Γαλλία Ισπανία Ιταλία Roadtrip Ιταλια-Γαλλια-Ισπανια

sallyko

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλημέρα,
είμαι νέο μέλος και θα ήθελα μερικές πληροφορίες.

Σχεδιάζω ταξίδι με αυτοκίνητο στην Ευρώπη μέσα μέχρι τέλη Αυγούστου.
Το πιο πιθανό είναι από Πάτρα Ανκόνα και μετά κάνουμε μερικές σκέψεις για Τουλον-Μονακο-Σαν Τροπε-Μαγιορκα-Τενεριφη.

Έχετε να με συμβουλέψετε κάτι σχετικά με την διαδρομή. Το πόσο καιρό περίπου θα χρειαστώ για το ταξίδι και ότι άλλος έχετε ευχαρίστηση :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλως ηρθες!

Ερωτηση το αυτοκινητο θα το πας στην Τενεριφη ή θα το αφησεις στο αεροδρομιο της Μαδριτης και θα νοικιασεις αυτοκινητο στο νησι;
 

sallyko

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Θα ήθελα να το πάρω. Γιατί? Είναι πολλά τα εισητήρια για αυτοκίνητο? Όπως εδώ?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Δε ξερω τι παιζει απο αποψη τιμων ουτε στην Ελλαδα αλλα ουτε και στην Ισπανια, απλα ειναι 2 μερες μονο για να πας! Συν το γεγονος, απο οτι ειδα δεν εχει και καθε μερα δρομολογιο, οκ ειδα μονο με μια εταιρεια, αλλα αν θες να πας Τενεριφη, μου φαινεται πιο λογικο να αφησεις το αυτοκινητο στο αεροδρομιο της Μαδριτης και μετα να πας με αεροπλανο, απευθειας ειναι η πτηση αλλωστε και νοικιαζεις απο εκει. Αν και βεβαια το κοστος ανεβαινει, προσθετεις το parking του αεροδρομιου συν το ενοικιαζομενο αυτοκινητο. Αλλα εγω μιλαω παντα απο αποψη χρονου!
 

sallyko

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Όχι δεν τα μπερδεύω Βαλεαρίδες Νήσοι είναι Μαγιόρκα ίμπιζα κλπ όπου πας από Barchelona με ferry. Οι κανάριοι νήσοι είναι από την άλλη μεριά και δεν θα πάμε κατευθείαν από Μαγιόρκα, αλλά θα γυρίσουμε Ισπανία και θα πάμε προς Cadiz και θα περάσουμε Κανάριους νήσους.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θέλεις ακριβώς 2 μέρες και περίπου 1000 ευρώ μόνο να πας, με μια απλή 2κλινη καμπίνα και το αυτοκίνητο. :shock:
Το πλοίο από Cadiz φεύγει καθε Σάββατο τον Αυγουστο.

Δες το παρακάτω site. Αφορά όλες τις ακτοπλοικές συνδέσεις της Ευρώπης :
Κρατήσεις για ακτοπλοϊκά εισιτήρια online (σε πραγματικό χρόνο) για Ελλάδα, Ιταλία, Γαλλία, Αγγλία, Σκωτία, Ιρλανδία, Σουηδία, Γερμανία, Φινλανδία, Ισπανία

Πάντως αεροπορικώς η Vueling πηγαίνει από Malaga (που είναι κοντά στην Cadiz) με 200ευρώ, όχι όμως κάθε μέρα. Από Μαδρίτη με 110ευρώ. Καλύτερα να νοικιάσεις αυτοκίνητο στην Τενερίφη
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Από Girona (κοντά στην Βαρκελώνη) έχει πτήσεις η Ryan air για τενεριφη...Για Αυγουστο είδα κάτι 35αρια το πήγαινε και 40αρια το έλα..
 

sallyko

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ Kate7 και Vito για τις πληροφορίες.

Το πρόβλημα είναι πως ένα άτομο από την παρέα δεν μπαίνει σε αεροπλάνο και αυτό μας την χαλάει. Πάντως κοιτούσα τιμές σε πλοία Βαρκελώνη-Μαγιόρκα και είναι περίπου όπως εδώ γύρω στα 350 ευρώ με αυτοκίνητο πήγαινε-έλα. Πολλά λεφτά.

Πρέπει να δω ποιά διαδρομή μας συμφέρει και οικονομικά αλλά και σαν μέρη που αξίζουν να δεις και ειδικά την περίοδο του Αυγούστου που θες να κάνεις και το μπάνιο σου.

Νάπολι λέγαμε επίσης να περάσουμε για να πάμε Κάπρι αλλά έχω ακούσει ότι το Κάπρι είναι πανάκριβο και το σκέφτομαι λιγάκι.

Το σίγουρο είναι ότι θα πάμε Σαν Τροπε.

Έχετε καμία πρόταση σχετικά με την διαδρομή? Εσείς τι θα μου προτείνατε?
 

dimos 333

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΥΠΡΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΝΜ(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΙΑΛΛΑ) ΦΙΛΗ SALLYKO ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΤΑΞΙΔΙ...ΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΜΙΛΑΝΟ-ΣΑΝ ΡΕΜΟ-ΜΟΝΑΚΟ-ΝΙΚΑΙΑ-ΣΕΝ ΤΡΟΠΕ-ΚΑΝΝΕΣ-ΤΟΥΛΟΝ-(ΜΙΑ ΚΑΣΤΡΟΥΠΟΛΗ-ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΝΟΜΑ(ΥΠΕΡΟΧΗ))-ΜΑΣΣΑΛΙΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΜΟ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΕΛΒΕΤΙΑ(ΛΟΥΓΚΑΝΟ)ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΜΟ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ(ΦΗΜΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ). ΤΟ ΣΑΝ ΡΕΜΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΡΚΕΤΑ(ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΚΙΤΣ-ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟΥΤΣΙΚΟ),ΤΟ ΜΟΝΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΟΥ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ,ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΧΑΝΕΤΕ, ΟΠΩΣ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΝΙΚΑΙΑ,ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ , ΤΑΒΕΡΝΟΥΛΕΣ,ΜΠΥΡΑΡΙΕΣ!ΚΑΝΝΕΣ ΑΠΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΑΣΣΑΛΙΑ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΗ!!Η ΤΟΥΛΟΝ ΑΔΙΑΦΟΡΗ-ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑΜΕ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ,ΝΟΜΙΖΩ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΟ(ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΗΣ ΖΑΝΤΑΡΚ)ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ(ΔΗΛ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ).ΑΦΗΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΣΕΝ ΤΡΟΠΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΩ..ΤΑΝ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ...ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ...ΕΝΑ ΛΙΜΑΝΙ,ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ , ΜΙΑ ΠΕΡΑΝΤΖΑΔΑ ,ΠΟΛΛΑ ΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΥΣ PLAYBOY ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΡΑΣΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΓΙΟΤ ΤΟΥΣ,ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ..ΕΝΑ HAMBURGER(ΤΥΠΟΥ GOODYS)ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΔΙΠΛΑ Μ.Ο 10-12 ΕΥΡΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ CLUB ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ??ΒΕΒΑΙΑ ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ(ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ)
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ(ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΝΑΚΟ)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλως ηρθες, σε παρακαλω δε γραφουμε κεφαλαια! Αν γινεται ξαναγραψε το ποστ με μικρα γραμματα. Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom