Γαλλία Ισπανία Ιταλία Πορτογαλία Roadtrip Ιταλία - Γαλλία - Ισπανία - Πορτογαλία

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
Μόλις γύρισα από roadtrip στην Ισπανία. Σε 13 μέρες επισκέφθηκα Βαρκελώνη, Μαδρίτη, Βαλένθια και Γρανάδα, Σεβίλλη. Οριακά και με πολύ τρέξιμο είδαμε αξιοθέατα, μουσεία, μνημεια. Νύχτωνε νωρίς και οι αποστάσεις τεράστιες. Ξεκινουσαμε αξημερωτα για τον επόμενο προορισμό. Πιστεύω πως έχεις βάλει πολλά πράγματα για 1 μήνα, δηλαδή μόλις θα φτάνεις στον προορισμό σου το νωρίτερο μεσημέρι, την επόμενη πρωί φεύγεις. Ίσα που προλαβαίνεις να πάρεις μια ιδέα της κάθε περιοχής. Δεν θα δείς μουσεία, αξιοθέατα, τίποτα, πας απλά για να πεις πως πηγές. Η Φλωρεντία φημίζεται για τα μουσεία της, αλλιώς μην πας καθόλου αν δεν επισκεφθείς και Τοσκάνη - Σιένα. Η Μαδρίτη θέλει τουλάχιστον 3 μέρες για να δεις Πράδο, Τολέδο. Επίσης, η λίμνη Κόμο έχει πολύ ωραία χωριά τριγύρω της, θέλει τουλάχιστον δύο μέρες. Κατά τη γνώμη μου, βγάλε εκτός την Ισπανία
σίγουρα θα αφαιρέσω κάποια μέρη από το ταξίδι (π.χ. Πορτογαλία). Νομίζω ότι και 3 μήνες ταξίδι να κάνω πάλι δεν θα μπορέσω να δω τα πάντα, για παράδειγμα εγώ μπορώ να πάω ένα απλό ταξίδι μέχρι τα Ιωάννινα σε 5 ώρες και κάποιος άλλος για να κάνει το ίδιο ίσως να χρειαστεί 1 εβδομάδα γιατί πρέπει να κάνει 5-6 διανυκτερεύσεις για να δει μερικές πόλεις ή χωριά.

Οι διαδρομές που έχεις επισυνάψει εδώ θα γίνουν απο τους αυτοκινητόδρομους που βλέπω ή απο επαρχιακούς δρόμους;
αυτό θέλει ακόμα ψάξιμο......
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
Ερώτηση:
Για Αλβανία - Κροατία χρειάζεται διαβατήριο (βίζα) ή περνάμε με ταυτότητες;
Έριξα μια ματιά στο google και μπερδεύτηκα...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αγαπώ τα οδικα ταξίδια στην Ευρώπη αλλα με αφετηρία οχι την Ελλάδα αλλά καποια Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα στην οποία φτάνω με αεροπλανο από Θεσσαλονίκη.
Με αυτήν την εμπειρία λοιπόν θα ήθελα να σε ρωτήσω εαν ο στόχος σου είναι να διασχίσεις κάποιες χώρες ή να τις γνωρίσεις;
Εχεις ξαναπάει π.χ. στην Ιταλία, στην νότια Γαλλία και στην Ισπανία ή θα είναι η πρώτη σου επαφή με κάποιες σημαντικές πόλεις που βάζεις διανυκτέρευση;
Το να οδηγάς μέρα παρα μέρα 400 ή 600 χλμ είναι απλά εξουθενωτικό ακόμη και στους καλύτερους αυτοκινητόδρομους. Ακόμη και άλλος να οδηγάει τα 500 ή 600 χλμ είναι παρα πολλά και κουραστικά.
Εαν μας έλεγες ποιες πόλεις έχεις ήδη δει θα σε βοηθούσαμε πιο αποτελεσματικά.
π.χ. Η Ιταλία από μόνη της θέλει τουλαχιστον 20 μέρες για να δεις τις βασικές πόλεις της από την Βενετία μέχρι κατω στην ακτή Αμάλφι.
Η Νοτια Γαλλία - Κυανή ακτή θέλει 5-6 μέρες για να δεις τα βασικά.
Δεν θα μιλήσω για την Ισπανία που είναι τεράστια και με μεγαλες αποστάσεις αναμεσα στο βορρά και στον νότο....
Διάλεξε ποια χώρα θέλεις πραγματικά να γνωρίσεις και φτιάξε πρόγραμμα για αυτήν. π.χ.. Ιταλία - Κυανή ακτή και λίγο από νότια Γαλλία.
Η Ισπανία από μόνη της θέλει ενα οδικό 20-25 μέρες για τα βασικά.
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
Καλημέρα, στις περισσότερες πόλεις που αναφέρω έχω πάει μόνος μου πριν από 15-20 χρόνια (1 μήνα Ισπανία, 2 μήνες Ιταλία) , τώρα λέω να πάω και με την σύζυγο και πρώτη φορά με το δικό μου αυτοκίνητο και αυτό είναι που με αγχώνει λίγο....
Θα έχω στην διάθεση μου 30-40 ημέρες το πολύ και ίσως να μην καταφέρω να επισκεφτώ όλα αυτά τα μέρη.
Όπως έγραψα σε προηγούμενο post και 3 μήνες να το κάνω το ταξίδι πάλι θα υπάρξουν μέρη που δεν θα τα δω.
Αν κάποια στιγμή με κουράσει αυτό το μέρα παρά μέρα 300-400 χιλιόμετρα θα αλλάξω το πρόγραμμα μου και θα κάτσω και για 2η διανυκτέρευση ή και 3η.
Νομίζω ότι σε ένα roadtrip δεν δίνεις και τόσο μεγάλη σημασία στο πρόγραμμα και κοιτάς να περνάς καλά.
Ξέρω δεν θα θα δω όλα, θα προσπαθήσω να δω τα περισσότερα..
Έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα και ακόμα το κάνω και αυτό που με μαγεύει είναι περισσότερο το ταξίδι πάρα ο προορισμός
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Αυτο το ελευθερο προγραμμα που αναφερεις ειναι ιδανικο. Ομως υπολογισε οτι θα κλεινεις δωματια τελευταια στιγμη, κατι που ειτε θα εκτοξευσει τις τιμες των δωματιων (ειδικα αν πας καλοκαιρι, οταν στη Ν Ευρωπη κατεβαινει ολος ο Βορρας για διακοπες) ειτε θα ριξεις πολυ την ποιοτητα των δωματιων. Πχ Βαρκελωνη, Βενετια, Νοτια Γαλλια με 80 ευρω το βραδυ βρισκεις μονο "κοτετσι" το καλοκαιρι. Θα πρεπει να αναπροσαρμοσεις προς τα πανω τα οικονομικα του ταξιδιου.
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
Εδώ έχεις ένα δίκιο, το έχω σκεφτεί αυτό. Λέω για την Βενετία π. Χ να μείνω στο Μεστρε, στην Βαρκελώνη λίγο παραέξω.
Θα πηγαίνω το πρωί με το αμάξι στην πόλη, θα το αφήνω σε κάποιο πάρκινγκ και θα κάνω την βόλτα μου με τα πόδια.
Τι λες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Εδώ έχεις ένα δίκιο, το έχω σκεφτεί αυτό. Λέω για την Βενετία π. Χ να μείνω στο Μεστρε, στην Βαρκελώνη λίγο παραέξω.
Θα πηγαίνω το πρωί με το αμάξι στην πόλη, θα το αφήνω σε κάποιο πάρκινγκ και θα κάνω την βόλτα μου με τα πόδια.
Τι λες;
Γινεται αλλα και τα παρκινγκ δεν ειναι δωρεαν και κυριως αν μιλαμε για 1 διανυκτερευση σε πολη θα χανεις πολυτιμο χρονο.
Στη θεση σου θα εβαζα 2πλες τουλαχιστον διανυκτερευσεις σε σημαντικες πολεις
Πχ τι νοημα εχει ενα βραδυ στη Ρωμη και να ψαχνεις παρκινγκ κιολας?
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
Ένας φίλος μου έλεγε χτες για το θέμα του παρκινκ στις μεγάλες πόλεις να ξεχάσω αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα και να ετοιμαστώ να πληρώνω για όλα.
Το αμάξι πάντα σε πάρκινγκ και αν σταματώ κάπου για καφέ μόνο να βάζω κάρτα αλλιώς θα με γράψουν σε 5 λεπτά ή θα μου τα πάρει κανένας γερανός
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Φυσικα ετσι ειναι. Γενικα δεν ειναι ρεαλιστικο το ταξιδι γιατι μετα απο 600 χμ οδηγησης ο μεσος ανθρωπος θελει να ξεκουραστει, οχι να περπατησει 5 χμ να δει μια πολη. Αυτο καθε μερα η καθε δυο μερες γινεται?
Η γνωμη μου ειναι οτι αν κλεισετε πηγαινε ελα με πλοιο ωστε να γλιτωσετε λιγη εξαντληση, τοτε σιγουρα φτανετε ως Ιβηρικη. Αλλιως θελει μαζεμα το προγραμμα μεχρι Γαλλια.
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
Η γνωμη μου ειναι οτι αν κλεισετε πηγαινε ελα με πλοιο ωστε να γλιτωσετε λιγη εξαντληση, τοτε σιγουρα φτανετε ως Ιβηρικη. Αλλιως θελει μαζεμα το προγραμμα μεχρι Γαλλια.
Ναι, προτιμώ να χάσω την Κροατία πάρα την Ισπανία σε περίπτωση που δεν μου βγει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Ειδικα αν δεις τιμες δωματιων στην Κροατια το κσλοκαιρι που κατεβαινουν οι ορδες για τουρισμο, θα καταλαβεις οτι το πλοιο για Ιταλια κοστιζει λιγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.328
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom