Γαλλία Ισπανία Ιταλία Roadtrip Ιταλια-Γαλλια-Ισπανια

sallyko

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
dimos

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες θα τις λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου. Καλως ήρθες.

Τι εποχή είχες κάνει το ταξίδι? Κάνατε κάπου μπάνιο?
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
.........Αν γινεται ξαναγραψε το ποστ με μικρα γραμματα. Ευχαριστω!
Συγγνώμη για το «εκτός θέματος»

Δεν χρειάζεται καν να το ξαναγράψει.
Αρκεί ένα κλικ στο Word

:)

(το γράφω μήπως και δεν το ξέρει κάποιος και θεωρεί δύσκολη αυτή τη διόρθωση)
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Γεια σας! Είμαστε 2 ζευγάρια και σκεφτόμαστε το δεύτερο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου να κάνουμε το εξής ταξίδι: road trip Mιλάνο-Νότια Γαλλία-Βαρκελώνη. Θα έχουμε διαθέσιμο χρόνο για 8 διανυκτερεύσεις. Η πρώτη σκέψη που έχω κάνει είναι η εξής:
Ξεκινώντας από Μιλάνο πάμε Νίκαια (2 διανυκτερεύσεις)
Από Νίκαια πάμε Αβινιόν (1 διανυκτέρευση)
Από Αβινιόν πάμε Βαρκελώνη (3 διανυκτερεύσεις)
Από Βαρκελώνη πάμε Άρλ (1 διανυκτέρευση)
Από Άρλ πάμε Saint Paul de Vence (1 διανυκτέρευση)
Πίστεύετε πως είναι εφικτό για να πάρουμε μια γεύση της περιοχής;
Η Grasse και το Carcasonne μπορούν να χωρέσουν κάπου, κάπως;
Ευχαριστώ πολύ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας! Είμαστε 2 ζευγάρια και σκεφτόμαστε το δεύτερο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου να κάνουμε το εξής ταξίδι: road trip Mιλάνο-Νότια Γαλλία-Βαρκελώνη. Θα έχουμε διαθέσιμο χρόνο για 8 διανυκτερεύσεις. Η πρώτη σκέψη που έχω κάνει είναι η εξής:
Ξεκινώντας από Μιλάνο πάμε Νίκαια (2 διανυκτερεύσεις)
Από Νίκαια πάμε Αβινιόν (1 διανυκτέρευση)
Από Αβινιόν πάμε Βαρκελώνη (3 διανυκτερεύσεις)
Από Βαρκελώνη πάμε Άρλ (1 διανυκτέρευση)
Από Άρλ πάμε Saint Paul de Vence (1 διανυκτέρευση)
Πίστεύετε πως είναι εφικτό για να πάρουμε μια γεύση της περιοχής;
Η Grasse και το Carcasonne μπορούν να χωρέσουν κάπου, κάπως;
Ευχαριστώ πολύ!
Πάρα πολλά μέρη για ένα ταξίδι... Αφήστε τη Βαρκελώνη & περιοριστείτε στη Γαλλία (ή αφήστε τη Γαλλία και περιοριστείτε στην Καταλονία, αν προτιμάτε. Και σας αφήνω περιθώριο επιλογής, γιατί την Προβηγκία, παρότι είναι ένα από τα ομορφότερα μέρη στη Γη, πρέπει να τη δείτε Ιούλιο).

Πολλές μαζεμένες πληροφορίες για την Προβηγκία/Γαλλία έχουμε δώσει εδώ: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/17831-%F0%F1%EF%F4%DC%F3%E5%E9%F2-%EA%E1%E9-%F3%F5%EC%E2%EF%F5%EB%DD%F2-%E3%E9%E1-%ED%FC%F4%E9%EF-%E3%E1%EB%EB%DF%E1-%F0%F1%EF%E2%E7%E3%E3%DF%E1.html.
 

threepwood

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Chiapas..
Καλησπέρα σε όλους,

Τον Απρίλη θα ταξιδέψω απο Ancona για νότια Γαλλία (Montpellier) και Βαρκελώνη.Θα ήθελα να μου προτίνεται διαδρομή για Ιταλία και Νότια Γαλλία..Γενικά έχω ακούσει ότι η διαδρομή στη βόρεια Ιταλία που περνάει κάτω απο Άλπεις είναι πολύ όμορφη!Πόλεις,Χωριά και μέρη που θα άξιζε να περάσω είναι καλοδεχούμενα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Έκανα ένα σχετικό ταξίδι τον Σεπτέμβρη. Από Μιλάνο - Βαρκελώνη μέσω Νότιας Γαλλίας. Σχετικά με πληροφορίες και ενδιάμεσα χωριουδάκια απίστευτης ομορφιάς γράφω στην ιστορία μου. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/22272-road-trip-%EC%E9%EB%DC%ED%EF-%ED%FC%F4%E9%E1-%E3%E1%EB%EB%DF%E1-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.874
Καλησπέρα σε όλους,

Τον Απρίλη θα ταξιδέψω απο Ancona για νότια Γαλλία (Montpellier) και Βαρκελώνη.Θα ήθελα να μου προτίνεται διαδρομή για Ιταλία και Νότια Γαλλία..Γενικά έχω ακούσει ότι η διαδρομή στη βόρεια Ιταλία που περνάει κάτω απο Άλπεις είναι πολύ όμορφη!Πόλεις,Χωριά και μέρη που θα άξιζε να περάσω είναι καλοδεχούμενα!
αν εχεις την καλωσυνη πες μας ποσες ημερες διαθετεις
για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε
 

threepwood

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Chiapas..
Βασικά ο προορισμός είναι Montpellier.Την διαδρομή απο Ancona θα την σπάσουμε σε 2 μέρες. Το ίδιο μάλλον και στην επιστροφή. Δεν είναι και πολύ αλλά ψάχνω να γυρίσουμε και απο διαφορετικό δρόμο. Για Βαρκελώνη έχω ξαναπάει οπότε με απασχολεί το κομμάτι ιταλία-νότια γαλλία!
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αμοργο
Ταξίδι-Όνειρο
νοτιο αμερικη
:):rolleyes:εκανα οδικο ταξιδι απο βενετια νικαια μονακο βαρκελονη νικαια ριμινι.
ηταν σχεδον 3000 χιλ,εγινε σε 12 ημερες.
θα σας πω οτι περασα μια ομορφη περιπετεια.
η βενετια ομορφη με πολυ ομορφες γυναικιες παρουσιες,καλος προοριζμος
για νιοπαντρους.
πουλανε ωραιες μασκες και κρυσταλα.
μετα απο 24 ωρες παραμονη ξεκινησαμε για νικαια,πανεμορφη η διαδρομη απο τορινο μεχρι νικαια πολλα τουνελ και γεφυρες μεσα στης αλπεις.
συγουρα χρειαζεται προσοχη γιατι στην διαδρομη μπορει να σας ακολουθησουν διαφοροι απαταιωνες που παραμονευουν σε ολοι την διαδρομη.
στην νικαια μειναμε στο kyriad που βρεισκετε απεναντι απο τον κεντρικο σταθμο του τρενου.
απο εκει μπορειτε να πατε πολυ ευκολα καννες μονακο και σεντ τροπε.
εμεις πηγαμε καννες και μονακο πολυ ομορφα και τα δυο τα εξερευνας και τα δυο το πολυ σε 48 ωρες.τα ποτα και το φαγητο ηταν λιγο ακρυβα,αν φατε σε εστιατοριο προτιμηστε το μενου ημερες θα σας ερθει ποιο φτηνα αλλιως υπαρχουν και mac donalds τα ποτα ξεκινουν απο 7ε εως 10ε.
μειναμε νικαια για 24 ωρες στο πηγενε και 24 ωρες στο γυριζμο.
η διαδρομη απο νικαια για βαρκελωνη δεν λεει πολλα πραγματα.
φτασεμε στην βαρκελωνη κατα της 7 το απογευμα μειναμε στο aston στην οδο paris.
καναμε ενα μπανιο και φυγαμε για την πλατια catalunia.
εκει γινοταν χαμος ηταν πεμπτη απογευμα.
καναμε της βολτες μας πηγαμε στα μπαρακια ο κοσμος ηταν πολυ φιλικος.
προσοχη γινονται κλοπες.
την παρασκευη ειδαμε το μπασκετ και μετα για πανηγηρια στην καταλουνια,ποτα τρελα κλπ.
το σαββατο σοπινκ και βολτα στο ενυδρειο μετα βολτα με bus tourismo(καταπληκη πολη δεν την βαριεσαι με τιποτα παντα εχεις να κανεις κατι διαφορετικο θελεις 1 μηνα για να την δεις ολη).
την κυριακη παλη βολτα το πρωι το απογεθμα πηγαμε στον τελικο μπασκετ.
μετα απο ολονυχτια πανυγηρια στην καταλουνια και στη παραλια ηρθε η καταραμενη δευτερα που θα περναμε τον δρομο της επιστροφης.
μετα απο 6 ωρες δρομο φτασαμε νικαια καναμε παλη της βολτες μας και την επομενη κατα της 10 ξεκινησαμε για ριμινι.
στο ριμινι φτασαμε κατα τη 17 το απογευμα.
εχει ωραια παραλια που μιαζει πολυ με τησ πιεριας.
προτινω το ριμινι για 10ημερες διακοπες απο αντροπαρεα συγουρα θα ερωτευτητε καποιες ομορφες ιταλιδες οι οποιες ειναι πολυ φιλικες και προσιτες.
το βραδυ πηγαμε για φαγητο και ποτο ηταν αρκετα οικονομικα.
δεν ειχε ομως πολυ κοσμο γιατι ειναι ακομα αρχει της σεζον.
την επομενη φηγαμε για ανκονα :D:):D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ωραιότατος και περιεκτικός !!
Αν πάω σε αυτά τα μερη θα μου ειναι πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου ....

στο Ρίμινι εχει και ωραιους Ιταλους ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom