημειο που πρεπει να προσεξεις... προτεινομενα σημεια στασης Ανκονα -Γενοβα 505χλμ Γενοβα -Μασσαλια γυρω στα 400χλμ, Μασσαλια Βαρκελωνη 400χλμ περιπου. Υπαρχει ενα σημειο πριν την Μασσαλια που αλλαζεις εθνικη οδο και δεν υπαρχει βενζιναδικο, οποτε πρεπει να φροντισεις να εισαι γεματος , αν πατε Αυγουστο , θα ειναι δυσκολα τα πραγματα , λογω κινησης, αν πατε αρχες Ιουλιου, θα εχετε ζεστη , σαν Ελλαδα, αλλα θα ειναι καλα. Πριν την Βαρκελωνη στα 100 χλμ κοντα στην Girona, υπαρχει μια πολη Banyoles, με λιμνη και καλο φαγητο που την προτεινω για διανυκτερευση. Θα μεινετε σε ξενοδοχεια η καμπινγκ ? Εχει πολυ καλα καμπινγκ στη διαδρομη με μπαγκαλοους , που ειναι φθηνα και ασφαλη για την μηχανη το βραδυ, αν θελετε και αλλες πληροφοριες, ρωτηστε με και θα ψαξω και εγω τις "αναμνησεις" μου να σας πω , με μεγαλη μου χαρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom