Γαλλία Ισπανία Ιταλία Πορτογαλία Roadtrip Ιταλία - Γαλλία - Ισπανία - Πορτογαλία

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ένας φίλος μου έλεγε χτες για το θέμα του παρκινκ στις μεγάλες πόλεις να ξεχάσω αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα και να ετοιμαστώ να πληρώνω για όλα.
Και αν βρεις και στα κεντρικα ειναι πιο ακριβα. Στα πολυωροφα παρκινγκ θες 20 λεπτα μπες-βγες.
Επισης στις πολεις - τουλαχιστον- να προσεχεις τα ορια ταχυτητας , τις καμερες, τις διαβασεις.
 
Last edited by a moderator:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.025
Καλημέρα, στις περισσότερες πόλεις που αναφέρω έχω πάει μόνος μου πριν από 15-20 χρόνια (1 μήνα Ισπανία, 2 μήνες Ιταλία) , τώρα λέω να πάω και με την σύζυγο και πρώτη φορά με το δικό μου αυτοκίνητο και αυτό είναι που με αγχώνει λίγο....
Θα έχω στην διάθεση μου 30-40 ημέρες το πολύ και ίσως να μην καταφέρω να επισκεφτώ όλα αυτά τα μέρη.
Όπως έγραψα σε προηγούμενο post και 3 μήνες να το κάνω το ταξίδι πάλι θα υπάρξουν μέρη που δεν θα τα δω.
Αν κάποια στιγμή με κουράσει αυτό το μέρα παρά μέρα 300-400 χιλιόμετρα θα αλλάξω το πρόγραμμα μου και θα κάτσω και για 2η διανυκτέρευση ή και 3η.
Νομίζω ότι σε ένα roadtrip δεν δίνεις και τόσο μεγάλη σημασία στο πρόγραμμα και κοιτάς να περνάς καλά.
Ξέρω δεν θα θα δω όλα, θα προσπαθήσω να δω τα περισσότερα..
Έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα και ακόμα το κάνω και αυτό που με μαγεύει είναι περισσότερο το ταξίδι πάρα ο προορισμός
Στόχος όμως είναι να δεις τις πόλεις; Αν ναι πρέπει να αυξήσεις τις μέρες σε αυτές και να κόψεις από αλλού, από την οδήγηση, να κάνεις μέρος της διαδρομής με άλλο μέσο..
Για μένα το roadtrip είναι ιδανικό για να δεις μικρότερα μέρη που χωρίς αυτοκίνητο τα βλέπεις δύσκολα. Και το να δεις τη Ρώμη ή τη Φλωρεντία με 1 διανυκτέρευση δε θα σου δώσει κάτι πιστεύω. Εγώ θα έβγαζα όλες τις διανυκτερεύσεις από τις πόλεις (εκτός Βαρκελώνης ίσως που έχεις 3 μέρες).

Επίσης αυτό που περιγράφεις με το πάρκινγκ παρακάτω, δλδ μένω εκτός Βαρκελώνης, Ρώμης κλπ και μπαίνω το πρωί για να παρκάρω και να κάνω βόλτα μου ακούγεται η απόλυτη ταλαιπωρία. Μπορείς να βρεις ξενοδοχείο με πάρκινγκ μέσα στην πόλη (δωρεάν ή μη, φτηνότερο θα είναι σε σχέση με το να ψάχνεις).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αυτό θέλει ακόμα ψάξιμο......
Αν χρησιμοποιήσεις τους αυτοκινητόδρομους θα διανύεις χλμ, μικραίνοντας το χρόνο μετάβασης, αλλά δεν θα δείτε απολύτως τίποτα. Μπορεί να φτάνετε πιο γρήγορα στην επόμενη πόλη (οι πόλεις είναι ο στόχος αν καταλαβαίνω σωστά), αλλά θα χάνεις αυτό που ανέφερες εσύ σε ένα πόστ σου, την μαγεία της πορείας του ταξιδιού!
Όπως σου είπε και η @drDorothy ένα οδικό ταξίδι είναι πιο "χρήσιμο" για να δεις μέρη που δεν φτάνεις εύκολα με ΜΜΜ. Δεν θεωρώ απαγορευτικό να επισκεφτείς πόλεις με αυτοκίνητο αλλά το ίδιο το αυτοκίνητο μέσα στις πόλεις σου τρώει (άσκοπα για μένα) και χρόνο και χρήμα....Ιδανικό για να επισκεφτείτε πολλές μεγάλες πόλεις είναι η μετάβαση με αεροπλάνο ή και με τρένο.

Αν τις αποστάσεις τις διανύεις απο εθνικούς δρόμους, θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο για τις μεταβάσεις, αλλά θα δεις τις χώρες. Θα δεις χωριά, μικρές πόλεις, φυσικά τοπία κτλ με πολύ μικρότερο κόστος διοδίων, πάρκινγκ, φαγητού και διαμονής. Απο τη στιγμή που έχεις αυτοκίνητο μπορείς να μείνεις σε καταλύματα εκτός πόλεων που είναι σε νορμάλ τιμές και όχι απαραίτητα χάλια και τρώγλες. Τέτοια θα βρεις σε μεγάλες πόλεις που χτυπάνε στο ψαχνό...στην επαρχία βρίσκεις αξιοπρεπέστατα καταλύματα σε νορμαλ τιμές (έως 80€/δίκλινο με πρωινό και πάρκινγκ!) ακόμα και τελευταία στιγμή.

Στην Ιταλία η κουζίνα κλείνει απο τις 14:00-17:00 (οι ώρες παίζουν ανάλογα με το μέρος ή το μαγαζί). Στις μεγάλες πόλεις μπορείς να βρεις φαγητό πιο εύκολα και αυτές τις ώρες. Το φαγητό είναι πολύ πιο φθηνό εκτός πόλεων και σε εστιατόρια καταλυμάτων που μπορείς να βρεις κατα την διαδρομή απο εθνικούς δρόμους. Καλό είναι να έχετε και κάποια φαγώσιμα μαζί σας στο αυτοκίνητο για παν ενδεχόμενο. Το πάρκινγκ εδω είναι πανάκριβο εντός μεγάλων πόλεων και σε πολύ τουριστικά μέρη. Αυτό γίνεται υποφερτό στην επαρχία και στις μικρότερες πόλεις! Τα διόδια είναι ακριβά και στις μεγάλες πόλεις έχει δακτύλιο επίσης.

Στην Ισπανία στις επαρχιακές πόλεις (τουλάχιστον αυτές που είδα) βρίσκεις άνετα καταλύματα με πάρκινγκ εντός της τιμής και όχι απαραίτητα εκτός των μικρών πόλεων! Άρα δεν χρησιμοποιείς αυτοκίνητο με έξτρα κόστος. Στις μεγάλες πόλεις είναι το ίδιο με την Ιταλία. Τα διόδια και εδω πανάκριβα, αλλά μπορεις να τα αποφύγεις. Το φαγητό στην επαρχία φθηνότερο, ενώ μέσα στις πόλεις πολύ ακριβότερο όπως και η διαμονή! Βασικά το μόνο φθηνό ή έστω νορμάλ τιμή, στην Ισπανία ήταν η ενοικίαση αυτοκινήτου.

Για Γαλλία δεν γνωρίζω ακόμα και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
τα των διαδρομών θα τα επεξεργαστώ σιγά-σιγά.
Για αρχή τώρα τσεκάρω λίγο τα διαδικαστικά / χαρτούρα κλπ.

Στην λίστα μου έχω τα παρακάτω:

1.Κάρτες Ευρωπαϊκής Ασφάλειας Ασθενείας
2.COVID-Ψηφιακά πράσινα πιστοποιητικά
3. plf (Passenger Locator Form)
4.Ερώτηση στην Vodafone/Cosmote για Roaming στα καρτοκινητά
5.Ασφάλεια αυτοκινήτου
6.Να κάνω το δίπλωμα International στην ΕΛΠΑ
7.Πράσινη κάρτα ασφάλειας από ασφαλιστική εταιρία
8.Οδική βοήθεια για Ευρώπη
9.Ταξιδιωτική ασφάλεια (mondial-assistance 100€ περίπου)

πρέπει να τσεκάρω κάτι άλλο κατά την γνώμη σας;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
τα των διαδρομών θα τα επεξεργαστώ σιγά-σιγά.
Για αρχή τώρα τσεκάρω λίγο τα διαδικαστικά / χαρτούρα κλπ.

Στην λίστα μου έχω τα παρακάτω:

1.Κάρτες Ευρωπαϊκής Ασφάλειας Ασθενείας
2.COVID-Ψηφιακά πράσινα πιστοποιητικά
3. plf (Passenger Locator Form)
4.Ερώτηση στην Vodafone/Cosmote για Roaming στα καρτοκινητά
5.Ασφάλεια αυτοκινήτου
6.Να κάνω το δίπλωμα International στην ΕΛΠΑ
7.Πράσινη κάρτα ασφάλειας από ασφαλιστική εταιρία
8.Οδική βοήθεια για Ευρώπη
9.Ταξιδιωτική ασφάλεια (mondial-assistance 100€ περίπου)

πρέπει να τσεκάρω κάτι άλλο κατά την γνώμη σας;
Από περιέργεια ρωτάω.Το Νο.6 χρειάζεται πλεον αν έχεις το δίπλωμα νέου τύπου(κάρτα);
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
τα των διαδρομών θα τα επεξεργαστώ σιγά-σιγά.
Για αρχή τώρα τσεκάρω λίγο τα διαδικαστικά / χαρτούρα κλπ.

Στην λίστα μου έχω τα παρακάτω:

1.Κάρτες Ευρωπαϊκής Ασφάλειας Ασθενείας
2.COVID-Ψηφιακά πράσινα πιστοποιητικά
3. plf (Passenger Locator Form)
4.Ερώτηση στην Vodafone/Cosmote για Roaming στα καρτοκινητά
5.Ασφάλεια αυτοκινήτου
6.Να κάνω το δίπλωμα International στην ΕΛΠΑ
7.Πράσινη κάρτα ασφάλειας από ασφαλιστική εταιρία
8.Οδική βοήθεια για Ευρώπη
9.Ταξιδιωτική ασφάλεια (mondial-assistance 100€ περίπου)

πρέπει να τσεκάρω κάτι άλλο κατά την γνώμη σας;
1. Σου έγραψα σε προηγούμενο ποστ που ισχύει
2. Θα πρέπει να δεις τότε τι θα ισχύει για τα πιστοποιητικά
3. Επίσης θα πρέπει να δεις τι ισχύει όταν πλησιάζει το ταξίδι και τι ισχύει και ζητάει η κάθε χώρα.
4. Εντός ευρωπαϊκής ένωσης ισχύει το όποιο πρόγραμμα έχεις στην Ελλάδα. Εκτός θέλει πολύ προσοχή στις χρεώσεις όπως πχ στην Αλβανία που οι χρεώσεις είναι μεγάλες και πρέπει να πάρεις η τοπική sim ή να έχεις κατεβασμένο τς χάρτες και να χρησιμοποιείς τις τοπικές συνδέσεις όπου βρίσκεις
5. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις μία καλή ασφάλεια για το αυτοκίνητο
6. Με το ελληνικό δίπλωμα σε μορφή κάρτας είσαι οκ σε όλες τις χώρες που αναφέρεις. Δεν χρειάζεσαι διεθνές δίπλωμα
7. Πράσινη κάρτα έχεις με την ασφάλεια του αυτοκινήτου. Απλά την εκτυπώνεις σε λευκό χαρτί πλέον και ισχύει σε όλες τις χώρες που αναφέρεις
8. Με την πράσινη κάρτα έχεις αλλά ρώτα λεπτομέρειες την ασφαλιστική για τυχόν ιδιαίτεροτητα σε κάποιες χώρες
9. Ναι. Δες πακέτο μαζί με την ασφάλεια του αυτοκινήτου μήπως σε συμφέρει

Ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες. Service που έχεις αναφέρει ήδη και αν κάνεις όλα αυτά τα χλμ που ανέφερες στην αρχή θα χρειαστεί service το αυτοκίνητο όταν γυρίσετε. Τα φώτα στο αυτοκίνητο πάντα αναμμένα εν κινήσει.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Όσον αφορά το δίπλωμα οδήγησης, και το χάρτινο και το πλαστικό σε μορφή κάρτας ισχύουν σε αυτές τις χώρες. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, μην πληρώνεις τζάμπα στην ΕΛΠΑ.
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
τελικά το ταξίδι με αυτοκίνητο ακυρώθηκε λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας.
Φεύγω αεροπορικώς την Τρίτη για Ισπανία, θα κάτσω 10 ημέρες και θα επισκεφτούμε κάποιες πόλεις με το τραίνο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom